مقاله تفاوت انیمیشن و موشن گرافیک چیست؟ در وبلاگ موسسه باغ آینه

تفاوت انیمیشن و موشن گرافیک چیست؟

تفاوت انیمیشن و موشن گرافیک چیست؟

انیمیشن و موشن گرافیک دو فیلد هنری بسیار نزدیک است که عموما افراد آن دو را با یکدیگر اشتباه میگیرند. اما در این مقاله منحصرا قصد داریم تفاوت انیمیشن و موشن گرافیک را مورد بررسی قرار دهیم تا بتوان این دو فیلد هنری را از یکدیگر تفکیک کرد.

در حالت کلی امروزه با وجود پیشرفت هایی که دنیای نرم افزارهای گرافیکی داشته است هر روزه شاهد روی کار آمدن نرم افزارهای گرافیکی مختلفی هستیم که به نوعی گرافیک متحرک را به نمایش میگذارند. اما تا کنون با وجود روی کار آمدن نرم افزارهای مختلف هنوز هم انیمیشن و موشن گرافیک با استفاده از نرم افزارهای منحصر به فردی تولید میشود که در جامعه گرافیک یکه تازی میکند.

اشتباه رایجی امروزه در جوامع هنری وجود دارد و آن هم نظری است که در مورد فیلم های متحرک وجود دارد. باتوجه به تحقیقات صورت گرفته امروزه بیشتر افزراد جامعه قادر به تشخیص تفاوت های انیمیشن و موشن گرافیک نیستند و هر فیلمی که حالت متحرک داشته باشد را با نام انیمیشن میشناسند. در مورد انیماتورها و افرادی که تنها در حرفه موشن گرافیک فعالیت انجام میدهند نیز این اشتباه به وفور به چشم میخورد. عموما افرادی که در عرصه ساخت فیلم های متحرک فعالیت میکنند با نام انیماتور شناخته میشوند این در حالی است که گاها فرد اصلا هیچ تخصصی در عرصه انیمیشن سازی ندارد و هنوز وارد این حرفه نشده است. با این وجود اغلب افراد جامعه این افراد را انیماتور میدانند. این مقاله صرفا برای جلوگیری از اشتباهات رایج در مورد انیمیشن و موشن گرافیک است و تفاوت های این دو فیلد هنری را شرح میدهد.

البته پیش از آن که بخواهیم تفاوت انیمیشن و موشن گرافیک را تشریح کنیم باید بگوییم دلایل این اشتباهات بسیار واضح است و به جهت شباهت هایی است که این دو حرفه به یکدیگر دارند. در حالت کلی بسیاری از امور در حرفه ساخت فیلم های متحرک را میتوان با استفاده از انیمیشن و موشن گرافیک انجام داد. این مورد بیشتر در مورد ساخت تیزرهای تلیغاتی به چشم میخورد. زیرا تیزرهای تبلیغاتی قابلیت این را دارند که با دو روش انیمیشن سازی و موشن گرافیک تولید شوند. اما منظور از تفاوت انیمیشن و موشن گرافیک هدفی است که این دو فیلد هنری پیش میگیرند. در واقع این دو شاخه هنری منحصرا هر یک نوعی هدف خاص در پی دارند که شاید بتوان ریشه اصلی تفاوت انیمیشن و موشن گرافیک را در این هدف خاص دانست.

برای درک تفاوت انیمیشن و موشن گرافیک لازم است در درجه اول تعریف مشخصی از این دو شاخه هنری بدانیم و سپس باتوجه به آن در مورد تفاوت های آن توضیحاتی ارائه دهیم.

موشن گرافیک چیست؟

موشن گرافیک چیست؟

در ابتدا قصد داریم به تشریح واژه موشن گرافیک بپردازیم. در حالت کلی موشن گرافیک از دو واژه موشن به معنای ” حرکت ” و گرافیک به معنای ” نوع به خصوصی از تصاویر ” تشکیل شده است. همانطور که از معنای موشن گرافیک واضح است این شاخه هنری به تولید تصاویری متحرک ختم میشود. در واقع هدف اصلی از موشن گرافیک تولید تصاویری متحرک است.

در قسمت فوق گرافیک را نوع به خصوصی از تصاویر معرفی کردیم. در واقع گرافیک همان علمی است که با استفاده از نرم افزارهای مختلف همچون فتوشاپ تصاویری منحصر به فرد که شباهتی به وکتور دارند تولید میکند. اما این تنها قسمت تولید تصاویر بود. آیا موشن گرافیک نیز با استفاده از نرم افزار فتوشاپ تولید میشود؟

در حالت کلی کارشناسان گرافیست باغ آینه همواره در تمامی کلاس های خود به این موضوع اشاره میکنند که علم گرافیک در حالت کلی بر اساس یک نرم افزار مادر معنا پیدا میکند. در واقع میان هزازان نرم افزار گرافیکی که امروزه با آن مواجه میشویم یک نرم افزار مادر وجود دارد که پایه و اصول طراحی گرافیک است. این نرم افزار پایه نیز فتوشاپ است. به این معنا که شما به عنوان یک گرافیست اگر قصد فعالیت در هر حوزه هنری دلخواهی را داشته باشید در ابتدا باید تسلط کامل بر فتوشاپ داشته باشید.

اما موشن گرافیک به عنوان یکی از فیلدهای هنری گرافیک به خودی خود پس از نرم افزار فتوشاپ وابسته به یکی دیگر از نرم افزارهای گرافیکی به نام ” افترافکت ” میباشد. در واقع موشن گرافیک ها همان تصاویر متحرکی هستند که توسط نرم افزارهای گرافیکی مالتی مدیا ادوبی افترافکت ساخته میشوند. در واقع این نرم افزار قابلیت تولید تصاویر متحرک به همراه صدا را دارد. عموما یکی از کنجکاوی های همیشگی هنرجویان در کلاس های آموزشی موشن گرافیک در مورد تاریخچه این هنر است. شاید برای شما نیز جالب باشد که کلمه موشن گرافیک نخستین بار توسط چه کسی مطرح شد و به مرور زمان در دنیا گسترش پیدا کرد. اگر بخواهیم در تاریخ هنرهای گرافیکی جست و جو کنیم به شخصی به نام ” john withney ” خواهیم رسید. وی نخستین شخصی بود که از واژه موشن گرافیک استفاده کرد هنوز هم پس از گذشت سالیان سال همچنان افراد در سراسر دنیا از واژه موشن گرافیک استفاده میکنند.

اما تا به اینجای کار شاید تعریف واضحی از موشن گرافیک ارائه نداده باشیم. اگر بخواهیم خیلی صریح در مورد موشن گرافیک توضیح دهیم باید بگوییم. موشن گرافیک به علم کنار هم قرار دادن تصاویر مختلف و اعمال حرکات مشخص توام با صداگذاری های منحصر به فرد گفته میشود.

اگر بخواهیم موشن گرافیک را از لحاظ کاربرد مورد بررسی قرار دهیم نیز باید گفت این شاخه هنری به همراه نرم افزار افترافکت در ساخت تمامی تصاویر متحرک کاربرد دارند. بسیاری از تیزرهای تبلیغاتی ، انیمیشن های دوبعدی ، برنامه های آموزشی و… توسط افترافکت ساخه میشوند. اما نکته جالب توجه در موشن گرافیک عدم وجود بازیگران، صدابرداری ، نورپردازی و هر چیز مادی و قابل لمس است. در واقع شاید بهتر باشد اینگونه بیان کنیم که موشن گرافیک زاده ی ذهن هنرمند است و جان گرفتن اجزاء سناریو نیز با استفاده از نرم افزارها و ذهن خلاق هنرمند انجام میشود.

همانطور که در ابتدای این قسمت به نرم افزارهای مادر موشن گرافیک اشاره کردیم به خوبی میدانید که مهم ترین نرم افزار در موشن گرافیک افترافکت است و مهم ترین ارکان در تولید تصاویر متحرک به وسیله هنر موشن گرافیک را میتوان با استفاده از این نرم افزار اعمال کرد. اما افترافکت تنها نرم افزاری نیست که میتوان از آن در ساخت موشن استفاده کرد. بلکه روز به روز نرم افزارهای گرافیکی و قدرتمندی روی کار میآید که به خودی خود قابلیت های منحصر به فردی دارند. اگر بخواهیم به تک تک نرم افزارهای گرافیکی که با استفاده از آن میتوان موشن گرافیک انجام داد اشاره نماییم به لیست زیر بازخواهیم گشت.

 • Adobe After Effects
 • Apple Quartz Composer
 • Autodesk Combustion
 • Various VJ Programs
 • Max/MSP
 •  Smith Micro Software Anime Studio
 • Adobe Flash
 • Apple Quartz Composer

تا به اینجا اطلاعاتی سطحی و اندک در مورد موشن گرافیک کسب کردیم و اندکی در مورد این گرایش هنری اطلاع یافتیم. حال برای درک تفاوت انیمیشن و موشن گرافیک نیاز به توضیحاتی دقیق و روشن از انیمیشن و انیمیشن سازی داریم. با ارائه این تعریف میتوانید تفاوت این دو شاخه هنری را درک نمایید.

انیمیشن چیست؟

انیمیشن چیست؟

انیمیشن یا به اصطلاح بهتر پویا نمایی نیز یکی از شاخه های هنر گرافیک است که با استفاده از ابزارهای به خصوصی منجر به تولید تصاویر متحرک میشود. در واقع به هرگونه نمایش تصاویر که با سرعت زیاد انجام میشود به نحوی که توهیم حرکت را در ذهن بیننده ایجاد نماید انیمیشن یا پویانمایی گفته میشود. در واقع در انیمیشن تنها از تصاویر ثابت در موقعیت های مختلف استفاده میشود. تصاویر ثابت است اما سرعت انتشار بالایی که دارد باعث ایجاد توهم حرکت در ذهن بیننده میشود.

اگر بخواهیم انیمیشن را از لحاظ لغوی مورد بررسی قرار دهیم به دو واژه ” animo ” و ” ātiō ” خواهیم رسید. در واقع انیمیشن ریشه ای لاتین دارد. که ” animo ” به معنای ” حرکت ” میباشد و ” ātiō ” به معنای در آوردن میباشد. به همین جهت است که علم و هنر انیمیشن را در زبان فارسی پویانمایی مینامند. زیرا با استفاده از تکنیک های مختلف انیمیشن سازی تصاویر بی جان و ساده که هیچ حرکتی نداشته اند به حرکت درآمده و همچون تصویری پویا نشان داده میشوند.

انیمیشن سازی در وجود تمام افراد ریشه ای گسترده دوانده است. زیرا بدون شک تمامی تصاویری که در کارتون ها در دوران کودکی مشاهده کردیم تماما حاصل انیمیشن سازی بودهف پس میتوان گفت تمام ما انسان ها از ابتدایی ترین دوران زندگی خود با انیمیشن آشنایی داشتیم.

اگر بخواهیم هنر انیمیشن سازی را در جمله ای کوتاه معرفی نماییم باید بگوییم، انیمیشن سازیهنری است که در آن فرد با استفاده از تصاویر ثابت، تصاویری متحرک خلق میکند و این تصاویر متحرک با ادغام صوت، صدا ، نورپردازی ، هنر نویسنده و… به یک انیمیشن تبدیل میشود. هر انیمیشن حاصل از مجموعه از فریم ها و تصاویر کوچک ثابت است که در فرآیند انیمیشن سازی و استفاده از تکرار و سرعت توهم حرکت را در ذهن مخاطبان ایجاد مینماید.

در مقاله ی معرفی شده در قسمت فوق به صورت جامع در مورد انیمیشن توضیحاتی کامل ارائه دادیم که با مطالعه آن میتوانید به جوانب مختلف این گرایش هنری آگاه شده و اطلاع یابید.

تفاوت انیمیشن و موشن گرافیک

همانطور که در ابتدای این مقاله به این موضوع اشاره کردیم انیمیشن و موشن گرافیک با وجود شباهت های بسیاری که دارند تفاوت هایی گسترده دارند که این دو هنر را از یکدیگر تفکیک میکند. اما عموما شباهت هایی که دارند بیشتر در ذهن مخاطبان شکل گرفته است و به همین جهت است که گاها افراد قادر به درک تفاوت های این دو گرایش هنری نیستند.

در واقع هر دو این هنرها در به نمایش گذاشتن حرکت مورد استفاده قرار میگیرد و در واقع در انیمیشن و موشن گرافیک هر دو از تصاویر ثابت توام با سرعت استفاده میشود. از لحاظ کاربرد هر یک از این دو گرایش هنری برای ساخت تصاویر متحرک استفاده میشود و از این جهت هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند. اما با وجود آن که انیمیشن و موشن گرافیک از لحاظ کلیات با یکدیگر تفاوتی ندارند و هر دو یک محصول ارائه میدهند جزئیات متفاوتی دارند که بسیار منحصر به فرد است. در ادامه به تفاوت های جزئی این دو گرایش هنری میپردازیم.

کاربردها

کاربردها

در قسمت فوق به این موضوع  اشاره شد که انیمیشن و موشن گرافیک از لحاظ کلیت کار مشابه یکدیگر هستند زیرا هر دو با استفاده از نرم افزارهای مختلف باعث ایجاد حرکت در تصاویر ثابت میشوند. اما این شباهت تنها یک دیدگاه کلی است. اگر بخواهیم جزئی تر به قضیه بنگریم باید به کاربردهای هر یک از انیمیشن و موشن گرافیک بازگردیم و هر یک را مورد بررسی قرار دهیم.

در حالت کلی اگر بخواهیم کاربردهای انیمیشن را مورد بررسی قرار دهیم باید بگوییم عموما برای بیان یک روایت داستان گونه و یا روایتی برای سرگرمی از انیمیشن استفاده میشود. چیزی که امروزه به وفور با آن مواجه میشویم، کارتون هایی که قصد انتقال یک داستان به مخاطبان دارند و یا فیلم های سینمایی که با استفاده از انیمیشن سازی تولید میشوند به خوبی حاکی از کاربردهای انیمین هستند.

دقیقا نقطه مقابل انیمیشن موشن گرافیک قرار دارد. زیرا در موشن گرافیک طراح به هیچ عنوان قصد بیان روایتی داستان گونه و یا انتقال مفاهیم داستانی را نداشته و تنها به دنبال یک بیان صریح و روشن است. به همین جهت عموما از موشن گرافیک در ساخت تیزرهای تبلیغاتی استفاده میشود که قصد ارائه یکسری مشخصات از برند منحصر به فردی را دارد و از این طریق مخاطبان با برند مشخصی آشنا میشوند. البته این تنها کاربرد موشن گرافیک نیست، اگر بخواهیم به مجموعه ای از کاربردهای این گرایش هنری اشاره نماییم قطعا مجبور به ارائه مقاله ای طولانی در این زمینه خواهیم شد، اما در حالت کلی تمامی تصاویر متحرک و کوتاه که تنها قصد ارائه یکسری مشخصات جهت تبلیغات و معرفی اشخاص را داشته باشد از موشن گرافک استفاده میشود. حال این معرفی میتواند تبلیغ گونه باشد که یک برند را معرفی مینماید و یا این که تیتراژ پایانی و ابتدایی فیلم ها و سریال ها باشد که به معرفی افراد میپردازد.

اگر اندکی در مطالب این قسمت تامل کنید به خوبی میتوان فهمید اگرچه هر دو گرایش هنری انیمیشن و موشن گرافیک تصاویری متحرک تولید میکنند اما هر یک از این موارد سناریو متفاوتی دارد و برای انتقال مفاهیم مشخصی به کار میرود.

مدت زمان از دیگر تفاوت های انیمیشن و موشن گرافیک

مورد دیگری که از آن میتوان به عنوان تفاوت انیمیشن و موشن گرافیک نام برد، مدت زمان است. در واقع زمان پخش تصاویر متحرک به خودی خود یکی از المان های اساسی است که در ساخت فیلم و تیزر به آن توجه ویژه ای میشود. اما نام بردن مدت زمان پخش تصاویر متحرک در گروی مورد قبل میباشد. زیرا مدت زمان هر ویدئو و یا فیلم کوتاهی به هدف بیان مسئله بستگی دارد. قاعدتا یک تصویر متحرکی که با هدف تبلیغات ارائه میشود باید کوتاه و گویا باشد تا مخاطب با یک نگاه بتواند مضمون را دریافت نماید. در مقابل یک روایت داستان گونه که قصد بیان داستانی با جزئیات کامل را دارد باید از لحاظ مدت زمان تا حدی طولانی باشد که مخاطب بتواند قسمت های مختلف داستان را در ذهن خود تداعی کرده و با استفاده از این انیمیشن خود را جای شخص اول داستان قرار دهد.

باتوجه به این تعریف به خوبی میتوان متوجه شد یکی از اصلی ترین تفاوت های انیمیشن و موشن گرافیک مدت زمان پخش است، زیرا انیمیشن از لحاظ زمان پخش بسیار طولانی تر از موشن گرافیک است .

انتقال مفاهیم

انتقال مفاهیم

یکی دیگر از تفاوت های انیمیشن و موشن گرافیک در انتقال مفاهیم است. همانطور که در قسمت های پیشین به این موضوع اشاره شد انیمیشن برای بیان مفاهیم کلی و داستان گونه استفاده میشود. به این معنا که فردی که انیمیشن سازی میکند روند انتقال مفاهیم زنجیره ای و سریالی را در پیش میگیرد.

در مقابل موشن گرافیک یکباره مفهومی صریح و کلی را انتقال میدهد که به هیچ وجه زنجیره ای نبوده و مخاطب به صورت آنی و یکباره مفهوم را دریافت میکند. البته امروزه دنیای تبلیغات گسترده شده و هر روز شاهد استفاده از ترفندهای به خصوصی در این حوزه هستیم و یکی از مواردی که امروز میتوان در دنیای تبلیغات مشاهده کرد روند سریالی است. اما این روند کاملا متفاوت از روند سریالی و پیوسته ی داستانی انیمیشن است. در انیمیشن یک داستان کلی در مدت زمانی طولانی به صورت پیوسته و سریالی به مخاطب منتقل میشود اما در تبلیغات سریالی در یک سکانس مخاطب مضمون را دریافت کرده و به دنبال آن مشاهده تبلیغات کوتاه دیگر به انتقال صحیح تر مفهوم کمک میکند.

ریشه اصلی انیمیشن و موشن گرافیک

ریشه اصلی انیمیشن و موشن گرافیک

یکی از اصلی ترین تفاوت های انیمیشن و موشن گرافیک ریشه اصلی این دو شاخه هنری است. اگر بخواهیم به صورت تخصصی این دو گرایش هنری را بررسی کنیم به خوبی به این نتیجه میرسیم که موشن گرافیک شاهکاری هنرمندانه است که با استفاده از علم گرافیک هرمند خلق میشود زیرا طراحان گرافیک با استفاده از هنر خود مفاهیم مشخصی را از طریق تصاویر به مخاطبانشان انتقال میدهند و یک طراح موشن گرافیک نیز از طریق تصاویری متحرک این انتقال مفاهیم را انجام میدهد.

انیمیشن سازی نیز شباهت بینظیری به تصویر سازی دارد. زیرا تصویرگران با استفاده از علم و هنر خود تصاویر بصری که بیانگر روایتی داستان گونه میباشد را ترسیم کرده و انیماتور ها با استفاده از تکنیک های انیمیشن سازی به این تصاویر روح بخشیده و نتیجه یک انیمیشن هیجان انگیز خواهد شد.

سفارش دهندگان

سفارش دهندگان

یکی دیگر از تفاوت های اصلی انیمیشن و موشن گرافیک در سفارش دهندگان این دو گرایش میباشد. باتوجه به توضیحاتی که در ابتدای این مقاله برای انیمیشن و موشن گرافیک ارائه شد به خوبی میدانیم که مخاطبان، سفارش دهندگان، موقعیت اکران و… برای هر یک متفاوت است.

انیمیشن ها عموما برای سرگرمی و انتقال مفاهیم داستان گونه به کار میرود، پس قاعدتا سفارش دهندگان این مورد کارگردان ها و تهیه کنندگانی هستند که با هدف ارتقاء سطح فرهنگ جامعه تلاش میکنند تا با استفاده از انیمیشن مفهوم مشخصی را به افراد جامعه ارائه دهند.

در مقابل سفارش دهندگان موشن گرافیک افراد دیگر با اهداف دیگری هستند. عموما موشن گرافیک توسط افرادی که قصد تبلیغات محصول و یا برند مشخصی را دارند سفارش داده میشود و یک طراح موشن گرافیک تنها برای تحقق اهداف تبلیغاتی یک برند مشخص از تصاویر متحرک استفاده میکند.

شخصیت ها در انیمیشن و موشن گرافیک

شخصیت ها در انیمیشن و موشن گرافیک

همانطور که تا کنون به این موضوع پی بردیم انیمیشن و موشن گرافیک هر یک تفاوت های مشخصی دارند که مشهود ترین تفاوت آن بیان مفاهیم مختلف است. حال که هر یک از این دو گرایش هنری روایت مشخصی را نقل میکنند پس قاعدتا شخصیت های متفاوتی نیز دارند. زیرا شخصیت های هر روایت مهم ترین اثر را در انتقال مفاهیم دارد.

قطعا شخصیت های مورد استفاده در انیمیشن هایی که انتقال دهنده روایت هایی داستان گونه است متفاوت از موشن گرافیکی خواهد بود که تنها قصد انتقال مفهومی تجاری را به بیننده دارد.

از آنجا که در سراسر هر داستانی تعداد کارکترها با خصوصیات ظاهری مختلفی وجود دارند میتوان به این موضوع پی برد که در انیمیشن شخصیت های مختلفی ترسیم شده که هر یک از لحاظ ظاهری متفاوت از دیگری میباشد. در مقابل در موشن گرافیک به جهت کوتاه بودن مدت زمان انتقال مفاهیم سعی در انتخاب کارکترهای محدودتری وجود دارد. به همین جهت تنوع شخصیت ها در موشن گرافیک محدودتر خواهندد بود.

منبع : ” بلاگ باغ آینه “

2 دیدگاه دربارهٔ «تفاوت انیمیشن و موشن گرافیک چیست؟»

 1. ببخشید شما دوره موشن گرافیک هم دارین؟ من دنبال یه جای خوب برای آموزش موشن توی کرج میگردم..سایت شما رو دیدم.

  1. تیم تولید محتوای باغ آینه

   با سلام و حرمت فراوان
   بله دوست عزیز
   لطفا
   ۱-دوره موردنظر را از بخش دوره‌ها در وبسایت انتخاب کنید
   ۲-قوانین شرکت در دوره‌های باغ را از روی سایت در منوی دوره‌‌ها مطالعه کنید
   ۳-سپس در صورت تمایل با شماره‌های زیر تماس بگیرید و یا در واتسپ پیغام دهید.
   ۰۲۶۳۴۲۱۰۸۴۳
   ۰۹۰۳۴۷۲۱۸۷۳
   اهالی باغ آینه شما را راهنمایی خواهند کرد.

   روزگارتان روشن

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید