تکنیک های عکاسی

تکنیک های عکاسی

در کلاس های آموزش عکاسی در کرج تکنیک های عکاسی حرفه ای در طی یک دوره آموزشی در مجموعه باغ آینه ارائه داده می شود. هدف باغ آینه از برگزاری کلاس های آموزش عکاسی در کرج آشنایی هرچه بیشتر علاقمندان عکاسی با دنیای حرفه ای این هنر می باشد. پس از آشنایی با تکنیک های عکاسی، خواهید توانست به یک سطح مطلوب در عکاسی حرفه ای دست پیدا نمایید. در این پست برخی از تکنیک های ساده و جذابی که با ابزار خیلی پیش پا افتاده در پیرامون خود می توانید به آنها دست پیدا کنید را به شما معرفی می نماییم.

تکنیک های عکاسی پیشرفته

  1. حلقه آتش (لوله فلزی)

تکنیک حلقه آتش که این روزها از محبوبیت زیادی نیز برخوردار شده، استفاده از یک حلقه درخشان است که حول موضوع مورد نظر شما قرار می گیرد. در این تکنیک عکاسی، با قرار گرفتن یک لوله فلزی در برابر لنز و کمک گرفتن از منبع نور خارجی، بواسطه ی این لوله فلزی می توانید پرتو نور را بر روی لنز بتابانید. برای این کار می توانید از هر لوله ای که نور را بر روی خود بازتاب می دهد استفاده نمایید. بنابراین استفاده از لوله های فلزی و استیل در این مورد توصیه می شود. اما قطر این لوله ها بسته به اندازه سوژه و طول کانونی مختلف، متفاوت می باشد. در بین تکنیک های مختلف عکاسی، تکنیک لوله فلزی بسیار جالب و  کارآمد است، اما اجرای آن به کمی دقت بالا احتیاج دارد.

هنگام به کار بردن این تکنیک، منبع نور خارجی باید در موقعیت بسیار خاصی نسبت به لنز قرار گیرد تا به میزان کافی انعکاس نور از منبع بر روی لنز باز تابانده شود. به یاد داشته باشید که بدون منبع نور خارجی استفاده از لوله هیچ تاثیری بر زیبایی عکس ندارد. در واقع نقش این لوله برای انعکاس نوری می باشد که بر روی آن تابیده می شود. شما در هنگام استفاده از این تکنیک عکاسی باید از بهترین شرایطی که در محیط اطرافتان وجود دارد استفاده نمایید. باغ آینه نیز در کلاس های آموزش عکاسی در کرج تکنیک های جذاب گوناگونی را از شیوه های مختلف عکس برداری را در اختیارتان قرار می دهد.

تکنیک های عکاسی

  1. استفاده از CD

در این پست تکنیک های جذابی از عکاسی کردن را با استفاده از ابزار ساده پیرامونتان در اختیارتان قرار داده ایم. حتما تا الان برایتان پیش آمده است که تشعشع رنگین کمانی رنگ ها بر روی لوح های فشرده، نظر شما را به خود جذب نماید. این تشعشع ها همان ایده ی دیگری است که می خواهیم با کمک آن به شما تکنیک جدیدی را بیاموزیم. در یک فاصله کانونی مناسب بین سوراخ سی‌دی و لنز دوربین، می توان از تشعشع نورهای رنگی روی صفحه ی CD برای ثبت عکسی زیبا استفاده کرد.

  1. استفاده از مهره های رنگی

یک تسبیح با خوشه ای از مهره های در کنار هم چیده شده در مقابل لنز دوربین می تواند انعکاس نور زیبایی را از همه ی مهره ها و از زوایای مختلف بتاباند. بسته به اندازه مهره ها نوری که از آن ها رد شده و بر روی لنز دوربین می تابد، می تواند در اندازه های ظریف تا بسیار برجسته متفاوت باشد. با یک دیافراگم خیلی سریع (Super-Fast) بازتاب جزئی از مهره ها در عکستان ثبت می شود، در حدی که فقط توجه مخاطب را جلب می نماید و تنها علامت هایی از نورهای رنگی دیده می شود که به لنز دوربین می رسد. در دیافراگم های کمی کندتر، می توانید رنگ، شکل و حتی انعکاس دانه ها را بیشتر در تصاویر خود آشکار نمایید.

  1. منشور

بسیاری از عکاسان از منشورها برای تقویت جلوه های زیبا درون عکس های خود استفاده می کنند. فراکتال ها (Fractal) یکی از ساده ترین ابزارها برای خلق تصاویر جذاب می باشد. انحناهای مختلف و زوایای گوناگونی که در فراکتال وجود دارد باعث شکست زیبای نور می شود. اما شما می توانید از ابزارهای ساده تری که در پیرامونتان وجود دارد استفاده کنید مانند آینه ها، بلور و منشورهای مستطیلی که خودتان آن را ساخته اید. یک نکته مهم در رابطه با تکنیک های عکاسی که در بالا به آن اشاره کردیم این است که زمانیکه می خواهید با کمک این ابزارها شروع به عکاسی نمایید باید تعداد شات های زیادی بگیرید تا به عکس مطلوب خود برسید. زیرا در این مواقع ممکن است نتایج غیرقابل پیش بینی به دست آید، بنابراین لازم است تا از زوایای مختلف عکسبرداری کنید تا در نهایت در بین تصاویر ثبت شده نتیجه ی دلخواهی را کسب کنید.

علاوه بر این در هنگام عکس گرفتن از زوایای مختلف، با میزان گشودگی دیافراگم لنز دوربین خود بازی کنید تا تنوع کافی از تصاویر را برای انتخاب بهترین حالت در اختیار داشته باشید. مواردی که در این مطلب به آن اشاره کردیم تنها شیوه های ساده از تکنیک های عکاسی می باشد. در کلاس های آموزش عکاسی در کرج باغ آینه شما می توانید از آموزش گام به گام اصول و پایه عکاسی زیر نظر حرفه ای ترین استاد بهره مند شوید. برای اطلاع از زمان برگزاری کلاس ها و نحوه نام نویسی در آن ها با ما تماس بگیرید.

در کنار تکنیک های ساده ای که در بالا به آن اشاره کردیم برخی تکنیک های نورپردازی نیز وجود دارد که می تواند راز یک عکسبرداری خوب باشد.

در ادامه این متن می توانید به برخی از این رازها پی ببرید. پیش از هرچیز به عنوان یک عکاس، خلاقیت داشتن در استفاده از ابزار پیرامون و انتخاب زوایای مختلف و مناسب عکسبرداری و نورپردازی می توانند تکنیک هایی را خلق نماید که ابداعی خود شما بوده و خودتان پی به وجود آن ها برده اید.

تکنیک های نورپردازی در عکاسی

برای دوره پرتره کلاس های آموزش عکاسی در کرج باغ آینه تکنیک های مختلف نورپردازی آموزش داده میشود.

به شکل خلاصه برخی از این تکنیک های نورپردازی شامل:

  • تقسیم نور Split Lighting)): تقسیم نور یک تکنیک عکاسی به حساب می آید که در آن نور بر روی موضوع مورد نظر به صورتی تقسیم می شود که تقریبا نیمی از سوژه در روشنایی و نیمی دیگر در سایه قرار می گیرد. از این تکنیک روشنایی برای ثبت تصاویر هنری از چهره استفاده می شود. مهمترین راهنمایی که در این مدل عکس برداری می توان به آن اشاره کرد این است که نیمی از پرتره سوژه عکاسی خود را روشن نموده و به صورت مستقیم شروع به عکس برداری نمایید.  مهیا کردن بهترین حالت در این تکنیک نورپردازی در این شرایط رخ می دهد که ابتدا یک خط فرضی درست در میانه تصویر پرتره ی خود تصور کنید. سپس نور را از زاویه نود درجه بر روی چهره پرتره خود بتابانید.
  • روشنایی پروانه ای (Butterfly lighting): از تکنیک های عکاسی، بخش مهمی از آن ها مربوط به آموزش تکنیک های نورپردازی می باشد که در این قسمت به صورت خلاصه به مواردی از آن ها اشاره نموده ایم. در این شیوه نورپردازی یک سایه پروانه مانند در زیر بینی بوجود می آید. هنگام استفاده از این تکنیک، منبع نور پشت و بالای دوربین قرار داده می شود.
  • Loop lighting: روشنایی حلقه (Loop Lighting) یکی از محبوب ترین تکنیک های نورپردازی در عکاسی می باشد که رسیدن به آن نیز بسیار ساده می باشد. در این تکنیک نیز یک سایه حلقه مانند در زیر بینی سوژه پرتره ایجاد می شود. در بین تکنیک های عکاسی این روش نورپردازی باعث شده تا سایه بینی که بر روی گونه می افتد از بین برود.
  • Rembrandt lighting: نام گذاری این تکنیک نورپردازی از شیوه استفاده شده توسط رامبراند در نقاشی هایش الهام گرفته شده است. در واقع روشنایی Rembrandt باعث ایجاد یک مثلث از نور بر روی پرتره ی عکس برداری شده می شود. بر خلاف دو حالت از تکنیک های نورپردازی پروانه ای و حلقه ای که سایه های زیر بینی و روی گونه حذف می شود در نورپردازی رامبراند تمام این سایه ها وجود دارند. این تکنیک باعث می شود تا عکس تا حد زیادی دراماتیک شود. از لحاظ فنی هم مثلت نور نباید بلندتر از بینی و پهن تر از چشم باشد. این تکنیک برای لاغرتر نشان دادن چهره های گرد بسیار کاربردی می باشد.
  • روشنایی کوتاه (Short Lighting): تکنیکی که با کمک آن در عکسبرداری، چهره را باریکتر نشان می دهید. در این شیوه راستای چهره سوژه باید به سمت دوربین هدایت شود. تکنیک های حرفه ای عکاسی و نورپردازی در جلسات و دوره های مختلف کلاس های آموزش عکاسی در کرج باغ آینه ارائه شده و توسط اساتید مجرب آموزش داده می شود.
  • نورپردازی گسترده (Broad Lighting): این تکنیک نورپردازی کاملا برعکس تکنیک نورپردازی Short Lighting می باشد. هنگام استفاده از تکنیک Broad Lighting بیشتر قسمت های چهره در نور بوده و میزان خیلی کمی از سایه در آن دیده می شود. استفاده از این شیوه نورپردازی زمانی کاربردی بوده که بخواهید یک صورت باریک را کمی بزرگتر نمایش دهید. به این جهت که در این روش نورپردازی چهره پهن تر نشان داده می شود، نام آن را تکنیک گسترده نام گذاری شده است. اگر در عکس های خود فکر می کنید خیلی لاغر هستید این تکنیک نور گسترده می تواند به شما خیلی کمک نماید. کلاس های آموزش عکاسی در کرج و در باغ آینه زیر نظر اساتید برتر این هنر برای علاقمندان آن برگزار می گردد. برای اطلاع از نحوه نام نویسی در این کلاس ها و کسب اطلاعات بیشتر از سر فصل های آموزشی دوره های هنری عکاسی باغ آینه با ما تماس بگیرید.

منبع: باغ آینه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

سبد خرید