ساخت موشن گرافیک با افترافکت

ساخت موشن گرافیک با افترافکت

در این مطلب به برخی نکات مفید برای ساخت موشن گرافیک با افترافکت اشاره می کنیم که اصول و مبانی آشنایی با این نرم افزار می باشند. اگر تا پیش از این، هیچ آشنایی با این کار نداشته اید لازم است تا برای ساخت موشن گرافیک با افترافکت برخی تکنیک های ساده اولیه را بدانید. در این پست به شما خواهیم گفت که چگونه ابتدا بتوانید با نرم افزار افترافکت کار کنید. قبل از شروع به کار، بیایید نگاهی به آنچه که در سری آموزش افترافکت در نظر گرفته شده است داشته باشیم تا مبانی After Effects را به خوبی به مبتدیان آموزش دهیم.

شروع کار با افترافکت

در این بخش ما به بررسی نحوه وارد کردن و سازماندهی فیلم ها، ایجاد ترکیب های جدید، نحوه اداره تمام تنظیمات پروژه و نحوه ذخیره و انتقال پروژه هایمان خواهیم پرداخت. قبل از وارد کردن هر گونه فیلم، ایجاد یک ترکیب یا توضیح هر ویژگی دیگری از After Effects، بهتر است ابتدا After Effects را باز کنید و به سه قسمت اصلی آن رجوع کنید:

  • نوار منو
  • نوار ابزار
  • پانل ها و فریم ها (استاندارد)

نوار منو

در گوشه بالا سمت چپ برنامه می توانید نوار منو را ببینید. نوار منو در افترافکت شبیه به همه نوارهای دیگر در برنامه های مختلف است. بعضی از ویژگی ها در همان آیتم های منو مانند سایر محصولات Adobe ذخیره می شوند.

در قسمت دوم این خط، در ابتدا گزینه فایل را می بینید. در اینجا شما می توانید پروژه ها و فایل های خود را باز کنید، ذخیره کنید، وارد کنید و یا انتقال دهید. یکی از ویژگی های مهم در این بخش، قسمت تنظیمات و البته همه ویژگی های لغو، ویرایش و قابلیت ویرایش است. از این آیتم منو برای ایجاد یک ترکیب جدید استفاده می کنیم اما باید ویژگی های دیگر ذکر شده در این بخش را نیز بررسی کنید. همانند بسیاری دیگر از محصولات Adobe در این نرم افزار نیز برای ساخت موشن گرافیک با افترافکت از لایه ها استفاده می شود. شما می توانید از این قسمت برای ایجاد، ویرایش و یا ترکیب لایه ها استفاده کنید. مانند فتوشاپ شما می توانید جلوه ها و چیدمان های از پیش تنظیم شده خود را از اینجا انتخاب و ویرایش کنید. از آنجا که می خواهیم به ساخت موشن گرافیک با افترافکت بپردازیم، بنابراین در ابتدا باید این آیتم منو را بررسی کنید و تمام ویژگی های این قسمت را بررسی کنید. همه کسانی که قبلا با فتوشاپ کار کرده اند به خوبی و به راحتی می توانند نقش این نوار منو و کاربردهای آن را پیش از استفاده از افترافکت درک کنند. پنل هایی که جلوتر در رابطه با آن خواهیم گفت را در این قسمت می توانید فعال و غیر فعال نمایید.

Preferences

اگر می خواهید تغییراتی را در ظاهر برنامه افترافکت ایجاد کنید از نوار منو ابتدا به قسمت Edit و به دنبال آن Preferences و در نهایت به Appearance بروید. همچنین اگر مشکلی با عملکر نرم افزار دارید می توانید تعدادی از تنظیمات حافظه را تغییر دهید که همگی این موارد در این قسمت از نوار منو قابل دسترسی می باشد.

نوار ابزار

همچنین در گوشه بالا سمت چپ، می توانید نوار ابزار را در این برنامه ببینید. نوار ابزار شامل تمام ابزارهایی است که می تواند برای کار در After Effects استفاده شود. برخی از این آیتم ها ابزارهای مربوطه دیگر را در خود پنهان می کنند. که در این شرایط با کلیک کردن و نگه داشتن مثلث کوچکی که در سمت راست پایین این آیتم ها قرار دارد می توانید سایر ابزارها را مشاهده کنید.

پنل ها و فریم ها (استاندارد)

فضای کاری After Effects شامل بسیاری از پنل ها است. هر پنل دارای نام و عملکرد خاص خود است. همانطور که در نرم افزار خواهید دید بخشهایی به نامهای Info، Audio، Preview، Effects و Panel Presets وجود دارد. همه پنل ها به جز پنل اطلاعات و صدا جداگانه هستند. شما می توانید یک پنل را انتخاب کنید و آن را به پنل دیگری منتقل کنید تا آنها را در یک ترکیب یا Frame قرار دهید.

Footage

  • روشهای مختلف وارد کردن Import possibilities
  • سازماندهی فیلم Organizing footage
  • فیلم جستجو Search footage
  • گزینه های راست کلیک Right-click options
  • تنظیمات جدید و تنظیمات پروژه New Composition & Project Settings

روشها مختلف ایمپورت

قبل از ایجاد یک طرح باید ترکیب های سازنده ی آن را مانند فیلم ها، تصاویر یا فایل های صوتی که قرار است وارد پروژه شوند مشخص کنید و بعد از اولین تغییرات باید همیشه آن ها را ذخیره کنید. File> New> Project New

همچنین می توانید آن ها را با استفاده از File> Save As ذخیره کنید. اکنون که پروژه خود را نامگذاری کرده و ذخیره کرده اید، نحوه وارد کردن فایل های خود را یاد خواهید گرفت. چند راه برای وارد کردن آنها به پنجره پروژه وجود دارد. File > Import > File سپس Ctrl+I و در نهایت روی پنجره دو بار کلیک کنید.

وارد کردن فایلهای تک و یا چندگانه

از یکی از روش های فوق برای وارد کردن یک فایل جدید استفاده کنید. پنجره ای به نام Import File ظاهر خواهد شد، که از آن می توانید یک فایل تکی یا مجموعه ای از چند فایل را با انتخاب کردن آن ها و فشردن گزینه Open وارد نرم افزار کنید.

وارد کردن پوشه ها

افترافکت همچنین امکان وارد کردن پوشه هایی که دارای فایل های انتخابی هستند را نیز به شما می دهد. یک پوشه را انتخاب کنید و سپس بر روی پوشه ایمپورت کلیک کنید.

پنجره پروژه

اکنون فایل هایی که ایمپورت نموده ایم وارد پنجره پروژه شده اند. فایل ها با نام هایشان در این پنجره نمایش داده می شوند. در این پنجره به ما اطلاعاتی در مورد نام، نوع فایل، اندازه و غیره داده می شود.

تغییر نام پرونده ها

شما می توانید نام هر فایل لیست شده در پنجره پروژه را با کلیک بر روی آن و با فشار دادن کلید بازگشت تغییر دهید. تغییر نام در پنجره پروژه فایل ها نام واقعی را تغییر نمی دهد.

سازماندهی

به استثنای اینکه شما در پروژه های بسیار کوتاه تنها با چند فایل کار می کنید، اما به محض اینکه پروژه گسترش یابد و حجم بیشتری از فایل ها را به خود اختصاص دهد، بسیار مهم است که همه چیز را سازماندهی و نامگذاری نمایید. هچنین با سازماندهی کردن می توانید روند کاری خود را به دیگران نشان دهید.

انتقال فایل ها

شما می توانید یک یا چند فایل را در پنجره پروژه انتخاب کرده و آنها را به یک پوشه منتقل کنید.

پنهان کردن فایل ها

فایل های ذخیره شده در یک پوشه را می توانید با فشار دادن مثلث کوچکی که پوشه در آن قرار دارد پنهان کنید.

جستجو فایل ها

اگر پروژه شامل فایل های بسیاری نباشد پیدا کردن فایل مورد نظرتان به راحتی قابل انجام است. اما هنگامی که تعداد زیادی از پرونده در دست کار داشته باشید باید بتوانید آن ها را جستجو نمایید. بهترین راه برای انجام این کار، استفاده از نوار جستجو است. فایل مورد نظر خود را تایپ کنید و بعد از سرچ فایلهایی را که دارای حروف مشابه هستند برایتان نمایش داده می شود.

ساخت موشن گرافیک با افترافکت

Right-click Options

همیشه باید بر روی هر چیزی کلیک راست کنید تا قابلیت های هر محصول را بررسی نمایید. در After Effects برخی از ویژگی های جالب مانند امکان جایگزینی یک فایل با یک نسخه به روز دیگر از آن فایل وجود دارد. پس از آن اثر تمام تنظیمات حفظ خواهد شد و یکی از نسخه های قدیمی با نسخه جدید جایگزین می شود.

ساخت موشن گرافیک با افترافکت، ترکیب بندی

هنگام ایجاد ترکیب جدید با رفتن به Composition> New Composition تنظیمات ترکیب ظاهر خواهد شد. شما می توانید اندازه ترکیب، نوع تفکیک پذیری، نسبت ابعاد، نرخ فریم، مدت و غیره را تغییر دهید. در بخش پیشرفته شما چند گزینه اضافی دارید. به غیر از پروژه های اصلیتان باید تنظیمات مختلف را امتحان کنید تا ببینند که چه چیزی مشابه این موارد هستند.

اضافه کردن فیلم به ترکیب

چند راه وجود دارد که می توانید فیلم ها را به composition یا Timeline خود اضافه کنید. می توانید فایل های خود را از پنل پروژه به پانل  Compositionیا Timeline که لایه ها نشسته اند  بکشید و رها کنید.

در ادامه و برای ساخت موشن گرافیک با افترافکت مواردی که باید به آن اشاره کنیم را در مطلب بعدی و با عنوان آموزش کار با افترافکت آورده ایم. برای کسب اطلاعات بیشتر و جامع تر، مطالب بعدی ما را دنبال کنید.

منبع: بلاگ باغ آینه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید