پرورش خلاقیت در کودک

پرورش خلاقیت در کودک

برای دستیابی به بهترین نکات پرورشی در ارتباط با کودکان می توانید در کارگاه خلاقیت مادر و کودک در کرج باغ آینه شرکت نمایید. علاوه بر این به واسطه ی این کارگاه ها توانسته ایم اقدام  به معرفی مشاور خوب در کرج به والدین نماییم. یک مشاور و روانشناس متخصص در این کارگاه خلاقیت مادر و کودک در کرج با ارائه بهترین تجربیات خود از سال های فعالیتش، نکاتی که برای بسیاری از والدین مفید می باشد را آموزش می دهد. به شکل خلاصه مفاهیمی که در این کارگاه ها مطرح می شوند شامل مطالبی می باشد که جلوتر به آن اشاره می کنیم.

راه های پرورش خلاقیت در کودک

  • به یاد داشته باشید که اشتباهات خوب هستند.

کودکانی که از شکست خوردن می ترسند کمتر به فکر خلاقیت می باشند. زمانیکه کودکان بخاطر یک اشتباه از ادامه و انجام یک فعالیت دلسرد می شوند، سعی کنید برخی چیزها مانند: “چگونه می توانیم نتیجه را تغییر دهیم؟” “چگونه می توان دوباره این کار را تکرار کرد؟” را به او بیاموزید. اشتباهات در اصل فرصت هایی می باشند که به جای شکست، برای رشد و ترقی می توان از آن ها استفاده کرد. ما با معرفی مشاور خوب در کرج، به والدین تمامی ملزومات برای پرورش خلاقیت کودک را در اختیارشان قرار داده ایم.

  • آشفتگی های مثبت را در آغوش بکشید.

بسیاری از ما علاقمند به فضاهای تمیز داریم و در صورت حضور در محیط بهم ریخته احساس دست پاچه شدن خواهیم کرد. با این حال، زمانیکه به دنبال پرورش خلاقیت در کودکان هستید، به هم ریختگی سریعتر می تواند منجر به رشد او شود. بنابراین دفعه ی بعد اگر کودکتان خواست نقاشی کند و دوست داشت که همه ی وسایل خود را از کیف و کمد خارج کند، کل فضای اتاق را در اختیار او قرار دهید و به هیچ عنوان او را بخاطر جلوگیری از شلختگی محدود نکنید. ما این فضای بدون محدودیت را در کلاس های آموزشی کودکان در کرج باغ آینه فراهم آورده ایم.

پرورش خلاقیت در کودک

  • به زمانی که تشویق می کنید توجه داشته باشید.

مطمئنا همه ما بسیار شنیده ایم که چگونه ستایش کردن می تواند مانع تفکر مستقل در کودکان شود. مشکلی که در ستایش کردن ممکن است وجود داشته باشد این است که کودک را از جستجوی انگیزه های داخلی خود محروم می نماید. البته این بدین معنی نیست که کلا ستایش کردن بد است، اما دفعه بعد که خواستید ستایش کنید، سعی کنید از چیزهایی مانند ” من می بینم که در نقاشی خودت از رنگ های مختلفی استفاده کرده ای” و یا ” شما واقعا کار سختی را برای حل این مسئله ریاضی انجام داده اید” استفاده کنید.

  • روشن فکر باشید.

گزینه هایی را برای انتخاب به کودکان خود پیشنهاد کنید تا از این طریق او را برای تفکر مستقل تشویق کنید. ممکن است شما عادت نداشته باشید تا غذاهای شب قبل را برای صبحانه بخورید، اما اگر کودکتان بگوید میل دارد پاستای شب قبل را پیش از رفتن به مدرسه بخورد، این امکان را برای او فراهم آورید. اگر کودکتان بخواهد در آشپزخانه به شما کمک کند، فضای آشپزخانه را به صورت یک آزمایشگاه علمی در آورید و مجموعه ای از ابزار و لوازم آشپزخانه را در اختیار او قرار دهید. استفاده از ابزارهای مختلف برای پرورش خلاقیت کودکان در کارگاه خلاقیت مادر و کودک در کرج باغ آینه را به عنوان یکی از ملزومات اصلی در نظر گرفته ایم.

  • نمونه ای برای خلاقیت باشید

خروجی خلاقیت شما چیست؟ کجا از ارائه خلاقیت لذت می برید؟ آشپزِی، آواز خواندن، باغبانی، نقاشی و نواختن ساز؟ کودکانی که والدین خود را در هنگام انجام فعالیت های خلاقانه می بینند به احتمال زیاد علاقه مند خواهند بود تا روزی خود این فعالیت ها را انجام دهند. اگر زمانی که شما کار خلاقانه ای را انجام داده اید، لحظه ای فکر کنید و ببینید چه بخشی از این فعالیت در دوران کودکی شما را شاد می کرده، و حداقل روزی نیم تا یک ساعت به انجام این فعالیت با کودک خود بپردازید. در کارگاه مادر و کودک در کرج باغ آینه همه فعالیتهایی که در کنار کودکانتان انجام می دهید، دوباره حس خلاقیتی که در گذشته داشته اید را در شما زنده خواهد کرد.

  • خود را کنار بکشید

اگر کودک احساس کند که به طور مداوم تحت نظارت شماست، ممکن است کمتر به دنبال ریسک کردن برود که در این صورت باعث خواهید شد تا خلاقیت در او کاهش یابد. اگر شما فرزند خود را به استقلال داشتن تشویق کنید، حتما شکوفایی تخیل را در فرزندتان خواهید دید. بنابراین دفعه بعد که کودکتان مشغول نقاشی کشیدن شد، بلند نشوید و با این سوال “چی نقاشی می کنی؟” بالای سرش نروید. انجام این کار باعث می شود کودک حس کند همیشه زیر نظر شماست. نکته مثبت قضیه را ببینید، این زمان بهتری موقعیتی است که از ان برای استراحت کردن خودتان استفاده کنید!

  • زمانی را برای پرورش خلاقیت کودک کنار بگذارید

ممکن است انجام این کار برای بسیاری از والدین سخت باشد، علی الخصوص والدین شاغل، اما کودکان به زمانی برای تصور کردن، پرورش قدرت تخیل، ساختن، آزمایش و کشف کردن نیاز دارند. این زمان را باغ آینه در کارگاه مادر و کودک در کرج خود به شکل سازمان یافته ای برنامه ریزی نموده است. شما نیز در خانه می توانید این زمان را به نیم ساعت پس از شام، پیش از رفتن به رختخواب و حتی در زمان های پراکنده ای از روز اختصاص دهید. حتما به برنامه خود نگاه کنید و این زمان را در آن جای دهید. شرکت هر دو والدین در این موضوع الزامی می باشد.

  • استفاده از مواد اولیه و ساده

مطمئنا اسباب بازی ها و شبکه های اجتماعی سرگرم کننده بوده و جایگاه خود را دارند، اما خلاقیت در افراد با چسباندن لوله ها، ماسه، کاغذ، چوب، خمیر بازی و بسیاری مواد ساده دیگر نیز می تواند شکل بگیرد. نگاهی سریع به قطعات و لوازم موجود در مکانی که کودکانتان می توانند وقت آزاد خود را در آن صرف کنند انداخته و ببینید چه مواد اولیه ای را می توانید در این مکان ها استفاده کنید. در کارگاه خلاقیت کودک در کرج باغ آینه در جلسات مختلف از کودکان با کمک والدینشان خواهیم خواست تا با ابزاری ساده و استفاده از مواد پیرامون خود به ساختن کاردستی های مختلف بپردازند.

  • کاهش زمان تماشای تلویزیون و هر نمایشگر دیگری

شاید سخت باشد تا خانواده ها تماشا و وقت گذراندن با تلویزیون، لپ تاپ و گوشی را حذف کنند. اما می توانند زمان سپری شده در مقابل صفحات نمایشگر را کاهش دهند. زمانی را هم که به تماشای ویدئوها برای کودکانتان اختصاص می دهید بهتر است در خور سن او و مربوط به برخی مطالب آموزشی جذاب باشد.

  • کمک گرفتن از متخصصین برای رشد و پرورش خلاقیت کودکان خود

در این مورد باغ آینه با برگزاری کارگاه خلاقیت مادر و کودک در کرج بهترین و بیشترین کمک را به والدین عزیز کرده است.

برای اطلاع از کلاس های کودک باغ آینه با ما تماس بگیرید.

منبع: سایت باغ آینه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید