دوره های تدوین فیلم

دوره های تدوین فیلم در کرج

دوره های تدوین فیلم

دوره های تدوین فیلم در کرج و در مجموعه باغ آینه برای علاقمندان به این رشته به صورت حرفه ای برگزار می شود. مجموعه باغ آینه در راستای فعالیت به عنوان یک موسسه فرهنگی هنری موفق در کرج ، توانسته است دوره های تدوین فیلم را در سطح مبتدی و پیشرفته در بین دوره های آموزشی خود بنگنجاند و برای متقاضیان رشته های هنری و سینمایی برگزار نماید. این دوره های آموزش برای تمام هنرجویانی در نظر گرفته شده اند که ممکن است هیچ آشنایی با نرم افزارها و هنر کارهای گرافیکی نداشته باشند و یا کسانی که دانش متوسطی در این زمینه دارند.

دوره های تدوین فیلم به صورت تخصصی از آرزوهای دیرینه افرادی است که قصد ورود به عرصه فیلم سازی دارند. باغ آینه به عنوان برترین موسسه آموزشی فرهنگی در کرج با استفاده از اساتید مجرب و کارآزموده توانسته است محیطی آموزشی برای افرادی که به حوزه تدوین فیلم علاقمند می باشند فراهم سازد و از این طریق گامی کوچک در راستای بهبود روند رشد جامعه بردارد.

در این نوشته قصد داریم شما عزیزان را با دوره های تدوین فیلم آشنا سازیم و البته قبل از آن برای اطلاع یافتن از جزئیات این دوره اطلاعاتی اولیه مطرح می کنیم تا تمام عزیزان با دوره های تدوین فیلم و اهمیت آن در صنعت فیلم سازی آشنا شوند.

امروزه زندگی بشر تحت کنترل تکنولوژی است و مدام در حال تغییر و تحول می باشد، به نحوی که این پیشرفت تکنولوژی تمام قسمت های زندگی بشر را احاطه کرده است و صنعت فیلم سازی نیز از این قاعده مستثنا نیست.

امروزه صنعت فیلم و فیلم سازی تحت شعاع پیشرفت تکنولوژی تغییرات بسیاری یافته است. حال دیگر شاهد تئاترهای خیابانی نیستیم.

امروزه با روی کار آمدن نرم افزارهای گرافیکی مختلف نظیر پریمیر، افتر افکت، فتوشاپ و… شاخه های گرافیکی مختلفی روی کار آمده است که شاید زندگی با این تغییرات جلوه دیگری یافته است.

تمامی این نرم افزارها مستلزم آموزش های دقیقی هستند و امروزه برای این منظور دوره های آموزشی مختلف برای آن وجود دارد که به صورت تخصصی افراد علاقمند می توانند برای یادگیری هر یک از آنها به کلاس ها و دوره های آموزشی مراجعه نموده و تخصص خود را از این طریق تکمیل سازند.

باغ آینه نیز برای پرورش افراد متخصص از مجموع اساتید برتر در حوزه گرافیک تیمی جوان و خلاق از اساتید برای دوره آموزش تدوین فیلم، آموزش فتوشاپ ،  آموزش موشن گرافیک و… فراهم نمود.

افراد علاقمند برای شرکت در این دوره های آموزشی می توانند با کارشناسان ما در تماس باشند تا اطلاعاتی تکمیلی در خصوص شرایط تشکیل کلاس ها دریافت نمایند.

تدوین فیلم یکی از مهم ترین قسمت های تولید یک فیلم موفق است. اما چطور می توان به تدوینگری حرفه ای تبدیل شد و از این طریق وارد عرصه سینما و فیلم سازی شد؟

در تمامی دوره های تدوین فیلم همواره به این موضوع اشاره می شود تدوین مهم ترین قسمت از ساخت فیلم است. به نوعی تدوینگر هر فیلمی مهر تاییدی بر تماشای آن فیلم می زند.

هرچقدر بازیگران ، فیلم نامه نویسان، نویسندگان، کارگردان، عوامل اجرایی به درستی در پروسه تولید یک فیلم به درستی ایفای نقش کنند اما تدوینگر نتواند آنگونه که شایسته است این فیلم را تدوین کند قطعا کار تمام مجموعه به زیر سوال رفته و نتیجه مطلوبی دریافت نخواهد شد.

یک تدوینگر به نوعی آخرین مرحله تهیه هر فیلمی را انجام میدهد و نه تنها این مرحله آخرین مرحله تولید فیلم است بلکه شاید مهم ترین قسمت فیلم سازی نیز باشد.

برای اطمینان یافتن نسبت به توین فیلم تنها کافی است مقایسه ای جزئی داشته باشیم. بهتر است فیلم های قدیمی را با فیلم های امروزی مقایسه کنید.

کیفیت، نحوه صدا گذاری، میزان رنگ تصاویر و… همه و همه در بهبود روند فیلم سازی کمک شایانی می کند. فیلم های قدیمی اگرچه رنگ و بویی دیگر داشت و شاید هزاران نفر طرفدار آنها باشند اما اگر بخواهیم اندکی تخصصی تر به موضوع بنگریم قطعا در میابیم از لحاظ بصری بسیار ضعیف تر از فیلم های امروزی هستند، یکی از موارد تاثیرگذار در این تفاوت تدوین فیلم می باشد.

همین تدوین فیلم است که امروزه فیلم های با کیفیت تصاویر بالا برای ما به ارمغان آورده است. با بیان این مثال قطعا به اهمیت تدوین فیلم پی برده اید، اما یکی از مواردی که با بیان مثال در دوره های تدوین فیلم مطرح می گردد اجرای درست تدوینگر است.

این موضوع از هیچ شخصی پوشیده نیست که تدوین فیلم از چه میزان اهمیتی در تهیه هر فیلم برخوردار است اما آیا هر نوع تدوینی مناسب است؟

یکی از موارد قابل اهمیت نحوه تدوین فیلم است. قطعا شما هم به عنوان یک بیننده با فیلم هایی مواجه شده اید که صدا و حرکت بازیگران با هم همخوانی ندارد.

قطعا اگر با این مورد مواجه شده باشید به میزان تاثیرات منفی آن نیز واقف خواهید بود. هرچقدر هم که نسبت به تماشای این فیلم رغبت داشته باشید اما این مشکل مانع از ادامه تماشا آن خواهد شد.

اگر بخاطر داشته باشید در ابتدای این نوشته به این موضوع اشاره شد که تدوین فیلم مهر نهایی بر کیفیت هر فیلمی می زند. حتی اگر تمام عوامل دخیل در تهیه هر فیلم بهترین اجرا داشته باشند اگر تدوین به درستی انجام نشود کل فیلم زیر سوال رفته و موجب کاهش کیفیت فیلم می شود.

این مورد مثال بارز این موضوع است. اگر تمام عوامل تاثیر گذار در یک فیلم به بهترین شکل ممکن ایفای نقش کند اما تدوین فیلم به درستی انجام نشود قطعا مخاطبان از تماشای آن سر باز می زنند.

هر فیلم حتی اگر فیلمی ساده و کوتاه باشد به یک تدوینگر حرفه ای نیازمند است. شما با حضور در دوره های تدوین فیلم می توانید تمامی تخصص های لازم در خصوص تدوین فیلم را کسب نموده و پس از گذرانیدن این دوره ها به راحتی می توانید وارد عرصه فیلم سازی شده و خوش بدرخشید.

در ادامه توضیحات لازم در خصوص تدوین فیلم و دوره های تدوین فیلم باغ آینه ارائه می دهیم تا از این طریق بتوانید با دیدی کامل و همه جانبه نسبت به انتخاب این دوره ها اقدام نمایید.

تدوین چیست

تدوین فیلم چیست؟

قبل از هر چیزی اجازه دهید به معرفی تدوین بپردازیم. اصلا تدوین چیست؟ تدوین یکی از مراحل تهیه فیلم می باشد و شاید بهتر باشد اینگونه بیان کنیم تدوین آخرین مرحله تهیه هر فیلمی می باشد.

تدوین فیلم در واقع از واژه انگلیسی Film editing استخراج شده است. از جمله مراحل تهیه هر فیلم مرحله پس تولید است. درواقع مرحله پس تولید به مرحله ای از تهیه فیلم اطلاق می شود که بعد از فیلم برداری صورت می گیرد. یکی از مهم ترین مراحل در پس فیلم تدوین فیلم می باشد.

