مقاله مزایای آموزش رباتیک به کودکان در وبلاگ موسسه باغ آینه

مزایای آموزش رباتیک به کودکان

مزایای آموزش رباتیک به کودکان

مزایای رباتیک برای کودکان پس از ورود رباتیک به جامعه علمی مختص کودکان یکی از مهم ترین دغدغه های ذهنی مردم در جوامع مختلف شده است. امروزه با کلاس های علمی ، فرهنگی و هنری مختلفی رو به رو میشویم که هیچ آگاهی از آن نداریم و همواره در پی جت و جو هستیم تا از چگونگی تشکیل آن و مهم تر از همه فواید و مزایایی که برای شخص دارد پی ببریم.

کلاس آموزش رباتیک برای کودکان نیز از جمله هزاران کلاس آموزشی است که والدین همواره تمایل دارند نسبت به آن اطلاعات بیشتری پیدا کنند. باغ آینه به عنوان برترین موسسه فرهنگی هنری در کرج همواره سعی در یافتن کلاس ها و متدهای آموزشی جدید بوده تا با استفاده از آن بتواند اندکی در تغییر فرهنگ و سطح دانش جامعه سهیم باشد.  کلاس آموزش رباتیک نیز یکی از کلاس های آموزشی مختص کودکان بوده تا با استفاده از آن استعداد های نهفته در وجود کودکان کشف گردد و با تمرینات و آموزش هایی مستمر به یک فرد با تخصص های عالی تبدیل گردد.

پیش از آن که بخواهیم در رابطه با فواید و مزایای رباتیک برای کودکان اطلاعاتی ارائه دهیم قصد داریم شما را با رباتیک آشنا سازیم تا تمام ابهامات ذهنی شما عزیزان از بین رفته و در این رابطه آگاهی پیدا کنید.

رباتیک چیست ؟

رباتیک چیست ؟

از زمان های گذشته انسان ها به عنوان برترین موجودات روی کره خاکی تمامی امور دشوار و آسان را انجام میدادند. اما به مرور زمان با بررسی های صورت گرفته به میزان درصد خطای انسانی و مهم تر ازآن آسیب پذیری انسان ها پی برده شد. انسان ها به جهت آسیب پذیر بودنشان در بسیاری از امور نمیتوانند فعالیت مفیدی داشته باشند و در بعضی موارد دیگر درصد خطای انسانی بسیار زیاد است که یک معضل محسوب میشود. با گذشت زمان و افزایش دانش بشر انسان ها تصمیم گرفتند ابزاری اختراع کنند تا به واسطه آن بتوانند دشوارترین امور زندگی را بدون هیچگونه خطایی انجام دهند. دقیقا همین زمان بود که ربات های مختلف با کارآیی هایی مختلف روی کار آمد.

در واقع انسان ها توانستند با استفاده از تفکر و دانش خود ابزاری بسازند تا انجام امور روزمره آنها ساده تر شود و بدون هیچ آسیب جسمانی انجام فعالیت های دشوار تسهیل یابد. امروزه ساخت ربات های مختلف بسیار ساده تر از گذشته شده است و انسان ها توانستند با استفاده از قوه تفکر و تعقل خود ربات هایی منحصر به فرد تولید کنند.

اما این موضوع باعث روی کار آمدن رشته های دانشگاهی مختلف شد تا با استفاده از آموزش دانشمندان خبره متولد شده و علم رباتیک تحول عظیمی پیدا کند. در حالت کلی رباتیک یکی از رایش های دانشگاهی است که ادغامی از چند رشته علمی است. اگر خواهیم رشته تحصیلی رباتیک در دانشگاه را جزئی بررسی کنیم به این نتیجه میرسیم که این رشته مهندسی مجموعه ای کامل از علوم مکانیک ، برق ، کامپیوتر میباشد. در واقع مجموعه ای از علوم منجر به روی کار آمدن رشته تحصیلی جدید شده است. اما رباتیک کودکان چطور ؟ آیا کودکان نیز برای آموزش رباتیک مخصوص گروه سنی کودک و نوجوان باید از این سه شاخه و گرایش علمی آگاهی داشته باشند؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم دقیقا کودکان نیز در مجموعه کلاس های آموزش رباتیک کودکان تمامی این علوم را به صورت دقیق و توام با تفاسیر علمی متناسب با گروه سنی خود می آموزند. اما به نظر شما نتیجه این رشته مهندسی چیست؟ در قسمت فوق اندکی به این موضوع اشاره کردیم اما در این قسمت نیز صراحتا به نتیجه کلاس های رباتیک برای کودک اشاره خواهیم کرد. در حالت کلی تمام آموزش هایی که مبنی بر رباتیک میباشد در هر گروه سنی با هدف طراحی ، ساخت و راه اندازی ربات های مختلف میباشد.

حال که در مورد رباتیک اندکی آشنایی ابتدایی پیدا کردیم بهتر است به مزایای رباتیک برای کودکان بپردازیم تا تمام جوانب این کلاس آموزشی مختص کودکان برای والدین آشکار گردد.

مزایای رباتیک برای کودکان

مزایای رباتیک برای کودکان

امروزه جوامع و ملت مختلف در صدد یافتن آموزش علومی مختلف هستند تا با استفاده از آن بتوانند جامعه ای غنی و پویا داشته باشند و از این طریق تجربه گر زندگی در آسودگی باشند. به همین جهت همه روزه شاهد پیدایش کلاس های آموزشی مختلف هستیم که در گروه های سنی مخلف برگزار میشود. یکی از هزاران کلاس آموزشی که امروزه با هدف تعالی جوامع روی کار آمده است رباتیک است. باتوجه به توضیحات ابتدایی که در قسمت فوق برای علم رباتیک ارائه دادیم به خوبی میتوان فهمید که رباتیک تا چه حدی اهمیت دارد و آموزش آن باعث پویایی ذهن افراد میشود. این قاعده از کودکان مستثنی نیست و تمام این دلایل باعث شده است تا امروزه شاهد کلاس های آموزش رباتیک برای کودکان باشیم.

اما نکته ای که در رابطه با آموزش وجود دارد گروه های سنی میباشد. باغ آینه به عنوان یکی از موسسه های فرهنگی و آموزشی که همواره بیشترین توجه را به آموزش کودکان دارد. اگر مقالات متعدد باغ آینه که در رابطه با آموزش کودکان منتشر شده است را مورد بررسی قرار داده باشید قطعا به حساسیت تیم روانشناسان نسبت به آموزش های کودکان پی برده اید. در مورد آموزش رباتیک برای کودکان نیز این حساسیت بیش از سایر آموزش ها وجود داشت. عموما والدین نیز با ابراز نگرانی در رابطه با این آموزش ها دو چندان بر این موضوع دامن زدند. بیشترین دغدغه والدین نسبت به آموزش رباتیک برای کودکان میزان درک فرزندشان از علوم است. این که این آموزش اصلا مناسب این گروه سنی میباشد یا خیر.

در ادامه به مزایای رباتیک برای کودکان اشاره خواهیم کرد و به تمامی این دغدغه ها پاسخ مناسب و قانع کننده ای ارائه میدهیم تا جای هیچ مشغله فکری در این رابطه برای شما والدین عزیز باقی نماند.

تقویت حافظه تصویری

تقویت حافظه تصویری اولین مزایای رباتیک برای کودکان

تقویت حافظه تصویری یکی از مهم ترین مواردی است که باید به آن توجه ویژه ای شود. تمامی انسان ها یکسری ویژگی ها و خصوصیات ویژه ای دارند که ذاتی است اما این ویژگی های ذاتی تا حدی یاری رسان آنها در طول زندگی میباشد و باید تمامی این ویژگی ها و خصوصیات با استفاده از روش های منحصر به فردی تقویت گردد.

حافظه تصویری یکی از هزاران خصوصیات و ویژگی های ذاتی انسان ها است که در حالت ذاتی در وجود تمام انسان ها موجود است اما اگر به آن بی توجهی شود روز به روز رو به زوال رفته و این روند تا جایی ادامه پیدا میکند که دیگر هیچ اثری از این ویژگی منحصر به فرد انسان ها وجود نخواهد داشت. یکی از مهم ترین مزایای آموزش رباتیک برای کودکان تقویت این حافظه است. کودک در کلاس آموزش رباتیک برای کودکان همواره در تلاش است فرآیندهای مختلف را همچون فیلمی در ذهن خود ثبت نماید تا در مراحل بعدی کار خود بتواند از آن استفاده نماید. این امر باعث تقویت حافظه تصویری کودک میشود و به مرور زمان این کودک به راحتی میتواند بر حافظه تصویری خود تکیه کند و با استفاده از این ویژگی خود امور زندگی را بسیار ساده تر از دیگران انجام دهد.

بهبود هوش ریاضی

تقویت هوش ریاضی کودک

ریاضیات یکی از برترین علوم است. شاید بتوان گفت کل عالم هستی بر پایه علم ریاضی میگردد. شما به هرچیزی در پیرامون خود توجه کنید به خوبی جلوه ها و اثر ریاضیات را در آن میبینید. تمام این موارد باعث شده است اغلب والدین تمایل داشته باشند تا فرزندشان هوش ریاضی بالایی داشته باشد. همانطور که در قسمت فوق به این موضوع اشاره شد بسیاری زا استعدادها ذاتی است و از ابتدا درون وجود انسان ها وجود داشته است اما تمام استعدادهای ذاتی نیز اگر مورد بی توجهی قرار گیرد روندی کند در پیش میگیرد و به مرور زمان نابود خواهد شد.

همانطور که در مورد لم رباتیک توضیح دادیم به خوبی میدانیم که این گرایش علمی ترکیبی از چند علوم است. پایه اساسی و اصلی تمامی این علوم ریاضیات است. کودک در مجموعه کلاس های آموزش رباتیک برای کودکان میآموزد چطور با استفاده از علوم وابسته به ریاضیات ربات مورد نظر را طراحی کند و در نهایت از ن استفاده نماید.

تمامی این موارد باعث شده است تا از جمله اصلی ترین و مهم ترین مزایای رباتیک برای کودکان بتوان به بهبود هوش ریاضی فرد اشاره کرد.

پیدا کردن راه حل مسائل

تقویت پیدا کردن راه حل مسائل

تمامی انسان ها در شرایط مختلف زندگی با شرایط دشواری رو به رو خواهند شد. اما در ای شرایط دشوار تنها برخی افراد قادر به حل مشکلات و هموار ساخت راه هستند. تفاوت انسان ها با یکدیگر چیست که برخی افراد از مشکلات سربلند بیرون میآیند و در مقابل برخی دیگر به سرعت شکست خورده و مشکلات بر آنها غالب میشود؟

انسان های موفق هنگام مواجه شدن با شرایط دشوار به سرعت دنبال بهترین راه چاره هستند و در ذهن خود هزاران راه حل پرورش داده و بهترین آنها را انتخاب میکنند. یکی از مزایای آموزش رباتیک برای کودکان پرورش افرادی است که با قرار گرفتن در موقعیت ها و مشکلات مختلف میتوانند بهترین راهکار را انتخاب کرده و با استفاده از هوش و فکر خود بر مشکلات غلبه کنند.

اما شاید برایتان سوال برانگیز باشد که چرا از مزایای رباتیک برای کودکان به این مورد اشاره کردیم. در پاسخ به این سوال باید بگوییم کودکان در کلاس های آموزش رباتیک می آموزند با استفاده از راهکارهای مختلف به هدف مورد نظر خود دست یابند. اجازه دهید با بیان مثالی مشخص این موضوع را شفاف سازی کنیم. به عنوان مثال کودک در یکی از جلسات کلاس باید یک ربات به خصوص بسازد و به تعدادی پیچ و مهره نیاز دارد. مربیان کلاس هیچ محدودیتی برای استفاده از ابزار برای کودکان قائل نشده و همواره آزادی عمل به کودکان داده تا با استفاده از تفکر خود بهترین راه را انتخاب کنند. حال کودک در بین شلوغی ابزارهایش یک مهره و یا پیچ مورد نظر را گم میکند. در جلسات ابتدایی تمامی کودکان دچار واهمه شده و به این فکر میکنند که دیگر نمیتوانند به کار خود ادامه دهند اما رفته رفته با قرار گرفتن در محیط کلاس های رباتیک می آموزند که میتوانند جایگزین مناسبی برای این پیچ و یا مهره پیدا کنند و با استفاده از آن به کار خود خاتمه دهند. از نظر بسیاری از روانشناسان و مشاوران که در حوزه کودکان فعالیت دارند یکی از مهم ترین مزایای رباتیک برای کودکان این است که آنها به خوبی میتوانند در زندگی آینده بر مشکلاتشان غلبه کنند.

استفاده از ابزارها برای تسهیل زندگی از مهم ترین مزایای رباتیک برای کودکان

استفاده از ابزارها برای تسهیل زندگی از مهم ترین مزایای رباتیک برای کودکان

شاید بتوان از این مورد به عنوان یکی از مهم ترین مزایای رباتیک برای کودکان نام برد. همانطور که در ابتدای این مقاله به این موضوع اشاره کردیم علم رباتیک تنها با هدف ساده تر شدن روند زندگی انسان ها روی کار آمده است. در واقع انسان ها برای جلوگیری از مشکلات مختلف ربات ها را اختراع کرده و از آنها برای انجام امور دشوار استفاده میکنند.

البته یکی از هزاران دلیل روی کار آمدن علم رباتیک به صورت کلی تسهیل زندگی بشر است. اما چرا از این مورد به عنوان مزایای رباتیک برای کودکان نام بردیم؟ عموما افراد جامعه بر این عقیده هستند که اختراع ابزار و دستگاه های مختلف برای راحتی زندگی تنها وظیفه مخترعین است و به همین جهت حاضر به تحمل مشکلات مختلف و سختی های مختلف هستند. اما از نظر جامعه شناسان این تفکر از جمله افکار خورنده در هر اجتماعی است. برای جلوگیری از پرورش چنین انسان هایی با این سبک افکاری بهترین راه فرهنگ سازی است. به همین جهت است که از مزایای رباتیک برای کودکان به تسهیل زندگی اشاره شد. کودکانی که از ابتدایی ترین دوران زندگی خود میآموزند با استفاده از چند ابزار ساده میتوانند یک ربات و یا هر وسیله مفید دیگری برای راحت تر شدن سیر زندگی اختراع نمایند هیچ گاه دچار افکار خورنده نخواهند شد.این کودکان در دوران بعدی زندگی خود هنگام مواجه شدن با مشکلات مختلف هیچگاه منتظر مخترعین نبوده و خود به شخصه دست به کار شده تا ابزار مورد نظر را بسازند و از این طریق از دشواری و سختی های زندگی خود بکاهند.

در واقع از جمله مزایای رباتیک برای کودکان فرهنگ سازی برای تجربه زندگی راحت است. کودک در این کلاس ها می آموزد او لایق یک زندگی راحت است و مجبور نیست هر کار سختی را خود انجام دهد و به جسم خود آسیب وارد کند. در مقابل با استفاده از افکار خود میتواند یک ربات را جایگزین کرده تا با استفاده از آن بسیاری از امور دشوار زندگی را حل نماید.

آموزش برنامه نویسی

آموزش برنامه نویسی

امروزه تکنولوژی با سرعت بسیار زیادی در حال پیشرفت است و ثانیه به ثانیه در حال مواه شدن با یک وسیله جدید هستیم. اما تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که جامعه امروز و تمامی این تغییرات را مدیون چه چیزی است؟

از نظر کارشناسان و مهندسان که در مورد روی کار آمدن تکنولوژی های مختلف صاحب نظر هستند برنامه های کامپیوتری مهم ترین نقش را در پیشرفت تکنولوژی داشته است. به همین جهت شاید یکی از مزایای رباتیک برای کودکان آموزش برنامه نویسی از پایه به کودک باشد. برنامه نویسی دنیایی گسترده دارد و افرادی که در علوم مهندسی صاحب نظر هستند همواره در پی یافتن مواردی هستند که به واسطه آن بتوانند برنامه نویسی را با مفهوم پایه ای که دارد بیاموزند. از آنجا که ذهن کودک در سنین ابتدایی خود پذیرایی تمام علوم با هر سطح دشواری میباشد به راحتی میتواند برنامه نویسی را از ابتدا و پایه بیاموزد و در زمینه های مختلف از آن استفاده نماید.

کلاس های آموزش رباتیک برای کودکان به مرور زمان برنامه نویسی های مختلف را برای اختراع ربات های متنوع با کارآیی های به خصوص و منحصر به فرد به کودکان می آموزد. به همین جهت از این مورد نیز به عنوان یکی از اصلی ترین مزایای رباتیک برای کودکان نام بردیم.

بهبود حس تعاون کودکان از مزایای رباتیک برای کودکان

بهبود حس تعاون کودکان از مزایای رباتیک برای کودکان

همانطور که تا کنون در سری مقالات روانشناسی و کودک بارها و بارها به این موضوع اشاره کردیم ما در قبال پرورش کودکان مسئول هستیم. منظور از ما مجموعه مراکز فرهنگی و هنری به همراه تمام اجتماع است. در واقع تک تک انسان ها در قبال نسل آینده زمین مسئول هستند. اما شاید این مسئولیت درصدهای مختلفی داشته باشد و بیشترین سهم را والدین و خانواده ها در پرورش کودکان داشته باشند و پس از آن مراکز آموزشی بیشترین سهم را برای پرورش نسل آینده داشته باشند.

در حالت کلی باتوجه به تحقیقاتی که از سمت جامعه شناسان و روانشناسان مختلف صورت گرفته است بیشترین موردی که هر اجتماعی به آن نیاز دارد جامعه ای است که سرشار از حس تعاون و همکاری باشد. در واقع جامعه ای که عاری از هرگونه حس تعامل باشد یک جامعه شکست خورده است که نتیجه آن هیچگونه پیشرفتی نخواهد بود.

به همین جهت مطابق تحقیقات به عمل آمده امروزه ایجاد حس تعاون و همکاری در کودکان از مهم ترین مواردی است که باید به آن توجه گردد. دلیل این اهمیت نیز نوع زندگی بشر است. اگر بخواهیم از ابتدایی ترین روزهای زندگی بشر به زندگی نگاه کنیم و آن را مورد بررسی قرار دهیم به خوبی متوجه این موضوع میشویم که بشر از ابتدا به دنبال زندگی اجتماعی بوده و هنوز هم به خوبی میتوان این موضوع را در اجتماع مختلف به عینه مشاهده نمود. حال این زندگی اجتماعی نکات مثبتی دارد که توجه به آن میتواند بسیار قابل اهمیت باشد. یکی از نکاتی که بیشترین تاثیر را در زندگی اجتماعی دارد تعامل انسان ها با یکدیگر در راستای تحقق اهداف اجتماعی است.

خوشبختانه امروزه تقویت حس تعامل در بسیاری از کلاس های مختص کودکان بسیار مورد توجه قرار گرفته است و بسیاری از کلاس های کودکان تنها با هدف برآورد ساخت همین حس تعاون است که روی کار آمده و در حال برگزاری است.

کلاس آموزش رباتیک برای کودکان نیز یکی از هزاران کلاس آموزشی است که یکی از اهداف تشکیل  آن بهبود حس تعاون و همکاری در کودکان میباشد. شاید برایتان جالب توجه باشد که چرا از جمله مزایای رباتیک برای کودکان به بهبود حس تعاون کودکان اشاره کردیم. در پاسخ به این سوال نیز باید بگوییم کلاس رباتیک برای کودکان به نحوی برگزار میشود که کودکان برای انجام پروژه های خود مجبور به مشورت، همکاری و تعاون با یکدیگر هستند. آنها در سراسر کلاس هم گروه هایی دارند که در راستای تحقق اهدافشان با یکدیگر همکاری میکنند.

رباتیک بهترین سرگرمی

رباتیک بهترین سرگرمی

در یک جمله بسیار صریح و ساده باید بگوییم رباتیک بهترین سرگرمی برای کودکان است. اگر بخواهیم سیر نبوغ و خلاقیت انسان ها را در دوران مختلف زندگی و در سنین مختلف مورد بررسی قرار دهیم به این نتیجه میرسیم که کودکی مهم ترین دوران زندگی بشر است که حس نبوغ و خلاقیت در وجود فرد موج میزند. تنها کافی است با استفاده از راهکارهای به خصوص این خلاقیت پرورش یابد. اما نکته مهمی که در مورد کودکان وجود دارد سلب آزادی و سرگرمی آنها است. کودکان در این دوران از زندگی خود به هیچ چیزی جز بازی و سرگرمی فکر نمیکند. او از زمانی که صبح هنگام چشم هایش را میگشاید به دنبال یک سرگرمی جذاب است تا زمانی که شب به خواب رود.

یکی از اشتباهاتی که در مورد والدین به وفور به چشم میخورد سلب آزادی و سرگرمی های کودکانه است. والدین گرامی همواره باید به این موضوع توجه داشته باشند که باید به خواسته های کودک خود احرتام بگذارند. در مقابل این احترام یک جهت دهی صحیح از سمت والدین میتواند کنترلگر کودک باشد و بسیاری از ویژگی های مثبت از این طریق در وجود کودک پرورش میابد.

یکی از بهترین راهکارهایی که با استفاده از آن میتوانید در عین حال که به خواسته های کودک خود احترام گذاشته اید افکار و خلاقیتهای نهفته در وجودش را جهت دهی نمایید کلاس آموزش رباتیک است. زیرا با استفاده از این کلاس آموزشی میتوان به راحتی کودکان را سرگرم نمود و درعین حال آنها را در مسیر آموزش قرار داد. به همین جهت میتوان به عنوان یکی از مهم ترین مزایای رباتیک برای کودکان به این مورد اشاره کرد.

امیدواریم این مقاله شما را در انتخاب صحیح کلاس های آموزشی برای کودکان راهنمایی کرده باشد و با استفاده از آن بتوانید به مزایای رباتیک برای کودکان پی برده باشید.

منبع : ” بلاگ باغ آینه ”

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید