logo
آشنایی با دورهٔ دو واحد معنای زندگی

وقتی بحث معنای زندگی به میان می‌آید، ما می‌توانیم دربارهٔ مذهب، فلسفه، کیهان‌شناسی، ریاضیات، ژنتیک و بسیاری چیزهای دیگر در این باب بخوانیم و البته که خواهیم خواند امّا نه در این کارگاه. چرا که هدفی که نیاز داریم به آن برسیم، در آن مفاهیم نیست و البتّه که آن مباحث نیز به اندازه‌ای مفصّل هستند که بخواهیم دورهٔ مجزایی را به آن‌ها اختصاص دهیم.

این کارگاه درباره پاسخ به این پرسش است که معنای زندگی هر کدام از شما -که خوانندگان این سطرها هستید- چیست؟ و شما چرا اینجایید؟

کارگاه دو واحد معنای زندگی که از سلسله دوره‌های مرتبط با وزارت مطالعه باغ‌آینه است، می‌خواهد تا پاسخ شما را برای این پرسش پیدا کند و در هر جلسه درون شما را آرام آرام بشکافد و به عمیق‌ترین نقطه در ذهن شما برسد و پاسخی که در آنجا نهفته است، به شما نشان دهد و آینه‌ای برای شما باشد تا خودتان را با خودتان آشنا کند.

معنای زندگی شما چیست؟

اگر با وزارت مطالعهٔ باغ‌آینه آشنا نیستید، ما مطلبی را به معرفی وزارت مطالعهٔ باغ‌آینه و کارگاه‌های «دو واحد» اختصاص داده‌ایم.

این دوره در واقع شروعِ یک راه بزرگتر است. ما در ابتدا می‌خواستیم تا دوره‌ای تحت عنوان «یافتن خود» برگزار کنیم امّا در هنگام طرّاحی این دوره متوجه شدیم که بدون فهمِ معنایِ زندگیِ خود نمی‌توان به «یافتنِ خود» رسید زیرا قدم اوّل در یافتن خود پاسخ به این پرسش است که «چرا اینجاییم؟»

در واقع این مسیر را به دو بخش تقسیم کرده‌ایم؛

بخش اول بخش کوتاه‌تری‌است که درباره «معنایِ زندگی» می‌خوانیم

و بخش دوم به «یافتن خود» می‌پردازیم.

در حقیقت ابتدا معنای زندگیِ خود را متوجّه می‌شویم و سپس راه‌های دست یافتن به «خود» را جستجو می‌کنیم و در نهایت می‌توانیم از این مسیر وارد یافتن شغل مورد علاقه خود، پارتنر مورد علاقه خود، ساختن زندگی مورد علاقه خود و دیگر مباحث شویم.

کارگاه کتاب‌خوانی دو واحد معنای زندگی

آشنایی با کارگاه دو واحد معنای زندگی در وزارت مطالعه باغ‌آینه

همهٔ ما تجربه زنده بودن را داشته‌ایم امّا بسیاری از ما نمی‌دانیم چرا هستیم؟ آیا بودنِ ما یک معنایی دارد؟ یا به صورت تصادفی به اینجا پرت شده‌ایم و بودنِ ما هیچ معنایی ندارد؟ در لحظهٔ اوّل، پاسخ به نظر ساده می‌رسد امّا اگر پاسخ به همین سادگی بود، این پرسش در طول زمان بیشتر و بیشتر پرسیده نمی‌شد. هرچه از گذشته به زمان حال می‌رسیم، این پرسش بیشتر از قبل مطرح می‌شود.

چرا بهتر است درباره معنای زندگی مطالعه کنیم؟

یکی از دلایلی که این پرسش، بیش از پیش مطرح می‌شود، آنست که معضل تنهایی در جهان رو به افزایش است که دلایل خاص خود را دارد که به آن‌ها خواهیم پرداخت و از طرفی نیز در جهان معاصر، شور زندگی کاهش پیدا کرده است و میل به خودکشی در حال افزایش است. 

برخی معتقدند پرسیدنِ این سوال نشانهٔ بیماری است و کسی که این سؤال را می‌پرسد، دچار بیماری یا فلسفه‌بافی شده است و برخی دیگر معتقدند پرسیدن دربارهٔ این سوال نشانه سلامتی و هوشیاری فرد است. ما در باغ‌آینه فکر می‌کنیم که پرداختن به مطالعهٔ معنای زندگی ضروری است زیرا که زمانیکه بخواهیم درباره بسیاری مسائل دیگر گفتگو کنیم به « معنای زندگی» می‌رسیم و اگر تکلیفِ ما با این موضوع روشن نباشد، پاسخ بقیّه مسائل را نیز نمی‌توانیم پیدا کنیم.

مثلاً زمانیکه:

  1. می‌خواهیم شغل مورد علاقه خود را پیدا کنیم، از خود می‌پرسیم «من به چه دردی می‌خورم؟» . این پرسش به صورت مستقیم با معنای زندگی و معنای بودنِ ما ارتباط دارد. 
  2. می‌خواهیم بدانیم چرا خلق شده‌ایم، می‌پرسیم «آیا منظور از خلق شدنِ من، انجام کارِ خاصی در این جهان است؟». این پرسش نیز با «معنای زندگی» در ارتباط است.
  3. می‌خواهیم بدانیم که «چرا افسرده شده‌ایم؟». برای پاسخ به این پرسش، یکی از موضوعاتی که به ما کمک می‌کند آنست که بدانیم آیا «معنای بودن» خود را فهمیده‌ایم و افسردگی ما از سردرگمی ما در این زمینه است یا دلایل دیگری نیز دارد؟

و البته فراموش نکنیم که باغ‌آینه به کلمه «مطالعه» به شیوهٔ متفاوتی نگاه می‌کند که در مطلب «آیا مفهوم «مطالعه» را متوجه شده‌ایم؟ » به صورت شفاف‌تر توضیح داده شده است. اگر نخوانده‌اید، پیشنهاد می‌کنیم نگاهی به این نوشته بیاندازید.

