مقاله نکات طلایی عکاسی پرتره در وبلاگ موسسه باغ آینه

نکات طلایی عکاسی پرتره

نکات طلایی عکاسی پرتره

عکاسی پرتره یکی از جذاب ترین ژانرهای عکاسی است که امروزه در بین مردم رایج شده است. اما همانطور که هر یک از ژانرهای هنری تکنیک ها و ترفندهای منحصر به فرد دارد این نوع سبک عکاسی نیز دارای ترفندهای های مشخصی است که با رعایت آن میتوان بهترین نتیجه را از عکاسی پرتره دریافت کرد.

در این مقاله قصد داریم به نکات طلایی عکاسی پرتره اشاره کنیم که با استفاده از آن میتوانید بهترین عکس پرتره را داشته باشید. باغ آینه به عنوان یکی از معتبرترین موسسه های فرهنگی هنری قصد دارد تا حد ممکن افرادی که به هنر عکاسی علاقمند هستید را راهنمایی کرده تا بتوانند در فیلد هنری مورد علاقه خود پیشرفت نمایند. امیدواریم با استفاده از این نکات بهترین عکاسی پرتره را داشته باشید و از هنر و خلاقیت خود بهترین استفاده را نمایید.

پیش از آن که بخواهیم به نکات عکاسی پرتره اشاره کنیم و تمامی این نکات را معرفی نماییم اندکی در مورد عکاسی پرتره  اطلاعاتی ارائه میدهیم تا این ژانر عکاسی برایتان شفاف سازی شود.

عکاسی پرتره چیست؟

عکاسی پرتره چیست؟

یکی از متداول ترین ژانرهای عکاسی، عکاسی پرتره است. پرتره نه تنها در مورد عکاسی بلکه در سایر شاخه های هنری از جمله نقاشی و سیاه قلم نیز چنین فیلد و گرایشی وجود دارد. پرتره یکی از ژانرهای هنری است که چهره اشخاص مختلف را به تصویر میکشاند. اگر بخواهیم این واژه را از لحاظ لغوی معنا کنیم باید بگوییم پرترهدر لغت به معنای تصویر، مجسمه و یا پیکر است.

اگر بخواهیم در تاریخ هنر در مورد پرتره و این ژانر هنری جست و جو کنیم به سری مجسمه هایی بر میخوریم که ترسیم کننده چهره انسان ها بودند. البته در ابتدایی ترین دورانی که ژانر پرتره مورد استفاده هنرمندان قرار گرفت تنها ترسیم و به تصویر کشاندن چهره مرسوم نبود بلکه شواهد نشان دهنده این موضوع است که پرتره به ترسیماتی نیم تنه نیز اطلاق میشد. شاید بتوان شروع این ژانر هنری را در حرفه مجسمه سازی مشاهده کرد. عموما هنگامی که در کلاس های آموزشی و هنری صحبت از ژانر پرتره میشود هنرجویان به این فکر می افتند که این ژانر به تازگی روی کار آمده است و مورد استفاده هنرمندان قرار گرفته است. اما باید بگوییم این ژانر هنری در زمره قدیمی ترین گونه های هنری قرار دارد و از دیرباز مورد استفاده هنرمندان قرار میگرفت.

اما عکاسی پرتره چیست؟ عکاسی پرتره نیز دقیقا مطابق با تعریف ابتدایی ژانر پرتره است. عکاسی پرتره نیز به یکی از گرایش های عکاسی گفته میشود که عکاس در این نوع از عکاسی سعی در به تصویر کشاندن چهره انسان را دارد. امروزه بسیاری از افراد و هنرمندان نسبت به این ژانر هنری علاقمند هستند و همواره به دنبال خلق آثار زیبا و جاودان از دوستان و اطرافیان خود میباشند. اما عکاسی پرتره تنها زمانی جلوه زیبایی به خود میگیرد که در چارچوب قوانین به خصوص باشد. اگر شما هم به عکاسی پرتره علاقمند هستید و همواره در پی یافتن نکات این ژانر عکاسی هستید پیشنهاد میکنیم اندکی از زمان خود را به مطالعه این مقاله اختصاص دهید.

توجه به پس زمینه

توجه به پس زمینه

اولین و مهم ترین نکته ای که در عکاسی پرتره وجود دارد پس زمینه است. شما به عنوان یک عکاس همواره باید به فضای پشت تصویر اصلی خود نهایت توجه را داشته باشید. البته توجه به پس زمینه در عکاسی و در تمامی ژانرهای عکاسی امری قابل توجه است اما این مورد در این ژانر عکاسی از اهمیت بالاتری برخوردار است. دلیل این امر بسیار ساده است زیرا هنگامی که فرد با یک عکس پرتره مواجه میشود تمام تمرکزش معطوف به تصویر سوژه خواهد شد و اگر این عکس از پسزیمنه ای نامناسب برخوردار باشد توجه مخاطب به پس زمینه جلب میشود.

توصیه ما در مورد پس زمینه عکس های پرتره انتخاب پس زمینه هایی ساده و با رنگ هایی  خنثی است. پس زمینه شلوغ بیننده را گیج کرده و او را از توجه کامل به سوژه باز میدارد.

اما به نظر شما همواره در یک شرایط ایده آل باید عکاسی پرتره انجام داد؟ امکان ندارد در خیابان های شلوغ قصد داشته باشید از دوستتان عکاسی کنید؟ در این زمان چه باید کرد.

یک عکاس حرفه ای همواره در پی شکار لحظه ها است. شملا باید سوژه مورد نظر خود را دنبال کرده و یا از او درخواست میکنید تا چند قدمی با شما همراه باشد تا یک فضای ایده آل پیدا کنید و در موقعیت های مناسب که فضای ظاهری ساده و مناسبی برای عکاسی پرتره دارد عملیات عکس برداری را انجام دهید.

پس یادت باشه همیشه به پس زمینه سوژه مورد نظر توجه کن و در موقعیت مناسب عکاسی پرتره را انجام بده!

چشم ها

چشم ها

یکی از سوالاتی که در کلاس های آموزش عکاسی از سمت هنرجویان مطرح میشود جزئیات در تصاویر پرتره است. هنرجویان همواره به دنبال هم ترین جزء چهره هستند تا با مانور با آن عکاسی خود را به بهترین شکل ممکن انجام دهند. شما به عنوان یک عکاس باید همواره به جزئیات تصاویر خود توجه کامل داشته باشید. اما این جزئیات شامل چه چیزهایی میشود و یا در کل چه چیزهایی باعث زیباتر شدن عکس پرتره میشود؟

تا به حال به این موضوع توجه کرده اید که جذاب ترین قسمت چهره هر فرد چه چیزی است؟ یکی از منحصر به فرد ترین اجزا چهره هر شخصی چشمان است. از نظر من چشم ها جذاب ترین قسمت از چهره است که برای هر فردی جالب توجه است. قطعا به این موضوع فکر میکید که چرا در عکاسی پرتره در این حد به چشم های شخص اهمیت داده میشود. به عقیده بسیار از افراد چشم های انسان ها دریچه ای در روح شخص است. کافی است به چشم های یک کودک بنگرید تا نهایت پاکی روح را مشاهده کنید.

گاها هنگامی که از توجه به چشم ها صحبت میشود هنرجویان به فکر زیبایی و تللو طبیعی چشم ها می افتند. اما عکاسی یکی از هنرهای خاص دنیا است که ظرافت های به خصوصی دارد. شما به عنوان یک عکاس باید همواره به طرز نگاه سوژه خود توجه داشته باشید. البته زیبایی طبیعی چشم ها در این امر بی تاثیر نیست اما باید توجه  داشته باشید که شما همچون سکان دار یک کشتی هستید و به راحتی با راهنمایی های مناسب در شریط به خصوص میتوانید بهترین نتیجه را از عکاسی پرتره اخذ نمایید.

در حین عکاسی همواره به مسیر چشمان سوژه خود توجه داشته باشید. در واقع مسیر نگاه سوژه در عکس پرتره تاثیر زیادی روی درام عکس دارد. هر عکس پرتره باتوجه به احساسات چهره سوژه گرفته میشود و چشم ها بیشترین سهم را در بیان روحیات و احساسات عکس دارند.

عکاسانی که به عکاسی پرتره علاقمند هستند باید به جوانب شغلی خود واقف باشند و تنها از یک رویه خاص پیروی نکنند. اجازه دهید این جمله را با بیان مثال مشخصی شفاف سازی نماییم. یک عادت اشتباه بین عکاسان پرتره وجود دارد. عموما عکاسان پرتره بر این اعتقاد هستند که نگاه مستقیم سوژه به دوربین یکی از بهترین روش های عکاسی پرتره است اما واقعا اینطور نیست. نگاه کردن به دوربین تنها گاهی در عکاسی جذابیت دارد و عکاسان حرفه ای هیچ گاه به طور مستمر از این روش استفاده نمیکنند. شما باید به عنوان یک عکاس با توجه به شرایط ، میمیک صورت و… نسبت به مسیر نگاه و چشم های سوژه تصمیم درستی بگیرید.

همیشه نگاه مستقیم سوزه به لنز تصویر جالبی ایجاد میکند و در مقابل در مواقع و شرایط دیگر نگاه سوژه به مسیر دیگری غیر از لنز دوربین جذابیت ایجاد کرده و جلوه بصری بهتری ایجاد مینماید.

گم شدن سوژه در عکاسی پرتره

گم شدن سوژه در عکاسی پرتره

منظور از گم شدن سوژه چیست؟ آیا واقعا سوژه گم خواهد شد؟ عکاسی یکی از حرفه هایی است که اگر توام با عشق و علاقه نباشد نتیجه بخش نخواهد بود. یک عکاس حرفه ای با شغل خود زندگی میکند. شما به عنوان یک عکاس حرفه ای همیشه باید آماده ثبت تصاویر زیبا و دلخواه خود باشید.

هیچ گاه به این موضوع فکر نکنید که اگر این سوژه را از دست بدهید مجددا او را می یابید. شما به عنوان یک عکاس همواره باید به این موضوع فکر کنید که این سوژه را برای آخرین بار میبینید و ممکن است سوژه را گم کنید و بالطبع یک عکس جنجالی را از دست خواهید داد.

اگر شما یک عکاس پرتره هستید و سوژه های خود را از رهگذران خیابان پیدا میکنید پیشنهاد میکنیم به این نکته توجه کنید و همواره از لحاظات خود بهترین استفاده را داشته باشید.

تو فقط عکاس نیستی

تو فقط عکاس نیستی

تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که چرا برخی از عکس های پرتره تا این حد متفاوت است و افراد زیادی را به خود جلب میکند؟ اصلا تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که چرا برخی از افراد تا این حد در شغل و حرفه خود یکه تاز هستند و تمام آثار خود را به بهترین شکل ارائه میدهند و افراد زیادی نیز مجذوب آنها میشوند؟

احساسی که شما نسبت به حرفه خود دارید مهم ترین المان در رشد و پرورشتان خواهد بود. این عشق و علاقه در فعالیت های هنری بسیار اهمیت بیشتری نسبت به سایر مشاغل دارد. شما به عنوان یک عکاس که در یکی از حساس ترین عرصه های هنری فعالیت دارد باید پیش از آن که به فکر تهیه عکس هایی جذاب و پر بازدید باشید به فکر درک هم نوع خود بوده و از این طریق با دیگران ارتباط برقرار نمایید. اگر ذره ای از احساسات خود را وارد حرفه خود نمایید و با درک احساسات سوژه های خود اقدام به عکاسی پرتره نمایید قطعا از نتیجه کار خود رضایت بیشتری پیدا میکنید.

مطابق تحقیقات به عمل آمده عکاسانی که پیش از عکاس بودن خود را یک انسان میدانند و در درجه اول به هم نوعان خود فکر میکنتند و حال اطرافیان برایشان در اولویت قرار دارد و در درجه دوم به حرفه خود فکر میکنند.

اگر شما هم عکاسی پرتره را به عنوان حرفه خود مشخص نموده اید و در این زمینه فعالیت میکنید پیشنهاد میکنیم پیش از آن که جوانب حرفه ای کار خود را مورد بررسی قرار دهید سعی بر درک احوالات سوژه خود داشته باشید. زیرا تنها در این صورت میتوانید عکسی پرتره سراسر غرق احساس داشته باشید که تمام افراد با نگاه کردن به آن به وجد آیند.

احترام به سوژه اصل مهم عکاسی پرتره

احترام به سوژه

یک اصل بسیار مهم و تاثیرگذار در عکاسی پرتره احترام به سوژه است. قطعا برای همه ما پیش آمده است که تنها به برخی از عکس ها واکنش مثبت نشان داده و در مقابل نسبت به ثبت شدن برخی از عکس ها احساس خوش آیندی نداریم. شما به عنوان یک عکاس حرفه ای باید به خوبی به این حس اشراف داشته باشید و بدانید که تمام افراد نسبت به عکس ها به خصوص عکس های پرتره چنین احساسی را دارند.

به همین جهت بهترین راهکاری که به عکاسان پرتره پیشنهاد میکنیم نشان دادن عکس پس از عملیات عکاسی است. با این کار به سوژه خود این حس احترام را درک میکند و از آن لذت میبرد.

نشان دادن عکس به سوژه یکی از بهترین راهکارهایی است که میتوان به عکاسان پرتره که به صورت خیابانی فعالیت دارند پیشنهاد داد. اگر شما هم یک عکاس پرتره خیابانی هستد حتما از این ترفند استفاده کنید و این حس احترام را به سوژه خود انتقال دهید.

زاویه دوربین

زاویه دوربین

یکی از رایج ترین اشتباهاتی که همواره در عکاسی پرتره به چشم میخورد ثابت نگه داشتن زاویه دوربین است. تصور اشتباهی در میان عکاسان پرتره وجود دارد و این است که این گروه از عکاسان فکر میکنند که عکاسی پرتره یعنی عکاسی از چهره با زاویه عمودی دوربین است. اگر شما هم چنین تصوری دارید پیشنهاد میکنیم تعدادی از عکس های خود را با زاویه افقی بگیرید و به عکس های خود تنوع دهید.

احتمالا برایتان سوال برانگیز است که چرا از تغییر زاویه دوربین به عنوان یکی از نکات عکاسی پرتره یاد شد؟ آیا واقعا تغییر زاویه دوربین در بهبود کیفیت عکس های پرتره تاثیر گذار است؟

در پاسخ باید بگوییم عکاسی پرتره با زاویه افقی باعث میشود شما به راحتی بتوانید ترکیب بندی های متنوع تری را تجربه نمایید. با عکاسی پرتره در زاویه افقی به راحتی میتوانید تمام چهره فرد را در قابل خود قرار داده و قسمت های اضافی را حذف کنید. حتی در عکاسی پرتره در زاویه افقی به راحتی میتوانید عکاسی چهره را به راحتی با تصویر پس زمینه ای مناسب انجام داده و نتیجه عکاسی خود را به خوبی احساس کنید.

اما در حالت کلی اگر بخواهیم در خصوص زاویه دوربین به شما عزیزان پیشنهادی دهیم باید بگوییم همواره در عکاسی پرتره سعی کنید زوایای مختلف را امتحان کنید تا از این طریق بتوانید بهترین زاویه دوربین را برای عکاسی انتخاب نمایید.

توجه به پرسپکتیو در عکاسی پرتره

توجه به پرسپکتیو در عکاسی پرتره

پرسپکتیو یکی از نکات طلایی در هنر است. در حالت کلی اگر یک هنرمند قادر به استفاده پرسپکتیو در آثار خود باشد رنگ و بویی دیگر به کار اعطا میکند که بسیار منحصر به فرد است و جلوه ویژه ای به آن اثر هنری اعطا میکند.

در عکاسی نیز توجه به پرسپکتیو از جمله نکات طلایی است که در صورت رعایت آن به راحتی میتوانید عکس هایی خاص ارائه دهید. شما به عنوان شخصی که عکاسی پرتره انجام میدهد باید بدانید همیشه مجبور نیستید سوژه خود را در مقابل دوربین قرار داده و عکاسی نمایید. در مقابل اگر اندکی با زیبایی های طبیعت و محیط اطراف بازی کنید میتوانید سبک عکاسی پرتره منحصر به فردی داشته باشید و از این طریق تمام بینندگان را تحت تاثیر قرار دهید.

برای استفاده از این نکته طلایی به راحتی میتوانید با فاصله هایی مشخص از سمت چپ ، راست و یا حتی بالا و پایین از سوژه خود عکس برداری کنید. اما هنگامی که در سری کلاس های عکاسی به رعایت پرسپکتیو اشاره میکنیم عموما هنرجویای دنیال پیدا کردن یک قانون ثابت هستند. اگر شما نیز جزءء این دسته از افراد هستید باید بگوییم تصور خود را تغییر دهید. هنر هیچ اصل و قانونی ندارد و تنها با استفاده از ابتکار و خلاقیت است که میتوان به راحتی سبک خاص و گیرایی ارائه داد. در مورد این اصل نیز پیشنهاد میکنیم همواره جهات مختلف، زوایای مختلف و حتی فواصل مختلف را تجربه کنید و از تمام این تغییرات یک عکس ثبت نمایید و در نهایت بهترین را انتخاب کنید. هیچ قانونی برای هیچ یک از سوژه ها ثابت نیست و تنها با تعدد عکس میتوان بهترین عکاسی پرتره از افراد را انجام داد.

استفاده از فلاش در عکاسی پرتره

استفاده از فلاش

امروزه دوربین ها روز به روز در حال پیشرفت هستند و همه روزه شاهد پیشرفت تکنولوژی مربوط به دوربین هستیم. چه خوب است که یک عکاس حرفهای نسبت بهتمام تکنولوژی های مربوط به دوربین ها باشد و سیر تکامل آن را دنبال نماید. یکی از تکنولوژی هایی که در دوربین ها روی  کار آمده است و سالیان سال از آن میگذرد و هنوز هم کاربردهای بسیاری در عرصه عکاسی دارد.

فلاش دوربین یکی از بهترین امکاناتی است که یک عکاس در اختیار دارد و با استفاده از آن میتواند آثار هنری فوق العاده ای خلق نماید. اما هنگامی که صحبت از تکنولوژی های مربوط به دوربین های عکاسی به میان می آید معمولا تمام هنرجویان نسبت به هزینه های بالای تجهیزات دوربین ها شکایت میکنند. اما در عکاسی پرتره شما نیاز به دوربین هایی با اجزاء خارق العاده ندارید و به راحتی میتوانید با استفاده از امکانات دوربین های عادی آثاری بی نظیر خلق کنید.

اگر در این قسمت به عنوان یکی از نکات عکاسی پرتره به استفاده از فلاش اشاره شد منظور استفاده از فلاش های اکسترنال و بزرگ که عموما گران قیمت است ندارید بلکه بالعکس به راحتی با استفاده از فلاش هایی کوچک میتوانید عکس هایی بی نظیر خلق نمایید. حتی اگر نتوانید یک فلاش کوچک هم تهیه کنید میتوانید از فلاش های موجود بر روی دوربین استفاده کرده و از این طریق جلوه های ویژه ای در عکس های خود ایجاد نمایید.

اما بنظر شما چرا تا این حد به استفاده از فلاش به عنوان یکی از نکات طلایی عکاسی پرتره تاکید داریم؟ عموما هنگامی که در حال عکاسی پرتره هستید نورپردازی مناسبی وجود ندارد و از آنجا که نورپردازی یکی از مهم ترین مواردی است که یک عکاس باید به آن توجه داشته باشد به ناچار برای جلوگیری از تیرگی های تصویر مجبور به استفاده از نورهایی مصنوعی خواهید شد. با استفاده از یک فلاش کوچک به راحتی میتوانید کنتراست زیبایی در چهره مورد نظر ایجاد کرده و از این طریق به نورپردازی دلخواه در عکس دست یابید.

البته استفاده از فلاش در عکاسی پرتره حساسیت های به خصوصی دارد که یک عکاس همواره باید به این مسائل توجه داشته باشد. مهم ترین نکته ای که در عکاسی با فلاش وجود داد جدایی سوژه از پس زمینه است. اگر در حال استفاده از فلاش هستید تا بدین وسیله کنتراست زیبایی در چهره ایجاد نمایید باید جدا شدن سوژه از پس زمینه را نیز در نظر بگیرید.

فاصله عکاس با سوژه

فاصله عکاس با سوژه

به عنوان آخرین نکته در عکاسی پرتره میتوان به فاصله مناسب و استاندارد عکاس با سوژه اشاره کرد. عموما افراد بر این عقیده هستند که در عکاسی پرتره عکاس باید در نزدیک ترین فاصله با سوژه قرار گیرد اما این فاصله نزدیک همیشه کار ساز نیست و باید بدانید که تنظیم فاصله مناسب نیز جزء نکات طلایی عکاسی پرتره است. تنها کافی است شرایط را بسنجید و با توجه به آن فاصله مناسب خود با سوژه را انتخاب نمایید.

امیدواریم با استفاده از این نکات بتوانید روز به روز در عکاسی پرتره پیشرفت کنید و با استفاده از متریالی ساده و در دسترس آثاری منحصر به فرد و خاص خلق نمایید.

منبع : بلاگ باغ آینه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید