عوامل دخیل در افزایش طلاق عاطفی

عوامل دخیل در افزایش طلاق عاطفی

یکی از مراحل رایج در روند پروسه طلاق زوجین، طلاق عاطفی می باشد که این روزها بسیار متداول شده است. در این مرحله، زوج ها به طور جداگانه زیر یک سقف زندگی می کنند. علل طلاق عاطفی متفاوت بوده اما برخی عوامل دخیل در افزایش طلاق عاطفی، خودش می تواند باعث سرعت بخشیدن به جدایی در رابطه و رسیدن به طلاق قانونی شود. شرایط و عوامل خارجی بسیاری می توانند در افزایش طلاق عاطفی دخیل باشند؛ که در این مورد مثال هایی مانند کارهای طولانی مدت، مشاغل پرتنش، مشکلات اقتصادی و استرسی که بر روی روابط زناشویی تاثیر می گذارد را می توان نام برد.

علت فاصله احساسی در ازدواج چیست؟

طلاق عاطفی در یک رابطه می تواند مانند سراشیبی از ریگ روان توصیف شود، کند و به ظاهر غیر قابل توقف. عوامل دخیل در افزایش طلاق عاطفی می توانند شامل فاکتورهای گوناگونی باشند که در زیر به شکل خلاصه به آن اشاره کرده ایم:

  • کشمکش، تنش مستمر در یک رابطه باعث می شود یکی یا هر دو شریک دچار عقب نشینی عاطفی شوند.
  • وضعیت های پر استرس، بیکاری، غم و اندوه، ناباروری و بسیاری از عوامل دیگر می توانند منجر به تاب نیاوردن عاطفی شوند.
  • ترس از افشای خود، در مورد روابط و تعاملات قبلی با دیگران، اعضای خانواده، شرکای قبلی و دوستان همگی می توانند باعث از بین رفتن صداقت و انحراف زوجین در زندگی مشترک شود و درکشان از دوست داشتن را کمرنگ کند.
  • ترس از افشای خود، در مورد تعاملات قبلی دیگران با شما، اگر در گذشته بی توجه و بی عاطفه بوده اید، ممکن است شریک زندگیتان در رابطه با رابطه عاطفی با شما دچار تردید شود.
  • تفاوت های جنسیتی، اغلب زنان و مردان در برقراری ارتباط و صمیمیت دارای تفسیرهای متفاوتی هستند.
  • تفاوت های خانوادگی و فرهنگی، چگونگی بیان عشق در خانواده و حتی فرهنگ های مختلف متفاوت می باشد؛ که این خود می تواند منجر به انتظارات گوناگونی در برقراری ارتباط بین زوجین شود.

در اینجا به برخی از راه حل هایی  که برای رفع کمبود صمیمیت عاطفی با شریک زندگی و اجتناب از مشکلات پیچیده ارتباطی وجود دارد، اشاره خواهیم کرد.

تشخیص فاصله احساسی در ازدواج

مراقب باشید کجا گام بر می دارید.

اغلب اوقات اگر به مسیری که در آن قدم بر می دارید توجه کنید، می توانید از فرو رفتن در منجلاب های پیش روی روابط زناشویی تان جلوگیری کنید. سبک های ارتباطی که به طور خودکار منجر به تنش ها یا  عقب نشینی های عاطفی می شود را بشناسید.

آرامش

در شرایط ناراحت کننده، معمولا غریزه انسان به دنبال ایجاد پرخاش و یا گریز از این شرایط نامناسب می باشد. در عوض این انتخاب ها، یک نفس عمیق بکشید و سعی کنید آرامش خود را حفظ کنید. اجازه دهید تا شریک زندگیتان بداند که دچار جدایی عاطفی شده اید و از او بپرسید که آیا او نیز همانند شما احساس مشابهی دارد.

گاهی اوقات آنچه را که به عنوان فاصله احساسی از سوی شریک زندگیتان درک می کنید، تجربه ای است که او از آن به عنوان “احساس راحتی و آرامش” و یا به اصطلاح خو گرفتن در زندگی مشترک یاد می کند.

گاهی اوقات شرایطی پیش می آید، که یک شریک زندگی نسبت به دیگری بیشتر متمایل به تجزیه و تحلیل رابطه شان است. برای این شخص، حتی اگر به صورت جزئی از صمیمیت بین رابطه شان کاسته شود، می تواند تهدید کننده به نظر برسد. به خاطر داشته باشید که برخی از افراد در بیان عشقشان نسبت به دیگران تظاهر بیشتری دارند. در نتیجه ناخودآگاه این تصور را نداشته باشید که چون شریک زندگیتان آشکارا جملات عاشقانه را بیان نمی کند اثری از عشق نیز وجود ندارد. اگر شریک زندگیتان به همان اندازه که شما متوجه فاصله عاطفی در رابطتان شده اید، نسبت به این موضوع حساسیت نشان نمی دهد، به دنبال کشف دلیلی باشید که باعث این درک متفاوت شده است. به شریک زندگی خود بگویید که چقدر برای روابط عاطفی با او ارزش قائل هستید و اینکه چقدر برای تقویت این پیوند تلاش می کنید. اجازه دهید تا شریک زندگیتان بفهمد و درک کند که چه چیزی باعث دوست داشته شدن از سوی شما و احساس امنیت در شما می شود. و اینکه مطمئن شوید که خود شما نیز به همان میزان می توانید این مسائل را در رابطه با شریکتان درک کنید.

عوامل دخیل در افزایش طلاق عاطفی

بارهای اضافی خود را رها کنید

عوامل دخیل در افزایش طلاق عاطفی می توانند بسیاری از فاکتورهای عادی باشد که ما به سادگی و براحتی از کنار آن ها گذر می کنیم. در شیب ریگ های روان، تنها دو چیز می تواند شما را در خود غرق کند: ترس و بار اضافی، همانند آنچه که در فاصله احساسی نیز رخ می دهد. بیایید از آویزان کردن خشم و کینه های قدیمی به خود، علی الخصوص آن هایی که مربوط به شریک زندگیتان می شود خودداری کنید. عدم اتصال به این گونه بارهای سنگین بهبود روابط زناشویی را ساده تر خواهد کرد.

تلاش های آهسته اما پایدار در بهبود دوباره رابطه

اغلب روابط بین افراد از همان الگویی که در مورد فشار آوردن و در مقابل مقاومت کردن بین دو نفر وجود دارد پیروی می کند. اگر هل دادن فرد به سمت برخی چیزها شدیدتر از مقاومت طرف مقابل باشد، معمولا نتایج خوبی به بار نخواهد نشست. مراقب باشید که خیلی شدید شریک زندگی خود را برای رسیدن به آن نزدیکی که در رابطه خود می خواهید، هل ندهید که در نهایت باعث خواهید شد به جای بهبود رابطه تان، شریک خود را از این رابطه دورتر کنید. فاصله احساسی تنها در یک شب رخ نمی دهد در نتیجه به همان ترتیب انتظار می رود که همان مقدار زمان برای بازسازی رابطه باید صرف شود. گام های کوچک برای برقراری ارتباط مجدد با همسرتان بردارید، ارتباط فیزیکی خود را حفظ کنید، فعالیت های مشترک را با هم در میان بگذارید و در برقراری ارتباط احساسی باشید.

یکی دیگر از عوامل دخیل در افزایش طلاق عاطفی ، شرایطی است که باعث انزوای یکی از طرفین شده و باعث احساس تنهایی کردن در یک رابطه صمیمی می شود. شریک شما هرگز نمی تواند تمام نیازهای شما را برآورده کند. با این حال مهم است که سعی کنید ارتباط خود را مستحکم سازید و آن را حفظ کنید. اگر شما و شریک زندگیتان به تنهایی نتوانید فاصله احساسی خود را در رابطه تشخیص دهید و آن را برطرف کنید، حتما با یک مشاور حرفه ای در این مورد مشورت کنید و از او کمک بگیرید.

منبع: بلاگ باغ آینه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید