روانشناسی کودک چیست؟

روانشناسی کودک چیست؟

دوران کودکی در عین سادگی می تواند بسیار پیچیده باشد. دوران کودکی زمان مهمی از زندگی فرد می باشد که تاثیر بزرگی را بر روی بلوغ داشته و نقش مهمی را در زندگی آینده او خواهد داشت. از این رو باغ آینه با هدف پرورش هرچه بهتر کودکان، دوره مشاور کودک در کرج را با بهترین روانشناس ها برگزار نموده است.

برای ارائه بهترین خدمات در حوزه مشاور کودک در کرج توانسته ایم کاربردی ترین شیوه ها را ارائه دهیم. برای درک هرچه بهتر اینکه “روانشناسی کودک چیست؟” می توانید ما را در این پست دنبال نمایید. روانشناسی کودک یکی از شاخه های تخصصی رشته روانشناسی بوده که اصولا بر روی شخصیت و رشد کودک تمرکز دارد. مشاور کودک یکی از شایع ترین علوم مورد مطالعه از شاخه روانشناسی می باشد.

این شاخه از روانشناسی به صورت معمول از زمان تولد تا دوران نوجوانی را شامل می شود. برخی از حوزه هایی که تحت پوشش روانشناسی کودک قرار می گیرد، شامل برهه های مهمی از زندگی، مشکلات رفتاری، مهارت های اجتماعی، شکل گیری احساسات و هر آنچیزی است  که لازمه رشد خوب کودک می باشد. قرن ها پیش کسی حتی به روانشناسی کودک فکر هم نمی کرد، اما امروزه همه افراد متوجه این موضوع شده اند که دوران کودکی، زمان بسیار موثری در زندگی یک فرد می باشد.

حوادثی که دوران کودی فرد اتفاق می افتد، حتی اگر به ظاهر بسیار ناچیز باشد، معمولا تاثیر مستقیمی بر روی زندگی آینده فرد می گذارد. بنابراین برای رسیدن به پاسخ این پرسش که “روانشناسی کودک چیست؟” باید با این موضوع آشنا شویم که نقش روانشناس کودک چیست؟

نقش روانشناس کودک

به جهت پر رنگ شدن نقش روانشناس کودک در زندگی آینده افراد، یکی از تخصصی ترین خدمات پرداخته شده در باغ آینه، مشاور کودک در کرج می باشد.

روانشناسی کودک می تواند در شاخه های مختلفی مفید باشد که این موارد در برگیرنده موضوعاتی مانند

 • تشخیص و بررسی اختلالات خاص مانند اختلال رشد و یا فرم های مختلفی از مشکلات روحی
 • درمان اختلالات روانی مانند افسردگی یا اضطراب و یا تاخیر در یادگیری با توجه به سن
 • علاوه بر این مشاور کودک می تواند پایه ریزی و پرورش شخصیت را به درستی و از همان ابتدا به شکل صحیح مدیریت نماید.
 • آن ها به کودکان و نوجوانان نحوه برخورد با مشکلات اجتماعی مانند: سو مصرف مواد مخدر، رفتارهای مخاطره آمیز جنسی و رفتارهای خشونت آمیز از سوی دیگران راهنمایی های لازم را ارائه می نمایند.
 • آنها همچنین ممکن است به کودکان و نوجوانانی که در معرض نگرانی های خانوادگی، مانند مرگ، بیماری یا جدایی هستند، کمک کنند.
 • روانشناس های کودک نه تنها در مراحل تشخیص کمک می کنند، بلکه می توانند خدمات پیشگیرانه ای مانند ایجاد و اجرای برنامه های مختلف برای جلوگیری از مسائل اجتماعی را نیز ارائه دهند.
 • علاوه بر این روانشناس کودک ممکن است با افراد دیگری که در حوزه مراقبت از کودک مشغول به کار هستند، مانند پزشک متخصص اطفال و معلمان بررسی های لازم را در خصدر افراد مراجعه کننده انجام دهند.
 • روانشناسی کودک چیست؟

چرا بعضی از کودکان به روانشناس نیاز دارند؟

زمانی که کودکان در معرض مصیبت های مختلفی در دوران کودکی خود قرار می گیرند، ممکن است در بزرگسالی نسبت به هم سن و سال های دیگر خود به اختلالات رفتاری و ناهنجاری های روحی زیادی دچار شوند.

