مقاله بهترین سن آموزش چرتکه برای کودکان در وبلاگ موسسه باغ آینه

بهترین سن آموزش چرتکه برای کودکان

بهترین سن آموزش چرتکه برای کودکان

سن آموزش چرتکه یکی از مهم ترین مواردی است که والدین هموارده در فکر آن هستند. یافتن بهترین سن آموزش امری مهم در تمامی علوم و هنرها می باشد. اگر کودک توانایی پذیرش اطلاعات علمی و هنری را نداشته باشد حضور او در کلاس های آموزشی مختلف امری بیهوده خواهد بود و نه تنها از لحاظ بار علمی و هنری برای فرد سودی نخواهد داشت بلکه می تواند در مواردی برای او آسیب رسان نیز باشد.

چرتکه نیز همانند تمامی آموزش ها می باشد که مستلزم رعایت نکات و موارد به خصوصی می باشد. یکی از مهم ترین فاکتورها یافتن بهترین سن آموزش چرتکه است که باید به این موضوع توجه گردد.

اما پیش از آن که در مورد بهترین سن آموزش چرتکه اطلاعاتی ارائه دهیم لازم است اندکی در مورد این کلاس آموزشی اطلاعاتی ارائه دهیم. ریاضی و اعداد امروزه نقش بسیار مهمی در زندگی بشر دارد. به نحوی که هر شخصی برای گذراندن زندگی روزمره خود حتی برای انجام ساده ترین امور زندگی به ناچار نیازمند استفاده از علم ریاضیات خواهد بود. برای چند لحظه زندگی روزمره خود را در نظر بگیرید. علم ریاضی و اعداد در انجام ساده ترین امور نظیر خریدهای روزانه به کمک بشر می آید و تا دشوارترین امور مهندسی نظیر ساختن برج های شهر و جاده های شهری علم ریاضی و حساب و کتاب اعداد دخیل است. پس علم ریاضی و اعداد یکی از مهم ترین و شاید اولین نیاز کودکان برای ورود به جامعه می باشد.

خوشبختانه امروزه این نیاز بشر توسط متخصصان آموزشی کودک پیش بینی شده است و برای آموزش این علم مهم کلاس های آموزشی مختلف روی کار آمده است که هر یک به نحوی در آموزش علم ریاضیات به کوک کمک خواهد کرد. کارشناسان باغ آینه به عنوان یکی از برترین موسسه های فرهنگی و آموزشی در کرج که بیشترین اهمیت را به پرورش و تربیت کودکان می دهد همواره در پی یافتن روش ها و متدهای آموزشی جدید برای آموزش کودکان می باشد. از جمله این کلاس های آموزشی که منحصرا به یادگیری علم ریاضی به کودک کمک خواهد کرد می توان به کلاس های آموزش چرتکه اشاره نمود. این کلاس آموزشی با استفاده از روش ها و متدهای آموزشی جدید با استفاده از ابزاری به نام چرتکه که از دیرباز در مورد محاسبات مورد استفاده قرار می گرفت به آموزش ریاضی و حساب و کتاب اعداد می پردازد.

چرتکه یکی از ساده ترین ابزار محاسبات اعداد است که از چند دهه قبل در جامعه وجود داشت. اما اهداف کلاس چرتکه تنها آموزش استفاده از چرتکه نیست بلکه هدفی بزرگتر را در پی دارد. ما در کلاس های آموزش چرتکه کودکان با استفاده از ابزارهایی ساده همچون چرتکه سعی در ارتقاء سطح ذهن کودک را داریم. کودکان در کلاس های آموزش چرتکه می آموزند چطور با استفاده از قابلیتهای ذهن خود در کمترین زمان محاسبات روزانه را انجام دهند.

همانطور که مشخص است چرتکه از جمله ساده ترین ابزار محاسباتی است که در زندگی بشر وجود داشت . با استفاده از چرتکه کودکان می آموزند چهار عمل اصلی ریاضی را به سادگی انجام دهند و البته این تنها قابلیت چرتکه نیست بلکه با استفاده از چرتکه شخص به راحتی می تواند ریشه دو و سوم اعداد را بیابد. شاید بتوان چرتکه را همانند ماشین حسابی ساده تصور کرد که با استفاده از آن می توان اعمال ریاضی ساده را مورد استفاده قرار داد.

اگر بخواهیم چرتکه این ابزار آموزشی را از لحاظ تاریخی مورد بررسی قرار دهیم باید بگوییم تاریخچه چرتکه به سومری ها باز می گردد. دقیقا در سال 2700 سال پیش از میلاد مسیح بود که سومری ها ابزار محاسباتی برای انجام امور زندگی خود به نام چرتکه اختراع کردند و به مرور زمان آن را در کشورهای دیگر نیز رواج دادند. اما استفاده ایرانیان از چرتکه نیز به 600 سال پیش از میلاد مسیح باز می گردد. ظاهرا چرتکه از ابزارهای محاسباتی قدیمی است اما جالب است این ابزار محاسباتی آنچنان قدرتمند است که هنوز هم نه تنها در ایران بلکه در کشورهای غربی نیز مورد استفاده قرار می گیرد. البته نه بدین معنا که این ابزار بدون تغییر باقی مانده است بلکه چرتکه نیز با پیشرفت علم و تکنولوژی دستخوش تغییراتی شده است اما هنوز هم ماهیت قدیمی خود را از دست نداده است و شباهت بسیاری به نسخه ابتدایی خود دارد.

و اما چرتکه از لحاظ ظاهری به چه شکلی است؟ چرتکه متشکل از سیم های فلزی است که به موازات یکدیگر در چارچوبی قرار دارند و این سیم های موازی دارای مهره هایی هستند که کتحرک می باشند و به راحتی با استفاده از انگشتان دست قابل حرکت خواهد بود. هر یک از این سیم های چرتکه که درواقع سازنده ستون های آن می باشد نشان دهنده سامانه دهدهی است. بدین معنا که به ترتیب از سمت راست اولین ستون نشان دهنده سامانه یکان، دهگان، صدگان و… می باشد.

بهترین سن آموزش چرتکه برای کودکان

بهترین سن آموزش چرتکه؟!

حال که ابزاری همچون چرتکه تا این حد مفید است که پس از گذر زمان های طولانی جایگاه خود را در اجتماع های گوناگون حفظ کرده است چرا از آن برای آموزش محاسبات برای کودکان استفاده نشود؟ دقیقا به جهت تمامی ویژگی های و اثرات مثبتی که چرتکه در زندگی بشر داشته است برای آموزش کودکان نیز مورد استفاده قرار گرفته است. امروزه در سراسر کشور از چرتکه به عنوان ابزار آموزشی استفاده می شود که نه تنها قابلیت استفاده از یک ابزار محاسباتی را به کودک می دهد بلکه قدرت محاسبات ذهنی را به کودک اعطا می نماید که شاید مهم ترین نتایج آموزش چرتکه باشد.

قطعا شما والدین گرامی نیز امروزه شاهد برنامه های استعدادیابی مختلفی هستید که در بسیاری از این برنامه ها کودکی با قابلیت های ذهنی بالا تمامی بینندگان را متحیر می کند. تا به حال به این موضوع اندیشیده اید که این کودکان با سن کمی که دارند چطور به این توانایی دست میابند؟ چرا تنها تعدادی از کودکان این قابلیت را دارند؟ آیا این قابلیت از جمله توانایی های ذاتی فرد است؟

در پاسخ به تمام این سوالات باید بگوییم کلاس های آموزش چرتکه پاسخ تمام ابهامات ذهنی شما است. ذهن بشر آنچنان قدرتمند است که هزاران ابزار هوشمند قابلیت برابری با آن را ندارد. هزاران کامپیوتر با قدرت پردازش فوق العاده در مقایسه با ذهن بشر سطح پایین تری دارد. هیچ گاه این نکته را فراموش نکنید که تمام این ابزار هوشمند ساخته دست بشر است و با تمام قدرتمندی که دارد از ذهن بشر فرمان گرفته است.

قاعدتا این نکته از هیچ شخصی پنهان نیست که ذهن انسان ها بسیار قدرتمند است اما چرا برخی از انسان ها قابلیت استفاده از این قدرت ذهنی را ندارند و در مقایسه برخی دیگر می توانند از این قابلیت ذهنی خود استفاده نمایند؟

برای پاسخ به این سوال به عنوان این مقاله باز می گردیم. بهترین سن اموزش چرتکه، البته بهتر است بگوییم بهترین سن آموزش، ذهن هر انسانی قابلیت های بسیار بالایی دارد اما لازم است نکته ای را مطرح کنیم. چطور می شود برخی از افراد دارای قدرت ذهنی بسیار بالایی هستند و برخی از افراد اصلا چنین قابلیتی ندارند؟

دانشمندان بسیاری دنبال کشف قوانین حاکم بر مغز و ذهن انسان ها بودند. این موضوع همواره برای دانشمندان سوال برانگیز بود که چرا برخی از انسان ها قابلیت های ذهنی بیشتری نسبت به سایر افراد دارند، مطابق تحقیقات صورت گرفته محققان به این نتیجه رسیدند که مغز نیز همانند سایر عضلات بدن قابلیت کسب مهارت و توانایی های به خصوص دارد. در نظر بگیرید در حالت عادی استایل بدنی تمامی انسان ها از بدو تولد به یک شکل است اما برخی از افراد که به سلامت جسمانی خود اهمیت می دهند برنامه ورزشی را برای زندگی تعیین می کنند تا مطابق آن بتوانند اعضای بدن را پرورش دهند و از این طریق تقویت کنند.

مغز بشر نیز به همین شکل است. طبیعتا عملکر مغز بشر به یک شکل است اما برخی از آنها با استفاده از تمریناتی روزمره مدام در حال ارتقاء قابلیت ها و توانایی های مغز خود هستند. چرتکه یکی از روش هایی است که انسان ها با استفاده از آن به راحتی می توانند به بهبود توانایی ها و آنالیزهای مغزی خود بپردازند. اما یافتن بهترین سن برای شروع تمرینات مغز امری بسیار مهم است. که این مقاله قصد دارد بهترین سن آموزش چرتکه را معرفی نماید.

آموزش چرتکه تنها چند سالی است که در سیستم آموزشی کودکان معرفی و مورد استفاده قرار گرفته است اما به جهت جدید بودن این آموزش پیش از روی کار آمدن آن تحقیقات بسیاری صورت گرفته است. از نظر محققان بهترین سن آموزش چرتکه پنج الی دوازده سال است.  این بازه سنی به عنوان بهترین بازه سن آموزش چرتکه معرفی شده است زیرا ذهن کودک در این بازه سنی بیشترین آمادگی را برای پذیرش متد آموزشی جدید دارد.

اما چرا بهترین سن آموزش چرتکه سنی ما بین 5 الی 12 معرفی شد؟ در قسمت بعد به این موضوع می پردازیم و دلایل معرفی این سن را بیان خواهیم کرد.

دلایل معرفی بهترین سن آموزش چرتکه

دلایل معرفی بهترین سن آموزش چرتکه

خب همانطور که در قسمت فوق به این موضوع اشاره کردیم والدین گرامی باید به این فکر باشند که به روش های به خصوص قابلیت مغز فرزند دلبندشان را ارتقاء دهند. حال که چرتکه را به عنوان یکی از آموزش هایی معرفی کردیم که به بهترین شکل ممکن میتواند موجب ارتقاء عملکرد مغز شخص شود چرا بازه سنی آموزش چرتکه را 5 الی 12 سال معرفی کردیم؟ قاعدتا این تمرین های مغزی هرچقدر طولانی مدت صورت گیرد نتیجه آن بهتر خواهد بود. اما والدین گرامی هیچ گاه این موضوع را فراموش نکنیدد که آمادگی ذهنی هر کودکی با دیگری متفاوت است و هر کودک برای حضور در هر کلاس آموزشی باید یکسری از قابلیت های ابتدایی داشته باشد. تصور کنید قصد دارید فرزند خود را برای تقویت قوای جسمانی و ذهنی در کلاس های یوگا کودکان ثبت نام کنید در حالی که این کودک هنوز توانایی نشستن به صورت مستقل یا حتی راه رفتن را نداشته باشد. قاعدتا کلاس یوگا کودکان نه تنها برای فرزند شما مفید نخواهد بود بلکه آسیب هایی نیز به او وارد خواهد کرد.

کلاس های آموزش چرتکه نیز به همین ترتیب است و فرزند شما پیش از ورود به این کلاس های آموزشی باید یکسری مهارت  ها و توانایی های اولیه داشته باشد. اگر این توانایی ها یا به عبارت ساده تر آمادگی لازم در کودک وجود نداشته باشد نه تنها این کلاس های آموزشی برای رشد ذهنی او مفید نخواهد بود بلکه آسیب هایی جدی به کودک وارد می شود که به هیچ عنوان جبران پذیر نخواهد بود.

در این قسمت به برخی از دلایل معرفی بازه سن آموزش چرتکه می پردازیم تا دلیل معرفی این بازه کاملا روشن گردد.

  • آمادگی ذهنی
  • افزایش اعتماد به نفس
  • افزایش قدرت تمرکز کودک

آمادگی ذهنی مهم ترین دلایل معرفی بازه سن آموزش چرتکه

آمادگی ذهنی مهم ترین نکته ای که باید در هر آموزشی به آن توجه شود. اگر کودک شما آمادگی ذهنی برای حضور در کلاس های چرتکه را نداشته باشد به هیچ عنوان نتیجه ای مطلوب از کلاس های آموزش چرتکه دریافت نخواهد کرد. به همین جهت بازه سن آموزش چرتکه 5 الی 12 سال معرفی شده است. کودکی که وارد سن 5 سالگی شده است به طور کامل به مبانی علم ریاضیات واقف است زیرا امروزه باتوجه به پیشرفت تکنولوژی اپلیکیشن ها و حتی آموزش هایی مجازی روی کار آمده است که اغلب به جهت محیط جذابی که برای کودک دارد آموزش های اعداد را به بهترین شکل به کودک آموزش می دهد. از آن گذشته اغلب والدین از به زبان آوردن اعداد کودکشان خشنود شده و تا سن پنج سالگی عموما نهایت سعی خود را می کنند تا حداقل شمارش اعداد را به فرزند خود آموزش دهند. البته بسیاری از کودکان در سنین کمتر از پنج سالگی نیز توانایی شمارش اعداد را دارند اما در نظر داشته باشید این بازه سن آموزش چرتکه به عنوان عمومی ترین بازه سنی معرفی شده است که شامل حال بیش از 80 درصد کودکان می شود. و کودکان از سن 7 سالگی به بعد نیز با وجود سیستم آموزشی کشور وارد محیط مدرسه شده و تحت آموزش هایی منظم و دقیق با علم ریاضی بیشتر آشنا شده پس کاملا آمادگی حضور در کلاس های چرتکه را پیدا خواهند کرد. کودکانی که در بازه سن آموزش چرتکه معرفی شده است کاملا آمادگی ذهنی را برای حضور در کلاس های چرتکه را دارند.

البته در ابتدای این مقاله چرتکه را نوعی ابزار محاسباتی معرفی کردیم که ساده ترین کار آن انجام محاسبات چهار عمل اصلی می باشد. شاید در این لحظه به این موضوع بی اندیشید که کودک پنج ساله اصلا آمادگی ذهنی انجام چهار عمل اصلی ریاضی را نداشته باشد در پاسخ به این نگرانی والدین باید بگوییم اصلا جای نگرانی وجود ندارد زیرا کلاس های آموزش چرتکه به نحوی آنالیز شده و دقیق می باشد که به راحتی به کودکان می آموزد چطور با استفاده از چرتکه نه تنها این عملیات ساده ریاضی بلکه اموری دشوار تر را نیز انجام دهند.

افزایش اعتماد به نفس

یکی از مهم ترین مواردی که در تمامی کلاس های کودک و تمامی روانشناسی های کودکان به آن اشاره شده است اعتماد به نفس آنها می باشد. اعتماد به نفس مهم ترین نقش را در پیشرفت زندگی و در حالت کلی شخصیت اجتماعی هر انسان دارد.

اعتماد به نفس کودک چطور به وجود می آید؟ همانطور که از نام این عبارت مشخص است اعتماد به نفس به معنای اعتماد قلبی هر فرد به توانایی هایش می باشد. کودکان در ابتدای زندگی خود سنی حساس در پیش دارند، زیرا کودک در این سن هنوز هیچ توانایی ندارد چطور می تواند اعتماد به نفس داشته باشد. درواقع نقش والدین در این لحظه مشخص می شود. درواقع جهت دهی به کودک در گروی عملکرد والدین می باشد. یکی از مهم ترین دلایلی که بازه سن آموزش چرتکه را از 5 الی 12 سالگی معرفی کردیم به جهت افزایش اعتماد به نفس کودک می باشد. کودکان در این بازه سنی باید بتوانند به توانایی ذهنی خود اعتماد داشته باشند تا بتوانند امور پیچیده تری را انجام دهند.

محققان به صورت کاملا هدفمند مناسب ترین سن آموزش چرتکه را از پنج سالگی معرفی کردند. کودک در این سن به شدت دنبال افزایش مهارت های خود است تا با استفاده از آنها به توانایی های ذاتی خود پی ببرد. درواقع در این سن حساس تمام آموزش ها همچون پله ای برای ترقی کودک عمل می کند که ارتفاع مشخصی دارد و کودک با پشت سر گذاشتن هر یک از این پله ها یک گام به هدف نهایی خود نزدیک تر می شود.

افزایش اعتماد به نفس کودک تنها در گروی کلاس های آموزش چرتکه نیست بلکه آموزش چرتکه در این مورد موثر است اما کلاس ها و آموزش های دیگری نیز وجود دارد که به صورت غیر مستقیم منجر به افزایش اعتماد به نفس کودک شود. همچنین علاوه بر کلاس های آموزش علمی کلاس هایی نیز روی کار آمده است که به صورت غیر مستقیم با استفاده از روش های روانشناختی باعث افزایش اعتماد به نفس کودک می شود. از جمله این کلاس ها می توان به کارگاه مادر و کودک اشاره نمود. این کارگاه به صورت غیر مستقیم متکی بر روش های روانشناسی و دقیق باعث افزایش اعتماد به نفس و عزت نفس کودک می شود.

معرفی سن آموزش چرتکه و افزایش قدرت تمرکز کودک

قدرت تمرکز یکی از مهم ترین مواردی است که باید به آن توجه بسیاری گردد. چه بسیار کارمندان، دانشجویان، دانش آموزانی که به جهت عدم تمرکز کافی در امور روزانه خود دچار مشکل می شوند و هیچ گاه نمیتوانند نتیجه درستی از تلاش های خود اخذ نمایند. امورزه باتوجه به پیشرفت هایی که علم شاهد آن بوده است قدرت تمرکز انسان ها یکی از مهم ترین مباحثی است که مطرح شده است و روانشناسان همواره در پی یافتن راهکارهایی برای افزایش قدرت تمرکز افراد هستند. کافی است نشست های روانشناسی مختلفی که در طول یکسال توسط برترین های علم روانشناسی برگزار می گردد را مورد بررسی قرار دهید تا به اهمیت قدرت تمرکز در زندگی انسنان ها و عدم وجود قدرت تمرکز را در بین انسان ها به عنوان یکی از ضعف های بشر دریابید.

اگر انسان ها از ابتدای زندگی خود با استفاده از روش های اصولی بتوانند قدرت تمرکز خود را افزایش دهند و درواقع به اهمیت آن پی برده و روش مناسبی را برای افزایش تمرکز خود بیابند در آینده با هیچ مشکلی در مسیر موفقیتشان مواجه نخواهند شد.

باتوجه به این موارد امروزه کلاس هایی روی کار آمده است که به راحتی با استفاده از راهکارهایی علمی باعث افزایش قدرت تمرکز فرد می شود. از جمله این کلاس های آموزشی می توان به چرتکه اشاره نمود. به همین جهت است که بهترین بازه سن آموزش چرتکه را از پنج سالگی الی 12 سالگی معرفی کردیم زیرا کودک در سنین کم می تواند به راحتی به قدرت و اراده کافی برای غلبه بر ذهن خود دست یابد تا با این نیرو تمرکز کافی بر مبانی مورد نظر را کسب نماید. کلاس آموزش چرتکه به صورت مستقیم با تاثیراتی که بر ذهن فرد دارد منجر به افزایش تمرکز کودک خواهد شد.

همانطور که در ابتدای این مقاله به این موضوع اشاره کردیم هدف تشکیل کلاس های آموزش چرتکه نه تنها به جهت آموزش استفاده از چرتکه است بلکه از جمله مهم ترین اهداف آن افزایش مهارت های ذهنی کودک و افزایش تمرکز او به جهت انجام محاسبات ذهنی کودک می باشد.

تمامی کودکانی که قابلیت انجام محاسبات ذهنی را دارند از تمرکز ذهنی بالا برخوردار هستند و با استفاده از این تمرکز بالا و اعتماد به نفسی که دارند می توانند دشوار ترین محاسبات را انجام دهند.

در این مقاله قصد داشتیم بهترین سن آموزش چرتکه برای کودکان را معرفی نماییم. امیدواریم از این طریق بتوانیم گامی کوچک در راستای افزایش آگاهی جامعه برداریم.

منبع : بلاگ باغ آینه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید