مقاله چرا کتابخوانی برگزار می شود و چگونه میتوان این فرهنگ را تبلیغ کرد؟ در وبلاگ موسسه باغ آینه (1)

چرا کتابخوانی برگزار می شود و چگونه میتوان این فرهنگ را تبلیغ کرد؟

باغ آینه بعنوان یک موسسه فرهنگی هنری در کرج، فعالیت فرهنگی کتاب و کتابخوانی را از اولویت های خود برای ترویج این فرهنگ و آشنایی هرچه بیشتر مردم با کتاب ها و آثار نویسنده های مطرح جهان قرار داده است.فعالیت فرهنگی کتابخوانی باغ آینه، برای آشنایی هرچه بیشتر با تاریخچه، ادیان، رسوم، جغرافیا، ادبیات کهن و ادبیات مدرن این روزهای ایران و جهان بوده و سعی و تلاش اصلی آن آشتی دادن مردم با کتابخوانی و جذب نوجوانان و جوانان به این فرهنگ که در جامعه امروز کمرنگتر شده است، می باشد. فلسفه نهفته در این حرکت بازیابی و پرورش دوباره فرهنگ و ادب غنی ایرانی، پویایی افراد و به نحوی کمک به آرامش روحی آن ها می باشد. خواسته ایم تا بتوانیم لحظات هرچند کوتاه ولی شاد را برای شرکت کنندگان دوره کتاب و کتابخانی باغ آینه ایجاد نماییم. گروه کتاب خوانی باغ آینه با هدف کمک به اعضای خود و عموم مردم در ایجاد فرهنگ کتابخوانی گام برداشته است.

تشکیل تمامی دوره های موجود در باغ آینه هدف به خصوصی داشته است. دوره کتاب خوانی نیز یکی از دوره هایی است که شاید بزرگ ترین اهداف را به خود اختصاص داده است. این دوره از جمله دوره های فرهنگی سازنده ای است که اغلب به تمامی افراد پیشنهاد داده می شود. کتابخوانی تنها دوره آموزشی است که به هیچ عنوان نمی توان آن را به گروه به خصوصی از افراد جامعه توصیه کرد، کتاب از جمله الزامات زندگی هر فردی در هر سن و موقعیت اجتماعی می باشد.اما این اهمیت به چه جهت است؟ قطعا این دوره فوایدی دارد که تا این حد از اهمیت برخوردار است. در این قسمت به برخی از فواید کتابخوانی اشاره خواهیم کرد.

اینکه وقتی در شهر قدم می زنیم افرادی را ببینیم که در پارک ها، مکان های عمومی و ایستگاه های اتوبوس کتابی را در دست گرفته و می خوانند، مطمئنا بسیار الهام بخش می باشد. چیزی که این روزها به ندرت در پیرامون خود می بینیم. می توان به دوستان خود کتاب های خوب و پرباری که خوانده اید را پیشنهاد کنید و در نهایت موضوع مشترکی که برای گفتگو برمی گزینید بحث در رابطه با آن کتاب باشد. محیطی را پیدا کنید که در کنار افراد دیگر کتاب بخوانید و با بحث و گفتگو با غریبه ها درباره یک موضوع مشترک، با وجود تمام اختلاف نظرها لذت ببرید. فرهنگ کتابخوانی صرفا خواندن کتاب به تنهایی نمی باشد. در اصل کتابخونی یک حرکت بزرگ اجتماعی می باشد که افراد با خواندن کتاب به آن علاقمند شوند و بتوانند در رابطه با موضوع آن با یکدیگر صحبت کنند. برای گسترش فرهنگ کتابخوانی، هر هفته می توان در مورد موضوعات معنوی، برنامه ها و مفاهیم مختلف اقتصادی، حکومت داری و دیگر واقعیت های اجتماعی بحث کرد و در نتیجه می توان افراد مختلفی را به سوی خود جذب کرده و آن ها را از حقیقت آنچه که در کتاب ها نوشته می شود آگاه نمود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید