تاثیر کتاب بر زندگی

تاثیر کتاب بر زندگی

مطالعه هر روزه ی کتاب می تواند شما را در مسیر های شگفت انگیز و غیر منتظره ای در جهت افزایش معلومات قرار دهد. تاثیر کتاب بر زندگی را با بسیاری از موهبت های زیبایی که دارد می توان به تصویر کشید. نباید این تصور را داشت که کتابخوانی تنها یک سرگرمی می باشد. وقتی با برگ زدن یک کتاب جذب آن می شوید، مطمئن باشید که خواندن آن تاثیر مفیدی بر زندگیتان خواهد داشت. با کتاب خواندن علاوه بر به دست آوردن دانش و اطلاعات مفید و متنوع، مطمئنا در بهبود کیفیت زندگی نیز تاثیر بسزایی دارد.

در ادامه متن از تاثیراتی که کتاب بر زندگی هر فرد می تواند داشته باشد تعدادی از موارد جالب وحیرت انگیز را نام برده ایم:

درباره خودتان بیشتر یاد بگیرید.

خواندن می تواند به شما کمک کند تا بیشتر با خودتان سازگاری داشته باشید. وقتی کتاب می خوانید خود را بیشتر می شناسید، تجربیات احساسی مختلف را درک می کنید و روح و روان خود را می آزمایید. برای مثال ممکن است برایتان پیش آمده باشد که دچار معضل اخلاقی دشواری در زندگیتان شده باشید که مطالعه کردن به شما کمک می کند تا بهتر افکار و استدلال هایتان را در این شرایط درک کنید. همچنین خواندن کتاب در مورد سفر، آشپزی، نقاشی و بسیاری موضوعات مشابه دیگر ممکن است باعث شکل گیری علاقه شما به این موضوعات شود، اشتیاقی که شاید پیش از این خودتان از آن اگاه نبوده اید. همچنین خواندن کتابی مرتبط با کسب و کار می تواند این انگیزه را در شما ایجاد کند تا در مسیر تبدیل شدن به یک کار آفرین موفق گام بردارید.

ایجاد رابطه جدید

از دیگر تاثیر کتاب بر زندگی می توان از نقش پر رنگی که در ایجاد روابط جدید می تواند ایفا کند نام برد. تحقیقات نشان می دهد که ادبیات داستانی کمک می کند تا افراد از مهارت های اجتماعی برخوردار شوند. مطالعه کردن به افراد کمک می کند تا حالت های فکری دیگران را درک کنند و به احساسات دیگران اهمیت دهند. خواندن کتاب  و توجه به نشانه های ظریف از احساساتی که شخصیت های داستان بروز می دهند، به شما حساسیت بیشتری را برای توجه به نکات ظریف و پیچیدگی احساسات مختلف می دهد. از سوی دیگر خواندن روزمره کتاب شما را با طیف گسترده ای از فرهنگ ها، اعتقادها،ادیان و بسیاری مثال های مشابه دیگر آشنا می کند. این که  شما کتاب داستانی و یا کتاب غیر داستانی بخوانید هیچ تفاوتی نمی کند، در هر دو حالت دیدگاههای جدیدی را در مورد موضوعات مختلف به دست خواهید آورد، که می تواند به شما هنگام دیدار افراد جدیدتر کمک کند. در کنار درک بیشتری که از افراد پیرامون تان کسب می کنید، کتاب خواندن موضوعات مختلف و فراوانی را برای صحبت کردن با دیگران در اختیارتان می گذارد. این قدرت کتاب است که به شما سوژه های زیادی را برای باز کردن سر صحبت با دیگران اعطا می کند.

بیشتر متمرکز می شوید

محیط اطرافمان با وجود سرگرمی ها، اخبار، اطلاعات، کار و موارد مشابه باعث می شود تا درگیری های زیادی داشته باشیم. احتمالا برایتان زیاد پیش آمده است که زمان زیادی را به دنبال خیز برداشتن از یک کار به کار دیگری گذرانده باشید.

به همین دلیل است که در زندگی پر دغدغه ی امروز، مغزتان این امکان را ندارد که برای لحظاتی آرامش داشته باشد و تنها برای خودش باشد، بجز مواقعی که با کتاب خواندن سرگرم شوید.

کتاب خواندن برای تمرکز و توجه به یک چیز واحد می تواند بسیار مفید و کارآمد باشد.

تاثیر کتاب بر زندگی

برای لحظه ای بیشتر سرگرم باشید

با داشتن عادت خوب کتاب خواندن، می توانید همه احساسات جهان را با ورق زدن صفحات یک کتاب تجربه کنید. شما با کتاب ها می خندید، عصبانی می شوید، گاه احساساتی می شوید و یا حسادت می کنید. بهترین بخش از این سرگرمی این است که بدون هیچ هزینه ای بهترین لحظات را برای خود ایجاد می کنید. خواندن یک راه ارزان برای تقویت خلق و خو و تجربه کردن چیزهای جدید است، و قرض گرفتن کتاب از کتابخانه هزینه این سرگرمی مفرح را دو چندان ارزانتر می کند. شما با قرض دادن کتاب های خود به دیگران می توانید آن ها را در استفاده کردن از این سرگرمی فوق العاده شریک کنید.

کاهش استرس

تاثیر کتاب بر زندگی می تواند شامل کاهش استرس در افراد نیز باش، و به واسطه کاهش استرس بسیاری از کارها به بهترین شکل پیش خواهند رفت. کتاب ها روش های جادویی برای کاهش استرس دارند. جدا از اینکه سرگرمی ارزانی هستند، در هنگام کتاب خواندن می توانید حالت های جسمانی و رفتاری خود را نیز بهتر درک نمایید. مطالعات نشان می دهد که کتاب خواندن از میزان تنش وارده بر جسم افراد کم کرده و در نتیجه تا مقدار زیادی فشار وارده بر قلب را نیز کم می کند. کتاب خواندن جسم و روح شما را آرام تر کرده و احساس آرامش بیشتری را نسبت به پیاده روی یا گوش دادن به موسیقی به شما می دهد.

بنابراین چه دوست داشته باشید که کتاب های داستانی بخوانید و یا به کتاب های غیر داستانی علاقه مند باشید، در هر صورت شروع کنید که عادت کتاب خواندن را در خود تقویت کنید. عادت به مطالعه روزمره نه تنها شما را نسبت به محیط اطراف هوشمند تر می کند، بلکه منافعی را برای بهبود کیفیت زندگیتان نیز فراهم می کند. تاثیر کتاب بر زندگی با خواندن روزمره آن و تبدیل شدنش به یک عادت می تواند خود را به خوبی نشان دهد.

باغ آینه دوره کتابخوانی را در کرج برگزار می کند که می توانید ضمن تماس اطلاعات بیشتر را در این زمینه کسب نمایید.

منبع: بلاگ باغ آینه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

سبد خرید