اهمیت کتابخوانی برای کودکان

اهمیت کتابخوانی برای کودکان

همه ما از اهمیت کتابخوانی برای کودکان آگاه هستیم. اما می دانید که کودکان نوپا و پیش دبستانی که هر روز برایشان کتاب خوانده می شود از مزایا و محسنات بسیاری برخوردار می شوند. کتاب خواندن نه تنها دایره واژگان کودکان را تقویت می کند و به آن ها کمک می کند که چگونه خواندن و نوشتن را یاد بگیرند، بلکه کتاب خواندن با صدای بلند برای کودکان به آن ها کمک کرده تا موضوعات مختلف در مورد جهان و زندگی روزمره را درک کنند. شاید اهمیت کتابخوانی برای کودکان به اندازه کافی از سوی خودشان درک نشود و در این باره بهتر است والدین با خواندن کتاب برای کودکانشان اهمیت و نقش مفید کتاب را به تصویر بکشند.

در زیر برخی از مزایا و اهمیت کتابخوانی برای کودکان را آورده ایم:

خواندن برای بچه های کوچک آن ها را به سوی رسیدن به موفقیت هدایت می کند.

هرچه بیشتر برای فرزندان کوچک خود کتاب بخوانید، بیشتر جذب علوم مختلف می شوند. دانش و علوم در تمام ابعاد زندگی مهم می باشند. در رابطه با اهمیت کتابخوانی برای کودکان مطالعات زیادی صورت گرفته است که نشان می دهد خواندن برای کودکان خردسال و نوپا آن ها را برای حضور در مدرسه آماده می نماید. موضوع قابل توجه تر این است که خواندن کتاب با کودکانتان، مهارت هایی را در اختیار آنها قرار می دهد که هنگام شروع به خواندن و نوشتن به آن ها کمک می کند و باعث می شود این پروسه در آنها سریعتر به نتیجه برسد. یکی از مهارت های مهم این است که کودکان این موضوع را درک کنند که نوشته ها در صفحات کتاب از کدام سمت باید خوانده شود. بچه هایی که از خواندن لذت می برند، نه تنها در زبان و یادگیری سواد بهتر عمل می کنند، بلکه در همه موضوعات مختلف نیز از همسالانشان جلوتر می باشند.

خواندن، مهارت های زبان را توسعه می دهد

با وجود اینکه ممکن است هر روز با فرزند خود صحبت کنید، اما واژگان مورد استفاده شده اغلب محدود و تکراری می باشد. کتاب خواندن تضمین می کند که کودک شما در معرض واژگان در موضوعات مختلف قرار گیرد، به این معنی که آنها کلمات و عباراتی را می شنوند که ممکن است در زندگی روزمره با آنها برخورد نکرده باشند. برای کودکانی که با بیش از یک زبان صحبت می کنند، کتاب خواندن یک راه آسان برای کمک به توسعه مهارت های زبانی و سلیس صحبت کردنشان می باشد.

قرار گرفتن در معرض کتاب خواندن، مغز کودک شما را تمرین می دهد

تحقیقات نشان می دهد که هنگامی که کودکان با سن پایین در معرض کتاب خواندن توسط والدینشان قرار می گیرند، مناطق خاصی از مغز بیشتر فعال می شوند. تقویت این مناطق از مغز برای توسعه زبان کودک ضروری است.

کتاب خواندن منجر به افزایش تمرکز در کودکان می شود

در حالی که ممکن است فکر کنید که خواندن برای کودک نوپایی که می خواهد دائما صفحات کتاب را ورق بزند، آنها را تعویض کند یا در اطراف خود پخش نماید، بی فایده است، اما خواندن کتاب برای فرزندتان در این سن بسیار مهم است. کتاب خواندن به صورت هر روزه و به شکل مداوم برای کودکان، به آنها تمرکز کردن، نشستن و گوش دادن به آنچه که می خوانید برای مدت زمان طولانی را می آموزد. که این مورد بعدا در زمانیکه به مدرسه می روند می تواند بسیار کارآمد باشد.

مطالعه در کنار فرزندانتان باعث می شود برای کسب دانش همواره تشنه باشند.

وقتی بی وقفه با فرزند خود کتاب می خوانید موجب شکل گیری سوالات متفاوتی در مورد کتاب و اطلاعات درون آن برای فرزند تان می شوید. این کار به شما این فرصت را می‌دهد تا درباره آنچه که در کتاب رخ می دهد با کودک خود صحبت کنید و از آن به عنوان یک تجربه  برای یادگیری استفاده کنید. علاوه بر این مطالعه کردن می تواند باعث افزایش علاقمندی به فرهنگ و زبان های مختلف در کودکان شود. هیچ چیزی بهتر از این نیست که شاهد علاقه کودک برای یادگیری باشید.

اهمیت کتابخوانی برای کودکان

مجموعه ای از کتاب ها، در مورد موضوعات مختلف به کودکان درس های مختلف می آموزد

ارائه انواع مختلفی از کتاب ها در موضوعات مختلف، به کودکانتان و یا حتی در زبان های مختلف برای بچه های دو زبانه، طیف وسیعی از اطلاعات برای یادگیری در اختیار آنها قرار می دهد. کتاب های آموزنده در مورد موضوعات مانند حیوانات، مکان ها و یا اشیاء و غیره وجود دارد، و همچنین کتاب های مختلفی در مورد مهارت های مهم زندگی مانند به همدلی، مهربان بودن و بسیاری موضوعات متنوع دیگر برای کمک به آموزش به بچه ها در اختیار شما قرار دارد.

مطالعه کردن قدرت تخیل و خلاقیت کودک را تقویت می کند

اهمیت کتابخوانی برای کودکان، توجه به تخیل رو به رشد آنهاست. وقتی ما درگیر یک کتاب می شویم و در آن فرو می رویم تصور می کنیم کاراکترها چه کار می کنند. ما با تصور کردن با واقعیت ها هماهنگ می شویم. دیدن هیجان در چشمان کودکان برای اتفاقی که می توانند حدس بزنند که در صفحه بعد کتاب رخ می دهد، یکی از شگفت انگیزترین چیزهایی می باشد که می توانید تجربه کنید.

خواندن کتاب ها با کودکان کمک می کند تا همدلی را در خود تقویت کنند

هنگامی که یک کودک می تواند خود را در داستان کتاب قرار دهد، به آنها کمک می کند تا همدلی را توسعه دهند. آنها شخصیت ها را درک می کنند و احساساتشان را می فهمند. کودکان شروع می کنند تا با احساسات درون داستان ارتباط برقرار کنند.

با داشتن مزایای فراوانی که برای کتابخوانی وجود دارد، می توان به اهمیت کتابخوانی برای کودکان پی برد. در نتیجه ما به عنوان والدین باید کتاب خواندن در سال های اولیه یزندگی کودکانمان در اولویت قرار دهیم تا زمینه موفقیت در آینده را برایشان هموار کنیم. ضمنا می توانید با خواندن مطلب تاثیر کتاب بر زندگی دانش خود را در این زمینه افزایش دهید.

منبع: بلاگ موسسه باغ آینه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید