تکنیک های مطالعه درسی

تکنیک های مطالعه درسی

برای دانش آموزان و کنکوری های عزیز کرجی نوید بهترین مشاوره تحصیلی در کرج را داده ایم. بهترین مشاوره تحصیلی در کرج در کنار برترین مشاور درسی در کل استان البرز، در کنار هم کاملترین مرکز مشاوره تحصیلی را شکل داده است. از تکنیک های مطالعه درسی تا نکات لازم برای تهیه یک برنامه ریزی درسی مناسب، در طول جلسات مشاوره و پشتیبانی به دانش آموزان آموزش داده می شود.

آنچه که در رابطه با تکنیک های مطالعه درسی باید بدانیم

اگر به وجود و اعتبار سبک های یادگیری اعتقاد دارید، برخی از تکنیک های مطالعه درسی می تواند برایتان مفید باشد.البته نکته مهمی که در این رابطه وجود دارد این است که مطالعه درسی بیشتر باید متناسب با برخی از ویژگی های فرد و توانایی های او سنجیده شود. از این رو در این مرکز مشاوره تحصیلی در کرج بیشترین سعی بر این بوده تا با برگزاری جلسات خصوصی مشاوره با هریک از دانش آموزان بهترین راه حل ها را متناسب با تک تک آن ها در اختیارشان قرار دهیم. روش تشخیص اینکه آیا شیوه مطالعاتی شما نیاز به بهبود دارد یا خیر، بسیار ساده است. زمانیکه نمرات شما چیزی نیست که انتظار دارید، پس احتمالا لازم است تا روش خود را تغییر دهید. ابتدا باید این نکته را در نظر بگیرید که مطالعه کردن دقیقاً آن چیزی نیست که برای  تکالیف خود انجام می دهید.

در واقع انجام تکالیف خود بخش از مطالعه کردن می باشد. هدف ما از ارائه بهترین مرکز مشاوره تحصیلی در کرج این بوده که دانش و تجربه ی افراد موفق را در اختیار دانش آموزان عزیز قرار دهیم. در این مبحث، خلاصه ای کوتاه اما مفید در رابطه با تکنیک های مطالعه درسی را در اختیارتان قرار داده ایم. این نکات و تکنیک ها برای تمام شاخه های تحصیلی دبیرستان می تواند کاربردی باشد. با توجه به خصوصیات فردی، ممکن است سبک یادگیری هر کس متفاوت باشد، اما می توان ادعا کرد که برخی از این پیشنهادات برای نمونه های زیادی از افراد کاربردی هستند.

تکنیک های مطالعه درسی

تکنیک های مطالعه درسی به ترتیب شامل موارد زیر هستند:

 1. مدیریت زمان

مدرسه یک مشغله تمام وقت است و این خیلی مهم است که شما بتوانید مدیریت زمان داشته باشید. در این مورد ابتدا باید لیستی از فعالیت های خارج از مدرسه خود تهیه کنید. از کلاس های فوق برنامه تا حتی فعالیت های اجتماعی و فرهنگی را در لیست خود ذکر نمایید. اگر شما مجبور به کار کردن هستید، باید محدودیت هایی را که در زمان مطالعه شما اعمال می شود را درک نمایید. برای دسترسی به بهترین مرکز مشاوره تحصیلی در کرج با ما تماس بگیرید.

برای تهیه جدول برنامه ریزی در گام نخست باید ساعات مطالعه ای که می توانید داشته باشید را در کل هفته پخش نمایید. به عنوان مثال اگر سی ساعت زمان مطالعه دارید و نمی توانید در دو روز از هفته بخاطر مشغله های دیگر مطالعه نمایید، باید این سی ساعت را در پنج روز باقی مانده به صورت مساوی تقسیم کنید. این تنها یک مثال است، برای برنامه ریزی صحیح باید به این موضوع دقت داشته باشید که ساعت مطالعه شما باید به شکلی پخش شود که بتوانید از روزهای مختلف هفته به یک اندازه بهره ببرید و از همه آن ها به صورت مفید بهره مند شوید. با این حال باید بدانید که این تکنیک های مطالعه درسی ممکن از فردی به فرد دیگر در برخی قسمت ها متفاوت باشد.

همچنین این تفاوت ها در رابطه با دوره دبیرستان و دانشگاه نیز بسیار بیشتر مشهود خواهد شد. مطمئنا میزان ساعات مطالعه درسی در دوران دبیرستان زمان بیشتری را به خود اختصاص می دهد. یک نکته خیلی مهم دیگری که دانش آموزان باید به آن توجه کنند این است که چینش برنامه درسی خود را باید متناسب با هدفی که در نظر گرفته اند تهیه نمایند. بنابراین بدیهی است که برای نمرات بهتر و کسب رتبه های برتر کنکور لازم است تا برخی فعالیت های غیر درسی را از برنامه خود حذف کنید. در این مرکز مشاوره تحصیلی در کرج پشتیبان های مرکز در طول دوره مشاوره، میزان پیشرفت و نقاط ضعف و قوت دانش آموز را مورد ارزیابی قرار می دهند و در صورت نیاز راهنمایی ها را در اختیارشان قرار می دهند.

 1. در کلاس ها یادداشت برداری کنید و آن ها را در خانه بازنویسی نمایید.
 • نت برداری

یکی از تکنیک های مطالعه درسی تهیه یادداشت و نکته برداری صحیح و اصولی از درس ها می باشد. نکته ای که در رابطه با مشاوره تحصیلی نیز بر آن تاکید می شود. پیش نیاز مطالعه مفید در خانه، یادداشت برداری های خوب در کلاس درس می باشد. همانطور که جلوتر به آن اشاره کردیم، همه افراد دارای سبک یادگیری متفاوتی می باشند. اما از سوی دیگر معلمان نیز دارای روش های مختلف آموزشی هستند.در نتیجه با توجه به این تفاوت ها می توان گفت که روش های گوناگون یادداشت برداری برای هر دانش آموز و بر اساس شیوه آموزش وجود دارد.

برای راه اندازی کاملترین مرکز مشاوره تحصیلی در کرج از حرفه ای ترین مشاور درسی و پشتیبان هایی با رتبه های برتر کنکور کمک گرفته ایم. برای اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید.

 • نت برداری را به صورت کامل انجام دهید.

حال که اقدام به یادداشت برداری از درس های خود در کلاس نموده اید، بهتر است این کار را با دقت بیشتر و به صورت کامل انجام دهید. به دنبال برنامه ریزی درسی، شما باید نت برداری صحیح را به عنوان یکی از تکنیک های مطلعه درسی به درستی رعایت کنید. نکته کلیدی در رابطه با یادداشت برداری کامل این است که تا آنجا که می توانید از هر نکته ای که در کلاس مطرح می شود نت برداری کنید. بعضی از دلایلی که برای نت برداری می توان اشاره کرد موارد زیر می باشند:

       # این امر باعث می شود توجه شما به کلاس درس باشد

       # کمک می کند تا در طول کلاس هوشیار و آگاه باشید.

       # و در آخر یادآوری را برایتان آسانتر می کند.

سوالی که در اینجا پیش می آید این است که:

آیا باید بر روی یادداشت برداری تمرکز کنیم یا آن چیزی که از مبحث آموزش داده می شود را درک می کنیم؟

در واقع یادداشت برداری برای آن است که میزان درک شما از مبحث آموزش داده شده افزایش پیدا کند. مطمئنا زمانیکه تمام حواس خود را بر روی مبحث آموزش داده شده قرار می دهید در لابه لای آن ها، موارد و جزئیاتی پیش می آید که به هردلیلی ممکن است آن را فراموش کنید اما یادداشت برداری دقیق و صحیح کمک می کند تا درک این مفاهیم برایتان راحتتر شود. در طول یک دوره تحصیلی به صورت تمام وقت با دانش آموزان خواهیم بود. برای راهنمایی از نحوه ثبت نام در دوره مشاوره تحصیلی در کرج مجموعه با ما تماس بگیرید.

 • از علائم اختصاری در یادداشت برداریتان استفاده کنید.

مطمئنا با علائم اختصاری در بسیاری از مباحث درسی آشنایی دارید. اما از این روش در بین روش های مطالعه درسی به شیوه خودتان نیز می توانید استفاده کنید. برای کوتاه تر شدن یادداشت برداریتان و عقب نماندن از مباحثی که آموزش داده می شود، استفاده از علائم اختصاری می تواند بسیار مفید باشد.

 • نیازی نیست که هنگام یادداشت برداری در کلاس به تمیز بودن یادداشت هایتان دقت کنید.

کافیست یادداشتی که تهیه می کنید به اندازه کافی خوانا باشد. زیرا بعد از اتمام کلاس شما این یادداشت را در خانه بازنویسی می کنید و بارها آن را بازخوانی می کنید. پس تنها به خوانایی و دقت یادداشت هایتان در جزوه توجه نمایید.

 • سوال بپرسید و پاسخ دریافت نمایید

ممکن است در حین یادداشت برداری با پرسش هایی رو به رو شوید که دراین حالت یا می توانید با مطرح کردن آن در بحث های کلاسی به پاسخ برسید و یا تفسیری که خودتان در طی کلاس و براساس گفتگوهایی که انجام شده به آن رسیده اید را یادداشت کنید. شما می توانید سوال ها، پاسخ ها و تفسیرهایتان را دریادداشت های خود بنویسید. یکی از دلایلی که لازم است تا پرسش های خود را در جزواتتان یادداشت کنید، فراموش نکردن آن ها است. اگر در طول کلاس به پاسخی که می خواهید نرسید می توانید با مرور دوباره یادداشت هایتان آن ها را از معلم و دوستانتان بعد از کلاس بپرسید.

برای اینکه بتوانید سوال ها و نظرات خود را در مبحث آموزش داده تشخیص دهید می توانید آن ها در گوشه های صفحات و یا کادرهای جداگانه ای یادداشت کنید. برای دریافت بهترین مشاوره تحصیلی در کرج با ما همراه شوید . هر سوالی که در حین تدریس استاد به ذهنتان می رسد را مطرح کنید. هرگز خجالت نکشید، مطمئن باشید سوال شما ممکن مشکل بسیاری از بچه های کلاس باشد که با مطرح کردن آن توانسته اید آن ها را بسیار خوشحال کنید.

 • گزینه دیگری که مربوط به تکنیک های مطالعه درسی می باشد، کپی کردن یاداشت هایتان در خانه است.

به یاد داشته باشید که این مبحث تنها مربوط به بازنویسی یادداشت ها و نکات درسی در خانه بوده و به عنوان خواندن آن ها در خانه نمی باشد. البته شما باید یادداشت های خود را در خانه مطالعه کنید اما این کار را پس از آنکه با بازنویسی آن ها را تکمیل کرده اید انجام دهید. علاوه بر این، در بسیاری موارد دیده می شود که  یادداشت ها کامل نیستند و باید پیش از هرکاری اقدام به بازنویسی آنها پس از کلاس نمایید. این موضوع زمانی که مدتی از تهیه یادداشت ها گذشته باشد بیشتر خود را نشان می دهد، در این مواقع به دلیل فراموش شدن مباحث مطرح شده در کلاس درک و فهم یادداشت ها نیز براحتی صورت نمی گیرد.

بنابراین بلافاصله بعد از هر کلاس یادداشت های خود را در خانه بازنویسی کنید زیرا زمانیکه مبحثی را تازه یاد گرفته اید هنوز بسیاری از نکات آن در ذهنتان وجود دارد. ایده ای که در پس این بازنویسی وجود دارد این است که علاوه بر اینکه یادداشت های در هم و شلوغی که در کلاستان برداشته اید تمیز و مرتب شده و نکات جا مانده در آن تکمیل می شود، بلکه شما آن را یکبار مطالعه و مرور نیز خواهید کرد. خدمات تحصیلی مورد نیاز دانش آموزان را به بهترین شکل در مرکز مشاوره تحصیلی در کرج در اختیار همشهریان عزیز قرار داده ایم. والدین و دانش آموزان برای کسب اطلاعات بیشتر می توانند با ما تماس بگیرند.

 1. ابتدا موضوعات سخت را مطالعه کنید و حتما اینکار را در یک محیط آرام انجام دهید.

مورد دیگری که در رابطه با شیوه های مطالعه درسی باید به آن توجه کنید این است که خواندن مطالب و مباحث سختتر در جدول برنامه ریزیتان باید اولویت داشته باشد. در زمان هایی از روز که ذهنتان بازتر و مغزتان فعال تر است مباحث سختتر را بخوانید و در ادامه، ساعات باقی مانده از جدول زمان بندیتان را به مطالعه مباحث ساده تر و سرگرم کننده بگذرانید.

نکته ی مهم دیگری که در این مبحث باید به آن توجه کنید این است که حتما مطالعه را در یک محیط کاملا ساکت انجام دهید. زیرا فیزیولوژی مغز باعث می شود تا یادگیری در محیط شلوغ، سختتر و طولانی تر شود. ما در باغ آینه یآبهترین و کاملترین مشاوره تحصیلی در کرج برای دانش آموزان و پشت کنکوری ها را با توجه با جدیدترین ضوابط سازمان سنجش ارائه نموده ایم.

چه زمانی بهتر است مطالعه تکالیفتان را انجام دهید؟

خیلی وسوسه می شوید که تکالیف خود را آخر وقت انجام دهید؟ مگر نه؟ ولی متاسفانه باید تکالیفتان را در اسرع وقت انجام دهید. حتی بهتراست که آن را پیش از تاریک شدن هوا تکمیل کنید و به ساعات آخر شب موکول نکنید. اهمیت انجام تکالیفتان در اولین فرصت به قدری است که حتی در بسیاری موارد باید بخاطر آن از بسیاری از خواسته ها و کارهای جانبی تان نیز چشم پوشی کنید. هرگز بخاطر تنبلی اینکار را به تعویق نیاندازید.

 1. پیش از شروع و پس از اتمام کلاس هایتان با دقت و حوصله یادداشت های خود را بخوانید.

نکات کلیدی که در رابطه با تکنیک های مطاله درسی در این قسمت ذکر شد و باید آنها را مورد توجه قرار دهید شامل موارد زیر می باشد:

 1. فعالانه بخوانید، نه به صورت منفعلانه
 • آرام بخوانید
 • هایلایت نمایید
 • نکات را در حاشیه جزوه بنویسید
 • جزوه خلاصه نویسی داشته باشید
 • برای اولین بار مطالب را یکبار سریع مرور کنید
 • قبل و بعد از کلاس مطالعه نمایید.

منظور از خواندن فعالانه و نه منفعلانه چیست؟

بدین معنی که بدون توجه به مفهوم متن شروع به خواندن آن نکنید. اگر بدون فکر کردن بخوانید، به شما تضمین خواهیم کرد در نهایت سرگردان می شوید و از مطالبی که خوانده اید به هیچ درکی نمی رسید.

به آرامی بخوانید

سه مزیت که شامل این بخش از روش های مطالعه درسی می باشد در زیر ذکر شده است:

 1. این کار شما را مجبور می کند به طور جدی در مورد هر جمله ای که خوانده اید قبلا از رفتن به جمله ی بعدی خوب فکر کنید.
 2. زمانی که در مطالعه کردن آرام پیش می روید باعث می شود تا هرگز برای یادآوری مباحث به عقب بازنگردید. این مورد برای خواندن مباحث علمی مانند ریاضی بسیار اهمیت دارد.
 3. همچنین این موضوع به شما کمک می کند تا دقیقا متوجه شوید که کدام قسمت از مبحث درسی را در کلاس متوجه نشده اید و به دنبال آن، پرسیدن سوال های اساسی از معلم خود را در اولویت قرار دهید.
 4. علاوه بر این، به این موضوع توجه داشته باشید که این مورد باعث می شود تا شما با مربی و دانش آموزان دیگر تعامل بیشتری در رد و بدل کردن اطلاعات درسی داشته باشید.

یک نکته کلیدی برای اینکه بفهمید آیا آنچه را که خوانده اید درک کرده اید یا خیر چیست؟ ساده است، پس از خواندن هر جمله یا پارگراف از خود بپرسید، چرا؟ پیگیری دانش آموزان و بررسی روند پیشرفت تحصیلی آن ها حداقل کاریست که در این مرکز مشاوره تحصیلی در کرج صورت می گیرد.

بخش های مهم متن را هایلایت نمایید.

یکی دیگر از تکنیک های مطالعه درسی برای مطالعه فعال این است که روی جملات و کلمات کلیدی را با هایلات علامت بزنید. یک مشکلی که برای بسیاری از دانش آموزان وجود دارد این است که از نظر آن ها تمام خطوط و پارگراف های کتاب مهم هستند و باید آن ها را هایلایت کرد. در نتیجه شاهد این هستیم که صفحه ی سفید کتاب با هایلایت کردن به رنگ زرد تبدیل می شود. با اینکار نه تنها هدف از هایلایت کردن نادیده گرفته می شود بلکه نشان می دهد شما در تشخیص قسمت های مهم متن ها دچار مشکل هستید.

و در آخر هم شما یک کتاب در هم بر هم و شلخته دارید که حتی رغبت نخواهید کرد به آن نگاهی بیاندازید. یک راه برای غلبه کردن بر علاقه ای که به هایلایت کردن دارید این است که یک متن را با دقت چند بار بخوانید و در آخر آن جمله کلیدی را هایلایت نمایید.

تکنیک های مطالعه درسی

یکی از شیوه های مطالعه درست این است که نکات را در گوشه صفحات یادداشت کنید.

از تکنیک های مطالعه درسی، نوشتن یادداشت هایی به صورت یادآوری در گوشه صفحات کتاب یا جزوه می باشد. این نکات جرقه ای خواهند بود که با هر بار دیدن آن ها بسیاری از مباحثی را که مهم می پنداشته اید را به یاد می آورید. در رابطه با نوشتن نکات، همانند هایلایت کردن آن ها را تنها برای موارد مهم در نظر بگیرید. بنابراین لطفا صفحه کتاب خود را به رنگ زرد با حاشیه های پر از نوشته تبدیل نکنید. برای اطلاع از نحوه مشاوره در مرکز مشاور تحصیلی در کرج مجموعه با ما تماس بگیرید.

همیشه یک دفترچه با خود داشته باشید.

اگر فکر می کنید به اندازه کافی نتوانسته اید هایلایت کنید و یا نکته در گوشه صفحات بنویسید. یک دفترچه یادداشت می تواند به شما بسیار کمک نماید. در این دفترچه یادداشت سعی کنید به ترتیبی که در جزوه یا کتابتان وجود دارد نکته برداری ها را انجام دهید.  عنوان هر درس را نوشته و صفحه مربوط به آن از کتاب را در زیر آن یادداشت کنید، تا همزمان با باز کردن دفترچه سریع به مباحث مربوطه برسید.

در این دفترچه ها نظرات و تفسیرهای خود را نیز می توانید بیاورید. علاوه بر این، اهمیت این دفترچه ها این است که “بعنوان جزوه خلاصه نویسی” برای یادآوری مطالبی که خوانده اید کمک می کند.

ابتدا و پیش از هرچیزی یک مرور کلی از جزوه خود نمایید.

موارد بسیاری در رابطه با تکنیک های مطالعه درسی وجود دارد که برخی از آن هایی که خودتان نیز انجام می دهید را می توانید در این مبحث بیابید. اول از همه به این اشاره کردیم که مطالعه را بسیار آرام انجام دهید، شاید عجیب باشد اما علت جلوتر مطرح شدن آن، تنها به دلیل اهمیت آن می باشد. اما مرور یکباره مباحث درسی پیش از مطالعه ی عمقی آن به شما کمک می کند تا یک دید کلی از آن را بدست آورید.

قبل و بعد کلاس حتما مطالعه انجام دهید.

ایده آل این است که هر متن را حداقل دو بار بخوانید. یکبار پیش از شروع کلاس برای اینکه بدانید مبحثی که قرار است آموزش داده شود چه محتوایی دارد و کمی با آن آشنا شوید. یکبار هم پس از اتمام کلاس با تکنیک خواندن فعالانه و آرام، برای یادگیری آنچه را که آموزش گرفته اید.

 1. تکلیف انجام دهید

بدون اینکه لازم باشد تا به شما بگویند که تکلیف خود را انجام دهید هربار خودتان در زمان مناسب به انجام تکلیف های خود بپردازید. از بین تکنیک های مطالعه درسی، انجام تکلیف شب را برای دروسی مانند ریاضی توصیه می کنیم. حتی اگر سوالات بسیار دشوار باشند چندین بار آن را بر روی کاغذ چک نویس انجام دهید تا به جواب نهایی برسید سپس روش حل مسئله و پاسخ نهایی را بسیار تمیز در دفتر مشق خود پاکنویس کنید.

هر آنچه که می تواند به شما در رسیدن به شیوه مطالعه درست یاری رساند را در جلساتی که در مرکز مشاوره تحصیلی در کرج مجموعه برگزار می شود مطرح خواهیم کرد. هر آنچه که در این مبحث در رابطه با تکنیک های مطالعه درسی به آن اشاره کردیم، حتی اگر تمام آن مورد استفاده نداشته باشد، شاید بخش هایی از آن برای بسیاری از دانش آموزان مفید باشد. باز هم باید با این امر اشاره شود که با توجه به خصوصیات فردی هرشخص، روش های یادگیری متفاوت می باشد.

بنابراین با کمک یک مشاوره در دوره تحصیلی خوب ابتدا سطح خود و توانایی هایتان را بشناسید و سپس با راهنمایی های او به بهترین تکنیک مطالعاتی دست پیدا نمایید. برخی از این روش های مطالعاتی نه تنها برای کنکور و امتحان به شما کمک می کند بلکه در آینده و در کار و زندگی برایتان مفید می باشد. برای این منظور ما بهترین مشاور تحصیلی در کرج را به شما معرفی می نماییم.

برای اطلاعات بیشتر با ما تماس گرفته از راهنمایی های ما بهره مند شوید.

منبع: وبلاگ باغ آینه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

سبد خرید