پوستر مقاله چرا موسسات فرهنگی جزئی از نیازهای ضروری یک جامعه هستند؟ در وبلاگ موسسه باغ آینه

چرا موسسات فرهنگی جزئی از نیازهای ضروری یک جامعه هستند؟

فرهنگسرا، موسسه فرهنگی، خانه فرهنگ و هنر و هرگونه فضایی که کارکردی اینچنین دارد، یکی از مهمترین فضاهای شهری است. اما اینکه چرا اهمیت دارد و چه کارکرد مهمی را اجرا می کند، در این مقاله بررسی خواهیم کرد.

  • بالابردن اعتماد عمومی

تحقیقات اجتماعی نشان می دهد که وجود موسسه فرهنگی هنری در داخل یک محله باعث بالاتر رفتن اعتماد و امنیت در ذهن افراد آن محله میگردد.  اینکه این امر چگونه اتفاق میفتد؟ دلایل متعددی دارد. بالا رفتن آگاهی در محله بخشی از دلایل این اتفاقست اما از طرفی زمانیکه همسایگان، یکدیگر را در این محیط فرهنگی و آرام و صمیمانه میبینند و با یکدیگر در کلاسها به بحث و گفتگو می نشینند، احساس نزدیک شدن و شناخت از یکدیگر، پیدا کرده و مغز احساس امنیت بیشتری نسبت به این افراد خواهد کرد.

  • ایجاد باور عمومی مثبت

فرض کنید در وسط یک میدان هستید و دچار مشکلی شخصی شده اید و نیاز به کمک دارید مثلا میخواهید به سرویس بهداشتی بروید و یا یک برگ کاغذ احتیاج دارید و مسائلی از این دست. در اطراف میدان یک مغازه پوشاک، یک سوپرمارکت، یک آرایشگاه، یک مبل فروشی، یک رستوران، یک میوه فروشی، یک بانک و یک موسسه فرهنگی هنری وجود دارد. در نظر داشته باشید که این فضاها از نظر طراحی بیرونی باهم تفاوتی ندارند و همگی مشابه یکدیگر هستند و همچنین هیچکدام ار مسئولین آنها با شما آشنایی و دوستی ندارند و برای همه آنها شما یک غریبه هستید. تحقیقات نشان میدهد بیشتر افراد در این موقعیتها به سمت فضاهایی حرکت می کنند که در آنها ادعا شده است که فرهنگ و هنر جریان دارد زیرا گمان میکنند که احتمالا انسانهای مهربانتری در آن فضا حضور دارد و از همه مهمتر یک باور عمومی وجود دارد که در محیط های فرهنگی هنری نظارت کمتری بر افراد وجود دارد پس میتوانند راحت باشند و احساس راحتی کنند. . درواقع این باور عمومی که اهالی فرهنگ و هنر، انسانهایی امن تر با رفتارهایی انسانی تر و مهربانتر هستند، به این موضوع دامن میزند. جالب است بدانید که یکی از دلایل مشکلات مالی حوزه های فرهنگ و هنر نیز همین موضوع است. فرض کنید پول کمی دارید و میخواهید خریدهای مختلفی انجام دهید. حدستان چیست؟ آیا احتمال میدهید که موسسات فرهنگی برایتان تخفیف قائل شوند و یا یک آرایشگاه یا فروشنده پوشاک؟

  • بالابردن آگاهی

تصور کنید در هر کوچه و خیابان یک فرهنگسرا وجود دارد. احساستان چه خواهد بود؟ طبیعتا با بالا رفتن تعداد موسسه های فرهنگی هنری، بسیاری از فاکتورهای یک جامعه متمدن و آموزش دیده بالاتر می روند از جمله برخورد انسانها با یکدیگر، برخورد انسانها نسبت به محیط زیست، برخورد انسانها نسبت به مشاغل، دیدگاه انسانها نسبت به پرسش های مختلف زندگی و ….. . درنتیجه این فضاهای شهری اهمیت دارند چرا که به پیشرفت انسانی یک جامعه کمک شایانی میکنند . حتی بسیاری از طراحی های شهری که به کمک معماران و طراحان انجام میشود نیز در این مسیر کمک کننده هستند از جمله معماری ساخمانها، معماری نیمکتهای شهری، معماری پارکها و معماری تمام فضاهایی که فرصتی برای اندیشیدن و باهم گفتگو کردن و مکث کردن در زندگی روزمره را به ما میدهند.

  • کاهش اهمیت پول و سود مالی در قضاوت‌ها

تنها فضاهایی که در آنها مردم حس می کنند چیزی که دریافت خواهند کرد به احتمال زیاد ارزش بیشتری از پولی که پرداخت میکنند، دارد، موسسات فرهنگی و فرهنگسرا هستند. در فضای شهری نیاز به اینگونه فضاها در تاریخ معاصر بیشتر حس میشود چرا که تاریخ معاصر بیشتر با مفاهیم سود، ارزش مازاد، پول و … گره خورده است و اینگونه فضاها میتوانند حکم تنفسی را داشته باشند برای بدنی که بسیار خسته است.

 

چهارمورد از دلایل اهمیت وجود و افزایش موسسه فرهنگی هنری در فضاهای شهری را بیان کردیم. در مقالات آینده بیشتر از پیش به دلایل اهمیت این موضوع خواهیم پرداخت چرا که به گمان ما به این موضوع ها بسیار کم پرداخته شده است.

اینگونه فضاها بیش باد.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید