logo
زندگی سهراب سپهری

شما می‌توانید این درس را مطالعه نکنید و مستقیم وارد اشعار سهراب شوید امّا پیشنهاد باغ‌آینه آنست که این کار را نکنید! فهمِ کاملِ اشعار یک شاعر، بدونِ داشتنِ هیچ شناختی از زندگی و روحیّات او، کمی سخت است. در حقیقت ظرافت‌هایی در زندگیِ روزمرهٔ هر شاعر رخ می‌دهد که در شعر به صورت مستقیم اشاره نشده امّا دانستنش به فهم شعر و حال و هوای شاعر کمک فراوانی می‌کند.

اگر کسی شهر کاشان و کویرهایش را نشناسد، فهم برخی شعرها برایش ساده نخواهد بود. یا مثلاً مقایسه کنید شخصی را که با میوهٔ انار آشناست و شخصی دیگر که میوهٔ انار را ندیده است و حال اگر هر دو نفر این شعر سهراب را بخوانند، چه میزان از این شعر را متوجّه می‌شوند:

من اناری را می‌کنم دانه
به دل می‌گویم
خوب بود این مردم،
 دانه‌های دلشان پیدا بود.

اگر بخواهیم شعر سهراب را به غیرفارسی‌زبان توضیح دهیم، میبایست که تمام این جزییات را نیز شرح دهیم امّا ز آنجا که در باغ‌آینه، در حال حاضر مخاطب ما تمام فارسی‌دانان جهان هستند؛ شاید لزومی به توضیح ایران و کویر و انار و ... نباشد امّا احتیاج است تا با قسمتی از زندگی خود سهراب سپهری بیشتر آشنا شویم و به او بیشتر نزدیک شویم. 

همانگونه که وقتی دوستی را از نزدیک می‌شناسیم و با او به مهمانی رفته‌ایم و روزها با او همدم شده‌ایم؛ شناختمان از او متفاوت است نسبت به دوستی که تا به حال او را ندیده‌ایم و فقط چند جمله از او را در جایی خوانده‌ایم.

زندگی سهراب سپهری

هدف ما در باغ‌آینه این نیست که روز و تاریخ تولد سهراب را بگوییم زیرا که بسیاری از این اطلاعات با یک جستجوی بسیار ساده یافت می‌شود بلکه تصمیمِ ما آنست که تمام خاطرات یا روزنوشت‌ها یا نامه‌ها و مصاحبه‌ها و مقالاتی که مرتبط با زندگی سهراب هستند و یافتنشان اندکی سخت است؛ در اینجا جمع کنیم و هر آنکه می‌خواهد تا سهراب را بشناسد، بتواند به تمام این محتواها به صورت کامل دسترسی داشته باشد.

عکسی از زندگی سهراب سپهری

درود
هنگام به کام
فرهنگ‌دوست عزیز
عضویت در باغ‌آینه، رایگان و سریع است و کافی‌ست برای خودتان نام و رمز عبور تعیین کنید.
شما با عضویت در باغ‌آینه، به بخشی از درس‌های باغ‌آینه دسترسی پیدا می‌کنید.
همچنین اگر از عضویت در باغ، رضایت داشتید می‌توانید با خرید اشتراک به تمام نوشته‌های اختصاصی باغ نیز دسترسی پیدا کنید.
دوست عزیز؛
اگر با باغ‌آینه آشنا نیستید و ترجیح می‌دهید درباره باغ بیشتر بدانید، می‌توانید بخش درباره ما را مطالعه کنید یا به نظرات دانشجویان باغ، نگاهی بیندازید و دقیق‌تر به این پرسش فکر کنید که آیا باغ‌آینه برای شما مناسب است یا نه؟

پرسش:

۱- کدامیک از مطالب بالا دربارهٔ سهراب سپهری به شما کمک کرد تا دنیای سپهری را بهتر بشناسید؟

۲- دیدگاه شما دربارهٔ پرسشی که در تصویر ابتدای این محتوا درباره ارتباط ذهن و زندگی شاعر آمده است ؛ چیست؟

۳-سهراب سپهری، خاطرات خود را در قالب کتابی به نام «اطاق آبی» نگاشته است و پری‌دخت سپهری نیز شعرها و یادداشت‌های منتشرنشدهٔ سهراب را جمع‌آوری کرده و در قالب کتابی منتشر کرده است. پیشنهاد باغ‌آینه آنست که اگر می‌خواهید در دنیای سهراب غرق شوید و او را کامل بشناسید، ابتدا این دو کتاب را بخوانید و سپس به درس بعد بیایید تا خواندن اشعار سهراب را باهم شروع کنیم. (این مورد یک تمرین اختیاری است.)

آیا خواندن این محتوا برای شما مفید بود؟

1 دیدگاه برای زندگی سهراب سپهری