آموزش کار با نرم افزار افترافکت

آموزش کار با افترافکت

آموزش کار با افترافکت

کار با افترافکت شاید آرزوی دیرینه هر فردی باشد که در عرصه هنرهای دیجیتال فعالیت دارد. اما افترافکت نیز همانند تمامی حرفه های هنری مستلزم آموزش های تخصصی است. در ایت مقاله قصد داریم شما را با آموزش های ابتدایی در زمینه نرم افزار گرافیکی افترافکت آشنا سازیم.

شاید شما جزء آن دسته از افرادی باشید که تا به حال با این نرم افزار گرافیکی آشنایی نداشتید و هنوز در خصوص افتر افکت و کاربردهایش آشنایی کامل نداشته باشید. پیش از آن که بخواهیم آموزش های ابتدایی کار با افترافکت ارائه دهیم لازم میدانیم اندکی در مورد این نرم افزار اطلاعات ابتدایی ارائه دهیم تا همگان با آن آشنایی پیدا کنند و با استفاده از این آموزش بتوانند به کارآیی مناسب از این نرم افزار دست یابند. باغ آینه به عنوان یکی از برترین موسسه های فرهنگی و هنری در کرج قصد دارد با ارائه مقالات آموزشی مختلف علاقمندان را در جهت محقق ساختن آرزوها و اهدافشان یاری رساند.

برای آموزش کار با افترافکت، در ادامه ی توضیحاتی که در مطلب ساخت موشن گرافیک با افترافکت ارائه کردیم، دنباله ی توضیحات آموزش اصول و مبانی کار با این نرم افزار را در این بخش پیگیری می کنیم. در ادامه و برای آموزش افترافکت به مباحثی از جمله: Pre-comp، نحوه ذخیره و ارسال و Render اشاره می کنیم.

افترافکت چیست؟

افترافکت چیست؟

امروزه دنیای گرافیک وسعت بسیار زیادی گرفته و دارای تحولات بسیاری شده است. طی چند دهه اخیر نرم افزارهای گرافیکی مختلفی روی کار آمده است که طراحان گرافیک به واسطه این نرم افزارها توانسته اند به جدیدترین نوع طراحی، که طراحی دیجیتال نام دارد دست یابند.

افترافکت ( After Effects ) یکی از قدرتمندترین نرم افزارهای گرافیکی است که طراحی جلوه های بصری زیبا به واسطه آن محقق شده است. در واقع با ورود افترافکت به عرصه گرافیک بسیاری از جلوه های بصری و دیجیتال روی کار آمد و شاید بتوان ورود افترافکت به عنوان یک نرم افزار گرافیکی را همچون انقلابی دانست که در جامعه هنری اتفاق افتاد. امروزه از این نرم افزار گرافیکی در تولید بسیاری از فیلم ها، انیمیشن ها، بازی ها و… مورد استفاده قرار میگیرد.

اگر بخواهیم نرم افزارهای گرافیکی را مورد بررسی قرار دهیم باید بگوییم این نرم افزار دارای ویژگی های منحصر به فردی است که دارای ویژگی های گرافیکی به خصوصی میباشد. اگر بخواهیم به ویژگی های منحصر به فرد این نرم افزار اشاره کنیم باید بگوییم با استفاده از نرم افزار افترافکت میتوان به راحتی فرآیند اصلاح حرکت، ترکیب عناصر بصری ، انیمیشن های مختلف و… را محقق ساخت.

علاوه بر این ویژگی ها این نرم افزار گرافیکی دارای برتری هایی نسبت به سایر نرم افزارها میباشد که از جمله آن میتوان به ویرایشگر خطی ، ویرایشگر صوتی ، تبدیل کدها نیز اشاره کرد.

این نرم افزار گرافیکی نه تنها در ایران بلکه در سراسر جهان مورد استفاده طراحان گرافیک قرار میگیرد و هنوز هم بسیاری از انیمیشن ها و پویانمایی های دو بعدی که مشاهده میکنیم حاصل از طراحی های گرافیکی است که در این نرم افزار انجام میشود.

یکی از مهم ترین ویژگی ها و قابلیت هایی که یک نرم افزار گرافیکی باید داشته باشد سازگاری با سایر نرم افزارها است، شما به عنوان یک طراح گرافیست همواره باید به این نکته توجه داشته باشید که با استفاده از هر نرم افزار میتوان منحصرا یک کار گرافیکی را به بهترین شکل ممکن انجام دهید. به عنوان مثال شاید ادیت و ویرایش یک قسمت از فیلم به وسیله نرم افزار افترافکت به بهترین شکل ممکن و در کوتاه ترین زمان انجام شود و در مقابل ادیت و ویرایش عکس با استفاده از نرم افزار فتوشاپ به بهترین شکل ممکن و در کوتاه ترین زمان انجام شود. پس قاعدتا یک طراح گرافیک برای ارائه بهترین و با کیفیت ترین کار گرافیکی خود مجبور به استفاده از مجموعه ای از نرم افزارها خواهد بود. پس سازگاری نرم افزارهای گرافیکی با یکدیگر یک نکته بسیار مهمی است که باید همواره به آن توجه داشت. نرم افزار افترافکت از این حیث بسیار مورد توجه طراحان قرار دارد و به عنوان یکی از نکات مثبت این نرم افزار میتوان به سازگاری آن با سایر نرم افزارهای گرافیکی اشاره کرد.

خب نوبت رسید به قابلیت خارق العاده این نرم افزار، قاعدتا هر یک از نرم افزارهای گرافیکی و غیر گرافیکی که امروزه در جامعه رایج است قابلیت های منحصر به فردی دارد که موجب برتری آن میشود. در مورد افترافکت نیز قضیه به همین شکل است. اگر بخواهیم به قابلیت منحصر به فرد آن شاره کنیم باید بگوییم این نرم افزار به راحتی امکان اشتراک گذاری بین سیستمی را برای کاربران فراهم ساخته است که به واسطه این قابلیت انجام بسیاری از پروژه ها راحتتر از سابق شده و همکاری افراد و کار تیمی نیز میسر شده است.

البته این مورد تنها قابلیت و ویژگی منحصر به فرد افترافکت نیست، بلکه اگر بخواهیم به تک تک قابلیت های این نرم افزار اشاره کنیم مجبور به تهیه لیست بلند بالایی خواهیم بود که از حوصله این مقاله خارج است.

حال که اندکی با افترافکت و قابلیت ها و ویژگی های آن آشنایی پیدا کردید میتوانیم و نسبت آموزش را شروع کنیم.

چطور میتوان کار با افترافکت را شروع کرد؟

 اگر شما یکی از طراحان گرافیکی هستید که تا کنون با استفاده از افترافکت فعالیت گرافیکی انجام نداده و نمیدانید از کجا باید کار با آن را آغاز کنید این مقاله را مورد مطالعه قرار دهید. با استفاده از نکاتی که در این مقاله ارائه میشود میتوانید به اهدافتان دست یابید و گام به گام نحوه کار با افترافکت را بیاموزید.

رابط کاربری

مهم ترین چیزی که هر نرم افزار گرافیکی وجود دارد و باید به آن توجه شود رابط کاربری است. زیرا یک نرم افزار هرچقدر هم قابلیت های زیادی داشته باشد اما رابط کاربری آن در حدی پیشرفته باشد که هر فردی توانایی استفاده از آن را نداشته باشد قاعدتا بلا استفاده خواهد ماند و تنها تعداد افراد محدودی میتوانند از آن استفاده نمایند. خوشبختانه افترافکت از جمله معدود نرم افزارهایی است که رابط کاربری خوبی داردو افراد با یک آموزش کوتاه و مختصر با آن آشنا میشوند و به راحتی میتوانند از آن استفاده نمایند.

با این وجود در این قسمت قصد داریم شما را با رابط کاربری این نرم افزار آشنا سازیم تا اگر در گروه افراد مبتدی قرار دارید و هنوز با تمامی قسمت های این نرم افزار آشنایی ندارید با مطالعه این مقاله بتوانید تا حدی به مهارت دست یابید و از آن در انجام امور گرافیکی خود استفاده نمایید.

در حالت کلی رابط کاربری نرم افزار افتر افکت شامل سه قسمت میشود که در ذیل به آن اشاره میکنیم:

 • نوار منو
 • صفحات و فریم های استاندارد
 • نوار ابزار
نوار منو افترافکت

نوار منو افترافکت

نوار منو یکی از قسمت های اصلی در نرم افزار میباشد که اطلاع یافتن ازآن جزء اصلی ترین و ابتدایی ترین آموزش ها است. نوار منو در افترافکت شباهت بسیار زیادی به سایر نرم افزارهای گرافیکی دارد. اگر قصد دارید به نوار منو در این نرم افزار دست یابید باید به گوشه سمت چپ و بالای صفحه نگاه کنید تا این نوار منو را مشاهده نمایید.

نوار منو عموما در اغلب نرم افزارها قسمت ها و امکانات مشخصی دارد. در این نرم افزار نیز همانند سایر نرم افزارهای گرافیکی نوار منو در جایگاه مشخص همانند سایر نرم افزار ها و دارای قسمت های مشخصی همچون سایر نرم افزارها میباشد. نوار منو عموما در تمامی نرم افزارهای گرافیکی امکانات مشخصی را در دسترس کاربران قرار میدهد. در افترافکت نیز با استفاده از نوار منو میتوانید به دسترسی های مختلف دست یابید. در این قسمت به برخی از این امکانات نوار منو اشاره میکنیم.

نوار منو این نرم افزار را در عکس فوق مشاهده مینمایید. همانطور که ملاحظه میکنید این قسمت ها همانند سایر نرم افزارهای گرافیکی است و شاید بتوان گفت این قسمت ها امکانات عمومی است که کاربران نرم افزارهای مختلف به آن دسترسی دارند و با استفاده از آن میتوانند به برخی از امکانات ویژه دست یابند. اما با بررسی دقیق این نوار منو میتوان به قسمت های اختصاصی این نرم افزار نیز پی برد.

 • این قسمت نام نرم افزار نوشته شده است و پس از آن میتوانید به نام فایلی که در حال ویرایش آن هستید دست یابید.
 • این قسمت برای شما امکان باز کردن فایل مورد نظر ، ذخیره کردن پروژه ، خروجی گرفتن با مشخصات مختلف را برای کاربران فراهم میکند. این قسمت در تمامی نرم افزارها مشابه است و کاربران با استفاده از آن به دسترسی های به خصوصی دست میابند. البته راه میانبر نیز وجود دارد که با استفاده از این میانبرها میتوانید با سرعت بیشتری فعالیت خود را انجام دهید.
 • در این قسمت شما به قابلیت های بسیار بیشتری دست خواهید یافت که کار با افترافکت را بسیار راحت تر میکند. به عنوان مقال از این قسمت میتوان به Preferences، Undo، Rendo دست یافت که سرعت انجام کارهای گرافیکی را تسریع میبخشد.
 • منو کامپوزیشن یکی از قسمت های اختصاصی نوار منو در نرم افزار افتر افکت است. اگر شما به تازگی نسبت به یادگیری افترافکت علاقمند شدید باید بگوییم استفاده از این نوار منو برایتان بسیار کاربردی خواهد بود. اگر بخواهیم بسیار خلاصه در مورد این نوار منو اطلاعاتی ارائه دهیم باید بگوییم با استفاده از آن به راحتی میتوانید کامپوزیشن جدید ایجاد کنید. البته این مورد تنها کاربرد این قسمت از نوار منو نیست بلکه بسیاری از کاربردهای منحصر به فرد دیگری را نیز با استفاده از این نوار منو میتوان یافت.
 • اگر شما یک طراح گرافیک باشید و با سایر نرم افزارهای گرافیکی نیز کار کرده باشید به خوبی میدانید که برخی از نرم افزارهای گرافیکی همچون فتوشاپ بر پایه لایه ها هستند. به این معنا که برای ایجاد هر قسمت و یا ویرایش هر فایلی باید لایه مخصوص آن را ایجاد نمایید. همانند تمامیی نرم افزارهای ادوبی ، افتر افکت نیز بر پایه لایه ها میباشد. با استفاده از این قسمت به راحتی میتوانید لایه دلخواه خود را ایجاد کنید و ویرایش و یا کار گرافیکی خود را انجام دهید.
 • در این قسمت به افکت های مختلف دست میابید. همانطور که ملاحظه مینمایید این قسمت از نرم افزار نیز همانند فتوشاپ است و میتوانید با استفاده از آن افکت های مختلف را ایجاد کرده و از این طریق جلوه بصری زیبایی به کار خود اعطا نمایید.
 • خب این قسمت از نوار منو به خوبی قابلیت افترافکت را به نمایش میگذارد. با استفاده از این قسمت به خوبی میتوانید انیمیشن دلخواه را به کار گرافیکی دهید و از این طریق انیمیشن دلخواه خود را ایجاد نمایید. همانطور که بارها و بارها به این نکته اشاره کردیم که نرم افزار افترافکت یک نرم افزار گرافیکی انیمیشن سازی است و با استفاده از آن میتوانید جلوه های بصری مختلف را ایجاد نمایید قاعدتا باید با این قسمت از نوار منو بیشتر از سایر قسمت ها آشنایی داشته باشید زیرا هدف اصلی شما از استفاده از افترافکت انیمیشن سازی و پویا نمایی است. پس قطعا باید با این منو بیش از سایر موارد آشنایی داشته باشید و از آن استفاده نمایید.
 • قسمت ویو نیز امکانات مشخصی برای کاربران فراهم میکند. اگر شما به عنوان یک طراح با نرم افزار فتوشاپ کار کرده باشید و بسیاری از ویرایش ها و ساخت عکس و… از فتوشاپ استفاده کرده باشید قطعا به خوبی میدانید که خط کش ها دقت کار شما را دو چندان میکنند. اگر در نرم افزار افترافکت به دقت بالاتری نیاز داشته باشید به راحتی میتوانید با استفاده از منو ویو صفحه را خط کشی کرده و از این طریق به دقت بالایی دست یابید.
 • در نرم افزار افترافکت قطعا به صفحات مختلف ، فریم ها و فضاهای کاری مختلف نیاز خواهید داشت. قطعا به دنبال منوی مشخصی خواهید بود که بتوانید این موارد را بسازید به همین جهت پیشنهاد میکنیم برای ساخت صفحات و فریم های مشخص از این منو استفاده نمایید.
 • منو هلپ ، قاعدتا در هیچ آموزشی نمیتوانید آنطور که باید پاسخ سوالات خود را به دست آورید به همین جهت نرم افزار افتر افکت نیز همانند سایر نرم افزارها قسمت هلپ را ایجاد کرده است تا با جست و جو در آن بتوانید پاسخ سوالات خود را به دست آورید.
Preferences در افترافکت

Preferences در افترافکت

خب این قسمت از منو نرم افزار به شما عزیزانی که به طرح و جلوه محیط نرم افزار توجه میکنید کمک شایانی میکند. تا به حال برایتان پیش آمده است که بخواهید ظاهر یک نرم افزار گرافیکی را تغییر دهید و آنچه که میخواهید را ایجاد نمایید؟ نرم افزار افترافکت این امکان را برایتان فراهم ساخته است و با استفاده از این امکان به راحتی میتوانید ظاهر نرم افزار را تغییر دهید.

برای این کار تنها کافیست به مسیر Edit > Preferences > Appearance مراجعه نمایید. حال به قسمت Brightness  مراجعه کرده و تغییرات دلخواه را اعمال نممایید. قطعا شما تنها قادر به اعمال تغییرات محدودی خواهید بود. اما این تغییرات نیز میتواند فضای نرم افزار را برایتان زیباتر نماید.

قسمت های مختلف Preferences را به راحتی میتوانید در عکس فوق ملاحظه نمایید. البته  در این قسمت امکانات دیگری نیز وجود دارد که با استفاده از هر قسمت میتوانید به جذابیت بیشتر این نرم افزار پی ببرید.

نوار ابزار

نوار ابزار

قسمت دیگری که در فضای هر نرم وجود دارد نوار ابزار است. دقیقا چیزی که بیشترین نیاز را به آن خواهید داشت. شما با استفاده از ابزراهای مختلفی که در این قسمت وجود دارد میتوانید آنچه که قصد دارید را در کار گرافیکی خود ایجاد نمایید.

نوار ابزار هر نرم افزار امکانات منحصر به فردی در اختیار کاربران قرار می دهد. نرم افزار افترافکت نیز همانند سایر نرم افزارهای گرافیکی دیگرامکانات مختلفی در اختیار کاربر قرار میدهد. در تصویر فوق به خوبی میتوانید نوار ابزار نرم افزار افترافکت را ملاحظه نمایید.

اما جایگاه این نوار ابزار در نرم افزار کجاست؟ اگر به دنبال نوار ابزار این نرم افزار هستید کافی است به قسمت بالا و سمت راست صفحه توجه کنید. در این قسمت نوار ابزار را مشاهده خواهید کرد. البته ابزارهای افترافکت نیز همانند سایر نرم افزارهای گرافیکی دیگر دسته بندی شده است. و هر دسته شامل زیرمجموعه هایی میباشد. برای اطلاع یافتن از زیر مجموعه هر دسته میتوانید به راحتی بر روی مثلث کوچک هر ابزار که دسته مشخصی دارد کلیک نمایید.البته استفاده از ابزارهای مخفی با سرعت بیشتری نیاز دارد. همانطور که بارها و بارها به این موضوع اشاره کردیم هر یک از نرم افزارهای گرافیکی میانبرهایی دارند که با استفاده از آن میتوان با سرعت بالاتری کار گرافیکی را در محیط افترافکت انجام داد. شکل زیر نرم افزارهای مخفی افترافکت را نشان میدهد.

صفحات و فریم ها (استاندارد) در نرم افزار افترافکت

صفحات و فریم ها (استاندارد) در نرم افزار افترافکت

خب بالاخره نوبت رسید به یکی از قسمت های افترافکت که برای کاربران جدید جالب توجه است. اگر شما به عنوان یک کاربر جدید به تازگی شروع به انجام فعالیت گرافیکی در نرم افزار افترافکت کرده باشید قطعا برای نخستین بار با فضایی که در شکل زیر به نمایش گذاشتیم مواجه خواهید شد.

محیط کار

قاعدتا برای نخستین بار قسمت Workspace نرم افزار بر حالت استاندارد تنظیم شده است. اما باید بگوییم فضای کار این نرم افزار شگفت انگیز حالات بسیاری را شامل میشود. در این قسمت به ویژگی های صفحات مختلف اشاره خواهیم کرد.

 • اولین این که شما عزیزان باید بدانید هر صفحه در محیط کار افترافکت نام و عملکردی منحصر به فرد دارد. در تصویر فوق به راحتی میتوانید برخی از صفحات Info، Audio، Preview، Effects & Presets Pane را مشاهده نمایید. در حالت عادی تمام صفحات از یکدیگر جدا هستند و به صورت تفکیک شده قابل مشاهده هستند. اما شما میتوانید با ادغام آنها فریم را تشکیل دهید.

افترافکت به شما این امکان را میدهد که صفحه دلخواه خود را با صفحه دیگر تلفیق کنید. قطعا میدانید که با این کار شما موفق به ایجاد یک فریم جدید شده اید.

Footage در افترافکت

در حالت کلی این قسمت از نرم افزار امکانات ویژه ای در اختیار کاربران قرار می دهید. به تفکیک به هر یک از این موارد اشاره میکنیم.

وارد کردن فایل ها 

پیش از آن که شما بخواهید کامپوزیشنی بسازید قطعا به وارد نمودن فایل ها به محیط نرم افزار نیاز خواهید داشت و پس از آن عملیات ذخیره سازی را انجام دهید. خب برای انجام این کار کافی است ابتدا پروژه جدید را در محیط نرم افزار باز کنید. پیشتر در مورد بازکردن پروژه و فایل در افترافکت توضیحاتی ارائه دادیم. اما اگر حضور ذهن ندارید مطابق راهنمایی هایی که در این قسمت ارائه میدهیم عمل کنید.

برای باز کردن فایل و پروژه جدید این مسیر را دنبال کنید File > New > New Project و برای ذخیره سازی پروژه باید از دستور File > Save As استفاده نمایید. خب با انجام این مراحل به راحتی توانستید پروژه را نام گذاری و ذخیره سازی نمایید. حال برای وارد نمودن فایل های مورد نیاز به پروژه ایجاد شده نیاز خواهید داشت. برای این کار روش های مختلفی وجود دارد که به راحتی میتوانید این کار را انجام دهید. در این قسمت به برخی از روش های ورود فایل به پروژه اشاره میکنیم.

– File > Import > File

– Ctrl+I

–  دابل کلیک روی پنجره پروژه

با استفاده از این راهکارها میتوانید به راحتی فایل مورد نظر را به پروژه انتقال دهید.

وارد کردن چند فایل به پروژه
وارد کردن چند فایل به پروژه

خب شاید شما قصد داشته باشید چند فایل را به صورت هم زمان وارد پروژه خود نمایید. برای وارد کردن فایل در حالت کلی باید از راه هایی که در قسمت فوق به آن اشاره عمل کنید. اما برای وارد کردن چند فایل به پروژه پیش از آن که دکمه open را بفشارید باید چند فایل را به صورت هم زمان انتخاب نمایید. برای این کار میتوان از دکمه Ctrl استفاده نموده و فایل های مختلف را انتخاب نمایید و حال به راحتی میتوان کلید open را بفشارید.

وارد کردن پوشه در افتر افکت 

یکی از قابلیت های ویژه نرم افزار افترافکت استفاده از پوشه های مختلف است. شما به راحتی میتوانید پوشه های مختلف که به آن نیاز دارید وارد پروژه خود نمایید. برای این کار تنها کافی است پنجره import file را باز کرده و از این طریق به راحتی فایل پوشه مورد نظر را انتخاب نمایید.

Pre-comp

در آموزش کار با افترافکت از ساده ترین اطلاعات شروع می کنیم که برای حرفه ای شدن باید حتما تمامی ان ها را بدانید. Pre-comp یکی از ویژگی های فوق العاده نرم افزار افترافکت است و یکی از اصلی ترین دلایلی که موجب می شود حتما از آن استفاده کنید این است که ترکیب اصلی شما را ساده کرده و کارتان را قابل اجرا می کند. مزایای قابل توجهی در استفاده از قابلیت Pre-comp وجود دارد. تصور کنید چقدر تاثیر گذار خواهد بود اگر بتوانید یک کلیپ فیلم را که شامل ترکیبی پیچیده از عناصر مختلف است را ایجاد کنید و از آن در مکان های مختلف استفاده نمایید.

گزینه های Pre-comp

در آموزش کار با افترافکت، اولین مورد یادگیری و آشنایی با مبانی و مفاهیمی است که در افترافکت وجود دارد. شما می توانید لایه های چندگانه و یا تکی را انتخاب کنید و یک Pre-comp  را با رفتن به قسمت Layers > Pre-comp  یا با استفاده از Ctrl+Shift+C ایجاد کنید. پنجره Pre-compose ظاهر خواهد شد. هنگامی که این اتفاق می افتد، شما دو گزینه مختلف و یک checkbox دارید.

 • ترک تمام خصوصیات Leave all attributes:

این ساختار موجب می شود ترکیب که تنها موضوع اصلی فایل باقی بماند و تمام افکت ها، فیلترها و دیگر تغییرات اعمال شده به لایه Pre-comp از روی لایه اصلی برداشته شوند و در واقع تنها کار خام باقی بماند.

 • انتقال همه صفات به ترکیب جدید:

این ساختار ترکیب جدیدی را ایجاد می کند که در واقع یک نسخه کپی از ترکیب اصلی به حساب می آید (Duplicate) و همه افکت های اعمال شده، فیلتر ها و دیگر تغییرات هم تماما به این ترکیب جدید منتقل می شوند. .

 • باز کردن ترکیب جدید:

با بررسی checkbox در افترافکت،  موارد از پیش ساخته که اخیرا ایجاد شده اند باز می شوند. ترکیب جدید در پنل، جاییکه دیگر ترکیب ها قرار دارند می نشیند. همچنین با گرفتن Alt و دابل کلیک کردن روی لایه Pre-comp می توانید ترکیب جدید را باز کنید.

پروژه ها، ذخیره و انتقال

 • اطلاعات در مورد پروژه ها
 • امکانات ذخیره سازی
 • انتقال ترکیب

فایل های پروژه

هنگامی که یک پروژه ایجاد می کنیم و آن را ذخیره می کنیم، تمام کارهایمان در یک فایل پروژه با پسوند فایل که یک میانبر پس از پروژه ها است، ذخیره می شود. این فایل مسیری از هر چیزی که انجام داده ایم را حفظ می کند. همانطور که قبلا ذکر شد هنگام وارد کردن فایل ها به پنل پروژه، فایل ها در پروژه ذخیره نمی شوند، فایل های اصلی فقط به پروژه مان لینک شده هستند. این بدین معناست که باید مراقب فایل های اصلی و پوشه های آن ها، (جاییکه در آن ذخیره شده اند) باشیم. هنگامی که فایل ها را انتقال می دهیم، آنها را تغییر نام داده و یا حذف می کنیم، دیگر نمی توانیم پروژه را تکمیل کنیم. مزیت این موضوع در این است که حجم سایز پروژه در افترافکت به کمترین مقدار خود می رسد. از آنجایی که شما نمی توانید همزمان در دو پروژه کار کنید، همیشه باید هنگام جابجا شدن به پروژه دیگری، پروژه قبلی را ذخیره کنید. برای آموزش کار با افترافکت از مبتدی تا حرفه ای بهترین دوره آموزش را در مجموعه باغ آینه به علاقمندان خود ارائه خواهیم کرد.

ذخیره پروژه

یک عادت خوب حین کار کردن با افتر افکت بهتر است آن را فراموش نکنید این است که در فواصل کوتاه پروژه خود را ذخیره کنید. برای انجام این کار به Edit> Preferences> Auto Save بروید. در اینجا می توانید فاصله و تغییرات پروژه را تا زمانی که اولین فایل را رونویسی می کنید تنظیم کنید. یک شیوه دیگر در افترافکت مراجعه به File> Increment و استفاده از گزینه Save  است. با کلیک روی این روش ذخیره سازی در After Effects، فایل فعلی با عنوان Filename_01.aep  ذخیره شده و دفعه بعد، نرم افزار یک کپی جدید با نام Filename_02.aep را ذخیره می کند. بنابراین اگر پروژه در مسیری که دوست دارید وارد نشود، همیشه می توانید به عقب برگردید.

 • انتقال ترکیب Export Composition

دو راه برای دریافت پروژه تان وجود دارد. برای اکسپورت پروژه تان به File > Export و انتخاب نوع فایل بروید. اگر میخواهید به هر یک از فرمت های موجود در این منو، خروجی را انتخاب کنید این روش بهترین مسیر است. در غیر این صورت، بهترین راه برای اکسپورت پروژه هایتان این است که آنها را با استفاده از صف render ارائه دهید.

می توانید تمام پروژه هایی که تصمیم دارید از آنها رندر بگیرید را در یک صف (queue) قرار دهید و به افتر افکت اجازه دهید از آنها یکی پس از دیگری رندر بگیرد.

زمان رندر می تواند از چند ثانیه تا چند ساعت بسته به پیچیدگی ترکیبات شما متفاوت باشد.

 • رندر کردن

آخرین مرحله از کار با افترافکت رندر گرفتن از فیلم هایی می باشد که ساخته اید. همانطور که در بالا ذکر شد، می توانید از عمل Export استفاده کنید، اما اکنون رندر گرفتن را توضیح خواهیم داد. به غیر از عمل اکسپورت، صف رندر به ما  اجازه کنترل کلی ترکیبی که می خواهیم از آن رندر بگیریم را می دهد. در این بخش ما درباره تنظیمات و گزینه های مختلفی که می توانیم تغییر دهیم، کدک ها و انواع فایل های تصویری صحبت می کنیم.

آموزش کار با افترافکت

اضافه کردن به صف رندر

ساده ترین و سریعترین راه برای اضافه کردن یک ترکیب به صف رندر، استفاده ازCtrl+Shift+/ است.

اما علاوه بر این می توانید به Composition> Add to Render Queue بروید. پس از انتخاب صف رندر، پانل مناسب در جایی در فضای کاری شما ظاهر می شود. به طور معمول در پایین جاییکه پنل composition قرار دارد. می توانید اطلاعات مربوط به تنظیمات فعلی ترکیب خود را با کلیک کردن روی مثلث کوچکی که در کنار Current Render قرار دارد بازیابی کنید. همانطور که می بینید سه قطعه داریم که قبل از ارائه فیلم می توان تغییر داد. شما می توانید تنظیمات رندر، ماژول خروجی و مسیری که در آن می خواهید فایل های خود را ذخیره کنید تنظیم کنید. ماژول خروجی اصلی ترین بخشی است که به آن نگاه خواهیم کرد؛ زیرا این همان جایی است که ما تنظیمات مورد نظر خود را اعمال می کنیم که از آنها استفاده کنیم.

تنظیمات رندر

 برای تغییر تنظیمات رندر باید روی متن که با رنگ نارنجی ظاهر می شود کلیک کنید. با کلیک بر روی منوی کشویی، فقط تنظیمات مورد نظر را انتخاب نمایید. معمولا بهترین تنظیمات بهترین خروجی را به شما می دهد.

خروجی ماژول

ماژول خروجی به همان شیوه عمل می کند. شما می توانیدOutput Module  را با کلیک کردن روی مثلث کنار متن نارنجی که پنجره تنظیمات واقعی را باز می کند، انتخاب کنید.

پنجره تنظیمات رندر

پس از کلیک روی تنظیمات رندر، بخش مربوط بع انجام تنظیمات  ظاهر می شود و چند گزینه برای تغییر آن خواهید داشت. برای اکثر موارد تنظیمات به خوبی خود را توضیح می دهند.

پنجره خروجی ماژول

با کلیک روی ماژول خروجی، تنظیمات ماژول خروجی ظاهر خواهد شد. این قسمت جایی است که ما برخی از تغییرات را انجام خواهیم داد. برای مثال تغییر فرمت به QuickTime Movie. در پایین، می توانید رندر صوتی را با کلیک بر روی خروجی صوتی جعبه و تغییر برخی تنظیمات نیز فعال کنید.

فرمت ها

در حالی که می خواهیم فرمت فیلم Quicktime را انتخاب کنیم، می توانید ببینید که فرمت های زیادی وجود دارد که حاوی کلمه Sequence هستند. به این معناست که در آنها فیلم بر اساس تصاویر ساکن ایجاد شده است. همیشه باید این موضوع که می خواهید از فیلم برای چه هدفی استفاده کنید را در نظر بگیرید. برای مثال Adobe Flash Video برای استفاده در محیط وب مناسب است.

فشرده سازی

پس از انتخاب فرمت مورد نظر، پنل فشرده سازی ظاهر خواهد شد. فشرده سازی (کدک ها) بسیار مهم است و باید هنگام انتخاب هر یکی از آنها بسیار دقت کنید، زیرا کدک هایی که برای فشرده سازی فایل ها استفاده می کنید کدک هایی هستند که تماشاگران فیلم شما، باید بتوانند آن ها را استفاده کنند تا موفق به تماشای آن شوند.

کدک ها

این منوی کشویی می تواند بر روی سیستم های مختلف متفاوت باشد. نرم افزار های مختلف همانند دی وی دی پلیر، کدک های خود مانند Divx را نصب می کنند. شما می توانید یک نوع فشرده سازی پر کاربرد مانند Photo-JPEG که فیلم شما را در تصاویر JPEG ارائه می دهد را انتخاب کنید. همچنین می توانید کیفیت خروجی فیلم را با نوار لغزنده (slider) تغییر دهید. لازم نیست که آن را روی ۱۰۰٪ تنظیم کنید. برای کاهش حجم فایل خروجی بهتر است آن را به ۹۰٪ -۱۰۰٪ قرار داد تا بتوان نتایج خوبی به دست آورد.

Output To

برای تنظیم مسیری که در آن می خواهید فایل های خود را ذخیره کنید، باید بر روی Output To کلیک کنید. پنجره مناسب باز خواهد شد که در ان می توانید مسیر مورد نظر خود را انتخاب کنید، سپس برای فایل خود اسمی انتخاب کرده و بر روی گزینه Save  کلیک کنید.

Render

پس از انجام تنظیمات رندر، انتخاب خروجی ماژول و نسیری که در آن می خواهید فایل های خود را ذخیره کنید، آماده ارائه فیلم خود هستید. روی دکمه رندر کلیک کنید و رندر شروع می شود.

پروسه رندر

 می توانید نام فایل و روند رندر را به صورت یک نوار نارنجی مشاهده کنید. هنگامی که فرآیند رندر انجام می شود یک صدای بوق آرام می شنوید.

تمام مواردی که در این مطلب و مطالب مرتبط دیگر در رابطه با آموزش کار با افترافکت اشاره شد تنها اشاره ای کوچک برای آشنایی با نرم افزار افترافکت می باشد. برای آموزش کار با افترافکت به صورت کاربردی و حرفه ای بهترین راه شرکت در کلاس ها و دوره آموزش موشن گرافیک می باشد.

منبع : بلاگ باغ آینه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید