سرفصل های آموزش فتوشاپ

سرفصل های آموزش فتوشاپ

سرفصل های آموزش فتوشاپ دارای شاخه های متنوعی می باشد، که در این متن از سرفصل های مهم در رابطه با تنظیمات ضروری  برای افراد مبتدی در فتوشاپ خواهیم گفت. در این مبحث ما به برخی از تنظیمات ضروری از سرفصل های آموزش فتوشاپ نگاه خواهیم کرد که هریک از مبتدی ها لازم است آن را بدانند. تنظیمات (The Preferences) قسمتی است که در آن می توانیم انواع گزینه ها برای کنترل ظهور، عملکرد و کارایی در فتوشاپ را کنترل کنیم. در اینجا، ما فقط در حال بررسی گزینه هایی هستیم که هنگام شروع به کار با فتوشاپ ابتدا باید به آنها توجه کنید. برخی از گزینه ها به شما امکان سفارشی کردن رابط کاربری فتوشاپ را می دهد. برخی از گزینه های فتوشاپ گردش کار شما را سریع تر کرده و برخی گزینه های دیگر کمک می کند تا نرم افزار فتوشاپ و کامپیوتر شما را با هم هماهنگ کنند. برخی تنظیمات مهم دیگری نیز وجود دارد، اما آنها را برای درس های آینده نگه می داریم تا در مدت زمان بیشتر و به صورت مفصل تر در مورد آنها صحبت می کنیم. تنظیماتی که به آن اشاره می کنیم در هر دو نسخه Photoshop CC و CS6 قابل دسترسی هستند. تنظیمات فتوشاپ به دسته های مختلفی تقسیم می شود. در برخی موارد، بسته به نوع نسخه ای از فتوشاپ که استفاده می کنید، ممکن است یک گزینه در رده های مختلف نرم افزار قرار داشته باشد.

سرفصل های آموزش فتوشاپ: چگونه به تنظیمات (The Preferences) دسترسی داشته باشیم

همانطور که اشاره کردم، تنظیمات فتوشاپ به دسته های مختلف تقسیم می شوند. بیایید با دسته عمومی شروع کنیم. برای دسترسی به تنظیمات، در سیستم های ویندوز، به منوی Edit در نوار منو بالای صفحه نمایش بروید. از آنجا، بخش تنظیمات (Preferences) را در انتهای لیست انتخاب کنید و سپس گزینه General را انتخاب کنید. در سیستم های مکینتاش به منوی فتوشاپ در نوار منو بروید. بر روی  Preferences کلیک کنید و سپس گزینه General را انتخاب کنید.

جعبه قسمت تنظیمات

وقتی کادر قسمت تنظیمات را باز می کنید. دسته بندی هایی در ستون سمت چپ لیست شده است که می توانیم هریک از آن ها را انتخاب کنیم. گزینه هایی که در حال حاضر انتخاب شده اند، در قسمت اصلی در مرکز نمایش داده می شوند. در حال حاضر، رده عمومی انتخاب شده است. توجه داشته باشید که در Photoshop cc، چندین دسته جدید در قسمت Preferences مانند: Workspace، Tools و History Log اضافه شده است. در حالی که این دسته بندی ها فقط در فتوشاپ CC در دسترس هستند، اکثر گزینه های موجود در این دسته های جدید را می توان در مقوله های دیگر در CS6 یافت.

تنظیمات عمومی در قسمت تنظیمات

 • انتقال کلیپ بورد Export Clipboard

اولین گزینه که در تنظیمات عمومی یافت می شود، Clipboard Export است. این گزینه می تواند عملکرد کلی کامپیوتر شما را تحت تاثیر قرار دهد. هنگامی که تصاویر یا لایه ها را در فتوشاپ کپی می کنیم، موارد کپی شده در کلیپ بورد فتوشاپ قرار می گیرند. کلیپ بورد بخشی از حافظه کامپیوتر شما (RAM خود) است که برای استفاده از فتوشاپ کنار گذاشته شده است. سیستم عامل رایانه شما دارای کلیپ بورد مخصوص (قسمت خاصی از حافظه) است. هنگامی که  Export Clipboard فعال می شود، هر مورد ذخیره شده در کلیپ بورد فتوشاپ نیز به کلیپ بورد سیستم عامل شما منتقل می شود. این موضوع به شما اجازه می دهد پس از آن آیتم های کپی شده را در برنامه دیگری مانند Adobe Illustrator یا InDesign کپی کنید. اما دقت داشته باشید حجم فایل فتوشاپ می تواند بزرگ باشد. انتقال فایل های بزرگ به حافظه سیستم عامل می تواند خطاها و مشکلاتی در عملکرد ایجاد کند. به طور پیشفرض، گزینه Export Clipboard  در نرم افزار فعال است. برای نرمتر کار کردن کامپیوترتان می توانید این گزینه را غیر فعال کنید. اگر شما نیاز به انتقال فایل ها از فتوشاپ به برنامه دیگری دارید، بهتر است فقط فایل را در فتوشاپ ذخیره کنید. سپس فایل ذخیره شده در برنامه دیگر را باز کنید.

تنظیمات رابط

گزینه دیگری که درست پایین General قرار دارد تنظیمات رابط کاربری یا Interface می باشد. اجازه دهید به چند گزینه نگاه کنیم که به ما اجازه می دهد تا رابط کاربری در فتوشاپ را سفارشی کنیم.

 • تم رنگ (Color Theme)

اولین گزینه که در این قسمت می بینیم، تم رنگ است. این گزینه، رنگ کلی فتوشاپ را کنترل می کند. یکی از سرفصل های آموزش فتوشاپ به کار با این تنظیمات اختصاص دارد، که به صورت خلاصه در این مبحث به آن اشاراتی نموده ایم. در این مورد، “رنگ” فقط به معنی سایه های خاکستری است. که Adobe  امکان انتخاب چهار تم رنگ مختلف را به ما می دهد. که هریک از این تم ها توسط یک نمونه نشان داده شده است. تم رنگ پیش فرض، نمونه دوم از سمت چپ است. Adobe استفاده از این تم تیره را در فتوشاپ CS6 شروع کرد. فتوشاپ CC به طور پیش فرض از تم دیگری استفاده می کند. پیش از CS6 رابط کاربری نرم افزار بسیار سبکتر بود. برای انتخاب تم رنگ های مختلف می توانید روی هریک از گزینه ها سوئیچ کنید. تم های روشن تر رابط  کاربری سبکتری می باشند اما علت اینکه Adobe از تم تیره تر استفاده کرده برای این است تا تمرکز بر روی تصویر نمونه کار زیادتر شود. اما شما آزاد هستید تا هر تمی را که می خواهید برای نرم افزار خود استفاده کنید.

 • رنگ برجسته (فتوشاپ cc) Highlight Color

در فتوشاپ CC، Adobe یک گزینه رنگ برجسته جدید را به انتخاب ها در رابط اضافه کرد. این گزینه در CS6 در دسترس نیست. “رنگ برجسته” به رنگ فتوشاپ برای برجسته کردن لایه ها اشاره می کند. به طور پیش فرض، رنگ برجسته یک سایه خاکستری است که با رنگ کلی تم انتخاب شده مطابقت دارد. در اینجا پانل لایه های فتوشاپ را با لایه Background مشخص می کنیم که به طور پیش فرض خاکستری است.

 • اندازه فونت UI

یکی دیگر از گزینه های ارزشمند در تنظیمات رابط، UI Font Size است. این گزینه در هر دو نسخه ی فتوشاپ CC و CS6 موجود است. “UI Font Size” اندازه متن را در فتوشاپ کنترل می کند. Adobe تنظیم اندازه فونت را به شکل پیش فرض در حالت کوچک قرار داده است. اگر در خواندن فونت کوچک مشکلی دارید، می توانید اندازه آن را افزایش دهید. برای ایجاد متن بزرگتر، می توانید گزینه های متوسط یا بزرگ را انتخاب کنید. البته گزینه ای برای کوچکتر کردن فونت پیش فرض نیز وجود دارد. برای اعمال این تغییر لازم است فتوشاپ را ببندید و دوباره آن را راه اندازی کنید.

تنظیمات ابزار (فتوشاپ CC)

 اگر از فتوشاپ CC استفاده می کنید، بر روی Category Tools در سمت چپ کلیک کنید تا تنظیمات مربوط به ابزار فتوشاپ را باز کنید. دسته ابزارها گزینه ای جدید در فتوشاپ CC است.

 • Tool Tip Show

اولین گزینه که در تنظیمات ابزار، مشاهده می شود Tool Tip می باشد. اگر موس را روی گزینه Show Tool Tips قرار دهید یک نکته در کادری به رنگ زرد ظاهر می شود که این گزینه تعیین می کند که آیا نکات مربوط به هر ابزار را نمایش دهد یا خیر. Tool Tip به ما اجازه می دهد که بهتر تصمیم بگیریم کدام ابزار را می خواهیم انتخاب کنیم. Tool Tip به شکل پیش فرض در نرم افزار فعال است. اگر تازه کار هستید، فعال بودن این بخش یک راه عالی برای کمک به یادگیری ابزار مختلف است. هنگامی که احساس می کنید دیگر نیازی به آنها ندارید، می توانید به سادگی علامت  “Show Tool Tips” را در Preferences بردارید.

 • Use Shift Key for Tool Switch

یکی دیگر از گزینه های موجود در دسته ی Tool که در فتوشاپ  cc پیدا می شود Use Shift Key for Tool Switch می باشد. در فتوشاپ CS6، آن را در تنظیمات عمومی می توانید پیدا کنید. این گزینه بر روی نحوه انتخاب ابزار فتوشاپ در هنگام استفاده از میانبرهای صفحه کلید تاثیر می گذارد. به طور پیش فرض، “استفاده از دکمه shift برای جابجایی بین ابزار” فعال است. تمام ابزار فتوشاپ در نوار ابزار سمت چپ صفحه رابط قرار دارد و برای اینکه این نوار فضای کمتری از صفحه را اشغال کند، تمام ابزاری که عملکرد مشابه دارند در یک کادر قرار گرفته اند. برای مثال، اگر روی ابزار Lasso کلیک کنید و نگه دارید، یک منوی خروجی نشان می دهد که ابزار Polygonal Lasso Tool و Magnetic Lasso Tool هر دو در یک کادر در دسترس هستند. توجه داشته باشید که هر سه ابزار ذکر شده در این کادر، یعنی کادر Lasso، یک دکمه را روی کیبورد به خود اختصاص می دهند. یعنی دکمه حرف L

در این حالت با فشردن دکمه Lروی کیبوردتان، ابزار Lasso  انتخاب می شود و فرقی هم نمی‌کند هر چند بار دکمه L را فشار دهید باز هم تنها ابزار Lasso انتخاب خواهد شد و با فشردن دکمه  L به دیگر گزینه های موجود در کادر  Lasso یعنی Polygonal  و Magnetic   دسترسی نخواهید داشت. برای این کار باید ابتدا دکمه  shift را فشار دهید و همزمان دکمه L  را بزنید تا بین گزینه های مختلف این ابزار جابجا شوید. این موضوع در مورد تمام ابزاری که از یک کلید استفاده می کنند صادق است. برای سرعت بیشتر در کار و اینکه مجبور نشوید هربار دکمه shift  را نیز بفشارید، تیک جلوی گزینه “Use Shift Key for Tool Switch”  را بردارید. با خاموش کردن این گزینه می توانید بین ابزار های مختلفی که یک دکمه ی یکسان روی صفحه کلید به آنها اختصاص دارد جابجا شوید.

تنظیمات File Handling

 • Auto Save

اولین گزینه ای که در File Handling خواهیم دید Auto Save است. Auto Save برای اولین بار در فتوشاپ در CS6 معرفی شد. این گزینه از فتوشاپ به صورت اتوماتیک یک نسخه پشتیبان از کارتان را در فواصل منظم ذخیره می کند. به طور پیش فرض، Auto Save به گونه ای تنظیم شده است تا کارتان را هر ۱۰ دقیقه ذخیره نماید. وجود این گزینه بسیار کاربردی بوده و بسته به میزان قابل اطمینان بودن سیستم خود، ممکن است بخواهید فواصل زمانی ذخیره کردن را از ۱۰ دقیقه تا ۵ دقیقه کوتاه کنید. همچنین می توانید فاصله زمانی طولانی تر را انتخاب کنید.

 • لیست محتوای فایل های اخیر Recent File List Contains

از سرفصل های آموزش فتوشاپ بخش مهمی برای آشنایی با نرم افزار فتوشاپ می باشد. گزینه لیست محتوای فایل های اخیر ” Recent File List Contains” تعیین می کند که چگونه باید بسیاری از فایل هایی که قبلا باز شده است را پیگیری کرد. در فتوشاپ CC، هر بار که شما فتوشاپ را راه اندازی می کنید فایل های اخیرتان ، به صورت عکسهای ریز در صفحه شروع ظاهر شدن می کنند. در CS6، میتوانید با رفتن به منوی File در نوار منو و انتخاب Open Recent  به فایلهای اخیر خود دسترسی پیدا کنید. به طور پیش فرض، فتوشاپ آخرین فایل هایی که در آن کار کرده اید را پیگیری می کند. شما می توانید تعداد این فایل ها را تا ۱۰۰ عدد افزایش دهید. یا اگر از نرم افزار به صورت مشترک استفاده می کنید و نمی خواهید کس دیگری از کارهایی که انجام داده اید مطلع شود، می توانید بجای اینکه این گزینه را غیرفعال کنید، مقدار آن را بر روی ۰ تنظیم کنید.

سرفصل های آموزش فتوشاپ

تنظیمات عملکرد Performance Preferences

 • Memory Usage

گزینه Usage Memory در Category Performance کنترل میزان حافظه کامپیوتر که برای فتوشاپ اختصاص می یابد را کنترل می کند. به طور پیش فرض،  Adobe  هفتاد درصد از حافظه کامپیوتر شما را برای فتوشاپ ذخیره می کند. اما اگر بخواهید در هنگام کار بر روی فایل های بزرگ مقدار مصرف حافظه را بیشتر کنید، می توانید استفاده از حافظه را تا ۱۰۰٪ افزایش دهید. با این حال، به یاد داشته باشید که اگر برنامه های دیگری نیز باز باشد، هر یک از آنها به حافظه نیاز دارند. پس بهتر است هنگامی که در محیط فتوشاپ کار می کنید، تمام برنامه های دیگر را ببندید. اگر نیاز دارید که هنگام استفاده از فتوشاپ برنامه های دیگری نیز باز شوند، سعی نکنید مقدار مصرف حافظه را بیش از ۹۰٪ افزایش دهید. اگر به مشکل می خورید باز آن را کاهش دهید. برای اعمال این تغییر لازم است هربار فتوشاپ را دوباره راه اندازی کنید.

 • History States

یکی دیگر از گزینه هایی که می تواند به طور مستقیم بر عملکرد فتوشاپ تأثیر بگذارد، History States است. ” “History Statesبه تعداد مراحلی از تغییرات اعمال شده روی فایلها در فتوشاپ اشاره دارد که در حال کار بر رویشان هستیم. این گزینه تعداد مراحلی را تعیین می کند که در حافظه ذخیره می شوند، بنابراین زیاد بودن تعداد ذخیره شدن این حالت ها می توانند عملکرد و سرعت نرم افزار فتوشاپ را کاهش دهد. در فتوشاپ CS6، گزینه پیش فرض در این مورد تعداد ۲۰ می باشد. Adobe در فتوشاپ CC مقدار پیش فرض را تا تعداد ۵۰ افزایش داده است.

Scratch Disks Preferences (Photoshop CC)

 • Scratch Disks

بخش خالی هارد دیسک کامپیوتر شما، همان قسمتی است است که فتوشاپ در صورت خارج شدن از حافظه سیستم از  آن به عنوان حافظه اضافی استفاده می کند. تا زمانی که کامپیوتر شما حافظه کافی داشته باشد، فتوشاپ نیازی به استفاده از دیسک جانبی ندارد. اما اگر به دیسک جانبی نیاز داشت، از درایوی که در گزینه های Scratch Disks انتخاب کرده اید استفاده می کند. هارد اصلی که در رایانه شما به عنوان هارد دیسک راه انداز شناخته شده است، امکان دارد تنها هارد موجود در سیستم باشد. در صورتی که اینگونه باشد، همان هارد به طور پیشفرض انتخاب خواهد شد و در واقع حق انتخاب بیشتری هم ندارید. اما اگر سیستم شما از دو یا چند هارد دیسک تشکیل شده است، حتما آن هارد دیسکی را انتخاب کنید که درایو راه انداز شما نیست و یا در واقع سیستم عامل شما روی آن نصب نشده است. بنابراین برای عملکرد بهتر فتوشاپ می توانید یک هارد دیگر را انتخاب کنید. همچنین، اگر شما از این آگاه هستید که یکی از هارد های تان سرعت بالاتری دارد، با انتخاب هارد سریعتر، عملکرد بهتری را نیز دریافت خواهید کرد.

 • استفاده از SSD برای عملکرد بهتر

در نهایت، اگر یکی از درایوهای سخت در رایانه شما یک SSD (Solid State Drive) باشد، حتما SSD را به عنوان دیسک جانبی خود انتخاب کنید. SSD ها بسیار سریع تر از هارد دیسک های سنتی هستند و می توانند عملکرد بسیار مطلوب تری را ارائه دهند. حتی اگر SSD شما دیسک راه اندازی نیز باشد، پیشنهاد بخش قبلی را انجام ندهید و باز هم حتما SSD  بهترین انتخاب خواهد بود. با این حال، همان طور که ذکر شد، فتوشاپ به صورت عادی تنها از حافظه سیستم شما استفاده می کند. و استفاده از دیسک جانبی تنها در مواردی انجام می‌شود که فتوشاپ از حافظه سیستم خارج شود. بنابراین اضافه کردن حافظه اضافی به کامپیوتر شما بهترین نتایج را می دهد.

بستن کادر The Preferences

برای قبول تغییراتتان، OK را بزنید تا کادر  Preferences را ببندید. به یاد داشته باشید که برخی از تغییراتی که انجام داده اید تنها بعد از باز کردن مجدد فتوشاپ شروع به کار می کنند.

منبع: بلاگ باغ آینه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید