logo
اهداف و انتظارات آموزشی باغ‌آینه در این درس

آغازِ مسیرِ کتاب خواندن برای بسیاری از انسان‌ها دشوار است. این درس ایجاد شده است تا بتوانیم به شیوه‌هایی فکر کنیم که این مسیر را برای انسان‌‌ها ساده‌تر می‌کند. هدف باغ‌آینه از ایجاد محتوای این درس، آنست که با ایجاد این چند درس، مسیرِ کتاب‌ خواندن را برای علاقه‌مندان کتابخوانی، ساده‌تر کند و تمام راهکارها را به دوستانی که می‌خواهند خود یا دیگری(از جمله فرزندان، دانش‌آموزان و عزیزان خود) را به کتابخوانی علاقه‌مند کنند؛ معرفی کند.

انتظار باغ‌آینه آنست که پس از خواندن این درس‌ها، شما با تمام این راهکارها آشنا شده باشد و بتوانید در مسیر کتابخوانی برای خود و دیگران تأثیرگذار باشید.

فشار ذهنی هنگام مطالعه
نیاز به مشارکت شما
چگونه میتوان به کتاب و کتاب‌خوانی علاقه‌مند شد؟ | بخش اوّل

چگونه فرزندمان را به کتابخوانی علاقه‌مند کنیم؟ یا چگونه خودمان را به کتابخوانی علاقه‌مند کنیم؟ یا چگونه فرهنگ کتاب‌خوانی را در میان اطرافیانمان ترویج دهیم؟

اغلب وقتی این سؤال پرسیده می‌شود، فراموش می‌شود که دو نکته در این پرسش نهفته است:

  1. پرسیدن این سؤال به این معناست که پرسشگر می‌داند و  اطمینان دارد که بهتر است کتاب بخوانیم. پس در این نوشته به دلایل خوب بودن کتاب نخواهیم پرداخت و البتّه برای پرداختن به آن نیز نیازمند یک مطلب مفصل دیگر هستیم چراکه رشته‌های متعددی از جمله علوم اعصاب، روانشناسی، فلسفه، جامعه شناسی، علوم سیاسی و ... به آن پرداخته‌اند.
  2. همگی توافق نظر داریم که منظور از کتاب چیست . توافق نظر درباره آنکه چه چیز کتاب است و چه چیز کتاب نیست، محلّ چالش بسیاری افراد است. برخی معتقدند نوشته‌های تلگرامی و اینستاگرامی نیز نوعی کتاب محسوب می شوند و جزئی از ساعت مطالعه افراد به شمار می‌روند. برخی نیز با این موضوع به شدت مخالفند و معتقدند کتاب، نوشته‌ای بسیار طولانی‌تر از متن‌های تلگرامی و اینستاگرامی است. 

بهتر است دربارهٔ نکته دوم، به صورت شفّاف بگوییم که در این سلسله نوشته‌ها، هرجا که از کلمهٔ کتاب استفاده می‌کنیم منظور ما متنهای بلند وبسایت‌ها و اینستاگرام و تلگرام نیست. اگرچه این نوشته‌ها میتوانند آگاهی بخش باشند و درواقع جزئی از فرهنگ مطالعه به حساب بیایند امّا ما در باغ‌آینه، آنها را در دسته‌بندی کتاب قرار نمی‌دهیم بلکه از نظر ما، این نوشته‌ها فقط و فقط یک نوع «متن» هستند. 

پس قصد ما پرداختن به آن‌ها نیست بلکه قصد ما دقیقاً پرداختن به «کتاب» است که با عنوان رسمی «کتاب» به فروش می‌رسد و میتواند صوتی یا کاغذی یا پی‌دی‌اف(PDF) باشد.

موضوع مهم دیگری که پیش از آغاز بحث، بهتر است دربارهٔ آن شفّاف‌سازی شود آنست که یک پرسش پر تکرار درباره کتاب‌خوانی آنست که ما چرا علی رغم اینکه می‌دانیم کتاب خوب است، کتاب نمی‌خوانیم؟

در حقیقت منظور از این پرسش آنست که گویی اغلب افراد میدانند که کتاب خوب است اما کارِ درستِ کتاب‌خواندن را انجام نمی‌دهند. این پرسش شبیه همان پرسش‌های مرسوم است که همه می‌دانند راستگویی است؛ همه می‌دانند که رعایت قانون خوب است امّا باور ندارند که راه نجاتِ آنها در راستگویی و رعایت قانون و کتاب خواندن است. ما در این سلسله جلسات به دلایل فلسفی، جامعه شناختی، سیاسی، روانشناختی و دلایل دیگر این موضوع نمی‌پردازیم و تنها به راه حل‌ها خواهیم پرداخت؛ اینکه چگونه و از چه راه‌هایی می‌توانیم به کارِ درستِ کتاب‌خواندن علاقه‌مند شویم؟ 

مجموعه دلایل و عوامل اینکه «چرا کتاب نمی‌خوانیم؟»، بحث بسیار مفصل و ارزشمندی است که امیدواریم روزی فرصت شود تا درباره‌‌اش به صورت کامل و جامع صحبت کنیم.

چگونه میتوان به کتابخوانی علاقه‌مند شد؟

اگر بخواهیم این پرسش را به صورت دقیق و عمیق بررسی کنیم؛ به «کودکی» خواهیم رسید. ممکن است گمان کنید که منظور ما از «کودکی» آنست که چگونه میتوان بچه‌ها و فرزندان را به کتاب‌خوانی علاقه‌مند کرد امّا اجازه دهید تا به عنوان یک باغ‌آینه‌ای، اندکی متفاوت بیندیشیم. مقصود ما از «کودکی» آنست که یک انسان را -هرچند که بزرگسال باشد- به عنوان یک کودک ببینیم و سپس دوباره بپرسیم چگونه می‌توان این کودک را به کتاب‌خوانی علاقه‌مند کرد؟ 

با پرسیدن این سؤال به پاسخ‌های بهتری می‌رسیم چراکه دو موضوع را در کنار هم متوجّه می‌شویم:

  1. متوجه می‌شویم چگونه کودکان خردسال را به کتاب علاقه‌مند کنیم؟
  2. متوجه می‌شویم چگونه می‌توان یک بزرگسال را با راه‌هایی بسیار ساده و کودکانه و لذّت‌بخش به کتاب علاقه‌مند کرد؟

چگونه می‌توان کودکان را به کتاب‌خوانی علاقه‌مند کرد؟

درود
هنگام به کام
فرهنگ‌دوست عزیز
عضویت در باغ‌آینه، رایگان و سریع است و کافی‌ست برای خودتان نام و رمز عبور تعیین کنید.
شما با عضویت در باغ‌آینه، به بیش از نیمی از درس‌های باغ‌آینه دسترسی پیدا می‌کنید.
همچنین اگر از عضویت در باغ، رضایت داشتید می‌توانید با خرید اشتراک به تمام نوشته‌های اختصاصی باغ نیز دسترسی پیدا کنید.
دوست عزیز؛
اگر با باغ‌آینه آشنا نیستید و ترجیح می‌دهید درباره باغ بیشتر بدانید، می‌توانید بخش درباره ما را مطالعه کنید یا به نظرات دانشجویان باغ، نگاهی بیندازید و دقیق‌تر به این پرسش فکر کنید که آیا باغ‌آینه برای شما مناسب است یا نه؟

پرسش:

به هرکدام از پرسش‌های زیر به دلخواه پاسخ دهید:

  1. خاطره‌ای از دوران کودکی خود دارید که در آن کتاب و کتاب‌خوانی تشویق شده باشد؟ یا خاطره‌ای دارید که شما را برای همیشه از کتاب و کتابخوانی بیزار کرده باشد؟
  2. شما چه ایده دیگری برای علاقه‌مند کردن کودکان به کتاب، پیشنهاد می‌کنید؟
  3. به نظر شما چه کار یا کارهایی، کودکان را از کتاب‌خواندن متنفر می‌کند؟

آیا خواندن این محتوا برای شما مفید بود؟

1 دیدگاه برای چگونه میتوان به کتاب و کتاب‌خوانی علاقه‌مند شد؟ | بخش اوّل