معمولا در تدوین فیلم تدوینگر تمامی نماها که متشکل از سکانس ها و اجزاء جزئی هر فیلم می باشد را کنار هم قرار می دهد، تمامی فیلم هایی که در طول روز با آن مواجه می شویم نتیجه پیوند تک تک نماها توسط تدوین فیلم می باشد.

یک تدوینگر حرفه ای قادر است تمام آنچه که لازم به نمایش دارد را پر رنگ تر کرده به نحوی که حتی اگر این مورد در سراسر فیلم پنهان است توجه بیننده به آن جلب شود و در مقابل آنچه که در سراسر فیلم به صورت کامل مشخصی نمایان است را از دید مخاطبان حذف کند.

شاید بتوان در قالب یک جمله تدوین فیلم را برگزیدن بهترین تصاویر برای بینندگان دانست، اگر رسالت تمام تدوینگرها در سراسر تدوین فیلم همین موضوع باشد و خود را به عنوان بیننده فیلم بدانند قطعا محصول نهایی تمامی فیلم ها یک تدوین حرفه ای خواهد بود که باعث خوش درخشیدن تمام فیلم ها در هر سطحی خواهد شد.

شاید در این لحظه تصور کنید تدوین هر فیلمی به عهده فیلم ساز می باشد، اما این باوری غلط است که در بین افراد وجود دارد درواقع همانطور که در مورد کلاس های آموزش فیلم نامه نویسی به وظیفه فیلم نامه نویسان اشاره کردیم به خوبی می دانیم فیلم نامه نویس در حالت کلی وظیفه تدوین فیلم را به عهده ندارد اما گاها مشاهده شده است برخی از فیلم نامه نویسان مشهور کار تدوین فیلم خود را انجام می دهند و از جمله این فیلم نامه نویسان می توان به بهرام بیضایی، برادران کوئن، کوروساوا اشاره نمود.

البته این موضوع نباید نادیده گرفته شود، اگر فیلم نامهنویسی مهارت تدوین فیلم را داشته باشد و در این زمینه نیز متخصص باشد تدوین فیلم برایش ساده تر و در نهایت کیفیت آن فیلم نیز بیشتر خواهد بود.

چرا که تدوین هر فیلم ا طریق فیلم نامه انجام می شود و هیچ شخصی به اندازه فیلم نامه نویس بر آن تسلط ندارد و به همین جهت است که اگر فیلم نامه نویسان به نرم افزارهای گرافیکی تدوین فیلم مسلط باشند نتیجه کار فیلمی با کیفیت خواهد بود.

اغلب در دوره های تدوین فیلم به این موضوع اشاره می شود که تدوین فیلم تنها یکی از عناوینی است که برای معرفی این حرفه وجود دارد و امروزه در جوامع هنری این حرفه با نام هایی همچون مونتاژ فیلم، ادیت فیلم و… نیز معرفی می شود.

با جست و جویی سطحی در فیلم های گذشته به خوبی می توان جای خالی تدوین فیلم را حس کرد. در زمان های قبل از روی کار آمدن نرم افزارهای گرافیکی مربوط به تدوین فیلم هیچ اثری از حرکت پن یا تیلتی در هیچ فیلمی مشاهده نمیشد، تمام نماها در یک اندازه بود و به هیچ عنوان تفاوت اندازه نماها توجه هیچ بیننده را به خود جلب نمی کرد و اغلب فیلم ها به صورت لانگ شات بود.

همانطور که همگان به این موضوع واقف هستید فیلم های لانگ شات به جهت عدم وجود کوچک ترین جذابیت بصری برای مخاطب و بیننده خسته کننده است.

فیلم های قدیمی که به صورت لانگ شات تهیه می شد آنقدر از معایب عظیمی برخوردار بود که اگر بخواهیم به تک تک آن اشاره کنیم مجبور به تهیه مقاله ای بلند بالا خواهیم بود، اما یکی از نقاط ضعف فیلم های قدیم که قبل از روی کار آمدن نرم افزارهای گرافیکی مختص به تدوین فیلم در جامعه هنری سینما و تلوزیون وجود داشت خارج شدن سوژه از کار بود.

تصور کتید در حال تماشای فیلم محبوبتان هستید و مدام با خروج سوژه ها از کادر مواجه می شوید…! چقدر این نکته می تواند برایتان آزار دهنده باشد، در آن لحظه شما انتظار مشاهده صحنه ای دیگر داشتید اما به جهت لانگ شات بودن فیلم ها نتوانستید سوژه دیگر فیلم را دنبال کرده و آن را ببینید.

البته این مورد آنچنان برای مخاطبان آزاردهنده بود که کم کم با گذشت زمان در صدد رفع آن برآمدند، کمی بعد صحنه ی فیلم ها به صورت تخصصی تری شکل گرفت و این امر باعث شد یک صحنه با تمام سوژه ها در یک کادر قرار گیرد و پس از این پیشرفت بینندگان بیشتر نسبت به تماشای فیلم ها رغبت نشان دادند.

به مرور زمان تحولات بسیاری در فیلم سازی صورت گرفت و فیلم سازی تا جایی پیشرفت کرد که فیلم سازان به استفاده از قاب ها و کادرهای مختلف روی آوردند اما با این وجود باز هم فیلم ها جذابیت کمتری نسبت به فیلم های امروزی داشتند، در آن زمان علی رغم پیشرفت های بسیاری که در فیلم سازی وجود داشت باز هم نشانی از کات زدن فیلم ها مشاهده نمی شد و نهایتا بازیگر به سمت جلو و دوربین حرکت میکرد و با این کار قاب کلوز آپ تشکیل می شد.

اگر بخواهیم در فیلم های گذشته برای مشاهده کات زدن جست و جو کنیم به فیلم ” موتور سوار” خواهیم رسید.

هنر تدوین فیلم که در تاریخچه فیلمسازی از قدیم به عنوان رکن اساسی در مراحل تهیه فیلم به حساب می آید و در سال های اخیر با پیشرفت تکنولوژی، نقش پر رنگ تر و حیاتی تری در این صنعت ایفا می کند. این شاخه موجب می شود که بتوان بسیاری از جلوه های بصری فیلم را تغییر داد، جرح و تعدیل کرد و در نهایت آن چه که مد نظر سازنده فیلم می باشد به عنوان خروجی ارائه کرد. در توضیحی خلاصه، تدوین فیلم را نوعی ویرایش می توان معرفی کرد که به موجب آن در زمینه های مختلف از جمله عنوان بندی، تغییر تم رنگ، جابجایی صحنه ها، ترکیب صدا و بسیاری موارد دیگر می توان تغییر ایجاد کرد. گستره استفاده از هنر و تکنولوژی تدوین فیلم با توجه به ژانرهای مختلفی که در سینما وجود دارد بسیار وسیع تر شده است. با کمک تدوین فیلم می توان تصاویر ماورایی را که سازندگان و تولید کنندگان فیلم نمی توانند با تکنیک های دکور صحنه و فیلمبرداری خلق کنند را به کمک جلوه های ویژه ایجا د کرد و آن را به فیلم نهایی اضافه نمود. صحنه هایی از گذشته که هیچ آثاری از آن نمانده، تصاویری از آینده که از دسترس ما دور بوده، تصاویر فضایی، حتی صحنه های سقوط از ارتفاع، انفجار بمب، و بسیاری موارد دیگر را می توان توسط هنر تدوین فیلم به زیبایی در دل تصاویر واقعی برداشته شده گنجاند. دوره های تدوین فیلم در کرج به واسطه باغ آینه در این مجموعه برگزار شده و یکی از کاملترین و به روزترین کلاس های آموزشی خود را به هنرجویانش ارائه می دهد. در دوره آموزش تدوین باغ آینه، یادگیری Premiere که شناخته شده ترین نرم افزار در هنر تدوین فیلم می باشد، انجام می شود و صفر تا صد آموزش این نرم افزار آموزش داده می شود.

تدوینگر کیست

تدوینگر چه شخصی است؟

حال که تا این حد از تدوین فیلم صحبت کردیم قطعا به اهمیت دوره های تدوین فیلم واقف شده اید اما یک تدوین گر چه شخصی است.

در حالت کلی تدوینگر با عناوینی نظیر مونتور که واژه ای فرانسوی می باشد و ادیتور که ریشه ای انگلیسی دارد در جامعه هنری شناخته شده است.

درواقع تدوینگر یا ادیتور همان شخصی است که برای تدوین فیلم مسئولیت انتخاب صحیح، چینشی درست، زمان بندی مناسب نماهای مختلف فیلم را به عهده دارد.

اگر بخواهیم حرفه تدوینگری را در گروی حرفه ای دیگر بدانیم باید بگوییم تدوینگر برای ارائه فیلمی با معیارها و استاداردهای مربوطه باید از بسیاری از موارد مطلع باشد و به نوعی همکاری ویژه ای با فیلم نامه نویس داشته باشد.

تمامی عواملی همچون داستان فیلم، گونه ی فیلم نامه، صحنه ها و سکانس های مختلف و… در بهبود تدوین فیلم تاثیرگذار است. گاها مشاهده شده است فیلم نامه نویسان خود از هنرجویان دوره تدوین فیلم می باشند تا بتوانند از این طریق فیلمی با کیفیت تر ارائه دهند.

تمام این مسئولیت ها بر عهده تدوینگر فیلم نمیباشد بلکه اصولا هر تدوینگری که کار تدوین فیلم انجام می دهد یک نیروی متخصص با عنوان دستیار تدوینگر دارد.

در طول روند انجام تدوین فیلم دستیار تدوینگر تمامی بخش های فیلم را ثبت می کند، با تدوینگر جهت همگام سازی صدا با تصویر فیلم همکاری های لازم را انجام می دهد، بخش ها و سکانس های سازنده فیلم را به هم متصل می کند و…

درواقع دستیار تدوینگر کمک شایانی در انجام کار تدوین دارد و همکاری تنگاتنگی با تدوینگر فیلم خواهد داشت.

یکی از سوالات همیشگی افراد در دوره های تدوین فیلم اطلاع از تفاوت تدوین و مونتاژ می باشد، به همین جهت لازم می دانیم قسمتی را به توضیحاتی تکمیلی در مورد این تفاوت اختصاص دهیم.

شاید در ابتدا تصور کنید این دو با هم هیچ تفاوتی نداشته باشند اما باید بگوییم نام مونتاژ به تمامی فعالیت هایی که به جهت اتصال فیزیکی بخش های مختلف هر فیلمی صورت می گیرد اطلاق می گردد در مقابل در تدوین فیلم هنر و ظرافت های هنری تدوینگر به وفور به چشم می خورد و همین عامل به جذابیت فیلم می افزاید. یک تدوینگر برخلاف مونتاژکار باید به تمام اصول و قواعد زیبایی شناختی واقف باشد تا از این طریق بتواند سکانس های مختلف را با استفاده از هنر خود کنار هم قرار دهد.

نقش تدوین در تهیه فیلم

نقش دوره های تدوین فیلم در ساخت فیلم

حال که با تدوین فیلم و پروسه های مربوط به آن مطلع شدید قطعا به این می اندیشید که نقش یک تدوینگر در تهیه یک فیلم چیست؟ بارها گفتیم تدوین فیلم یکی از نکات کلیدی هر فیلمی است اما نقش این تدوین فیلم چه چیزی است که تا این حد از اهمیت برخوردار است؟

رسالت اصلی هر تدوینگر ایجاد تغییرات لازم جهت ایجاد جذابیت هر فیلم می باشد. اما این تغییرات شامل چه چیزهایی می شود که تا این حد در شکل گیری و موفقیت یک فیلم تاثیرگذار است؟

پیشتر به ضعف های فیلم های قدیم اشاره شد، به مرور زمان تمامی این ضعف ها توسط افراد مختلف شناسایی شد و مورد بررسی قرار گرفت. تمامی بررسی های دقیق توسط جامعه هنری باعث روی کار آمدن حرفه تدوین فیلم شد و به مرور باعث روی کار آمدن شاخه تدوین فیلم شد.

تمامی وضوحی که امروزه در قسمت های مختلف فیلم ها مشاهده می کنیم اعم از وضوح بصری، صوتی، روایت و… را باید مدیون تدوینگران بود که نتیجه استفاده از کات های بیشتر می باشد.

به زبان ساده تر تنها نقش تدوینگر در فیلم های مختلف بیان ساده و ملموس از فیلم نامه است، همانطور که بارها به این موضوع اشاره شد فرد تدوینگر که کار تدیون فیلم به خصوصی را انجام می دهد باید از فیلم نامه اطلاعاتی کامل داشته باشد تا بتواند تدوین آن فیلم را به صورت حرفه ای انجام دهد به همین جهت است که روابط فیلم نامه نویس و تدوینگر را از نوع همکاری هایی قوی معرفی کردیم.

از نظر اساتید دوره های تدوین فیلم یک تدوینگر زمانی می تواند فیلمی درجه یک ارائه دهد که با تمامی نگرش های فیلم نامه نویس آشنایی داشته باشد و از این طریق در پیاده سازی آن اقدام نماید.

دوره های تدوین فیلم در کرج

استفاده از هنر تدوین شاید به ظاهر ساده باشد، اما اغراق نیست اگر بگوییم فرایندی بسیار پیچیده بوده که تاثیر مستقیم آن در ساخت فیلم می تواند در نهایت باعث خلق یک اثر مطلوب و یا ناخوشایند شود. علاوه بر نقش اصلی تدوین فیلم که برای حذف صحنه های نامناسب بوده که مورد نظر کارگردان نیست و یا انتخاب کردن بهترین قسمت ها و صحنه های یک فیلم، نقش مهم دیگری که هنر تدوین در فیلم ایجاد می کند، ساخت ضرباهنگ وتزریق ریتم مناسب به فیلم می باشد. ریتمی که به بیننده این امکان را می دهد تا اثر خلق شده را تا انتها دنبال کند. علاوه بر این، تدوین این امکان را به شما می دهد تا افکت ها، گرافیک، موسیقی و بسیاری موارد دیگر را به بخش های مختلف فیلم اضافه کنید. اما تمام اینکارها شاید با یادگیری نرم افزارهای تدوین فیلم کاری به ظاهر بسیار آسان باشد اما ظرافت پیچیده ای در این کار پنهان است که با رعایت آن ها می توان یک فیلم را تا حد چشمگیری بهبود داد.

دوره های تدوین فیلم در باغ آینه

دوره های تدوین فیلم در کرج و در باغ آینه با هدف آشنایی با بخش مهمی از هنر فیلمسازی برگزار می شود و در آن هنرجویان از اصول و مبانی تدوین تا اجرایی کردن آن به شکل حرفه ای آگاه می شود. آموزش به شکل کاملا حرفه ای برای یادگیری کار با نرم افزار پریمیر در تدوین فیلم می باشد. با برگزاری کلاس های آموزش تدوین فیلم، دانش آموختگان با جنبه های مختلف این حرفه در بازار کار آشنایی پیدا می کنند و آن ها را برای حضور در این صنعت آماده خواهیم نمود. زمینه های مختلفی از جمله تلویزیون، سینما، ساخت فیلم های ویدئویی، تبلیغات تجاری و ساخت ویدئو اینترنتی دیجیتال را می توان نام برد. قسمت اصلی دوره های تدوین فیلم در کرج باغ آینه مرتبط با آموزش نرم افزار تدوین Premiere می باشد. از نرم افزار پریمیرمی توان برای اجرای تمام وظایف مربوط به ویرایش ویدئو استفاده کرد. این نرم افزار می تواند تمام مراحل تدوین فیلم را با کیفیت بسیار بالایی اجرا کند. آموزش این نرم افزار در دوره تدوین فیلم باغ آینه با سرفصل هایی همراه بوده که در برگیرنده مباحثی است که با کمک اضافه کردن تصاویر، صدا و گرافیک  هنرجویان کار هنری خود را می سازند. همچنین خواهند آموخت که به چه شیوه ای باید عنوان را به فیلم اضافه کرد و چگونه می توان فیلتر ها را با اثرات مختلفشان بر فیلم ها اعمال کرد. علاقه مندانی که پیگیر فعالیت در زمینه های هنری تدوین فیلم بوده و به دنبال نام نویسی در این کلاس های آموزشی هستند می توانند با مجموعه تماس گرفته و اطلاعات دقیق را از ما دریافت نمایند.

منبع: بلاگ موسسه باغ آینه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید