کلاس شاهنامه خوانی در کرج

کلاس های شاهنامه خوانی در کرج

دنبال یه کلاس شاهنامه خوانی در کرج می گردی؟

شاهنامه خوانی در کرج در موسسه فرهنگی هنری باغ آینه با حضور اساتید برجسته در حوزه ادبیات و شاهنامه خوانی برگزار می گردد.

شاهنامه یکی از کتابهایی است که بیانگر فرهنگ و تمدن ایران کهن است. شاهنامه یکی از بی همتا ترین آثار ادبی است که نشانگر فرهنگ و ادبیات قدیم ایران زمین است.

تمام تلاش ما به عنوان یک موسسه فرهنگی و هنری زنده نگه داشتن فرهنگ و ادبیات قدیم در روزگار امروز است. حتی برای تحقق این هدف آموزش هایی تخصصی در مورد شاهنامه خوانی کودک برای کودکان نیز برگزار نمودیم و در راستای تحقق این هدف از برترین متدهای آموزشی کودکان و اساتید خبره بهره گرفتیم.

کلاس شاهنامه خوانی کودک آنچنان جذابیتی برای کودکان دارد که هم اکنون با سیل عظیمی از درخواست ها از جانب والدین رو به رو شده ایم.

باعث شادمانی ماست که کودکان نسبت به داستان های کهن ایرانی چنین استقبالی نشان داده و نسبت به آن علاقمند می باشند.

کلاس شاهنامه خوانی در سطوح مختلف برای گروه سنی های مختلف برگزار می شود، اکنون در هر سه گروه سنی کودک، نوجوان و بزرگسال کلاس های شاهنامه خوانی برگزار می گردد و استقبال عموم از این کلاس بسیار زیاد است و روز به روز در حال پیشرفت می باشد.

اساتید برجسته حوزه ادبیات بر این باور هستند که شاهنامه فردوسی ارزشمندترین و غنی ترین آثار ادبیات ایران قدیم است. آنها در این مورد از کوه دماوند استفاده کرده و بر این باور هستند که شاهنامه همچون قله دماوند است که از سمتی ریشه در خاک ایران دارد و از سمتی سر به آسامان آن باعث سربلندی فرهنگ و تمدن ایرانیان می باشد.

به پاس این تلاش های مستمر برای پرورش این اثر ارزشمند باید در حفظ آن و ریشه پروراندن در جامعه بشریت نهایت تلاش را به کار گرفت و این آثار جهانی را به گوش دنیا رسانید.

همانطور که امروزه شاهنامه نه تنها در ایران بلکه با ترجمه هایی هدفمند در سراسر جهان در دسترس عموم است. این آثار بینظیر آنچنان ارزشمند است که برای حفظ و گسترش آن نهایت تلاش را به کار گرفت. شاهنامه همچون شناسنامه ایرانیان است که به واسطه آن می توان با افتخار خود را به جهانیان معرفی نمود.

شاهنامه به عنوان ارزشمندترین و غنی ترین آثار جهانی توصیف کننده اسطوره ها و اصل و نسب ایرانیان است.

اگر شما هم به عنوان یک خواننده شاهنامه فردوسی را مورد مطالعه قرار دهید سرشار از غرور خواهید شد و به فرهنگ و تمدن ایرانیان افتخار میکنید.

تا کنن کلاس شاهنامه خوانی در کرج تنها با حضور افراد علاقمند برگزار شده است اما از نظر ما شاهنامه خوانی باید به عنوان یک فرهنگ در جامعه شکل گیرد.

باغ آینه تا کنون با افتخار توانسته ایت در شاهنامه خوانی در کرج ببیشترین متقاضیان را داشته باشد و افراد بسیاری را به این کلاس ها علاقمند سازد.

سرگذشت شاهنامه فردوسی

سرگذشت شاهنامه در کلاس شاهنامه خوانی

ما به عنوان برترین موسسه فرهنگی هنری خود را مسئول ارتقاء سطح فرهنگی و ادبی جامعه می دانیم، به همین منظور تمام تلاش خود را در راستای فرهنگ سازی و حفظ و تقویت آثار قدیمی به خرج می دهیم.

