اهمیت کتابخوانی

اهمیت کتابخوانی

اهمیت کتابخوانی با توجه به تاثیرات مثبتی که بر روی شخص و به دنبال آن جامعه دارد موضوعی است که نمی توان از آن چشم پوشی کرد. همه ما می دانیم که کتاب خواندن مفید است، اما آیا می دانید چرا؟ ما در اینجا ۱۰ دلیل برای اینکه همین امروز به کتاب خواندن روی بیاورید را معرفی می کنیم. دلایلی که در آن حتما به اهمیت کتابخوانی و ترویج آن پی خواهید برد.

تحریک ذهن

مغز شما درست مانند تمام ماهیچه های بدنتان نیاز به ورزش دارد تا آن را قوی و سالم نگه دارید. خواندن می تواند باعث تقویت ارتباطات در مغز ما شود. کاهش حافظه و عملکرد مغز یک عارضه جانبی پیری است، اما خواندن منظم ممکن است باعث کند شدن این فرآیند شود. فعال و درگیر نگه داشتن مغز می تواند از پیشرفت بیماری آلزایمر و زوال عقل جلوگیری کند.

تسکین استرس

اهمیت کتابخوانی در تسکین و کاهش استرس افراد می تواند بسیار حائز اهمیت باشد. از این رو در هنگام خواندن، باید روی شخصیت ها و طرح کتاب تمرکز کنید. ایجاد حواس پرتی به کمک جهان ادبی اجازه می دهد تا از استرس زندگی روزمره دور شوید و ذهن و بدن خود را در آرامش قرار دهید. محو شدن در یک داستان بزرگ می تواند یک درمان مناسب برای استرس باشد.

خواب بیشتر

زمانیکه ذهن شما درگیر مسائل و مشکلات بوده و توسط بسیاری از نگرانی ها مشغول شده است، سخت است تا به راحتی به خواب بروید. کتاب خواندن حتی اگر فقط ده دقیقه طول بکشد، می تواند به شما کمک کند تا فشار موضوعاتی که بر روی ذهن شما وارد می شود و باعث بیدار ماندنتان می شود را از بین ببرد.

آموزش

آموزش ارزان نیست. کلاس ها، سمینارها و نرم افزارهای آموزشی فقط برخی از راه هایی هستند که می توان برای یادگیری از آن ها استفاده کرد. با این حال خواندن کتاب در کتابخانه ها رایگان است. اگر موضوعی را پیدا کردید که مایلید اطلاعات بیشتری در رابطه با آن کسب کنید، احتمال زیادی وجود دارد که یک کتاب مرتبط با آن بتواند به شما کمک زیادی کند.

حافظه بهتر

کتاب دارای اجزای مختلفی است از تصویر گرفته تا شخصیت ها و موقعیت ها. خواندن کتاب و به خاطر سپردن روند جریان یافته در طول داستان، خود یکی از مهم ترین ابزار برای داشتن حافظه بهتر و تقویت آن به شمار می رود. از اهمیت کتابخوانی همین بس که در بسیاری از موارد بر روی شخص اثرات مثبت گذاشته و همین موضوع خود لازمه ای برای بهره مندی از خانواده ای شادتر، کودکانی باهوش تر و در نهایت جامعه ای سالم تر می باشد.

افزایش همدلی

کتاب خواندن باعث شده تا بتوانیم با شخصیت های داخل داستان همدردی کنیم. بار احساسی یک کتاب می تواند منجر به تقویت حس همدردی در انسان شود. به طور خاص، تحقیقات نشان داده است که مطالعه داستان به خوانندگان کمک می کند تا با مطالعه احساسات شخصیت های معرفی شده در آن بتوانند درک کنند که دیگران چگونه فکر می کنند.

تقویت تمرکز

در دنیای امروز اغلب توجه ما به موارد مختلفی در پیرامونمان پرت می شود.  اهمیت کتابخوانی در این زمینه این گونه است که در هنگام کتاب خواندن، تمرکز شما تنها بر روی یک چیز خواهد بود. با انجام این کار، شما بدن و ذهن خود را برای جلوگیری از حواس پرتی تمرین می دهید. این توانایی می تواند هنگام انجام کارهای دیگر که نیاز به تمرکز دارد نیز بسیار به کار بیاید.

 اهمیت کتابخوانی

سرگرمی

شرکت در دوره کتابخوانی یکی از ارزانترین سرگرمی هایی می باشد که این روزها می توانید از آن استفاده کنید و لذت ببرید. در کنار جذابیت بالای این سرگرمی، کتاب خواندن یکی از ارزانترین و مفیدترین تفریحاتی می باشد که در اطراف ما وجود دارد. سرگرمی که در همه جا و در هر مکانی می تواند لحظاتی هرچند کوتاه را برای شما شاد و سرگرم کننده نماید. کتاب ها با کمک داستان های خود می توانند شما را به نقاط مختلف دنیا برده، با فرهنگ های مختلف آشنا کرده و رسم و رسوم مختلف را به شما بیاموزد.

گسترش واژگان

مطمئنا در ایران گستردگی کتاب های به جای مانده از گذشتگان خود گواهی بر ژرفای ادبیات این مرز و بوم دارد. اهمیت کتابخوانی در این راستا باعث شده تا ما از گذشتگان خود و آثار ادبی آن ها برای گسترش دایره لغات و زبان فارسی استفاده کنیم. هرچه بیشتر بخوانید، در معرض کمات بیشتری قرار می گیرید.و این موضوع موجب بهبود وضعیت سخن گفتن و برقراری ارتباط شده، که نقش مهمی در افزایش عملکرد شغلی و عزت نفس دارد. علاوه بر این خواندن کتاب تاثیر مثبتی بر خوب نوشتن افراد هم دارد.

کتاب خواندن مسری است

با خواندن و رسیدن به پایین فهرست مطمئنا از بسیاری از مزایا و اهمیت خواندن آگاه شده اید. آیا می دانید که با خواندن به دیگران هم کمک کنید؟ هنگامی که دیگران را در معرض عادت های کتابخوانی خود قرار می دهید، می توانید راهی عالی برای کمک به آن ها برای انتخاب یک کتاب و خواندن آن را موجب شوید.

همچنین اگر کودکتان در سن مدرسه و دوران ابتدایی قرار داشته باشد، بد نیست که خواندن داستان با صدای بلند برای آنها را جزو فعالیتهایتان قرار دهید، حتی اگر خود آنها توانایی خواندن را داشته باشند.

مطالعات نشان می دهد که انجام این کار می تواند برای خواندن کتاب در آن ها بسیار الهام بخش باشد.

باغ آینه بعنوان یک موسسه فرهنگی هنری موفق در کرج  ، دوره کتابخوانی در کرج را برای علاقمندان به کتاب و مطالعه برگزار می نماید. علاقمندان می توانند در این کلاس های کتابخوانی در کرج ثبت نام و از آن به بهترین شکل بهره مند شوند.

منبع: وبلاگ باغ آینه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید