معرفی ابزار موسیقی برتر

معرفی ابزار موسیقی برتر

معرفی ابزار موسیقی برتر

ابزار موسیقی، چیزی که امروزه وسعت بسیاری یافته است. موسیقی عنصر روح بخش انسان ها است و نحوه روی کار آمدن آن جذابیت صدا و صوت برای بشر است. تولید صدا ناشی از ارتعاش است و بشر با استفاده از نبوغ خود توانسته است ابزار موسیقی را تولید کند، درواقع بر اثر گذر زمان و آزمون و خطا توانسته است به ابزاری دست یابد که قابلیت تولید صوت ها و نواهایی زیبا دارد. اولین صدایی که بشر تولید کرد صدایی با استفاده از حنجره خود بود. شاید عملکرد حنجره بود که انسان را به فکر فرو برد تا ابزار موسیقی بیشتری کشف نماید. در حالت کلی از لحاظ علم فیزیک تمامی صداهایی که در محیط اطراف به گوشمان میرسد صوت است و این صوت ناشی از ارتعاشات تولید می شود، حتی صدایی که هنگام صحبت با دوستان خود میشنوید حاصل ارتعاش حنجره آنها می باشد. در مورد موسیقی نیز دقیقا به همین شکل است.

ارتعاشات در مواد مختلف باعث روی کار آمدن نواهایی خوش شده است و تنها دلیل روی کار آمدن ابزار موسیقی متفاوت نیز به همین شکل است. ابزار موسیقی با ماهیت مختلف از جنس های متفاوتی روی کار آمده است که هر یک صدایی مخصوص به خود دارد و این تفاوت صداها ناشی از مواد تشکیل دهنده این ابزار موسیقی می باشد.

تاریخ نشان می دهد انسان به جهت زندگی اجتماعی که دارد از ابتدای بشریت در تلاش برای برقراری ارتباط با دیگران بود و برای دست یافتن به این هدف خود از ابزارهای مختلفی استفاده نمود. در کنار حنجره انسان که قابلیت ایجاد صوت متناسب با ساختار تارهای صوتی آن دارد میتوان به قدیمی ترین ابزار موسیقی همچون تنه درختان، استخوان های حیوانات و… نیز اشاره کرد. همانطور که به این موضوع اشاره شد بشر میل به زندگی اجتماعی داشت و با استفاده از نبوغ خود ابزارهای مختلفی برای برقراری ارتباط با انسان های دیگر ابداع نمود و از آنجا که در تعریف موسیقی اشاره کردیم هر ابزاری که قابلیت تولید صوت داشته باشد ابزار موسیقی نام دارد می توان از تک تک ابزارهای ساده ای که در گذشته به منظور برقراری ارتباط انسان ها با یکدیگر استفاده می شد نیز به عنوان اولین ابزار موسیقی نام برد.

اگر بخواهیم بن مایه موسیقی را مورد بررسی قرار دهیم باید بگوییم عناصر اصلی آن زیر و بمی و ضرب آهنگ است. زیرا اساس شکل گیری موسیقی همین دو مورد است. تعاریف بسیاری برای موسیقی وجود دارد اما شاید زیبا ترین تعریف برای موسیقی “عنصری برای بیان احساسات درونی انسان به وسیله آوا ها باشد، این تعریف بسیار جالب است تا به حال به این موضوع دقت کرده اید که یک موسیقی تا چه حد می توان در حال شما تاثیر داشته باشد؟ دقیقا گویی فردی رو به روی شما نشسته است و قصد دارد احساسات خود را بیان کند. تمام ما انسان ها برای بیان احساسات خود همواره سعی داریم از بهترین واژه ها و عبارات استفاده کنیم در مورد موسیقی نیز به همین شکل است اما با استفاده از راهکارهایی متفاوت، همانطور که انسان برای به زبان آوردن احساسات خود از واژه استفاده می کند برای بیان احساسات خود به وسیله موسیقی نیز از زبان موسیقی یا به عبارت صحیح تر همان ریتم و ضرب آهنگ استفاده می کند.

در حالت کلی در جوامع هنری سه نظریه زیبایی شناس وجود دارد. که در این قسمت به آن اشاره خواهیم کرد.

  • موسیقی ابزاری جهت زبان احساسات می باشد
  • موسیقی نماد احساس بشر است
  • صدا و حرکت روح اصلی موسیقی است

حال که به ماهیت موسیقی پرداختیم لازم است در مورد تاریخچه آن نیز اطلاعاتی ارائه دهیم و بررسی های لازم در گذشته داشته باشیم تا بدانیم زمان روی کار آمدن موسیقی چه زمانی بود و گذشتگان ما نسبت به موسیقی چه نقشی داشتند. در واقع اطلاع یافتن از تاریخ و منشاء موسیقی اهمیت بسیار زیادی دارد. زیرا تاریخ روشن کننده ماهیت هر چیزی استف در مورد موسیقی نیز به همین شکل است و تاریخ روشن کننده ماهیت و نحوه شکل گیری آن می باشد.

اولین افرادی که به کشف تاریخچه موسیقی علاقمند بودند و در این رابطه تحقیقات متعددی انجام دادند گروهی از محققان فرانسوی بود.

حال که اندکی در مورد موسیقی و تاریخ روی کار آمدن آن آشنا شدیم قصد داریم به معرفی انواع سازهای موسقی اشاره کنیم و در مورد هر یک توضیحات اندکی ارائه دهیم.

برخی از ابزار موسیقی برتر که با کمک آن ها می توانید موسیقی را بیاموزید را به شکل خلاصه در مطلب زیر گرد آوری کرده ایم. همه افراد به شکلی به موسیقی علاقه دارند و راه های مختلفی برای لذت بردن از آن وجود دارد. در بین این روش های مختلف بعضی افراد ترجیح می دهند که فقط به موسیقی گوش بدهند، اما برخی دیگر انتخاب می کنند که ترانه ای را بخوانند و یا اینکه ملودی ای را بنوازند. بنابراین هرکسی می تواند انتخاب خود را برای ارتباط برقرار کردن با موسیقی داشته باشد. و علاوه بر تمام این دسته از افراد، کسانی هم هستند که از یک آلت موسیقی برای ارتباط با آن استفاده می کنند. نواختن ابزار آلات موسیقی می تواند هم به عنوان یک سرگرمی شناخته شود و هم یک انتخاب برای حرفه کاری باشد. این ویژگی به علاقه مندان به موسیقی اجازه می دهد تا یک گام  نزدیک تر به حرفه مورد علاقه شان شوند. صدها ابزار مختلف وجود دارد که می توان نواختن آنها را فرا گرفت.

توانایی نواختن ساز مورد علاقه افراد می تواند مزایای فراوانی داشته باشد. بعضی ها از این توانایی به عنوان یک سرگرمی استفاده می کنند، برخی دیگر هم از روی اشتیاق به موسیقی به سمت آن می روند و برای بعضی افراد دیگر هم به عنوان ابزاری برای دور شدن از استرس و مدیتیشن به آن روی می آورند. میلیون ها نفر در سرتاسر جهان ابزارهای موسیقی مختلفی را به عنوان راهی برای بیان دیدگاه های خود دارند. دیگران هم براحتی از آن برای سرگرمی و یا راهی برای کسب در آمد استفاده می کنند. اما از میان این همه ابزار موسیقی متنوع، کدامیک از محبوب ترین ابزارهایی هستند که به راحتی قابل یادگیری هستند؟

انواع ابزار موسیقی

انواع ابزار موسیقی

در این قسمت به برخی از انواع ابزار موسقی اشاره خواهیم کرد که تاثیرات بسیاری در موسیقی داشته و تقریبا نیمی از موسیقی های دلنشینی که امروزه به گوش ما میخورد حاصل این ابزار موسیقی است.

تار

تار

اولین  ابزار موسیقی که می توان از آن نام برد تار است. اگر بخواهیم تاریخچه این ابزار موسیقی را بررسی کنیم به ایران خواهیم رسید. دقیقا ریشه و منشاء تار ایران است و در تمام جهان آن را به عنوان ابزار موسیقی ایرانی میشناسند. اما این ساز ایرانی در کدام گروه ابزار موسیقی قرار می گیرد؟ ساز تار در گروه ابزارهای زهی قرار دارد و نواختن آن نیز به کمک مضراب انجام می شود. امروزه نیز شاهد استفاده از تار در موسیقی هستیم، البته امروزه نه تنها در ایران بلکه در اغلب کشورهای خاورمیانه نظیر گرجستان، تاجیکستان، قفقاز  و…. شاهد نواختن ساز تار توسط هنرمندان مختلف هستیم. از ساز تار در کشورهایی که از آن نام بردیم برای نواختن موسیقی های سنتی استفاده می شود.

ساختار تار به چه صورتی است/ اغلب در ساخت ساز تار از پوست، استخوان، فلز، زه و چوب استفاده میشود و البته تابه امروز با توجه به پیشرفت هایی که در علم و هنر شاهد آن بودیم در ساخت تار از ابزارهایی مختلف با کارآیی یکسان استفاده می شود.

اگر بخواهیم ساز تار را از لحاظ ظاهر مورد بررسی قرار دهیم باید بگوییم این ساز از طولی حدود ۹۵ سانتی متر برخوردار است این ابزار موسیقی متشکل از ۶ سیم است که جنس فلزی دارد. تار نیز همانند تمام ابزار موسیقی دیگر که می شناسید از اجزاء به خصوصی تشکیل شده است، اجزاء تشکیل دهنده تار کاسه، پوست، خرک، دسته، سرپنجه، گوشی ها، شیطنک، دستان، سیم گیر است.

ساز سه تار

سه تار از ابزارهای موسیقی ایرانی

یکی دیگر از ابزار موسیقی که پس از تار می توان به آن اشاره کرد سه تار می باشد. ساز سه تار نیز همچون تار در گروه سازهای زهی و مضرابی است و اگر بخواهیم آن را در خانواده ای جای دهیم باید بگوییم در خانواده تنبور قرار دارد. اما اگر بررسی های بیشتری بر ابزار موسیقی داشته باشیم میتوان به خوبی تشخیص داد که ساز سه تار بی شباهت به ساز تار نیست و شاید بتوان آن را از خانواده تار دانست. نام سه تار بیانگر آن است که این ابزار موسیقی در حالت کلی باید دارای سه تار باشد اما بر خلاف تصور عموم این ساز دارای چهار تار اصلی می باشد. اگر تاریخچه سه تار را مورد بررسی قرار دهیم میابیم که این ساز از ابتدا دارای سه تار بود اما به مرور زمان در مسیر تکامل تعداد تارهای آن به چهار عدد ارتقاء یافت و مطابق یافته های تاریخی تار چهارم توسط درویشی به نام مشتاق علی شاه کشف گردیده است. تار چهارم ساز سه تار دارای صدایی بم است و اغلب نوازندگانی که سالیان متوالی در نواختن سه تار سهیم بودند این تار چهارم را با نام این درویش ” مشتاق” میشناسند و از آن با تار مشتاق یاد می کنند.

اجزاء تشکیل دهنده ساز سه تار نیز همچون تار است و از کاسه طنین، دسته، خرک، صفه رو، سرپنجه، گوشی، سیم گیر، دستان و شیطنک می باشد که تمام این اجزاء در نواختن صوتی زیبا به نوازنده بیشترین کمک را می کنند.

ساز عود از ابزار موسیقی قدیمی

ساز عود

عود یکی دیگز از سازهایی است که ریشه ای ایرانی دارد، البته عود تنها نام این ابزار موسیقی نیست بلکه عالمان علم موسیقی عود را با نام بربط نیز می شناسند. در واقع واژه عود ریشه ای عربی دارد. اگر بخواهیم ساز عود را همچون دو ساز فوق بررسی کنیم میتوان آن را در گروه سازهای زهی و مضرابی قرار دهیم. اغلب در ساخت این ابزار موسیقی از از متریالی همچون چوب، زه، نایلون یا استخوان استفاده می شود البته لازم به ذکر است این ابزار موسیقی همچون ابزارهای دیگر به مرور زمان با پیشرفت تکنولوژی تکامل یافته است و امروزه در ساخت آن متریال مصنوعی با قابلیت های متفاوت استفاده می شود.

ساز عود یا به عبارت دیگر ساز بربط دارای ۱۰ وتر است که دو به دو با یکدیگر کودک می شوند. اما این ابزار موسیقی از لحاظ اجزاء تشکیل دهنده به چه صورت است؟ اگر بخواهیم ساز بربط را از لحاظ اجزاء سازنده آن مورد بررسی قرار دهیم باید بگوییم این ابزار موسیقی از کاسه طنینی ، شیطانک، صفه رو، گوشی ها، پل، خرک و سیم گیر، دسته و سرپنجه تشکیل شده است.

ساز سنتور از ابزار موسیقی

سنتور از خوش نواترین ابزار موسیقی

سنتور یکی از ابزار موسیقی است که نوایی بسیار دلنشین دارد، تا به حال تمام سازهایی  که از آن نام بردیم از لحاظ ظاهر کلی شباهت بسیاری به هم داشتند اما در مورد ساز سنتور به یکباره با ظاهری متفاوت مواجه خواهید شد. این ابزار موسیقی بر خلاف سازهای نام برده شده در قسمت فوق شکلی ذوزنقه ای دارد. اگر بخواهیم این ابزار موسیقی را از لحاظ هندسی به یکی از اشکال موسیقی شباهت دهیم می توان آن را همچون ذوزنقه ای متساوی العساقین دانست. همچنین از لحاظ نواختن نیز بسیار متفاوت با ابزار موسیقی هایی است که در قسمت فوق به آن اشاره کردیم این ساز برخلاف سازهای فوق بر وری سطح صافی قرار می گیرد و نوازنده نیازی به در دست گرفتن ساز ندارد. نواختن موسیقی از طریق ساز سنتور از طریق دو مضراب انجام می شود. متریال مورد استفاده در ساز سنتور فلز و چوب است. که اغلب برای ساخت این ابزار موسیقی از چوب هایی با استحکام بالا نظیر چوب درخت گردو آزاد و فوفل استفاده می شود. اگر بخواهیم از لحاظ ابعاد و ظاهر سنتور را مورد بررسی قرار دهیم باید بگوییم این ابزار موسیقی از لحاظ اندازه و ابعاد اندازه های مختلفی دارد اما سنتور معمول ۹ خرک سل کوک است. و از لحاظ تعداد سیم ها نیز باید بگوییم سنتور شامل ۷۲ تار ( سیم است) که ۳۶ عدد از این سیم ها در گروه هایی ۴ تایی بر روی نه خرک سمت راست سنتور قرار می گیرند و البته رنگ این سیم های سمت راست نیز متفاوت است و اغلب رنگ آن با زرد مشخص می شود. و به همین شکل ۳۶ سیم دیگر در دسته های چهارتایی در سمت مقابل یعنی سمت چپ سنتور قرار می گیرند که البته این سیم ها نیز از لحاظ رنگ متفاوت است و این سیم های سمت چپ با رنگ سفید مشخص می شود.

اگر بخواهیم این ابزار موسیقی را نیز از لحاظ اجزاء تشکیل دهنده بررسی کنیم نیز باید بگوییم این ساز از جعبه صوتی، سیم گیر، کلید کوک، پل ها، صفه رو، خرک، مفتول، پلها، گوشی، شیطانک تشکیل شده است.

سنتور تاکنون آنچنان تغییراتی یافته است که خود شامل یک خانواده شده است. اگر بخواهیم به انواع سنتور اشاره کنیم باید بگوییم در حالت کلی انواع سنتور شامل موارد زیر می شود:

  • سنتور معمولی سل کوک
  • سنتور کروماتیک بم
  • سنتور باس
  • سنتور لا کوک
  • سنتور کروماتیک
ساز قانون از ابزار موسیقی ایران کهن

ساز قانون

یکی دیگر از ابزار موسیقی قانون است. این سازنیز همچون سنتور ظاهری متفاوت باز دیگر ابزار موسیقی دارد و از لحاظ ظاهری بسیار شبیه ساز سنتور است. اگر بخواهیم ساز سنتور را به یکی از اشکال هندسی شباهت دهیم باید بگوییم ساز قانون ظاهری همچون ذوزنقه قائم الزاویه دارد. از لحاظ گروه بندی نیز باید بگوییم ساز قانون از جمله سازهای زهی مضرابی مطلق می باشد.

و اما متریال مورد استفاده در ساخت ساز قانون نیز بی شباهت از سایر ابزار موسیقی نیست و این ساز نیز از چوب، پوست، فلز، استخوان و زه ساخته می شود. و اما اجزاء تشکیل دهنده این ساز یه چه شکلی است، این ساز از پل، کلید کوک، پوست، صفه رو، جعبه صوتی، شیطانک، گوشی ها، پرده گردان و خرک تشکیل شده است که همگی این اجزاء نقش مثبتی در نواختن آوای دلنشین این ساز دارد.

ساز نی

ساز نی

نی از جمله ابزار موسیقی است که میتوان آن را از دیرینه ترین سازها دانست. در ابتدای این مقاله به این موضوع اشاره کردیم که انسان ها از ابتدای زندگی خود به جهت زندگی جمعی که داشتند مدام در حال برقراری ارتباط با دیگران بودند و برای محقق ساختن این هدف از ابزار های مختلفی استفاده نمودند و از لحاظ علم موسیقی نیز هر شئ که با استفاده از ارتعاش بتوان از آن آوایی ایجاد کرد نوعی ابزار موسیقی محسوب می شود می توان تمام ابزارهای ابتدایی نظیر عاج فیل، چوب و… که به نوعی برای ایجاد ارتباط از طریق ایجاد صوت استفاده می شد را از جمله ابزار موسیقی دانست. نی نیز از جمله همین ابزار موسیقی است که قدمت آن به سالیان دور می رسد. حتی در برخی از آثار ادبی و تاریخی نیز می توان رد پایی از این ابزار موسیقی یافت.

اما ساز نی با تمام قدمتی که دارد جزء کدام گروه از ابزارموسیقی قرار دارد. ایجاد نوای خوش با استفاده از ابزار موسیقی نی با استفاده از ارتعاشات ناشی از باد دهان است. به همان جهت نی در گروه ابزار موسیقی بادی قرار دارد. از لحاظ متریال مورد استفاده در ساخت این ابزار موسیقی نیز باید بگوییم همانطور که از نام آن مشخص است نی از جنس گیاه نی است. اما اگر در مورد نی تحقیقات گسترده ای داشته باشید قطعا با نام نی هفت بند نیز آشنایی پیدا خواهید کرد. این نام فلسفه به خصوصی دارد. ساز نی از طولی حدود شش گره و هفت بند دارد و دلیل نام گذاری آن نیز به همین جهت بوده است.

همانطور که به این موضوع اشاره شد در نواختن آوای خوش از طریق نی نیز ارتعاشات نقش مهمی دارد. هوا از طریق دهانه نی وارد این ابزار موسیقی می شود و نوازنده با کنترل منافذ موجود بر روی نی می تواند جریان هوا را کنترل نماید و از این طریق نوای مختلف و دلنشینی تولید کند.

این ابزار موسیقی نیز همانند سایر آلات موسیقی اجزاء به خصوصی دارد و اگز بخواهیم به اجزاء تشکیل دهنده آن اشاره کنیم باید بگوییم ساز نی از سری نی، ته نی، بند، گره و منافذی جهت هدایت هوا تشکیل شده است و همانند تمام آلات موسیقی تمامی اجزاء تشکیل دهنده نی در ایجاد نوای خوش حاصل از آن سهیم هستند.

کمانچه

ساز کمانچه از ابزار موسیقی ایرانی

ساز کمانچه نیز یکی دیگر از ابزار موسیقی است که تاریخچه آن به ایران باز می گردد. اگر بخواهیم این ابزار موسیقی را نیز در گروهی قرار دهیم باید بگوییم ساز آکمانچه از جمله سازهای زهی آرشه مقید می باشد و متریال مورد استفاده در این ابزار موسیقی نیز همچون سار آلات موسیقی از چوب، فلز، پوست و استخوان می باشد. از لحاظ ابعاد نیز باید بگوییم این ساز دارای طولی حدود ۷۵ سانتی متر است البته این طول از قسمت پایه فلزی تا صراحی می باشد. این ابزار موسیقی شامل چهار سیم فلزی است که هر یک ضخامت های متفاوتی دارند و ان موضوع یکی از مهم ترین عوامل در نواختن موسیقی به وسیله کمانچه دارد.

اما اجزاء تشکیل دهنده این ساز چطور است؟ ساز کمانچه متشکل از پایه، سرپنجه، کاسه طنینی، پوست، دسته، سیم گیر، خرک، گوشی و شیطانک است که تمام این اجزاء هر یک به نوبه خود نقش بسیار مهمی در آوای خوش کمانچه دارند.

ساز دف از ابزار موسیقی ایرانی

ساز دف، دایره، دایره زنگی از ابزار موسیقی اصیل

یکی از اصیل ترین سازهای ایرانی می توان به دف،دایره و دایره زنگی اشاره کرد. این سازها از لحاظ ظاهر شباهت بسیار زیادی به یکدیگر دارند اما در اصل هر یک از آنها در جزئیات متفاوت هستند اما به جهت شباهت ظاهری اغلب این سازها با یکدیگر اشتباه گرفته می شوند و باعث سردرگمی مخاطبان می شوند.

تمامی این ساز ها در گروه سازهای کوبه ای قرار دارند و متریال مورد استفاده در این سازها چوب، فلز و پوست می باشد. از لحاظ ظاهری تمام این سازها از یک حلقه چوبی تشکیل شدهاند که توسط پوست محصور شده است و هر یک از این موارد دارای قطر متفاوتی می باشد.

همچنین یکی از مواردی که در هر یک از این سازهای کوبه ای متفاوت است تعداد زنجیرهای فلزی کوچکی است که بر حلقه چوبی آویخته است. ساز دایره فاقد این زنجیرهای کوچک است و ساز دف دارای ۴۰ زنجیر کوچک است که صدایی زنگوله ای به ساز اعطا می کند و دایره زنگی نیز دارای حلقه های به خصوصی می باشد.

و اما اگر بخواهیم اجزاء تشکیل دهنده این ساز را مورد بررسی قرار دهیم باید بگوییم این سازها به طور کلی متشکل از گل میخ، حلقه ها، کمانه، شستی، پوست می باشد.

ساز رباب

ساز رباب

یکی دیگر از ابزار موسیقی می توان به ساز رباب اشاره کرد این ساز در گروه سازهای زهی آرشه ای مقید قرار دارد. و متریال مورد نیاز برای ساخت این ساز چوب، پوس، زه و یا نخ نایلون می باشد. مطابق آثار ادبی قدیمی میتوان این ابزار موسیقی را از جمله سازهای قدیمی و کهن ایرانی دانست که در ادبیات و حجاری ها به وفور می توان نامی از این ساز یافت. تفاوتی که ساز رباب با سایر سازهای ایرانی دارد نحوه نواختن آن است. عموما برای نواختن هر ساز به خصوصی ابزار و روش به خصوصی استفاده می شود که استاندارد است اما در مورد ساز رباب قضیه شکل دیگری دارد در برخی مناطق ایران ساز رباب با استفاده از آرشه ( همانند کمانچه و در برخی نواحی دیگر از مضراب(همانند تار ) برای نواختن استفاده می کنند.

ساز رباب دارای شش وتر اصلی است که هر یک دو به دو با هم کوک می شود و اگر بخواهیم به اجزاء تشکیل دهنده رباب اشاره کنیم باید بگوییم این ساز از پوست، دستان ها، دسته، کاسه طنین، سیم گیر، خرک، سینه، سرپنجه، گشی ها و شیطانک تشکیل شده است و تمام این اجزاء به نوبه خود سهم بسیاری در نواختن موسیقی به واسطه ساز رباب دارند.

در این مقاله سعی داشتیم به معرفی برخی ابزار موسیقی اشاره کنیم تا شما عزیزان با تعدادی از این ابزارها آشنا شوید و به راحتی قادر به تشخیص و تفکیک هر کدام از آلات موسیقی باشید.

ساز رباب

کیبورد

کیبورد، یا پیانوی الکترونیکی، بسیار متنوع می باشد و تعمیر و نگهداری آن بسیار آسان می باشد. کیبوردهای الکترونیکی قادر به پخش طیف وسیعی از صداها می باشند. کیبورد برای کودکان کم سن و سال تر هم سازی بسیار محبوب بوده و برای ضبط و تغییر در اجرای موسیقی عالی هستند. تفاوت اصلی بین کیبورد و پیانو در این است که کیبورد می تواند صدای الکترونیکی تولید کند و البته قابل حمل می باشد. کیبوردهای الکترونیکی معمولا برای کاربران خانگی، مبتدیان و دیگر کاربران غیر حرفه ای طراحی شده است. همانند یادگیری تمام ابزارهای موسیقی، مزایای یادگیری نواختن کیبورد همانند یادگیری نواختن پیانو می باشد. بدین ترتیب با یادگیری کیبورد می توانید تمرکز خود را توسعه دهید، حافظه تان را بهبود بخشید و مهارت های حرکتی تان را توسعه دهید.

ساز پیانو

پیانو

پیانو به خصوص برای افرادی که به دنبال یک خروجی خوب برای بیان خلاقیت خود بوده و به سادگی قابل استفاده باشد، مناسب است. پیانو مدرن دارای ۳۶ کلید سیاه و ۵۲ کلید سفید است که مجموعا ۸۸ کلید را تشکیل می دهد و با استفاده از یک صفحه کلید نواخته می شود. این ساز برای اولین بار در حوالی سال ۱۷۰۰ میلادی اختراع شد و برای انواع مختلف موسیقی از کلاسیک تا جاز، سنتی و پاپ استفاده شده است. پیانو اغلب بعنوان بهترین ابزار موسیقی برای شروع کار به شمار می رود و دارای دامنه گسترده ای می باشد و توانایی بزرگی در تغییر داینامیک ها را دارا می باشد. نواختن پیانو نیاز به تمرین مداوم و تمام وقت داشته و نواختن آن در تمام سنین مزایای فیزیکی و حرکتی بالایی دارد. نواختن پیانو در کودکان تمرکز، پشتکار و بیان احساساتشان را توسعه می بخشد. همچنین منجر به بهبود حافظه و مهارت های حرکتی و افزایش تمرکز می گردد. همچنین یک ابزار موسیقی بسیار آرام بخش برای یادگیری می باشد. نواختن این ساز موسیقی یک منبع بسیار عالی برای دوری از استرس و علاوه بر این افزایش اعتماد به نفس می باشد.

ساز ریکوردر

Recorder

رکوردر اولین دستگاه بادی برای شروع آموزش موسیقی می باشد. از آنجاییکه ارزان می باشد، یک ابزار جایگزین مناسب به جای ساز واقعی (مانند فلوت) می باشد. این ابزار موسیقی تاریخچه بسیار جالبی نیز دارد، زیرا توسعه آن برای قرن ها متوقف شده بود و تنها در قرن بیستم دوباره شروع به استفاده از آن شد. برای شروع رکوردرها ابزار موسیقی هستند که از افراد مبتدی تا حرفه ای های آموزش دیده می توانند از آن استفاده نمایند. از مزایای کار با این این ابزار یادگیری هماهنگی بین انگشتان، زبان و نفس همزمان با هم می باشد.

ساز گیتار

گیتار کلاسیک به عنوان ابزار موسیقی

گیتار یک ساز زهی می باشد که بین چهار تا هیجده رشته سیم دارد، یک گیتار معمولی عموما دارای شش رشته سیم است. این ساز معمولا توسط مضراب (پیک) نواخته شده و رشته های سیم از یک سمت با انگشتان گرفته و در سمت دیگر نواخته می شود. یادگیری نواختن گیتار برای ایجاد اعتماد به نفس و توسعه مهارت های اجتماعی بسیار عالی می باشد. همانند بسیاری از سازهای دیگر، یادگیری نواختن گیتار هم برای بهبود مهارت های حرکتی و حافظه و تمرکز بسیار مفید می باشد.

مجموعه درام

مجموعه درام

درامها یکی از قدیمی ترین از ساز های موسیقی به شمار می آیند که در ابعاد وسیع و متنوع موجودند. درام ها به طور طبیعی ابزاری هستند که با ضربه زدن نواخته می شوند و به سازهای کوبه ای معروفند. برخی از درام ها قابل تنظیم بوده، در حالیکه مدل های غیر قابل تنظیم هم در بین انواع مختلف این ساز وجود دارد. درامز مجموعه ای از طبل‌ها و سنج‌هایی است که روی پایه نصب می‌شود و گاهی، دیگر سازهای کوبه‌ای نیز در کنارشان قرار می گیرد که در کنار هم یک ساز واحد و مستقل را تشکیل می‌دهند. نواختن درام یک چالش پیچیده است که زمان بندی و هماهنگی را در یک لحظه  مستلزم می باشد.

گیتار الکتریک

گیتار الکتریک از ابزار موسیقی

گیتار الکتریکی یکی از انواع سازهای زهی به حساب می آید. این ساز در سال ۱۹۳۱ اختراع شده است. گیتار الکتریک اساسا همان گیتار ساده است که صدای آن توسط یک تقویت کننده ای الکتریکی تشدید یا تغییر می یابد. گیتار الکترونیک معمولا در موسیقی راک استفاده می شود و علاوه بر این در سبک های مختلف دیگری از جمله، متال، بلوز، پاپ، جاز و هیپ هاپ مورد استفاده قرار می گیرد. گیتار الکتریکی معمولا دارای ۶ رشته است، اما گاهی اوقات می تواند تا ۱۲ رشته سیم نیز داشته باشد. گیتارهای الکتریکی از گیتارهای آکوستیک کمی ساده تر هستند. رشته سیم های آن کمی سبک تر بوده، و گردن ساز و بدنه آن هم کمی نازک تر است که باعث می شود در دست گرفتن آن کمی راحت تر باشد.

ارتعاشاتی که بر سیم‌های گیتار وارد می‌شود توسط قطعه‌ای به نام پیکاپ به سیگنال‌های الکتریکی تبدیل می‌ گردد. این‌گونه می توان گفت که پیکاپ همانند یک میکروفون عمل می‌کند، با این تفاوت که چون یک سیستم مغناطیسی است فقط ارتعاشات سیم فلزی گیتار را دریافت کرده و آن‌ها را به صورت سیگنال صوتی درمی‌آورد و از طریق پیکاپ سلکتور می‌توان پیکاپ مورد نظر را انتخاب کرد. سپس سیگنال‌ها از طریق یک سیم به تقویت‌کننده فرستاده می‌شوند و در نهایت صدای تقویت‌شده توسط بلندگو پخش می‌شود. تعداد پیکاپ ها در گیتار الکترونیک به مرور زمان از یک عدد به دو تا پنج مورد رسیده است.

ساز ویولن

ویولون

ویولون یک ساز سیمی می باشد که در خانواده خودش به عنوان کوچکترین و پرطرفدار ترین ساز شناخته می شود. این ساز به اصطلاح آرشه ای نامیده می شود و برای نواختن بر روی شانه چپ نوازنده قرار می گیرد. تاریخچه ساخت ویولون به قرن نهم میلادی باز می گردد. این ساز در مجموع از ۵۸ قطعه مختلف با وزن بسیار کم ساخته شده است. این ساز توانسته در فرهنگ های مختلف حضور پیدا کند و با موسیقی های ملل مختلف ارتباط برقرار نماید. ویولون در طیف گسترده ای از ژانرهای موسیقی همانند جاز، کانتری، متال و محلی استفاده می شود. یادگیری برای نواختن ویولون در سطح های مختلفی قرار دارد و یادگیری برای ویولون مزایای بسیاری دارد که از جمله آن ها می توان به بهبود هماهنگی، تمرکز و افزایش نظم اشاره کرد.

در ادامه مطالب دیگری را برای آشنایی با دنیای موسیقی و انواع مختلف سازهای مدرن و کلاسیک را آورده ایم.

منبع: بلاگ باغ آینه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

سبد خرید