موسیقی کودک و کلاس های گروهی

موسیقی کودک و کلاس های گروهی

آیا شما باید کودکان خود را به کلاس های خصوصی یا گروهی موسیقی بفرستید؟ زمانی که به دنبال شیوه های آموزش موسیقی برای کودکان می گردید، راه ها و توصیه های زیادی را خواهید یافت؛ اما در در این متن خواسته ایم اشاره ای به کلاس های خصوصی و کلاس های گروهی موسیقی کودک داشته باشیم.

چرا کلاس های گروهی مفید می باشند؟

اکثرا کودکان در یک محیط گروهی هر چیزی را بهتر می آموزند. کلاس های گروهی این فرصت را به دانش آموزان برای برقراری ارتباط با دیگر هم سن و سالان خود فراهم می کند. بسیاری از کلاس های موسیقی برای سنین پایین به صورت گروهی برگزار می شود تا زمینه یادگیری بهتر فراهم آورده شود. در کلاس های گروهی کودکان در هنگام ساخت موسیقی می توانند با دوستان خود نیز سرگرم شوند. در کلاس های گروهی با آموزش اصول اولیه موسیقی  بیشترین هدف و تمرکز اصلی بر روی ساخت موسیقی تا یادگیری آن است.

اهمیت موسیقی برای کودکان

موسیقی نیز یکی از هنرهایی می باشد که کودک با کمک آن می تواند احساسات خود را بروز دهد. این ابراز احساسات می تواند با کمک گرفتن از آمیختن اداها، اصوات، واژگان و حتی برخی از ضربات باشد. درس موسیقی برای کودکان باید با بازی کردن آغاز شود. در نتیجه موسیقی کودک و کلاس های گروهی می تواند شروع خوبی باشد. نباید آغاز آشنایی کودکان با موسیقی با نت خوانی شروع شود، بلکه این آشنایی باید در قالب بازی و سرگرمی برای ارتباط برقرار کردن او با موسیقی صورت بگیرد.

آموزش موسیقی به کودکان

یکی از شیوه های آموزش موسیقی به کودکان، شرکت آن ها در کلاس های گروهی مرتبط با موسیقی از سنین بسیار پایین است. این کلاس ها لز لین جهت برای ورود کودکان به این فضا مناسب است که تنها حول پیرامون یاد گرفتن نت و نواختن ساز به خصوصی نمی باشد، بلکه بیشتر در این جهت برگزار می شود که کودک موسیقی را درک کرده و بتواند با برخی آموزش های ابتدایی آن را بسازد. در کلاس هایی همانند بادی پرکاشن، کودکان با ریتم هایی آشنا می شوند که می توانند با دست زدن، پا کوبیدن و بشکن زدن ایجاد کنند. با گذشت زمان نت ها وارد این ریتم ها شده و به مرور سازهای ساده مناسب برای کودکان که به راحتی می توانند از آن استفاده کنند وارد کار می شود. در آغاز، هر نوع فشاری برای نواختن ساز باید از روی دوش کودکان برداشته شود. مجبور کردن کودکان از سن پایین برای تمرین روزانه خشک موسیقی باعث از بین رفتن علاقه به موسیقی در آنها می شود. در ابتدا لازم است که  کودک این آزادی عمل را داشته باشد تا هر زمانی که مایل بود شروع به تمرین کند.

فواید کلاس های موسیقی برای کودکان

کلاس های موسیقی برای کودکان فواید بسیار زیادی دارد که از زوایای مختلف تربیتی و پرورشی می توان از آن بهره برد. به عنوان مثال موسیقی میزان قدرت یادگیری درسی را تا حد زیادی افزایش می دهد. اولین ارتباطی که بین موسیقی و دروس می توان پیدا کرد در ریاضی می باشد وقتی که کودک با ریتم و گام های موسیقی آشنا می شود دیگر مسائلی مانند تقسیم و تشخیص الگوها در درس ریاضی برایش ساده تر می باشد. یا سازی مانند مثل گیتار به علت لرزه‌های هارمونیک و سمپاتیک می تواند بسیار مرتبط با فیزیک باشد. علاوه بر این موارد، نواختن سازها توانایی ها و مهارت های حرکتی کودکان را توسعه می بخشد. به عنوان مثال در مواردی که پای سازهای کوبه ای در میان باشد، می توان آن ها را برای بچه های پر انرژی توصیه کرد. کودک با کوبیدن سازهای کوبه ای می تواند هم  حرکت دست ها و پاهای خود را تقویت کرده و هم بیشتر انرژی خود را تخلیه نماید.

اما حضور کودکان در کلاس های موسیقی به آن ها می آموزد تا چطور در برابر انتقادات صبور بوده و آن ها را بپذیرند. با دیگران ارتباط برقرار کرده و در این بین در اجرای توانایی های خود در برابر دیگران خجالت نکشیده و اعتماد به نفس در آن ها افزایش پیدا کند. علاوه بر این وجود کلاس های گروهی به کودک نشان می دهد که هیچ کس کامل نیست و او نیز همانند دیگران می تواند توانایی های خود را بهبود بخشد.

موسیقی کودک و کلاس های گروهی

موسیقی کودک و کلاس های گروهی مناسب

معمولا برای کلاس های گروهی سعی می شود تا بر اساس سن و سطوح توانایی کودکان آن ها را در گروه های مختلفی قرار دهند. این کلاس های گروهی برای شروع حتما برای کودکان زیر شش سال پیشنهاد می شود؛ زیرا کودکان در فعالیت های گروهی در کنار هم انگیزه می گیرند و آموزش آنها شکل موثرتری خواهد داشت. در کلاس های موسیقی کودک، بازی های بسیاری مرتبط با موسیقی وجود دارد که در حالت های گروهی می توان  بهتر آنها را اجرا نمود و برای بچه ها اثردهی بالاتری هم دارد. کلاس های گروهی موسیقی همچنین از جنبه آموزش هماهنگی در نوازندگی نیز مناسب می باشند. در این کلاس ها، کودکان با توانایی های مختلف در نواختن سازهای گوناگون می توانند برای کنسرت های موسیقی آماده شوند و ضمن اینکه برخی موارد آموزشی در سطوح بالاتر را در گروه های موسیقی بهتر می توانند درک نمایند.

باغ آینه مجموعه فرهنگی هنری در کرج تمام تلاش خود را کرده تا کلاس های مختلف در زمینه های گوناگون آموزشی در رده های سنی کودکان را به صورت تخصصی ارائه نماید. در این بین کلاس آموزش موسیقی کودک در کرج نیز جزو خدمات این مجموعه قرار داده شده است. علاقه مندان برای اطلاع بیشتر از کلاس های باغ آینه می توانند با مجموعه تماس حاصل نمایند.

منبع: بلاگ موسسه باغ آینه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

سبد خرید