کلاس خلاقیت و رشد کودک

خلاقیت و رشد کودک در کرج

خلاقیت و رشد کودک

خلاقیت و رشد کودک یکی از دغدغه های همیشگی والدین است. آنها همواره به دنبال راهکارهایی هستند که بتوانند خلاقیت و رشد کودک خود را افزایش دهند.

بنظر شما خلاقیت انسان ها امری ذاتی است؟ اصلا خلاقیت چیست؟ چطور تقویت می شود؟

پاسخ تمامی این سوالات را می توانید در این مقاله بیابید.

افزایش خلاقیت کودک

خلاقیت

خلاقیت یکی از ویژگی های بشر است که به واسطه آن می توانند خود را از محدوده های مختلف آزاد سازند. به واسطه قوه خلاقیت انسان می تواند از تمامی توانایی نهفته خود در بهترین راستا استفاده نماید. چه بسیار توانایی هایی که در انسان وجود دارد اما ما از آن بی خبر هستیم. دقیقا به واسطه خلاقیت گاهی اوقات توانایی ذاتی و نهفته در وجود انسان ها بروز می کند.

شاید بهتر باشد از خلاقیت به عنوان برترین و ارزشمندترین ویژگی های بشریت نام ببریم، به واسطه همین خلاقیت است که انسان در برهه های مختلف زندگی به شکوفایی می رسد.

نظریه ” آلن آلدا ” در مورد خلاقیت

” آلن آلدا ” یکی از بازیگران و کارگردانان به نام آمریکا می باشد که نظریه ای جالب در مورد خلاقیت ارائه می دهد. این بازیگر به نام آمریکایی بر این اعتقاد است که خلاقیت مکانی است که تا کنون هیچ فردی در آن پای نگذاشته است. او بر این اعتقاد است که برای رسیدن به موفقیت باید از نقطه آسایش خود حرکت کرده و به سمت بیابانی دور افتاده بروید.

بله دقیقا درست است خلاقیت یعنی تفاوت و این تفاوت ها است که باعث تمایز انسان ها از یکدیگر می شود. اگر خلاقیتی در میان نباشد همه انسان ها همانند هم رفتار خواهند کرد و هیچ تحولی در جامعه اتفاق نمی افتد.

همین خلاقیت است که باعث رقم خوردن اتفاق های عظیم جوامع انسانی شده است. چه بسیار امور دشواری که سختی ها و مشقت های فراوانی را برای انسان به همراه داشتند و انسان با قوه خلاقیت خود توانست آن را تسهیل دهد.

 

خلاقیت ذاتی است ؟

این سوالی است که در این لحظه به فکر اکثر خوانندگان این مطلب خطور می کند. شاید شما در مرحله اول به این فکر باشید که خلاقیت ذاتی است و از ابتدا در وجود انسان قرار گرفته است و قابلیت ارتقاء ندارد.

اگر شما هم به این موضوع اندیشیده اید باید بگوییم این تصور کاملا نادرست است. از آنجا که خلاقیت ییک از برترین ویژگی های بشریت است به همین جهت توجه بسیاری از محققین را به خود جلب کرده است.

پس از تحقیقات صورت گرفته دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که خلاقیت امری نسبی است و نمیتوان به صورت کامل آن را ویژگی ذاتی یا اکتسابی دانست.

به همین جهت نمیتوان ادعا کرد که خلاقیت امری کاملا ذاتی یا اکتسابی است. اما این نکته را فراموش نکنید که انسان آنقدر توانمند است که می تواند به تمام امور محال دست یابد.

با توجه به این که خلاقیت امری نسبی است و نه کاملا ذاتی و نه اکتسابی است اگر بشر از ابتدا با راهکارهای موثر اقدام به تقویت آن نماید موفق به پرورش و رشد آن خواهد شد.

کودکان در این سن بسیار مستعد یادگیری هستند و اگر قرار باشد امری در وجود یک انسان نهادینه شود باید در این سن شروع به آموزش کند.

حال که تا به اینجای کار در مورد خلاقیت و اهمیت آن در زندگی بشر توضیحاتی ارائه دادیم چطور باید این قوه را در وجود خود یا هر شخص دیگری پرورش دهیم؟

چطور میتوان خلاقیت و رشد کودک را افزایش داد معمولا این سوالی است که ذهن اکثر والدین به دنبال جوابی برای آن هستند.

افزایش خلاقیت کودک با نقاشی

راهکارهایی برای افزایش خلاقیت و رشد کودک

در این قسمت قصد داریم به ارائه راهکارهایی بپردازیم که موجب افزایش خلاقیت و رشد کودک می شود. ما در تمامی کلاس ها و آموزش هایی که مربوط به کودکان می شود به این نکته اشاره می کنیم که مغز کودکان با بازی آنالیز شده است. این جمله به چه معنا است؟ برای درک آن بهتر است کودکی را تصور کنید، او تمام روزمرگی خود را صرف بازی های مختلف می کند.

کودک با فکر کردن به بازی به خواب می رود با امید روزی سرشار از بازی و شادی چشم می گشاید. به همین جهت است که تمامی کلاس های کودکان از قبیل کارگاه مادر و کودک ، کلاس کار و خلاقیت کودک ، آموزش زبان کودک و… تنها بر اساس بازی های کودکانه شکل گرفته است و از هیچ اصول و قواعد به خصوصی پیروی نمیکند.

اما آیا تمام بازی های کودکانه اورا به سمت افزایش خلاقیت و رشد سوق می دهد؟ قطعا اینطور نیست بازی هایی که نتایج مثبت برای کودکان به ارمغان می آورد ویژگی های به خصوص دارد.

درواقع تنها بازی های اصولی هستند که برای کودکان در این سن مناسب می باشند. در تمامی کلاس ها و آموزش هایی که مختص کودکان می باشد بازی هایی ارائه می گردد که توسط معتبر ترین محققان و روانشناسان حازق معرفی شده است.

در ادامه به تمامی راهکارهایی که منجر به افزایش خلاقیت و رشد کودک می شود می پردازیم.

تاثیر آب بازی کودک در افزایش خلاقیت

آب بازی و خلاقیت و رشد کودک

آب یکی از برترین عنصرهای شناخته شده می باشد، آب جدا از خواص درمانی که بر جسم انسان دارد تاثیرات ویژه ای در روحیه او دارد.

البته وجود آب نه تنها در زندگی کودک بلکه در انسان های بالغ نیز تاثیر بسزایی دارد، در مورد کلاس خلاقیت و رشد کودک نیز آب بازی یکی از بازی هایی است که از فعالیت های ثابت برای تمامی گروه های سنی است. آب بازی یکی از تکنیک های به خصوصی است که کودکان را به سمت همکاری بیشتر با کلاس ترغیب می کند، در آب بازی چه بسیار کودکانی بودند که خلاقیت خود را شکوفایی کردند.

در کلاس خلاقیت و رشد در تمامی مراحل بازی کودکان تحت نظارت کامل مربیان هستند و همه امور و رفتارهای آنها کنترل می گردد. در آب بازی کودکان ابزارهای ویژه ای در اختیار دارند که می توانند هر یک را انتخاب کنند در این مرحله است که کودک با استفاده از نبوغ و قوه خلاقیت خود فعالیت ویژه ای را انجام میدهد و همه را متحیر می کند.

در تمامی بازی هایی که در جلسات مختلف کلاس خلاقیت و رشد انجام میشود کودک می آموزد نو آوری داشته باشد و خود را از دوستانش متمایز سازد و این مهم ترین رکن افزایش خلاقیت کودک است.

البته در جلساتی از کلاس خلاقیت و رشد کودک که در باغ آینه برگزار می شود در حین بازی آموزش هایی نا محسوس نیز صورت می گیرد در تمام جلسات کودکان می آموزند چه وسایلی با چه خصوصیاتی بر روی آب شناور می ماند، چه وسایلی به چه خصوصیاتی در زیر آب فرو می رود و به وسیله ابزارهایی ساده از جمله سنگ، کاغذ، چوب، بطری و… کودک اجازه دارد اکتشافاتی جدید داشته باشد و تجربیاتش را با مربی و دوستان خود به اشتراک بگذارد.

تکنیک بازی با لغات در افزایش خلاقیت

بازی با واژه ها

یکی از بازی هایی که توجه بسیاری از کودکان را تا کنون به خود جلب کرده است بازی با لغات است. کودکان در این سن هنوز به صورت کامل با واژه ها آشنایی ندارند و یکی از موثرترین گام هایی است که میتوان جهت گسترده نمودن دایره لغات کودک انجام داد.

البته این نوع بازی تنها با واژه هایی فارسی انجام نمیشود بلکه باتوجه به آموزش هایی قبلی ممکن است به طرق مختلفیباتوجه به صلاح دید مربی انجام شود.

بازی با واژه برای کودکان در سنین مختلف انجام می شود و برای هر گروه سنی به خصوص این بازی به شکل خاص و متناسب با همان قابلیت ها انجام می شود.

برای مثال برای کودکانی که سنین کمتری دارند و هنوز به توانایی نوشتن دست نیافته اند و قاعدتا دایره واژه های بسیار محدودی دارند مربی تنها سعی دارد ارتباط واژه های مختلف را برای آنها مشخص سازد.

در مقابل برای کودکانی که مسلط به خواندن و نوشتن هستند این قضیه شکل دیگری به خود می گیرد و اندکی دشوار تر خواهد بود.

گاهی اوقات در مواردی که کودکان مستعد این نوع بازی باشند همین بازی از طریق واژه های انگلیسی انجام می گردد.

نحوه انجام این بازی به این شکل است که کودک را با ۵ الی ۱۰ واژه رو به رو می نماییم که ارتباط نه چندان نزدیکی با هم دارند و از او می خواهیم تا بین این واژه ها آن هایی که بیشترین شباهت را به هم دارند بیابند.

این متد آموزشی یکی از قدیمی ترین روش هایی است که منجر به افزایش خلاقیت کودک میشود علی رغم قدیمی بودن تاثیر بسیاری در رشد کودک دارد و این تاثیر گذاری تا حدی است که هنوز هم با گذشت سالیان بسیار و رو به رویی با متدهایی جدید هنوز هم نمیتوان از آن صرف نظر کرد.

تاثیر نقاشی در افزایش خلاقیت

بازی در نقاشی

نقاشی یکی از بهترین راهکارهایی است که می توان با استفاده از آن خلاقیت کودک را پرورش داد و اغلب در تمام کلاس های خلاقیت و رشد که در سراسر کشور در حال اجرا است از نقاشی به عنوان بازی های پایه ای استفاده می گردد.

چه بسیار خلاقیت هایی که در نقاشی های کودکانه و حتی کلاس های نقاشی کودک کشف می گردد. درواقع نقاشی یکی از راهکارهای همیشگی افزایش خلاقیت کودکان در سنین مختلف است که نه تنها در کلاس های خلاقیت و رشد کودک بلکه در سایر کلاس های کودکان و تمامی مهد کودک های سراسر کشور از آن به عنوان موثرترین روش استفاده میشود.

یکی از راهکارهای ویژه برای افزایش خلاقیت کودک به واسطه نقاشی حدس زدن است. برای این کار از اشکال مختلف استفاده می شود و تصاویری درهم و برهم خلق می شود و در این لحظه از خلاقیت کودک استفاده می شود تا اشکال مختلف موجود در تصویر را پیدا کند.

همین بازی ساده و سرگرم کننده بهترین روش برای تقویت خلاقیت کودک در این می باشد، این دقیقا همان چیزی است که از آن صحبت کردیم، در عین حال که کودک مشغول بازی است و از انجام آن لذت می برد به صورت کاملا ناخودآگاه به تقویت و افزایش خلاقیت خود نیز می پردازد.

حتی برای خلق این اثر می توانید از کودکان استفاده کنید به این صورت که از کودکانتان بخواهید خط خطی هایی در یک برگه کاغذ سفید ایجاد نمایند و حال از او بخواهید از میان این خط خطی ها اشیاء ، حیوانات و… را تشخیص دهد.

با این کار کودک به سمت تغییر دید خود به تمامی موارد موجود در این دنیا تشویق می شود.

قصه گویی در کلاس های خلاقیت و رشد کودک باغ آینه

قصه پردازی در کلاس خلاقیت و رشد کودک

قصه پردازی و داستان گویی یکی از تکنیک هایی است که در تاثیر بسزایی در افزایش خلاقیت کودک دارد. شاید نتوان از داستان گویی به عنوان یک بازی یاد کرد اما از جمله روش های سرگرم کننده برای کودکان در عین حال موثر برای افزایش خلاقیت او می باشد.

در داستان گویی هایی که در کلاس های خلاقیت و رشد کودک در باغ آینه انجام میشود مربیان تمام سعی خود را دارند که شخصیت های داستانی را طوری انتخاب نمایند که تصویرسازی آن برای کودک آسان باشد.

در داستان گویی که در کلاس خلاقیت و رشد کودک انجام میشود همواره کودکان حضور موثر دارند و اجازه دارند هر لحظه مسیر داستان را با تخیل خود تغییر دهند.

در بین داستان پردازی مدام از کودکان سوال می شود که تصورت در مورد شخصیت های داستان به چه صورت است. با این کار کودک به سمت خیال پردازی و تصور کردن شخصیت ها تشویق می شود.

موسیقی در کلاس های خلاقیت و رشد کودک در باغ آینه

موسیقی در کلاس خلاقیت و رشد کودک

اگر بخواهیم در مورد تاثیرات موسیقی در وجود اسنان ها صحبت کنیم مقاله ای بلند و طولانی به وجود خواهد آمد که از حوصله این متن خارج است. تنها به این موضوع اشاره می نماییم که موسیقی بر انسان ها در هر رده امری غیر قابل انکار است. موسیقی تا حدی در آرامش روح و روان کودک و فعالیت های ذهنی تاثیر گذار است که از آن می توان به عنوان برترین فعالیت های نام برد.

در مورد کودکان نیز به همین شکل است موسیقی تاثیر بسیاری در آرامش روان او دارد اما این تنها نکته مثبت آن نیست بلکه موسیقی تاثیر بسزایی در خلاقیت کودک نیز دارد.

در مورد افزایش خلاقیت کودکان نیز می توان از موسیقی استفاده نمود، در کلاس خلاقیت و رشد کودک که در باغ آینه برگزار می گردد کودکان با صداهای مختلف آشنا می شود و به تلفیق تمامی این اصوات تشویق می گردند. یکی از فعالیت هایی که در این کلاس با استقبال خوبی از سمت کودکان مواجه می شود استفاده از لیوان های آب است. کودک با لیوان های آب که اندازه های مختلفی از آب در آن قرار دارد مواجه می شود و این نکته را درک می کند که هر لیوان آب باتوجه به حجم آبی که در بر دارد صدایی به خصوص تولید می کند حال با کنار هم چیدن این لیوان ها میتوان موسیقی جالبی را خلق کند درواقع او با خلاقیت خود می تواند نت های موسیقی جالبیرا خلق کند.

از جمله کلاس های آموزشی که به صورت تخصصی به آموزش موسیقی می پردازد می توان به کلاس موسیقی کودکان و کارگاه های موسیقی مادر و کودک اشاره نمود.

جداسازی کودک از دنیای مجازی

ابزارهای دیجیتال

متاسفانه با پیشرفت تکنولوژی انسان روز به روز در حال غرق شدن در فضای مجازی و تکنولوژی های مربوطه است اما این مورد یکی از مضرترین موارد برای خلاقیت کودکان است. تا حد امکان باید سعی داشته باشید کودک را از فضای مجازی ، برنامه های تلوزیونی، بازی های کامپیوتری و… دور نگه دارید.

تمام مواردی که امروزه در جامعه به امری طبیعی تبدیل شده است برای کودکان در این سن حساس کاملا مضر است و والدین باید در برابر این موارد واکنش نشان دهند.

بهترین راه آشنایی کودکان با تکنولوژی وادار کردن آنها به ساختن و تولید است. باغ آینه در این خصوص اقدام به تشکیل کلاس هایی از جمله رباتیک کودکان و… نموده است که کودک در این کلاس ها به صورت کامل با تکنولوژی آشنا می شود اما به طریقی دیگر که کاملا در راستای تقویت خلاقیت آنها است. کودک در این کلاس ها به خلق تکنولوژی می پردازد و قضه شکل دیگری به خود می گیرد.

در تمامی کلاس های خلاقیت و رشد مربی سعی دارد کودک را از معایب برنامه های تلوزیونی، بازی های کامپیوتری آشنا سازد تا او را با معایب آن آشنا سازد.

افزایش خلاقیت با خیال پردازی

صحبت از خیال پردازی ها در کلاس خلاقیت و رشد

برخلاف تصور والدین که همواره از داشتن دوستان خیالی کودکانشان ناراحت هستند و در صدد دوری کودکانشان از این خیال پردازی ها هستند ما تصور دیگری داریم.

در کلاس خلاقیت و رشد کودک که در باغ آینه برگزار می گردد کودک قادر است به صورت کامل در مورد دوستان خیالی خود با دوستان ومربیان گفت و گو کند و حتی می تواند آن را برای دوستان معرفی نماید.

داشتن دوستان خیالی یکی از عادی ترین مراحل رشد کودک است، تمام کودکان در یک برهه از زندگی خود دوست خیالی دارند که در تمام بازی ها و زندگی کودک حضور موثر دارد.

این دوستان خیالی نتیجه قوه تخیل قوی کودکان است و به هیچ عنوان نباید این تخیل را سرکوب کرد. معمولا شخصیت اجتماعی کودکانی که دوستان خیالی در ذهن خود دارند بسیار بهتر از سایر هم سن و سالانشان شکل می گیرد. این کودکان هیچ هراسی برای مواجه با جامعه ندارند.

مرز بین دنیای واقعی و خیال کودک

ایجاد جدایی در بین خیال کودک و دنیای واقعی

شاید مهم ترین قسمت کلاس خلاقیت و رشد کودک همین عامل باشد. حال که تا این حد در مورد خیال پردازی کودکان سخن گفتیم و او را در تمام مراحل خیال پردازی هایش همراهی کردیم، حال باید به دنبال راهی برای تفکیک دنیای خیالی و حقیقی کودک باشیم.

اجازه دهید با ارائه یک مثالی این قضیه را روشن سازیم، کودک مختار است در تمام طول روز با دوست خیالی خود بازی کند مجاز است در قسمتی از خانه با دوست خیالی خود بازی دزد و پلیش انجام دهد اما این خیال پردازی تنها تا زمانی می تواند ادامه داشته باشد که با زندگی روزمره و عادی کودک برخورد نداشته باشد.

اگر در حین بازی زمان صرف شام خانوادگی فرا رسید کودک باید از خیال خود دور شود و به دنیای واقعی برگردد. با چنین روش هایی و ارائه توضیحاتی میتوان کودک را به ایجاد تفکیک بین دنیای خیالی و واقعی کمک کنیم.

در کلاس های خلاقیت و رشد کودک بین کلاس یک زمان مشخصی به عنوان زنگ تغذیه وجود دارد دقیقا این همان لحظه ای است که مربی کودک را به سمت دنیای واقعی سوق می دهد بین دنیای خیالی و واقعی کودک یک محدوده ای را مشخص می نماید.

افزایش خلاقیت با آشپزی

آشپزی در کلاس خلاقیت و رشد کودک

یکی از جالب ترین فعالیت های کلاس خلاقیت و رشد کودک آشپزی است در این مرحله کودکان با همکاری یکدیگر می توانند دسرهای مختلف درست کنند و با خلاقیت خود مواد به خصوصی را در آن اضافه نمایند.

این مورد یکی از عوامل تقویت خلاقیت کودکان است که اگر مادران عزیز به آن توجه داشته باشند می توانند کودکی خلاق پرورش دهند که آینده ای درخشان در انتظارش می باشد.

افزایش خلاقیت در باغ آینه

خلاقیت و رشد کودک در باغ آینه

همانند تمامی کلاس های آموزشی از قبیل کلاس یوگا کودک، کلاس رباتیک کودک، کلاس اوریگامی کودک و… که در جهت رشد و ارتقاء سطح علمی کودکان در باغ آینه برگزار می گردد کلاس های خلاقیت و رشد نیز یکی از پرطرفدارترین کلاس های آموزشی است که امروزه در باغ آینه برگزار می گردد.

باغ آینه به عنوان برترین موسسه فرهنگی و هنری همه جانبه در کرج که بخش اعظمی از نیروی خود را صرف پرورش صحیح کودکان کرده است اقدام به تشکیل کلاس های آموزشی برای افزایش خلاقیت و رشد کودک نموده است.

ما بر این اعتقاد هستیم کودکان در این سن حساس نیازمند آموزش هایی تخصصی هستند. اگر قرار باشد فرهنگ سازی صورت گیرد باید نقطه شروع را کودکان قرار داد. اولین تغییرات هر جامعه باید از کودکان آغاز گردد تا جامعه به تحول عظیم دست یابد.

به همین منظور تمامی کلاس های آموزشی کودکان با حضور برترین اساتید تشکیل می شود. کلاس های خلاقیت و رشد کودک نیز به همین شکل است و تحت نظارت برترین اساتید و مربیان کودک برگزار می گردد که علاوه بر ارائه راهکارهای موثر جهت افزایش خلاقیت و رشد کودک با ارائه تکنیک های آموزشی موثر کودکان را به امر آموزش و یادگیری علاقمند میسازد.

برنامه های مرتبط با خلاقیت و رشد کودک در کرج در کارگاه روانشناسی کودک و برنامه های هنری مختص کودکان در موسسه ی باغ آینه برگزار می گردد. باغ آینه کاملترین موسسه فرهنگی هنری در کرج بوده و با در اختیارداشتن مربیان با تجربه و تحصیلکرده، بهترین امکانات را از نظر برپایی دوره های خلاقیت و رشد کودک در کرج به خود اختصاص داده است. کلاس های دوره خلاقیت و رشد کودک در کرج زیر نظر موسسه در محیطی امن و شاد برای کودکان برپا می گردد.

ما این امکان را برای والدین عزیز فراهم آورده ایم تا برای اولین بار با گذراندن دوره های خلاقیت و رشد کودک در کرج زیر نظر موسسه، آشنایی کاملی از استعدادها و توانایی ها فرزندان خود پیدا نمایند.

درکنار آن باغ آینه به شکل گسترده ای در زمینه ی اجرای کارگاه روانشناسی کودک در کرج فعالیت دارد تا والدین بتوانند بر بهبود هرچه بهتر روابط خود با فرزندانشان کار نمایند.

تمامی دوره ها و کارگاه های تربیتی در موسسه باغ آینه با مشارکت و حضور مادران و پدران عزیز در نظر گرفته شده است.

پکیج اختصاصی کودک باغ آینه شامل مواردی از جمله:

 • موسیقی بادی پرکاشن
 • تئاتر کودک
 • دقت- سرعت- تمرکز
 • خلاقیت و رشد
 • هوش هیجانی و هوش اقتصادی
 • کارگاه والدین و کودک
 • موسیقی خلاق
 • موسیق (ساز)
 • مجسمه سازی
 • گل آرایی مادر و کودک
 • نقاشی
 • قصه گویی و شاهنامه

می باشد.

در صورت استقبال و تمایل والدین، تمامی تلاش خود را در تکمیل فعالیت های محبوب فرزندانشان و برگزاری کارگاه ها و دوره های جدید خلاقیت و رشد کودک در کرج خواهیم نمود.

والدین عزیز برای ارائه پیشنهاد و آگاهی از ساعت و تاریخ دقیق کلاس ها و نحوه ی ثبت نام می توانند با شماره های زیر تماس گرفته و یا به صورت حضوری به مجموعه باغ آینه مراجعه نمایند.

شماره تماس:

۰۲۶۳۴۴۶۸۸۰۶

۰۲۶۳۴۴۶۹۱۷۲

۰۹۰۱۵۴۵۳۲۸۹

آدرس: کرج، میدان نبوت، بلوار ملاصدرا بعد از پل شهدای روحانی

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید