نقش کتابخوانی در زندگی افراد

نقش کتابخوانی در زندگی افراد

نقش کتابخوانی در زندگی افراد از گذشته تا کنون  اهمیت زیادی داشته که نمی توان به راحتی از آن چشم پوشی کرد. هر زمان که مردم یک جامعه از کتاب و کتاب خوانی فاصله می گیرند، به وضوح می توان شاهد عقب نشینی ها در فرهنگ، هوش و موفقیت در ابعاد مختلف جامعه بود. کتاب ها آرام ترین و با ثبات ترین دوستان ما هستند، که همیشه در دسترس بوده و می توان آنها را خردمند ترین مشاور و صبورترین معلم نامید.

مهارت کتابخوانی در کودکان برای موفقیت آن ها در مدرسه اهمیت فراوانی دارد، زیرا به آن ها اجازه می دهد تا به اهمیت و وسعت موضوعات درسی شان دسترسی پیدا کرده و ارتباطات و مهارت های زبانی خود را بهبود دهند. علاوه بر این، مطالعه کردن می تواند موجب ایجاد اوقاتی سرگرم کننده و تخیلی برای کودکان باشد، که برای آنها مانند گشودن چشم اندازی به سوی دنیاهای جدید به حساب آید.در واقع کتاب و کتابخوانی می تواند همچون یک حرکت سرگرم کننده باشد که به کمک آن ها، درها به روی دنیای جدید برای کودکان باز می شود.

ممکن است تصور کنید دوره های کتابخوانی گروه هایی هستند که افراد تنها کنار هم جمع می شوند و کتاب های مورد علاقه خود را خوانده با هم بحث و گفتگو می کنند؛ اما باشگاه های کتابخوانی در واقع مزایای مادام العمری برای زندگی افراد دارند که در ادامه به چندتا از آنها اشاره می کنیم.

نقش کتابخوانی در زندگی افراد و مزایای باشگاه های کتاب:

  • همه می دانند که مطالعه کردن باعث گسترش افق دید در زندگی شخص می شود. در این زمینه، دوره های کتابخوانی باعث می شوند تا این کار در سطح بالاتر و به صورت مستمر با بحث های عمیق و جذب دیدگاه های مختلف صورت گیرد، و در نتیجه باعث افزایش دانش و درک انسان از محیط پیرامون شود.
  • پیوستن به دوره های کتابخوانی باعث می شود تا گستره کتاب خواندن شما افزایش یابد. شما در گروه های کتابخوانی وسوسه می شوید تا انواع مختلفی از کتاب ها را امتحان کنید. کتابهایی که در حالت عادی و بدون حضور در این باشگاه ها شاید هرگز به سراغ آن ها نمی رفتید. بسیاری افراد ممکن است تنها به خواندن ژانری از کتاب ها عادت کنند، در حالیکه با متقاعد شدن توسط اعضای دوره های کتابخوانی متوجه می شوند که چقدر می توانند از خواندن سبک های مختلف دیگر نیز لذت ببرند.
  • علی رغم وجود یک کلاس رسمی، دوره های کتابخوانی در واقع یک مکان منحصر به فرد در ترویج یادگیری می باشد. بحث درباره کتاب ها باعث تقویت بسیاری از مسائلی می شود که به ذهن خود سپرده اید و در نتیجه شما را قادر به حفظ راحتتر اطلاعات می نماید.
  • خواندن هر کتاب جدید به شما این فرصت را می دهد که برای شروع دوباره و بهتر شدن در بسیاری از خصوصیات شخصی که فکر میکنید در آنها نیاز به بهبود دارید، تلاش کنید. این کار با مشارکت در بحث ها و حضور در جلسات کتابخوانی ممکن می شود و باعث افزایش تعهد شخصی به مطالعه کردن و به خاطر سپردن اطلاعاتی خواهد شد که فرا می گیرید.
  • دوره های کتابخوانی در باشگاه های کتاب، شما را قادر می سازد تا به شکل متفاوتی موضوعات خشک را با قالب یک داستان پیچیده بهتر درک کنید. برای مثال خواندن کتاب هایی از یک دوره زمانی خاص باعث می شود تا اطلاعات بیشتری در مورد تاریخ را بدون نگرانی از وقایع و اطلاعات خسته کننده کسب کنید.
  • از نقش کتابخوانی در زندگی افراد می توان به تاثیر مثبتی که در آشنایی با فرهنگ های مختلف دارد اشاره کرد. با کتاب خواندن به فرهنگ های مختلف از جاهای گوناگون جهان سفر کرده و در عین حال با آداب و سنت های متنوع از طریق اعضای مختلف باشگاه کتابخوانی آشنا می شوید. بحث در مورد این تفاوت ها به شما کمک می کند تا عظمت دنیای پیرامون خود را بهتر دریابید.
  • مشارکت در بحث ها و مطالعه گروهی، برای توسعه مهارت های ارتباطی افراد نیز بسیار مفید بوده و به آنها کمک می کند تا بدون استدلال های احساسی به نظرات دیگران گوش دهند؛ و به دیدگاه های مختلف و شیوه های مختلف بیان بدون تعصب خاصی توجه کنند. این جلسات کتابخوانی به شما هر دو ویژگی صداقت و نزاکت، که از مهارت های دشوار و اما بسیار ارزشمند می باشند را می آموزد. این تجربه های فوق العاده در عرصه های مختلف کسب و کار و زندگی شخصی و خانوادگی برایتان بسیار مفید و کاربردی خواهند بود.
  • برای کسانی که خجالتی هستند، کلاس های کتابخوانی یک راه عالی برای شروع تمرین بیان نظرات به مخاطبان خود می باشد.

نقش کتابخوانی در زندگی افراد

  • باشگاه های کتابخوانی می تواند این امکان را در اختیارتان قرار دهند که بسیاری از کتاب هایی که در دوران کودکی یا نوجوانی به سمتشان رفته بودید و به هر دلیل جذبشان نشده بودید، یا کتابهایی که به علت مشغول شدن به تحصیل از آنها فاصله گرفته بودید را دوباره امتحان کنید. در این دوره های کتابخوانی، بحث هایی که در پیرامون یک کتاب انجام می شود می تواند در شما این انگیزه را ایجاد کند که این بار با توجه بیشتر و هدفمندتر آن کتاب را مطالعه کنید. در واقع، هنگامی که یک کتاب از سوی دیگر اعضای گروه در جلسات کتابخوانی معرفی می شود، اطلاعات و نکات پنهان در کتاب به صورت شفافتری در اختیار شما و دیگر اعضا قرار می گیرد و همین کار به شما کمک می کند تا برای مطالعه این لایه های زیرین کتاب مشتاق تر شوید.
  • برای کسانی که در آرزوی نویسنده شدن هستند، دوره های کتابخوانی می تواند جایگاه فوق العاده ای برای پرورش ایده ها باشد و این انگیزه را در شما ایجاد نماید که بهترین زمینه را برای شکل گیری شاهکار ادبی خود فراهم آورید. گوش دادن به ارزیابی دیگران از یک کتاب و بحث هایی که پیرامون دوست داشتن و نداشتن در طرح ها، شخصیت ها و سبک ها در جلسات کتابخوانی مطرح می شود می تواند به شدت در تلاش شما برای تبدیل شدن به یک نویسنده موفق تاثیر مثبت بگذارد.

و در آخر اینکه، باشگاه های کتابخوانی می تواند به عنوان محل اجتماعات بسیار مناسبی برای تبادل نظر به حساب آید و فرصت های فراوانی برای ملاقات و آشنایی با افراد جدید از اقشار و سنین مختلف در اختیارتان قرار دهد. بدون تردید تمام اینها در کنار هم اوقات دلپذیر و مفیدی را به برنامه زندگی شما اضافه می کنند.

منبع: وبلاگ باغ آینه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید