logo

چرا به معنای زندگی فکر می‌کنیم؟

کاربر عضو باغ دو واحد معنای زندگی نیاز به تمرین و مشارکت بدون دیدگاه
اهداف و انتظارات آموزشی باغ‌آینه در این درس

در اولین جلسه از معنای زندگی به توضیح یک پرسش می‌پردازیم و انتظار باغ آنست که پس از این جلسه، هر زمان پرسشی دربارهٔ معنای زندگی به سراغتان آمد، به شرایطی که در آن قرار دارید، بیشتر بیندیشید.

فشار ذهنی هنگام مطالعه
نیاز به مشارکت شما
چرا به معنای زندگی فکر می‌کنیم؟

هنگامی که از «معنای زندگی» سخن به میان می‌آید، اغلب ما می‌پرسیم: «خب، معنای زندگی چیست؟» یا «منظورت از این حرف چیست؟»

برای روشن کردنِ مفهومِ دقیقِ «معنای زندگی»، اجازه بدهید با یک شعر، درس را آغاز کنیم زیرا که هنر و ادبیات می‌توانند موضوعات سخت و مفاهیمِ تخصصی و پیچیده را به سادگی هر چه تمام، توضیح دهند.

این شعر را مانند بسیاری از اشعار زیبای جهان در گالری شعر باغ‌آینه قرار داده‌ایم و می‌توانید از بخش زیر آن را بخوانید. پیشنهاد می‌کنیم قبل از خواندن این شعر، ادامهٔ درس را مطالعه نکنید و حتماً ابتدا این شعر را بخوانید و فراموش نکنید که به تمام پرسش‌هایی که در انتهای آن مطرح شده، پاسخ دهید.

 

چه زمانی انسان‌ها، پرسش‌هایی درباره «معنای زندگی» می‌پرسند؟

شعری که خواندید، حرف دلِ بسیاری از انسانها در زمان‌های مختلفِ تاریخی بوده است و به شیوه‌های متفاوتی در طول تاریخ بیان شده؛ شعر، نقاشی، فیلم و موسیقی و ... . آهنگ‌ها و شعرها و نقاشی‌های متفاوتی با این مضمون خلق شده‌اند برای مثال این آهنگ از گروه Hinted که نامش نیز «معنای زندگی» است؛ به راحتی تمامِ پرسش‌هایی را که دربارهٔ معنای زندگی وجود دارد، منتقل می‌کند و البتّه خاصیّت هنر همین است.

   

شعری از خیّام

بیشتر کسانی که در این حوزه فعالیت دارند در نهایت خواسته‌اند بدانند که آیا وجود هر یک از ما در گذر زمان معنا دارد یا خیر. و اگر «آری»، چگونه؟

امّا آیا تا به حال دقّت کرده‌اید که این پرسش‌ها در چه لحظاتی از زندگی مطرح می‌شوند؟

درود
هنگام به کام
فرهنگ‌دوست عزیز
عضویت در باغ‌آینه، رایگان و سریع است و کافی‌ست برای خودتان نام و رمز عبور تعیین کنید.
شما با عضویت در باغ‌آینه، به بخشی از درس‌های باغ‌آینه دسترسی پیدا می‌کنید.
همچنین اگر از عضویت در باغ، رضایت داشتید می‌توانید با خرید اشتراک به تمام نوشته‌های اختصاصی باغ نیز دسترسی پیدا کنید.
دوست عزیز؛
اگر با باغ‌آینه آشنا نیستید و ترجیح می‌دهید درباره باغ بیشتر بدانید، می‌توانید بخش درباره ما را مطالعه کنید یا به نظرات دانشجویان باغ، نگاهی بیندازید و دقیق‌تر به این پرسش فکر کنید که آیا باغ‌آینه برای شما مناسب است یا نه؟

تمرین:

زمانی را به یاد بیاورید که دچار این پرسش‌ها دربارهٔ معنای زندگی شده بودید، آن لحظات را یادداشت کنید و در یادداشت خود به این اشاره کنید که چه پرسش‌هایی به سراغتان آمد و چه احساسی داشتید؟ (پاسخ به این پرسش، نقطهٔ آغازِ خوبی برای مسیری است که در این کارگاه طی خواهید کرد)

آیا خواندن این محتوا برای شما مفید بود؟