شاهنامه یکی از آثار غنی ایرانی است که باید به آن توجه بسیاری شود و تمام افراد جامعه در حفظ آن تلاش نمایند. شاهنامه یک اثر ادبی خارق العاده است که به طرز کاملا مهیجی چیزی بالغ بر ۶۱۰۰۰ بیت است که توصیف گر داستان های حماسی می باشد.

شاهنامه نه تنها در کشور ما اثری ارزشمند و خارق العاده است بلکه در سراسر جهان افراد بسیاری در تحیر و تعجب چگونگی سرایش این اثر بی نظیر می باشند.

شاید یکی از نکاتی که باعث برتری این اثر نسبت به آثار دیگر می شود این است که در آن زمان زبان عربی به عنوان زبان اصلی ادبیات و نگارشی در جامعه ایرانی بود اما حکیم فردوسی شاهنامه را به زبان پارسی نگارش کرده بود.

اگر بخواهیم اندکی عمیق تر به موضوع نگاه کنیم شاید به این نتیجه برسیم که شاید زبان پارسی تا کنون از بین رفته بود و تنها در تاریخ میتوانستیم از آن نشانه های کم رنگی پیدا کنیم.

اما همین شاعران و نویسندگان برتر بودند که در راستای حفظ زبان پارسی آنچنان تلاشی کردند که تا کنون پس از گذر سالیان متوالی زبان پارسی زنده نگه داشته شده است و در گزوه برترین زبان های بین المللی قرار دارد.

این نکات بسیار قابل توجه است اما متاسفانه در زندگی امروزه باتوجه به مشغله هایی که وجود دارد روز به روز به آن بی توجهی می شود به همین جهت در کلاس های شاهنامه خوانی در کرج که در باغ آینه برگزار می گردد جلسات ابتدایی کلاس را به بحث و گفت و گو در جهت ستایش شاهنامه این اثر بینظیر اختصاص می دهند.

این ستایش نه تنها در کلاس های شاهنامه خوانی در کرج در باغ آینه مورد ستایش قرار می گیرد بلکه شاعران بزرگ جهانی که صاحب نام هستند از جمله گوته و ویکتور هوگو از شاهنامه به عنوان اثری خارق العاده و بینظیر یاد کردند که این موضوع به وضوح نشان دهنده درجه اهمیت و برتری شاهنامه در جامعه ادبی می باشد.

همانطور که پیشتر نیز متذکر شدیم شاهنامه در جوامع مختلف از درجه اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. بزرگترین و برترین اثر ادبی ایران زمین تا کنون به چندین زبان بین المللی ترجمه شده است که به خوبی حاکی از درجه اهمیت این اثر بینظیر می باشد.

نخستین شخصی که اقدام به ترجمه شاهنامه فردوسی نمود بنداری اصفهانی بود که برای نخستین بار در سال ۶۰۱ هجری شمسی اقدام به ترجمه شاهنامه به زبان عربی نمودو

همین ترجمه های مختلفی که در سراسر دنیا توسط افراد مختلف انجام شد و همچنان نیز در حال انجام است شاید به وضوح بیانگر این باشد که شاهنامه خوانی نه تنها در ایران انجام می شود بلکه در سراسر دنیا کلاس ها و مجالس شاهنامه خوانی انجام می شود و مدح و ستایش فردوسی این شاعر بلند والا جهانی است.

یکی از نکاتی که در کلاس شاهنامه خوانی به آن توجه بسیاری می شود نام شاهنامه است. تا به حال به این موضوع اندیشیده اید که چرا نام شاهنامه به این اثر قدرتمند اطلاق گردید؟

در اندکی جست و جو دقیق که در تاریخ صورت گرفته است به این نتیجه رسیدیم که فردوسی شخصا از این اثر قدرتمند را با نام هایی همچون ” نامه ” ، ” نامه باستان” ، ” نامه خسروان” و ” نامه شهریار ” یاد کرده است.

اما در هیچ جای این اثر نامی از ” شاهنامه ” یا واژه های هم وزن آن ” شهنامه ” نیامده است. در پی جست و جوهایی که پیرامون واژه شاهنامه صورت گرفته است با واژه شهنامه در یکی از ابیات هجونامه مواجه شدیم.

همین موضوع باعث شد دامنه جست و جو اندکی وسیع تر گردد وقتی با دید وسیع تر به تمامی آثار ادبی آن زمان بنگریم متوجه خواهیم شد مجموعه آثار ادبی که در وصف پادشاهان ایرانی از کیومرث تا یزدگرد نگارش شده بود با نام شاهنامه معرفی شده بود.

علاوه بر این تمام افرادی که پس از فردوسی از شاهنامه استفاده کردند از این اثر غنی با نام شاهنامه یاد کرده اندف همچنین بنداری اصفهانی که پیشتر به عنوان اولین شخصی که شاهنامه را ترجمه کرد نام بردیم در پایان ترجمه خود از این اثر با نام شاهنامه یاد کرده بود.

در این قسمت تنها قصد داشتیم به نوعی با ارائه اطلاعات اولیه در مورد شاهنامه و حکیم فردوسی اندکی انگیزه برای شرکت در کلاس های شاهنامه خوانی ایجاد نماییم.

البته در تمامی کلاس های شاهنامه خوانی در کرج که در باغ آینه برگزار می گردد به این نکات اشاره می گردد و اغلب مشاهده شده است افراد پس از آشنایی با این موارد با اشتیاق بیشتری در کلاس ها حضور میابند و بیش از پیش سعی در شناخت این اثر بینظیر و گسترش آن در جامعه پیدا می کنند.

در قسمت های بعد به مزایای کلاس های شاهنامه خوانی در کرج اشاره می شود تا به اهمیت این کلاس پی برده و نسبت به حضور در آن اشتیاق یابید.

مزایای شاهنامه خوانی

مزایای شاهنامه خوانی درکرج

قطعا هر کلاس و آموزشی که در آموزشگاه های مختلف برگزار می شود یکسری مزایای دارد که تشکیل کلاس تنها بر پایه این مزایا می باشد.

کلاس شاهنامه خوانی در کرج نیز همانند تمامی کلاس ها و آموزش هایی که در جامعه فرهنگی و آموزشی وجود دارد مبنای به خصوصی دارد. به همین جهت در این قسمت به تمامی مزایای کلاس ها و کارگاه های شاهنامه خوانی در کرج اشاره می نماییم.

  • گرامیداشت آثار ارزشمند ایرانی
  • انتقال نسل به نسل
  • آشنایی با آثار قدیمی اصیل
  • مطالعه داستان های پند آموز
  • آشنایی با اسطوره های ایرانی
  • آشنایی با نگارش پارسی
  • آشنایی با قواعد حاکم در شعرها
  • اطلاع یافتن از تاریخ قدیم
  • آشنایی با پادشاهان ایران باستان
  • مدح نیکی و نکوهش بدی ها

در ادامه هر یک از موارد را به تفصیل بیان می نماییم.

گرامیداشت آثار ارزشمند ایرانی  در کلاس شاهنامه خوانی

همانطور که تا کنون بارها و بارها به این موضوع اشاره شده است میدانیم که شاهنامه یکی از ارزشمندترین و غنی ترین آثار ادبی پارسی است که تا کنون نگارش شده است.

اثری که تا این حد با ظرافت تهیه شده است نیازمند مدح و ستایش بسیاری می باشد. یکی از اولین مزایای کلاس های شاهنامه خوانی در کرج گرامیداشت شاهنامه می باشد.

این آثار همچون شناسنامه ایرانیان است، شاید برایتان جالی تعجب باشد ولی در سراسر جهان در جوامع ادبی ایرانیان با آثار ارزشمندشان شناخته شده اند.

حال که آثاری تا این حد ارزشمند است چرا نباید بیش از این مورد توجه قرار گیرد.

جای تاسف است که امروزه فرهنگ پارسی روز به روز در حال کمرنگ تر شدن است. همین موضوع باعث ابراز نگرانی از سوی جامعه ادبی شده است. اگر همین روند ادامه داشته باشد کم کم با انقراض آثار ادبی و در حالت کلی فرهنگ ادبی پارسی مواجه خواهیم شد.

با وجود نشست ها و انجمن های بسیاری که همه ساله در راستای مدح آثار ادبی قدیمی و ارزشمندی همچون شاهنامه برگزار می شود این استقبال از سوی افراد جامعه کمتر و کمتر می شود.

تمامی ایرانیان برای حقظ آثار ادبی ثدیمی و ارزشمند مسئول هستند و باید برای فراگیری آن تلاش نمایند تا از این طریق آن را به نسل آینده انتقال دهند.

کلاس های شاهنامه خوانی بر این موضوع تاکید بسیاری دارد و اساتید سعی دارند به بهترین شکل ممکن در افراد اشتیاق ایجاد نمایند.

امیدواریم روزی ارزشمندی این اثر غنی برای تک تک ایرانیان به وضوح مشخص گردد و با تمام توان در حفظ و نشر آن تلاش نمایند.

انتقال نسل به نسل

استراتژی که در کلاس های شاهنامه خوانی در کرچج به کار گرفته می شود به این صورت می باشد، پس از آن که آموزش ها و آشنایی های لازم صوت گرفت میزان اهمیت هر شخص در انتقال این اثر را مورد بررسی قرار می دهند.

شما به عنوان یک انسان بالغ که در کلاس شاهنامه خوانی شرکت می کنید پس از پایان این دوره باید به توانایی هایی دست یابید که با استفاده از آن بتوانید به بهترین شکل ممکن این اثر غنی را به اطرافیانتان معرفی نمایید.

یکی از بهترین راهکارهایی که به واسطه آن می توان کاری کرد که شاهنامه و آثار ادبی در سراسر جامعه و فرهنگ ایرانی ریشه دواند تاثیر گذاشتن بر اطرافیان می باشد.

افراد پس از شرکت در کلاس های شاهنامه خوانی میتوانند با استفاده از اشعار ناب و حکایت های ویژه با زبان سلیس و روان در جمع های دوستانه، خانوادگی، علمی و… تا حد بسیار زیادی بر اطرافیان خود در فراگیری شاهنامه اشتیاق ایجاد نمایند.

به همین ترتیب است که شاهنامه خوانی نسل به نسل منتقل خواهد شد و به جای کمرنگ شدن روز به روز در بین جوامع انسانی پر رنگ تر خواهد شد.

آشنایی با آثار قدیمی اصیل در کلاس شاهنامه خوانی

آثار ادبی قدیمی در هر جامعه ای از درجه اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. ما ایرانیان در زمان های گذشته در فرهنگ و تمدن بشریت بالاترین درجه را داشتیم.

حال که چنان گذشته ی باشکوهی برای ایرانیان وجود داشت چرا نباید با آن آشنا شد. گاها انسان با مطالعه آثار قدیم و استفاده از آثار ادبی گذشته می تواند کارهای فوق العاده و جاودانی از خود به جای گذارد.

تنها مطالعه آثار قدیمی کارگشا نیست نسل ایرانی جدید باید بتواند از آثار قدیمی و جاودان ایرانیان قدیم الهام گیرد و از آن در راستای خلق آثار جدید و جاودان استفاده نماید.

آشنایی با آثار قدیمی و اصیل آنچنان تاثیر عمیقی در انسان بر جای می گذارد که میتوان از آن به عنوان تاثیر گذار ترین مورد در شکل گیری فرهنگ نام برد.

مطالعه داستان های پند آموز

تاثیر داستان در زندگی انسان امری غیر قابل انکار است، به همین جهت محتوای داستان از اهمیت بسزایی برخوردار است. داستان هایی که سر تا سر آن عبرت آموزی است در شکل گیری زندگی بشر بسیار قابل اهمیت بوده و کاملا منطقی است که این داستان ها را جایگزین داستان های بی محتوا کرد که نه تنها سودی برای انسان در تصمیم گیری ها ندارد بلکه تاثیرات منفی بسیاری بر شکل گیری شخصیت خواهند داشت.

 در کلاس های شاهنامه خوانی بسیاری از داستان های پند آموز وجود دارد که با مطالعه آن غرق در نکات نهفته شده و میتوان با الهام گرفتن از این داستان ها در بهبود سطح زندگی تلاش نمود.

آشنایی با اسطوره های ایرانی

اسطوره ها در هر فرهنگ و جامعه ای وجود داشته است و در جای جای نقاط ایران آثار ادبی قدرتمندی در راستای مدح و ستایش اسطوره ها وجود دارد.

شاهنامه فردوسی یکی از برترین کتب پارسی است که در سراسر آن اسطوره های ایرانی نقش آفرینی کرده اند و با مطالعه ای کوتاه در قسمت های مختلف این کتاب ارزشمند می توانید با برخی از اسطوره های ایرانی آشنایی پیدا کنید.

در کلاس های شاهنامه خوانی بیشترین تمرکز را در بررسی شخصیت های اسطوره های ایرانی قرار می دهند و تمام ویژگی های اخلاقی هر یک از اسطوره ها را شرح می دهند.

آشنایی با نگارش پارسی در کلاس شاهنامه خوانی

نگارش پارسی، یکی از ارزشمندترین مواردی است که در جای جای شاهنامه قابل مشاهده است. نکارش پارسی آنچنان مهم و کلیدی است که باید به آن توجه بسیاری شود.

در شاهنامه فردوسی از تکنیک های نگارشی ادبیات پارسی استفاده شده است و در تک تک ابیات آن با تکنیک شعر سرایی بی نظیر مواجه خواهید شد.

در کلاس های شاهنامه خوانی بررسی تک تک ابیات با ظرافت بالایی انجام می شود و همین موضوع باعث می شود به مرور زمان به نگارش پارسی قدیم آشنا شده و به تمام ظرافت های آن واقف شوید.

آشنایی با قواعد حاکم در شعرها

شاهنامه فردوسی آنچنان با ظرافت سروده شده است که مستلزم بررسی های دقیق می باشد. در تک تک ابیات شاهنامه قواعد به خصوصی به کار رفته است که درک آن برای افراد عادی غیر قابل درک است و مستلزم آموزش ها و بررسی های دقیق می باشد.

تمامی آرایه ها، اغراق ها ، استعاره ها و نظم حاکم در شعر در جمع آوری شاهنامه موثر بوده و همگی این عوامل باعث برتری این اثر نسبت به آثار ادبی دیگر شده است.

در کلاس های شاهنامه خوانی تمامی نکات نهفته در شعر ها و قوانین حاکم بر آن مورد بررسی قرار می گیرد و تکرار این قوانین باعث می شود تماما این قوانین ملکه ذهن شود.

اطلاع یافتن از تاریخ قدیم در کلاس شاهنامه خوانی

تاریخ هر کشوری مهم ترین تاثیر را در شناسایی آن ملت دارد. تاریخ هر جامعه به نوعی شناسنامه مردم آن کشور بوده و معرف آنها می باشد.

نکاتی که در تاریخ نهفته است آنچنان راه گشا و عبرت آموز است که اگر بارها و بارها مورد مطالعه قرار گیرد باز هم کفایت نمیکند.

در کلاس های شاهنامه خوانی اساتید خبره آنچنان با بیان شیوای خود تاریخ را ورق می زنند که افراد نسبت به مطالعه تاریخ اشتیاق بیشتری نشان داده و از تک تک متون مندج در شاهنامه لذت می برند.

آشنایی با پادشاهان ایران باستان در کلاس شاهنامه خوانی

در قسمت بررسی در مورد واژه شاهنامه و علت نام گذاری این اثر ارزشمند به این موضوع اشاره شد که واژه شاهنامه تنها به متونی اطلاق می شد که داستان سرایی پیرامون شاه های ایران صورت می گیرفت.

شاید بتوان از شاهنامه در گروه آثاری نام برد که بیشترین توصیف و شاید دقیق ترین توصیف را در مورد پادشاهان ایران قدیم داشته است.

شاهنامه با ظرافت های بسیاری پادشاهان ایران باستان را توصیف نموده است و اطلاعات مفیدی از رفتار و کردار پادشاهان میتوان از شاهنامه دریافت کرد.

جلسات به خصوصی در کلاس های شاهنامه خوانی به بررسی داستان هایی که توصیف گر پادشاهان قدیمی است می گذرد که شاید شیرین ترین و جذاب ترین قسمت کلاس شاهنامه خوانی باشد زیرا مطابق نظر سنجی های صورت گرفته بیشتر حضار نسبت به این قسمت از کلاس بیشترین میزان رضایت را داشتند.

مدح نیکی و نکوهش بدی ها در کلاس شاهنامه خوانی

یکی از مواردی که به وفور در شاهنامه فردوسی به چشم می خورد جنگ بین نیکی و بدی می باشد. فردوسی در نگارش شاهنامه سعی داشته است به سادگی مرز میان خوبی و بدی را برای افرادی که این داستان ها را مورد مطالعه قرار می دهند نشان دهد.

یکی از دلایلی که از شاهنامه فردوسی به عنوان کتبی پند آموز یاد می شود همین مورد است.

در جای جای شاهنامه مشاهده می کنید که نیکی و پلیدی در جنگ هستند و در سراسر شعرهای فردوسی مدح نیکی و نکوهش بدی ها قابل مشاهده می باشد.

کلاس شاهنامه خوانی

کلاس شاهنامه خوانی در کرج

کاملترین دوره ی شاهنامه خوانی در کرج در بهترین موسسه فرهنگی هنری در کرج با عنوان مجموعه باغ آینه و زیر نظر اساتید ماهر این فن برگزار می گردد. در سال های اخیر شاهد روی آوردن دوباره افراد به این مبحث شیرین بوده ایم و از این رو، شاهنامه خوانی در کرج به یکی از پرتقاضاترین دوره ها در موسسه فرهنگی هنری باغ آینه مبدل شده است. در کنار شاهنامه خوانی در کرج، مجموعه باغ آینه نهایت تلاش خود را به کار برده است تا دوره ها و کلاسهایی برای بررسی دیگر آثار برجسته هنری تاریخ ایران نیز برگزار شود.

دوره ی در نظر گرفته شده برای شاهنامه خوانی زیر نظر اساتید مجرب مجموعه باغ آینه، انجام می شود و خواندن اشعار شاهنامه فردوسی با آواز و لحن حماسی مخصوص و با رنگ و بوی اصیل خود صورت می گیرد.

با توجه به اهمیت شناخت تاریخ و ادبیات برجسته ایران و معرفی آن به نسل های مختلف، اعم از کودکان و نوجوانان، و بازگشت دوباره ی جوانان و بزرگسالان به این مباحث، مجموعه باغ آینه “موسسه فرهنگی هنری در کرج با مجوز وزارت ارشاد اسلامی” بر آن شده است تا محفل های گرم شاهنامه خوانی در کرج را به صورت گسترده در اختیار جمع بزرگی از همشهریان قرار دهد.

رسم شاهنامه خوانی که جزو بخشهای اصلی محفل های خوانین، اشراف و قهوه خانه ها در تاریخ ایران بوده است، یکی از محبوب ترین و دلنشین ترین تفریحات در گذشته ی ایران به حساب می آمده است. چه خوب که بتوان با زنده کردن دوباره ی این رسم، بار دیگربااین محافل ارتباط گذشته را پیدا کرد و مسیر جامعه ی ایرانی را به عنوان کشوری با فرهنگ ریشه دار،به این سو هدایت کرد.

علاوه بر جلسات شاهنامه خوانی در کرج و آشنایی با  سبک و سیاق کامل این هنر، می توانید در کلاس هایی با برنامه های کاملی از  جمله: مثنوی خوانی، سعدی شناسی، حافظ شناسی و بسیاری از جلسات آشنایی با شعرای شعر نو و سپید زیر نظر باغ آینه،موسسه فرهنگی هنری در کرج شرکت نمایید.

شماره تماس مجموعه:

۰۲۶۳۴۴۶۸۸۰۶

۰۲۶۳۴۴۶۹۱۷۲

۰۹۰۱۵۴۵۳۲۸۹

آدرس: کرج، میدان نبوت، بلوار ملاصدرا بعد از پل شهدای روحانی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید