چگونه از خواندن کتاب لذت ببریم؟

چگونه از خواندن کتاب لذت ببریم؟

برای اینکه بدانیم که چگونه باید از خواندن کتاب لذت ببریم راه های ساده ای را به شما پیشنهاد می کنیم.

  • تا آنجاکه ممکن است کتاب را همیشه با خود به همراه داشته باشید. در ایستگاه های اتوبوس، در سالن های انتظار و در مسیر رفت و آمد به محل کار و منزل. همراه داشتن کتاب در این موقعیت ها بهترین پیشنهاد در این باره می باشند.
  • نت برداری کنید. از کتاب ها با هر مبحثی گه مطالعه می کنید؛ از جملاتی که برایتان جذاب است و یا بار آموزشی دارد نت برداری نمایید.
  • کتاب خود را به اشتراک بگذارید. وقتی از خواندن کتابی لذت بردید بگذارید تا دیگران نیز از آن لذت بهره مند شوند.
  • اگر نمی توانید کتاب بخوانید، گوش کنید. از گوش دادن به کتاب های صوتی می توانید به اندازه خواندن آن ها لذت ببرید.
  • برای کتاب خواندن زمانی را به آن اختصاص دهید. هرگز نگذارید روزی بدون کتاب خواندن از دست برود.
  • به کتابخانه ها و کتابفروشی ها بروید و از دیدن کتاب ها و دنبال کردن آثار نویسنده های مختلف انگیزه برای خواندن کتاب را در خود تقویت کنید.

هفت ترفند عالی برای اینکه چگونه از کتاب خواندن لذت ببریم؟

همانطور که همه جا می بینید و می شنوید، کتاب ها و کتاب خواندن برایمان بسیار مهم است. اثبات شده است که کتاب ها می توانند علاوه بر دایره لغات، ویژگی هایی چون سطح هوش، تخیل و شادی را در ما بهبود ببخشند. کتاب ها حتی می توانند زندگی افراد را تغییر دهند. افراد را از افسردگی نجات داده، خانواده ها را با نحوه پرورش کودکانشان آشنا کرده و مردم عادی را با فرهنگ و ادبیات کشور خود و دیگر کشورهای جهان آشنا نمایند. هریک از متخصصان موفق جهان از اهمیت کتاب در زندگی و موفقیت هایشان آگاه هستند و به دیگران کتابخوانی را توصیه می کنند. حتی پس از دانستن بسیاری از حقایق و مزایای مطالعه کتاب، هنوز بسیاری از ما نتوانسته ایم عادت به کتاب خواندن را در خود بپروریم، هنوز بسیاری نمی دانیم چگونه از مطالعه کتاب لذت ببریم، بسیاری از ما می خواهیم کتاب بخوانیم، اما با این حال این کار را انجام نمی دهیم. بسیاری می خواهیم کتاب بخوانیم اما موفق به این کار نمی شویم زیرا کتاب های جالب برای خواندن را پیدا نمی کنیم.

مردم همیشه با توجه به اهمیت کتاب و کتابخوانی ذهنشان درگیر این موضوع است که ” چگونه از خواندن کتاب لذت ببریم؟” کتاب را همیشه با خود به همراه داشته باشید، مطالعه کتاب را همواره دنبال کنید و آن را به عادتی تبدیل کنید که حتی یک روز بدون کتاب خواندن را نتوانید به راحتی بگذرانید.

همه جا با خود به همراه داشته باشید

به جای از دست دادن فرصت های خود در صفحات مجازی و گوشی، یک کتاب را با خود همواره همراه داشته باشید و در این زمان ها به مطالعه کردن آن بپردازید. اگر حمل کتاب ها برایتان کار دشواری باشد می توانید از گوش دادن به کتاب های صوتی بهره مند شوید. مرور کتاب به شما دانش، انگیزه و الهام می دهد تا از این فرصت ها برای بهبود خود و زندگیتان استفاده کنید.

پیگیر کتاب ها باشید

کتاب هایی که دوست دارید و حس میکنید به موضوعشان علاقه مند هستید را بخوانید؛ و یا به دنبال مطالعه کردن کتابی هایی باشید که دوستان و آشنایانتان خواندنشان را به شما توصیه می کنند. یک لیست از کتاب هایی که خوانده اید و کتاب هایی که می خواهید بخوانید تهیه کنید تا هر زمان به آن نگاه انداختید این انگیزه در شما ایجاد شود که به دنبال کتابخوانی بروید. هرچقدر بیشتر بخوانید، کتاب خواندن برایتان به یک عادت تبدیل خواهد شد که نمی توانید آن را ترک کنید.

نت برداری کنید

یکی از راه های اینکه چگونه از خواندن کتاب لذت ببریم، این است که همواره از کتاب هایی که مطالعه می کنید نت برداری کنید. عادت به یادداشت برداری باعث می شود تا چیزهای جدیدی یاد بگیرید و بواسطه این یاد گرفتن و دانستن اطلاعات بیشتر نسبت به اطرافیانتان، تشویق می شوید تا کتاب های بیشتری را در طول زندگتان بخوانید.

به اشتراک بگذارید

هر کتابی که می خوانید را با دیگران رد و بدل کنید. علاوه بر گسترش دانش و یادگیری های خودتان این امکان را در اختیار دیگران نیز بگذارید. هر زمان شما بواسطه یک کتاب بخواهید دانش و یادگیری را با دیگران نیز شریک شوید، در واقع انگیزه کتابخوانی را به جهت لذتی که از این کار می برید، بالا خواهید برد.

چگونه از خواندن کتاب لذت ببریم؟

اگر وقتی برای خواندن نیست، گوش کنید

کتاب های زیادی به صورت فایل های صوتی ارائه می شود که در کنار تمام کردن یک کتاب از شنیدن آن هم لذت می برید. در بسیاری از زمان ها امکان خواندن کتاب ها به صورت فیزیکی به دلایل مختلفی نداریم که کتاب های صوتی به راحتی این مشکل را از پیش روی ما بر می دارند. شما کتاب های صوتی را همیشه و همه جا بدون هیچ محدودیتی می توانید گوش کنید.

زمان اختصاصی

چگونه از خواندن کتاب لذت ببریم؟ برای ورق زدن کتاب و استفاده مفید از آن زمان خاصی را در نظر بگیرید. بخشی از زندگی روزانه خود را مانند خوابیدن، غذا خوردن و کار کردن، به کتابخوانی اختصاص دهید. پیش از رفتن به سر کار، بازگشت از کار به خانه و یا حتی پیش از خوابیدن زمان نیم ساعت برای مرور کتاب مناسب می باشد.

دیدن کتابخانه ها

دیدن کتاب های چیده شده در کتابخانه ها و کتاب فروشی ها می تواند در شما بسیار انگیزه ایجاد نماید. علاوه بر این، رفتن به کتابخانه ها و دیدن محیطی که افراد با کتاب مشغول هستند، می تواند مشوق خیلی خوبی باشد. در کنار همه این ها می توانید عضو دوره کتابخوانی شوید و در جمعی از دوستان و غریبه ها از کتاب خواندن لذت ببرید. در لابلای ورق زدن کتاب های یک کتابفروشی با نویسنده های جدیدی آشنا می شوید که با یکبار تجربه مطالعه کتاب های آنها، جذب دیگر آثار آن نویسنده و همچنین پیدا کردن و خواندن کتاب های دیگر نویسنده ها می نماید.ضمنا می توانید درباره تاثیر کتاب در زندگی افراد نیز مطالعه نمایید.

منبع: بلاگ موسسه باغ آینه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید