logo

گالری شعر

گالری شعر بدون دیدگاه
گالری شعر

گالری شعر به چه معناست؟

به نظر باغ‌آینه‌ای‌ها، شعر یک اثر هنری است که بهتر است در گالری‌ها به نمایش گذاشته شود و مردم از سراسر جهان بیایند و این آثار خارق‌العاده هنری که با کلمات ساخته شده‌اند، ببینند و بخوانند و از عمق زیبایی‌ آن‌ها شگفت‌زده شوند.

به همین دلیل در باغ‌آینه بخشی با عنوان «گالری شعر» ایجاد کرده‌ایم تا شعرهای زیبای جهان را با هم بخوانیم و بشنویم. شعرهایی که هرکدام با ذهن و دست یک هنرمند(شاعر) ساخته شده‌اند و نقاشی‌‌ای از کلمات را پدید آورده‌اند که هر کدام از رنگ‌ها(=واژگان)، هنرمندانه و با ظرافت خاصی در کنار هم قرار گرفته‌اند و در کوتاه‌ترین جملات، عمیق‌تریم مفاهیم را گنجانده‌اند. 

هنری که در هر شعر و ترانه و غزل وجود دارد می‌تواند شبیه یک اثر نقاشی یا یک قطعهٔ موسیقی یا یک مجسمه ارزشمند و یا حتی یک فیلم کوتاه و عمیق باشد که به وسیله کلمات خلق شده‌اند. یک شعر حتی می‌تواند شبیه یک رقصِ زیبا باشد که در آن کلمات باهم می‌رقصند.

روشن کردنِ تاریکی

گاه برخی از این آثار هنری توسط فردی سرشناس و مشهور خلق شده‌اند و گاه توسط فردی ناشناس و گمنام که در گوشه‌ای از جهان با کلمات رقصیده است و شعری زیبا خلق کرده است و تلاش ما آنست که بتوانیم در عمر کوتاه خود بسیاری از این آثار هنری مفهومی و گرانبها را با هم ببینیم. البته که بسیاری از این اشعار را حتماً در کتاب‌ها و وبسایت‌ها و فضای مجازی خوانده و شنیده‌اید امّا به دلیل علاقه باغ به حوزه شعر و ادبیات، در وبسایت باغ‌آینه نیز فضایی برای آن‌ها در نظر گرفته‌ایم چراکه «زیبایی» اگر هزاران بار نیز دیده و شنیده شود؛ همچنان لطیف و چشم‌نواز و گوش‌نواز است.

چرا در باغ‌آینه، گالری شعر برگزار می‌شود؟

هرکس که روزگاری در باغ‌آینه رفت و آمدی داشته است؛ از علاقه اهالی باغ به شعر باخبر است. از شب‌های شعر باغ‌آینه تا شعرهایی که بر روی دیوارهای باغ بودند؛ علاقه فراوان باغ به شعر مشخص بود. البته که نمی‌توان در سرزمین ایران زیست و در یک موسسه فرهنگی هنری کار کرد و با شعر هیچ میانه‌ای نداشت! امّا قبول داریم که علاقه باغ‌آینه به ادبیات و شعر بیشتر از حوزه‌های دیگر بوده و هست. 

ایدهٔ گالری شعر نیز از همین داستان شکل گرفت و البته هنوز در ذهن و روح باغ این فکر وجود دارد که روزی یک گالری واقعی از زیباترین اشعار جهان برگزار کنیم. 

تا آن زمان که این ایده تحقق بپذیرد؛ تصمیم داریم که در همین وبسایت این گالری را برپا کنیم و به تماشای این آثار فاخر و نفیس و ارزشمند برویم و چشم و گوش و ذهن خود را از دیدن زیبایی‌های آن‌ها لبریز کنیم.

اهمیت شعر

آیا ما نیز می‌توانیم اشعار خود را برای باغ بفرستیم؟

بله حتماً. آثار هنری شما نیز می‌تواند در این گالری به رایگان به نمایش درآید و خواندن این آثار زیبا همهٔ انسان‌های مشتاق زیبایی را غرق در لذت می‌کند. برای فرستادن آثار هنری خود به گالری شعر باغ‌آینه، از طریق فرم تماس با ما اشعار خود را برای باغ بفرستید و در موضوع نامه نیز عنوان «گالری شعر» را ذکر کنید. تیم باغ‌آینه اشعار را بررسی می‌کنند و آثاری که مناسب گالری شعر باغ باشند، منتشر می‌شوند. در نامه خود حتماً ذکر کنید که دوست دارید اشعار با نام مستعار منتشر شوند یا با نام خودتان و یا حتی به صورت ناشناس.

پرسش:

اگر فقط به اندازهٔ یک شعر در جهان به شما اجازه صحبت می‌دادند؛ کدام شعر را به زبان می‌آوردید؟

درود
هنگام به کام
فرهنگ‌دوست عزیز
عضویت در باغ‌آینه، رایگان و سریع است و کافی‌ست برای خودتان نام و رمز عبور تعیین کنید.
شما با عضویت در باغ‌آینه، به بیش از نیمی از درس‌های باغ‌آینه دسترسی پیدا می‌کنید.
همچنین اگر از عضویت در باغ، رضایت داشتید می‌توانید با خرید اشتراک به تمام نوشته‌های اختصاصی باغ نیز دسترسی پیدا کنید.
دوست عزیز؛
اگر با باغ‌آینه آشنا نیستید و ترجیح می‌دهید درباره باغ بیشتر بدانید، می‌توانید بخش درباره ما را مطالعه کنید یا به نظرات دانشجویان باغ، نگاهی بیندازید و دقیق‌تر به این پرسش فکر کنید که آیا باغ‌آینه برای شما مناسب است یا نه؟

آیا خواندن این محتوا برای شما مفید بود؟