logo
اهداف و انتظارات آموزشی باغ‌آینه در این درس

در این سخن آغازین، پنجره‌ای برای آشنایی با سهراب سپهری باز می‌کنیم و به سراغ سهراب می‌رویم.

هدف از این درس آنست که ابتدا درباره چند پرسش مهم -که همیشه در ذهن ما درباره سهراب وجود دارد- گفتگو کنیم و دیدگاه خود را درباره این موضوعات شفّاف کنیم و سپس به سراغ خواندن اشعار سهراب و درک معنای عمیق آن‌ها برویم.

فشار ذهنی هنگام مطالعه
نیاز به مشارکت شما
سخن آغازین درباره سهراب سپهری

اجازه بدهید تا به شیوهٔ مرسوم، دوره «دمی پیشِ دانا | سهراب سپهری» را آغاز نکنیم و به شیوهٔ باغ‌آینه این دوره را شروع کنیم. بسیاری افراد در عموم مواقع، برای آشنایی با سهراب در همان ابتدا به سراغ اشعار او می‌روند و با خوانش اشعار او آغاز می‌کنند امّا ما فکر می‌کنیم برای شناخت سهراب و اشعارش بهتر است درباره چند موضوع، عمیق‌تر بیندیشیم.

دربارهٔ سهراب سپهری بسیاری حرف های پراکنده شنیده‌ایم و خوانده‌ایم. اگر قبل از ورود به خواندن اشعار سهراب سپهری، ذهنِ خود را درباره این شنیده‌ها و گفته‌های پراکنده روشن نکنیم، در هنگام خوانش اشعار سهراب و معنای آن‌ها، مُدام درگیرِ این افکار خواهیم شد.

پس بهتر است در همین ابتدای دوره «دمی پیشِ دانا | سهراب سپهری»، این رود گل‌آلود ذهنمان را شفّاف کنیم. به همین دلیل، به برخی از این افکار و شنیده‌ها می‌پردازیم و به صورت پرسش هرکدام از آن‌ها را مطرح می‌کنیم و پاسخ‌ تک‌تک آن‌ها را برای ذهن خود روشن می‌کنیم و همانطور که خودِ سهراب گفته است؛ نرم و آهسته به سراغش می‌رویم.

نقاشی و شعر سهراب سپهری

این درس اگرچه در آغاز دوره سهراب‌خوانی آمده است امّا بسیاری از نقاط پایانی در مسیرهای زندگی، دوباره به نقطه آغاز می‌رسند. پس به یاد داشته باشید که بعد از اتمامِ این دوره سهراب‌خوانی، دوباره به این درس برگردید و یکبار دیگر این پرسش و پاسخ‌ها را مطالعه کنید.

درود
هنگام به کام
فرهنگ‌دوست عزیز
عضویت در باغ‌آینه، رایگان و سریع است و کافی‌ست برای خودتان نام و رمز عبور تعیین کنید.
شما با عضویت در باغ‌آینه، به بیش از نیمی از درس‌های باغ‌آینه دسترسی پیدا می‌کنید.
همچنین اگر از عضویت در باغ، رضایت داشتید می‌توانید با خرید اشتراک به تمام نوشته‌های اختصاصی باغ نیز دسترسی پیدا کنید.
دوست عزیز؛
اگر با باغ‌آینه آشنا نیستید و ترجیح می‌دهید درباره باغ بیشتر بدانید، می‌توانید بخش درباره ما را مطالعه کنید یا به نظرات دانشجویان باغ، نگاهی بیندازید و دقیق‌تر به این پرسش فکر کنید که آیا باغ‌آینه برای شما مناسب است یا نه؟

پرسش:

شما چه پرسش متفاوتی درباره سهراب دارید؟ (نیاز نیست پرسش پیچیده‌ای داشته باشید. هر پرسشی که به ذهنتان می‌رسد -هرچند که بسیار ساده باشد- اینجا یادداشت کنید.)

آیا خواندن این محتوا برای شما مفید بود؟

3 دیدگاه برای سخن آغازین درباره سهراب سپهری