شاخه های مختلف روانشناسی بالینی

شاخه های مختلف روانشناسی بالینی

باغ آینه بعنوان یک مرکز روانشناسی خوب در کرج در شاخه های مختلف روانشناسی مشغول به فعالیت می باشد و در این راه از بهترین متخصصان این رشته بهره مند شده است. به جرات می توان گفت مرکز روانشناسی تحت نظر مجموعه باغ آینه، در معرفی مشاور خوب در کرج بسیار موفق عمل نموده است. باغ آینه در بین مراکز مختلف با نام مرکز روانشناسی خوب در کرج شناخته می شود. در این مرکز مشاوره، متخصصین ما تمام سعی خود را نموده اند تا کاملترین و به روزترین اطلاعات را از پیچیده ترین علم دنیا در اختیارتان قرار دهد. در این مطلب نیز شما مخاطبین عزیزی که علاقه مند به کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید را با شاخه های مختلف روانشناسی آشنا خواهیم کرد.

روانشناس بالینی

وظیفه یک روانشناس بالینی تشخیص و درمان افراد مبتلا به پریشانی روانی و بیماری ذهنی می باشد. علاوه بر این که روانشناس بالینی، روان درمانی را انجام می دهد به توسعه  شیوه های درمانی نیز می پردازد. مهم ترین ویژگی علم روانشناسی عدم ارائه ی یک شیوه ی درمانی مشخص برای بیماران می باشد. اینگونه می توان گفت که برای علم روانشناسی به تعداد نفرات افراد بیمار و مراجعه کننده به مشاور، راه ها و روش های مختلف درمانی وجود دارد.

بنابراین این شاخه از علم همواره تشنه ی تکمیل شدن و بهبود یافتن از سوی محققین و روانشناس ها می باشد. روانشناس بالینی معمولاً هم در مراکز درمانی و هم به صورت خصوصی می توانند مشغول به فعالیت باشند. از این رو ما به شما یک مرکز روانشناسی خوب در کرج را برای دسترسی به بهترین روانشناس های بالینی معرفی می نماییم. در رابطه با شاخه روانشناسی بالینی، علی رغم اینکه روانشناس تمام تکنیک های درمانی را آموزش می بیند اما هر کدام از این افراد ممکن است در مورد اختلالی خاص و یا کار با برخی افراد مشخص تخصص داشته باشند.

این تخصص ها می تواند شامل مواردی از جمله: حوزه درمان اعتیاد، روانشناسی کودک ، روان درمانی بزرگسالان و مشاوره و روانشناسی سالمندان باشد. روانشناسان بالینی در طی جلسات مشاوره از شیوه های مختلف برای نزدیک شدن به مراجعه کننده و بیمار خود استفاده می نمایند، که از این رو شاهد شکل گیری روش های مختلف برقراری ارتباط و ایجاد و اجرای طرح درمان با توجه به هریک از افراد مراجعه کننده به مشاور هستیم.

برخی از دیدگاه های علمی در رابطه روانشناسی بالینی عبارتند از:

 • رویکرد روانشناختی: پایه ی شکل گیری این دیدگاه بر اساس اعتقاد بر تاثیر ذهن ناخودآگاه انسان بر روی رفتار او می باشد. روانشناسانی که از درمان روانکاوی در شیوه درمانی خود استفاده می کنند ممکن است رفتارهای ناخودآگاه او را در ارتباط های مختلف بررسی نمایند.
 • دیدگاه رفتار شناختی: این رویکرد از روانشناسی بالینی بر اساس مکتب های رفتاری و شناختی افراد شکل می گیرد. دراین دیدگاه، تمرکز روانشناس بر روی چگونگی تعامل احساسات، رفتار و افکار بیمار و یا مراجعه کننده می باشد. درمان رفتار شناختی در اصل  بر روی تغییر افکارها و رفتارهایی که به اختلالات روانی منجر می شوند، تاکید دارد.
 • دیدگاه انسان شناسی: در این نظریه مراجعه کننده به صورت جامع تری بررسی شده و اکثرا بر روی موضوعاتی مانند خودشکوفایی (self-actualization) تکیه دارد.

برای برپایی مرکز روانشناسی خوب در کرج از باتجربه ترین روانشناس های بالینی کمک گرفته ایم.

در این مجموعه اقدام به معرفی روانشناس کودک در کرج ، مرکز مشاوره خانواده در کرج، مرکز مشاوره ازدواج در کرج و مشاوره تحصیلی در کرج به همشهریان عزیز خود نموده ایم.

 موضوعات گسترده تر در زمینه مبحث مشاوره بالینی و شناخت هرچه بیشتر هریک از این دیدگاه ها، را می توان در ادامه این متن دنبال نمود.

دیدگاه روانکاوی در روانشناسی بالینی چیست؟

همانطور که جلوتر به آن اشاره کردیم، در علم روانکاوی مشخص می شود که چگونه ذهن ناخودآگاه انسان بر روی اندیشه ها و رفتارهای او تاثیر می گذارد. فروید ضمیر ناخودآگاه انسان را منبعی از امیال، افکار و خاطرات انسان معرفی کرده است که در زیر سطح هوشیاری آگاهانه ی فرد پنهان شده است. علاوه بر این، او بر این موضوع معتقد بود که تاثیرات این بخش ناخودآگاه انسان است که منجر به ناراحتی های روحی و بروزاختلالات می شود. تخصص روانشناس های مجموعه باغ آینه توانسته منجر به معرفی یک مرکز روانشناسی خوب در کرج به همشهریان عزیز شود.

اما یک روانشناس خوب بالینی برای روانکاوی از چه تکنیک هایی استفاده می کند؟

روانکاو اغلب تجربیات فرد مراجعه کننده برای مشاوره روانشناسی را بررسی می کند و در طی این جستجوها آن حوادثی را که منجر به شکل گیری رفتار نا به هنجار کنونی فرد شده است را کشف می کند. تا این قسمت حتما متوجه شده اید که  یک روانکاو علاقمند است به منظور درمان، در ذهن ناخودآگاه فرد شروع به کنکاش نماید. در زیر به فهرستی از روش های روانکاوی اشاره می کنیم:

 • یادآوری

به شکل خاص، یادآوری همواره در علم پزشکی شناخته شده و مطرح می باشد. تفسیر وقایع رخ داده در زندگی شخص در طول دوره درمان، می تواند اختلالات ناشی از آسیب های روانشناختی فرد را تشریح کندد.

 • متد ارتباط آزاد

این روش جایگزین هیپنوتیزم در روش درمانی فروید است. که شامل ارتباط های آزادانه ای می باشد که در طول دوره درمان از سوی بیمار ارائه می شود. نکته ی اصلی به دست آمده از این ارتباطات، شناخت تضادهای داخلی و حرکات سرکوب شده ای می باشد که منجر به مشکلات شده اند.

 • تفسیر لغزش ها و اشتباهات، وابسته به نظریات فروید

بخش قابل ملاحظه ای از این رویکرد توسط فروید تبیین شده و از طریق کاوش در ضمیر ناخودآگاه فرد به دست آمده است. برای خیلی از ماها پیش آمده است که از بین بردن انواع لغزش ها و خطاها اهمیت چندانی در زندگی روانی ما ندارد. این اشتباهات و خطاها ممکن است خیلی معمولی باشند، مانند فراموشی نام، از خاطر بردن عنوان مقاله و یا نام کتاب، اشتباهات در ارائه سخنرانی، خواندن کلمه ای بجای یک کلمه دیگر و یا حتی اشتباهات لفظی. همه این موارد بسیار ساده به حساب می آیند، اما یک روانکاو با تفسیر و کنکاش در آن ها به خیلی از پاسخ ها دست پیدا می کند.

 • تحلیل و تفسیر رویاها

از مهم ترین روش های روانکاوی که فروید نام “جاده رویا” را برای آن برگزیده است، تفسیر رویاهای افراد برای دسترسی به ضمیر ناخود آگاه اوست.

 • تحلیل و تفسیر نمادها

نماد چیست؟ فروید نماد را به چیزی که مورد تشبیه قرار گرفته اما وجه تشابه در آن مستتر است تعریف میکند. طبق تعریف فروید، میتوان اینگومه مثال زد که اگر ما کارکنان یا همکاران مان را با مار مقایسه می کنیم، وقتی که واژه مقایسه شده “مار” است، تعریف مشخصه ی بیشتری نداریم، بلکه اینجا تنها کارکنانی را می شناسیم که می توانند نماد یک مار را داشته باشند. مطمئنا روانشناسی، علمی وسیع با پیچیدگی های زیاد است که برای به دست آوردن تجربه و تخصص نیاز است تا همیشه به تحقیق و جستجو در دانش های گذشته و داده های جدید پرداخت. مشاورین و روانشناس های متخصص باغ آینه با تاکید بر این امر کمک به معرفی مشاور خوب در کرج در یک مرکز روانشناسی خوب در کرج برای همشهریان عزیز نموده اند.

درمان رفتار شناختی در علم روانشناسی بالینی چیست؟

مفهوم اصلی در دیدگاه رفتارشناسی از علم روانشناسی، اشاره به نقش مهم افکار و احساسات ما بر روی رفتارهایمان دارد. برای مثال اگر پیش از سفر به حوادث ناگواری که ممکن است در طول راه رخ دهد فکر کنید، ممکن است به طور کل شما را از سفر کردن منصرف نماید. ما شما را با مشاورهای خوب کرج آشنا می کنیم افرادی که به خوبی تسلط بر این دیدگاه ها داشته و از آن ها در طول درمان خود استفاده می کنند.

شاخه های مختلف روانشناسی بالینی

اهداف اصلی درمان رفتار شناختی

درمان رفتار شناختی یکی از روش های درمانی کوتاه مدت است. زمانیکه یک مراجعه کننده در این جلسات مشاوره رفتارشناسی شرکت می کند پس از پایان طول دوره درمان، شخص به صورت مستقل می تواند از استراتژِی ها و ابزارهای مورد بحث در این جلسات استفاده نماید. از آنجاییکه درمان رفتار شناختی مطابق با نیازهای فردی است، اهداف هر جلسه درمان بر اساس شرایط شخص مراجعه کننده متفاوت می باشد. در نتیجه هدف نهایی این جلسات مشاوره، در جهت کمک به مراجعه کننده برای بازنویسی افکار و دیدگاه هایش می باشد.

علاوه بر این به او کمک خواهد شد تا کنترل بهتری بر روی رفتار خود داشته باشد. یکی از موارد درمانی که در مرکز روانشناسی خوب در کرج باغ آینه به آن پرداخته ایم ارائه درمان رفتارشناختی از سوی روانشناس متخصص مجموعه می باشد.  برای تکمیل پکیج مشاوره ای در باغ آینه در کنار معرفی مشاور خوب در کرج به برگزاری جلسات مشاوره در آرامترین فضا برای مراجعین خود پرداخته ایم. برای آشنایی هرچه بیشتر با مبحث های تخصصی علم روانشناسی بالینی در ادامه این متن با ما همراه باشید.

تکنیک های متداولی که در درمان رفتار شناختی استفاده می شود شامل موارد زیر است.

 1. مشاور و مراجعه کننده در رابطه با مسائلی که در طول یک هفته گذرانده اند بحث و گفتگو می کنند.
 2. درمانگر و مراجعه کننده شروع به پایه ریزی استراتژی هایی برای مقابله با مشکلات خواهند کرد.
 3. مشاور و مراجعه کننده نتایج جلسات پیشین را با هم مرور کرده و میزان پیشرفت در فرد مراجعه کننده نسبت به قبل سنجیده می شود.
 4. با مشخص شدن میزان پیشرفت و اهداف تازه تعیین شده، درمان برای هفته بعد مشخص می شود.

دیدگاه انسان شناسی در روانشناسی

روانشناسی انسان گرایانه یک دیدگاه روانشناختی است که بر تکامل فرد تأکید دارد. روانشناسان با رویکرد انسان گرایانه به رفتار انسانی نه تنها از دید ناظر بیرونی نگاه می کنند، بلکه از دید افرادی که مرتکب آن رفتارها می شوند نیز به موضوعات می‌نگرند. روانشناسان انسان گرایانه معتقدند که رفتار هر فرد به احساسات درونی و  تصوری که از خود دارد وابسته است. بر خلاف رفتارشناسان،  برخی روانشناسان انسان شناس بر این باورند که افراد صرفا تحت تاثیر محیط اطراف هستند. روانشناسان انسان شناس روی معانی انسانی، مفاهیم و تجربیات مربوط به رشد، آموزش و یادگیری مطالعه انجام می دهند. آن ها بر روی کارکترهایی مانند عشق، غم و اندوه، مراقبت و ارزش ذاتی که در بین همه ی مردم مشترک است، تاکیدارند.

روانشناسان انسان شناسی معتقدند که:

 • رفتار فرد عمدتا توسط درک او از جهان اطرافش تعیین می شود.
 • افراد تنها محصول محیطشان نیستند.
 • افراد به طور باطنی هدایت شده و این انگیزه در آنها بوجود می آید که توانایی های انسانی خود را تکمیل نمایند.

در این مقاله سعی خود را نمودیم تا با دانش روانشناس های متخصص این مجموعه به تعریف کاملی از مفهوم روانشناسی بالینی دست پیدا نماییم. در کنار دانش روانشناس های این مرکز روانشناسی خوب در کرج، تجربه ی حرفه ای این افراد در کار توانسته ما را خاصتر از دیگر رقبای خود نماید.

برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

منبع: بلاگ باغ آینه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید