هوش هیجانی در کودکان

هوش هیجانی در کودکان

هوش هیجانی (EI) توانایی شناخت احساسات خود و دیگران می باشد. در واقع این توانایی شامل توجه کردن، درک کردن و انجام دادن عمل احساسی به شیوه درست آن تعریف می شود.

هوش هیجانی و یا همان هوش عاطفی با چند ویژگی که در ادامه معرفی میکنیم توصیف می شود:

 • خود آگاهی: فرد می داند که در یک زمان خاص چه احساسی دارد. او درک می کند که چگونه احساساتش بر دیگران تأثیر می گذارد.
 • توانایی مدیریت خود: می تواند خود را کنترل کند که چگونه به احساساتش پاسخ دهد. او پیش از انجام عملی از روی فشار به عواقب آن فکر می کند.
 • انگیزه: فرد می تواند اهداف خود را علی رغم احساسات منفی و یا حواس پرتی که ممکن است داشته باشد دنبال نماید.
 • همدلی: می تواند احساسات دیگران را درک کند.
 • مهارت های اجتماعی: می تواند روابط را مدیریت کند، و مهمتر از آن درک می کند که چه نوع رفتارهایی باعث بازخورد مثبت دیگران به او می شود.

چرا یادگیری هوش هیجانی در کودکان اهمیت دارد؟

لحظه ای در مورد چالش هایی که کودکتان هر روز با آن مواجه می شود فکر کنید. آیا وظایفی که برای دیگر کودکان هم سن و سالش آسان است برای او کاری دشوار به حساب می رود ؟ آیا سخت درس می خواند و در عوض نمرات ضعیفی کسب می کند؟ آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که ممکن است کودک شما در رابطه با مسئله ای خجالت کشیده و یا بترسد که در رابطه با آن از شما سوال بپرسد و کمک بگیرد؟

یکی از نقش های اصلی هوش هیجانی (هوش عاطفی) چگونگی پاسخ به این چالش ها می باشد. در کودکی که هوش هیجانی به او آموزش داده شده و یا به درستی در او تقویت شده است، این توانایی همچون یک راهنما به او کمک می کند تا به راحتی از موانع عبور کرده و به موفقیت دست پیدا نماید. علاوه بر این آموزش هوش هیجانی به کودک، به او کمک می کند تا خود را به راحتی با موقعیت ها وقف دهد.

پنج عاملی که هوش هیجانی را توصیف می کنند در نهایت یک جا به هم رسیده و نتایج را نشان می دهند. در اینجا نقش هوش هیجانی در کمک به یک کودک در تلاش برای حل مسائل ریاضی را به شکل خلاصه معرفی می کنیم:

 1. کودک در ابتدا متوجه می شود که از حل مسئله نا امید شده است.
 2. به سرعت نتایج اعمالی مانند فریاد زدن و پرت کردن کتاب خود بر روی زمین را در نظر می گیرد.
 3. به دنبال روشی بهتر برای پاسخ دادن به ناتوانی خود در حل مسائل می گردد.
 4. با وجود ناامیدی دوباره تلاش می کند، زیرا این وضعیت را درک می کند که غلبه بر این مسئله در بلند مدت چه دست آوردهایی می تواند برایش داشته باشد.
 5. کودک از شما درخواست کمک می کند.
 6. ممکن است شما کمی برای حل مسئله به او سختگیری نمایید، اما او درک می کند دلیل این امر این است که شما واقعا مراقب او هستید و می خواهید به او برای تلاش در کسب موفقیت کمک کنید.
 7. او می گوید که باید کمتر عجله داشته باشد و مایل است دوباره تلاش خود را ادامه دهد.
 8. روز بعد منتظر می ماند تا بعد از کلاس به معلم مشکل خود را در درک مسئله ریاضی مطرح نماید.

اما بدون هوش هیجانی (هوش عاطفی) نتایج بسیار متفاوت خواهد بود:

 1. او بر اثر مواجه با مشکل هنگام حل مسئله ای که دقایقی با آن کلنجار می رفته است، خودکار خود را بر روی زمین پرت می کند.
 2. وقتی که برای کمک به او پیش قدم می شوید بر سر شما فریاد می زند و فکر می کند که برای عیب جویی از او و نه برای کمک به سمتش می روید.
 3. او از اتاق بیرون می رود و هرگز دوباره برای تلاش مجدد اقدام نمی کند. او هیچ فایده ای را در کوشش دوباره نمی بیند.
 4. در روز بعد در کلاس ریاضی به بغل دستی خود می گوید این تکلیف ریاضی احمقانه است.
 5. وقتی معلم از شاگردان خود می خواهد تا تکلیفشان را نشان دهند، او می گوید که این کار را انجام نداده است. حتی پس از کلاس نیز به معلم مشکل خود را نمی گوید و از او درخواست کمک نمی کند.

 هوش هیجانی در کودکان

چگونه می توانید به کودکانتان کمک کنید.

خبر خوب در رابطه با هوش هیجانی این است که می توان آن را با تمرین کردن به کودکان آموخت و در طول زمان توسعه و بهبود بخشید. حتی اگر او در این زمینه ضعیف باشد می توان آن را تقویت کرد.

چیزهایی که می توانید در خانه انجام دهید برای آموزش هوش هیجانی در کودکان موارد زیر را شامل می شود:

بحث در مورد چالش ها: از او بخواهید که احساس خود را در هنگام مواجه با مسائل و مشکلات برایتان بیان کند. برای کودک نام گذاری بر روی احساسات را یاد دهید: غمگین، عصبانی، تاسف انگیز و بسیاری موارد دیگر. و از او بپرسید نسبت به عواطفی که برای آن اسم انتخاب کرده اید چه احساسی دارد.

کار بر روی استراتژی ها:

طوفان ذهنی یکی از راهکارهایی ست که به او کمک می کند برای حل مسائل به گونه ای متفاوت به آنها بنگرد و در نهایت نتایج متفاوتی نیز کسب کند. کنترل کردن احساسات به روشی که به کسب راه حل ها و نتایج جدید منجر شوند، خود بخش بزرگی از هوش هیجانی می باشد.

کمک به دیگران:

آیا فرزندتان به شما ملحق می شود تا در کنار هم به افراد نیازمند کمک کنید؟ این می تواند به عنوان راهی باشد که بتوان همدلی را در آن ها تقویت کرد. شما می توانید او را برای انجام کمک های داوطلبانه تشویق کنید، برای مثال ظرف سوپی را برای همسایه بیمارتان ببرد.

هوش هیجانی به بسیاری از نقاط قوت دیگر نیز وابسته است. یاد بگیرید که چگونه اعتماد به نفس و مهارت های اجتماعی را در آن ها تقویت کنید؛ و راهنمایی هایی که می تواند برای کمک به هوش هیجانی در کودکان مفید باشد را فرا بگیرید.در مورد تقویت هوش هیجانی هم قبلا مطالب مفیدی گفته شده است که می توانید مطالعه نمایید.

منبع: بلاگ باغ آینه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید