logo

دو نظریه دربارهٔ عشق

کاربر همراه باغ دو واحد عشق نیاز به تمرین و مشارکت بدون دیدگاه
دو نظریه دربارهٔ عشق

حتماً افرادی را دیده‌اید که نقاط ضعف و قوت خود را لیست می‌کنند و سپس با سبک سنگین کردن آنها به جستجوی معشوق آینده خود می‌روند؛ مثلاً می‌گویند من از خانواده فقیری هستم، درآمد کمی دارم، قیافه متوسطی دارم و در سن 52 سالگی هستم، پس بهتر است با کسی مشابه و هم‌طبقهٔ خودم ازدواج کنم که او هم شرایطی مشابه شرایط من داشته باشد.

در اینجا همه ما می‌دانیم که منظور فرد از شرایط مشابه این نیست که معشوق آینده‌اش هم دقیقاً قیافه متوسط، درآمد پایین، 52 سال سن و ... داشته باشد بلکه منظور آنست که معشوق آینده نیز دارای وضعیتی باشد که بسیار بهتر یا بسیار بدتر از وضعیت من نباشد و تضاد شرایط ما بسیار محسوس نباشد.

تئوری تبادلی یا مبادله اجتماعی

بر طبق این دیدگاه، جوانی یا زیبایی یا موقعیت اجتماعی نیست که مورد توجه قرار می‌گیرد بلکه این کلیت شخص است که در نظر گرفته می‌شود و این کلیت‌ها هستند که تبادل می‌گردند. در تئوری قبل، یک پسر جوان 28 ساله و خوش‌قیافه حتی اگر جایگاه اقتصادی ضعیف و هوش پایینی داشته باشد، باز هم به دنبال دختری زیبا و جذاب بود که در دوران شکوفایی و باروری خود است که هیچ ضعفی نداشته باشد.

امّا در این تئوری، افراد ضعف‌ها را در کنار نقاط قوت می‌گذارند و جایگاه اقتصادی ضعیف یک مرد با ویژگی‌های خوب او نظیر جذابیت ظاهری‌اش جبران‌پذیر می‌گردد و به دنبال معشوقی می‌گردد که سپری شدن بهار زندگی‌ و باروری‌اش با هوش و زیبایی زیادش، قابل جبران باشد.

دانیل گلمن در شماره 22 ژوییه 1986 روزنامه نیویورک تایمز، نتایج مطالعه‌ای را منتشر کرد که روی 537 مرد و زن انجام شده است. در نتایج این مطالعه مشخص شده است که کسانی که همسر خود را برتر از خود می‌پنداشته‌اند، احساس گناه و ناامنی می‌کردند و اشخاصی که همسر خود را پایین‌تر از خود می‌پنداشتند، احساس خشم را گزارش می‌دادند امّا زن و شوهرهایی که یکدیگر را برابر با خود می‌دیدند، از روابطی باثبات برخوردار بوده‌اند.

نظریه تبادلی یا مبادله اجتماعی

درود
هنگام به کام
فرهنگ‌دوست عزیز
عضویت در باغ‌آینه، رایگان و سریع است و کافی‌ست برای خودتان نام و رمز عبور تعیین کنید.
شما با عضویت در باغ‌آینه، به بخشی از درس‌های باغ‌آینه دسترسی پیدا می‌کنید.
همچنین اگر از عضویت در باغ، رضایت داشتید می‌توانید با خرید اشتراک به تمام نوشته‌های اختصاصی باغ نیز دسترسی پیدا کنید.
دوست عزیز؛
اگر با باغ‌آینه آشنا نیستید و ترجیح می‌دهید درباره باغ بیشتر بدانید، می‌توانید بخش درباره ما را مطالعه کنید یا به نظرات دانشجویان باغ، نگاهی بیندازید و دقیق‌تر به این پرسش فکر کنید که آیا باغ‌آینه برای شما مناسب است یا نه؟

تمرین:

  • درباره هر دو تئوری مثال‌هایی از محیط اطراف یا مثالهایی تخیلی، یادداشت کنید.
  • بدون پرسش از این درس نگذرید. هر بخشی که متوجه نشده‌اید یا سخت بوده است، بپرسید زیرا فهم این درس در درک درس‌های بعدی تأثیرگذار است.

آیا خواندن این محتوا برای شما مفید بود؟