ما در دوره دو واحد معنای زندگی چه خواهیم کرد؟

ما در وزارت مطالعه باغ‌آینه می‌خواهیم با کمترین هزینه و زمان، بیشترین بهره را از «زمان» ببریم و با بیشترین سرعت به عمیق‌ترین مسائل دست پیدا کنیم. به همین خاطر ما از تمام راه‌های ممکن استفاده خواهیم کرد تا بتوانیم «معنای زندگی» خود را بیابیم.

  ما  کتاب‌هایی درباره معنای زندگی می‌خوانیم

 ما باهم فیلم‌هایی درباره معنای زندگی می‌بینیم

 تمرین های متفاوتی را در این زمینه انجام می‌دهیم

 ما باهم مبحث معنای زندگی را زیر ذرّه‌بین می‌بریم

 معنای زندگی خود را تحلیل، نقد و بررسی می‌کنیم

 با معنای زندگی دیگران آشنا می‌شویم و تفاوت‌ها را عمیق‌تر درک می‌کنیم

 و از کل این فرایند برای فهمِ ابعادِ مختلفِ معنای زندگی، استفاده می‌کنیم.

کارگاه دو واحد معنای زندگی برای چه کسانی مفید است؟

 انسان‌هایی که می‌خواهند درباره معنای زندگی بدانند

 انسان‌های که علاقه به شناخت بیشتر و بهتر و عمیق‌تر خودشان هستند

 انسان‌هایی که به خواندن کتاب‌ و دیدن فیلم علاقه دارند.

 انسان‌هایی که به نگریستن به یک موضوع از زاویه‌های جدید علاقه دارند.

 انسان‌هایی که در شغل‌های مختلف از جمله مدیریت، روانشناسی، فلسفه، منابع انسانی، ادبیات و هنر، پزشکی و مهندسی مشغول به کار هستند. (این دوره به ایشان کمک می‌کند تا ببینند آیا در جایگاه شغلی مناسبی قرار دارند یا دیگر عوامل سازمان در جایگاه درست و مناسبی قرار گرفته‌اند)

این دوره چه تأثیری بر زندگی من دارد؟

کتاب‌های خوب جهان را می‌خوانیم.

فیلم‌های خوب جهان را می‌بینیم.

معنای زندگی خود را می‌فهمیم و آن را تحلیل و آنالیز می‌کنیم

پس از شناخت معنای زندگی خود، می‌توانیم آن را تغییر دهیم.

با هم‌کلاسی‌های کتاب‌خوان و علاقه‌مند به خودشناسی آشنا می‌شویم.

تمرین‌های خود را به اشتراک می‌گذاریم و تمرین‌های هم‌کلاسی‌ها را مشاهده می‌کنیم و با نگرش‌های متفاوت آشنا می‌شویم.

و در نهایت متوجه می‌شویم چرا اینجاییم؟

چرا زنده هستیم

چگونه می‌توان در این دوره شرکت کرد؟

در وبسایت باغ‌آینه، شما -از هرکجای جهان- با تهیّه یک اشتراک می‌توانید به همه‌ٔ دوره‌های وبسایت باغ‌آینه دسترسی داشته باشید. 


منابع اصلی دوره‌ٔ دو واحد معنای زندگی کدام‌ها هستند؟

در هر جلسه، تک‌تک منابع مرتبط با آن جلسه ذکر می‌شوند و در پایان دوره نیز تمام منابع اصلی که کلّ دوره به کمک آنها تهیه شده است، یادداشت می‌شود.

آیا تخصص خاصی برای شرکت در این کارگاه نیاز است؟

خیر، تمام دوره‌های باغ‌آینه برای عموم طرّاحی شده است تا فهم آن برای افراد با سطح‌های مختلف و متفاوت، میسّر باشد. باغ‌آینه در هر جلسه شما را همراهی می‌کند تا کاملاً در جریان کارگاه قرار بگیرید و تمام جزییات را بیاموزید. خوانش درس‌ها آسان است و انجام تمرین‌های هر درس نشان از آمادگی برای ورود به جلسه بعد خواهد بود.

درود
هنگام به کام
فرهنگ‌دوست عزیز
عضویت در باغ‌آینه، رایگان و سریع است و کافی‌ست برای خودتان نام و رمز عبور تعیین کنید.
شما با عضویت در باغ‌آینه، به بیش از نیمی از درس‌های باغ‌آینه دسترسی پیدا می‌کنید.
همچنین اگر از عضویت در باغ، رضایت داشتید می‌توانید با خرید اشتراک به تمام نوشته‌های اختصاصی باغ نیز دسترسی پیدا کنید.
دوست عزیز؛
اگر با باغ‌آینه آشنا نیستید و ترجیح می‌دهید درباره باغ بیشتر بدانید، می‌توانید بخش درباره ما را مطالعه کنید یا به نظرات دانشجویان باغ، نگاهی بیندازید و دقیق‌تر به این پرسش فکر کنید که آیا باغ‌آینه برای شما مناسب است یا نه؟

آیا خواندن این محتوا برای شما مفید بود؟