این روزها با توجه به آگاهی افراد از نقش روانشناس و مشاور کودک، کمک گرفتن از متخصصین این امر به یک عادت تبدیل شده و بخش جدایی ناپذیری از زندگی افراد را تشکیل داده است. در این گونه موارد نه تنها والدین پیگیر این موضوع می باشند، بلکه در مدارس نیز به آن اهمیت زیادی داده می شود. از این رو باغ آینه مشاور کودک در کرج را برای والدینی که به دنبال بهترین خدمات روانشناسی در این حوزه می باشند ارائه نموده است.

روانشناس کودک چه کار می کند؟

برای رسیدن به این پاسخ که ” روانشناسی کودک چیست؟” باید بدانیم که یک روانشناس کودک چه کار می کند؟ یک روانشناس نمی تواند برای کودکان دارویی را تجویز نماید. نقش روانشناس کودک، تشخیص دلایلی است که منجر به رفتار ناهنجار در کودکان شده است. همچنین روانشناس کودک سعی می کند به والدینی  که نمی توانند نارضایتی و نگرانی فرزندان خود را تشخیص دهند کمک کند. برای مثال میتوان کودکانی را نام برد که در مدرسه از قلدری دیگر کودکان دچار آسیب می شوند، و در برابر این خشونت ها نمی توانند حرف های خود را به والدینشان بزنند.

در باغ آینه جلسات مشاور کودک در کرج برای کمک به این موضوعات برگزار شده و گاه در جهت درمان بسیاری از مشکلات و ناهنجاری های کودکان دایر می گردد. برای والدینی که احساس می کنند فرزندانشان در محیط خارج از خانه دچار خشونت از سوی دیگران شده اند، یک مشاور کودک می تواند به آن ها راه حل های لازم برای برقراری ارتباط با فرزندانشان را نشان بدهد تا بتوانند در ادامه راه زندگی شاد و سالم داشته باشند.

مسئولیت ها و وظایف روانشناس کودک چیست؟

روانشناسی کودک یک شاخه تخصصی از علم روانشناسی است که توانسته برای رسیدن به اهداف خود روان درمانی کاربردی را با موضوعات مربوط به رشد کودک ترکیب نماید. روانشناسان کودک و نوجوان ممکن است در بیمارستان ها، مدارس، سازمان های دولتی یا خصوصی  مشغول به فعالیت باشند. مسئولیت های روان شناسان کودک به طور گسترده  به چهار دسته تقسیم می شود.

 • ارزیابی
 • مداخله
 • همکاری
 • پیشگیری

با ترکیب این چهار مرحله، یک روانشناس کودک خوب می تواند آنچه را که برای یک تشخیص درست، پیشگیری صحیح و درمان اساسی لازم است را ارائه نماید. برای رسیدن به این پاسخ که “روانشناسی کودک چیست؟” می توان از منظرهای مختلف به آن نگاه کرد. اینکه این شاخه از روانشناسی چگونه بوجود آمده است؟ چرا باید به آن توجه کرد؟ چه ویژگی هایی دارد؟ نقش روانشناسی کودک چیست؟ و بسیاری پرسش های دیگر که در این رابطه مطرح می شود. والدینی که به دنبال مرکز مشاور کودک در کرج هستند، باغ آینه را با عنوان مرکزی که می تواند بهترین خدمات خود را در این زمینه ارائه نماید به خاطر داشته باشند.

برای اطلاع از نحوه استفاده از این خدمات با ما در ارتباط باشید.

منبع: وبلاگ سایت باغ آینه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید